Zwiedzanie stadionu San Siro w Mediolanie

Gdy rozpoczęliśmy planowanie wyjazdu do Mediolanu, w mojej głowie od samego początku zamiast katedry Duomo czy zamku Sforzów pierwsze miejsce zajmował stadion San Siro, na którym swoje mecze rozgrywają dwa kluby - AC Milan oraz Inter.

Dziś obie drużyny są raczej średniakami, natomiast w czasie mojej młodości były to jedne z najlepszych ekip w Europie, które odnosiły sukcesy zarówno we włoskiej Serie A jak i europejskiej Lidze Mistrzów.

Stadion San Siro można zwiedzać od poniedziałku do piątku od 9:30 do 18:00 (prawdopodobnie z wyłączeniem dni meczowych).

Dojazd do stadionu nie jest skomplikowany, najlepiej skorzystać z metra linii M1 i wysiąść na stacji Piazzale Lotto. Następnie możemy przejść kawałek ulicą Viale Caprilli aż do stadionu (nie jest to aż tak blisko!) lub skorzystać z autobusu linii 49 w kierunku San Cristoforo i wysiąść na przystanku P.za Axum Stadio Meazza.

Obiekt znajduje się niemal w środku zwyczajnej dzielnicy mieszkalnej, droga prowadząca do niego nie jest również specjalnie oznaczona. Co więcej - po dojściu do obiektu (około godziny 12:00) wszystko wyglądało na niemal opuszczone. Sam stadion robi wrażenie swoim rozmiarem, jednak jego surowość i otoczenie okrągłymi kasami biletowymi nie dodają mu uroku.

Stadion San Siro w Mediolanie
Stadion San Siro w Mediolanie
Stadion San Siro w Mediolanie

Moja teoria na ten stan rzeczy jest taka, że jest to stadion miejski, na którym grają dwa kluby - przez co żaden nie poczuwa się do odpowiedzialności za odpowiednią otoczkę oraz marketing.

Bilet obejmujący zwiedzanie stadionu oraz muzeum kosztuje 18€ (12€ dla dzieci do lat 14 / bezpłatnie - dzieci poniżej 6 roku życia) [aktualizacja wrzesień 2019], więc nie jest tani. Bilet kupujemy w okrągłej kasie i możemy wejść na ogrodzony teren. Jako pierwszy w oczy rzuca się.. duży czarny barak - w którym jak się później okazało mieści się muzeum. Samo muzeum nie jest warte dużej wzmianki, znajduje się tam kilka historycznych atrybutów (buty, stare puchary) oraz koszulek - po wizycie m.in. na stadionie Realu Madryt poczułem się lekko mówiąc zawiedziony.

Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum
Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum

Muzeum jest jednak drugim krokiem, najpierw powinniśmy wejść na sam stadion (ważne jest, aby nie skierować się najpierw do muzeum, gdyż uniemożliwi nam to wizytę na stadionie!), do którego prowadzi wężowa kolejka oznaczona taśmami znana m.in. z lotnisk. Można poczuć się naprawdę głupio będąc jedyną osobą w kolejce i przemierzać 50 metrów kierując się raz to w lewo, raz w prawo.

Samo zwiedzanie stadionu jest dość szybkie. Przechodzimy przez strefę mieszaną (mixed-zone - miejsce w którym zawodnicy udzielają wywiadów po meczu), salę konferencyjną, szatnię aż po tunel - który prowadzi na boisko oraz trybuny. Nie ma żadnych ekranów multimedialnych ani interakcji.

Szatnie są pewną ciekawostką - jako, że stadion jest współdzielony przez 2 drużyny, każda z nich ma własną szatnię. Wyjście z szatni nie prowadzi bezpośrednio do tunelu.

Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia AC Milan

Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia Inter Mediolan
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia AC Milan

Po wyjściu z tunelu trafiamy na trybuny stadionu. Krzesełka mają kolor neutralny, co mnie trochę zdziwiło, całe życie byłem przekonany, że krzesełka wymieniane są przed meczami każdej z drużyn na odpowiadające im kolory.

Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny
Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny

Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny
Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny

Nie ma również możliwości zrobienia zdjęć przy ławce rezerwowych. Możemy natomiast dowolnie poruszać się po całej trybunie.

Przyznam szczerze, że trochę się zawiodłem i nie polecałbym wizyty nikomu, kto nie ma sentymentu do chociaż jednego z występujących na San Siro klubów - cena zdecydowanie za wysoka biorąc pod uwagę co za to otrzymujemy.

Jako ciekawostkę mogę podać, że AC Milan zbudował swój własny biurowiec niedaleko stadionu, o nazwie Casa Milan (http://casamilan.acmilan.com/), gdzie znajduje się sklep oraz interaktywne muzeum. Sam budynek jest wart obejrzenia z powodu swojego kształtu - sam sklep nie posiada aż tak szerokiego asortymentu.

Casa Milan - muzeum i sklep


Reklama