Podróże po Europie

Zwiedzanie stadionu San Siro w Mediolanie

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2024

Dla wcale niemałej grupy turystów wybierających się do stolicy Lombardii, to nie katedra w Mediolanie czy Ostatnia Wieczerza stanowią główny punkt wycieczki. Dla miłośników futbolu nierzadko będzie nim stadion San Siro (oficjalnie Stadio Giuseppe Meazza), na którym swoje mecze rozgrywają dwa lokalne kluby: A.C. Milan oraz Inter.

W naszym artykule poświęciliśmy trochę miejsca historii obiektu, ale skupiliśmy się przede wszystkim na zwiedzaniu San Siro.

Co jeszcze zobaczyć we włoskiej stolicy mody sprawdzisz w naszym przewodniku zwiedzanie i atrakcje Mediolanu.

San Siro - historia i ciekawostki

Historia słynnego stadionu rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy to w granicach dzielnicy San Siro, na gruntach klubu A.C. Milan, wystartowała jego budowa. Uroczyste otwarcie obiektu nastapiło już 19 września 1926 roku. W inauguracyjnym meczu, w obecności 35 000 kibiców, Inter Mediolan pokonał swojego derbowego rywala 6-3.

Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny

W 1935 roku miasto Mediolan nabyło prawa własności stadionu i następnie przeprowadziło jego rozbudowę, zwiększając pojemność do niemal 55 000 miejsc. Od 1947 roku na San Siro swoje mecze zaczął rozgrywać również Inter. W kolejnych dekadach obiekt był jeszcze kilkukrotnie przebudowywany, które nadały mu ostateczny kształt.

Arena Civica

Przed przeprowadzką na San Siro Inter (a wcześniej także A.C. Milan) swoje mecze domowe rozgrywał na niewielkim obiekcie zwanym Arena Civica. Stadion ten, będący wielofunkcyjną areną, istnieje do dziś - możemy zobaczyć go na terenie popularnego Parku Sempione.

Zabytek ten jest również nie lada gratką dla miłośników architektury klasycystycznej.

Fasada stadionu San Siro
Fasada stadionu San Siro

Mimo swojej olbrzymiej wartości historycznej, stadion San Siro nie spełnia obecnie wymagań współczesnego biznesu futbolowego. Kilka lat temu rozpoczęto przygotowania do budowy obiektu, który miałby zastąpić wysłużone San Siro, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło, gdyż na drodze stanął między innymi konserwator zabytków.

Jednakże jest bardzo możliwe, że Inter Mediolan wzniesie własny stadion, w całkowicie innej lokalizacji, na który się przeniesie.

Patron stadionu: Giuseppe Meazza, od którego stadion bierze swoją oficjalną nazwą, był zasłużonym dla Mediolanu piłkarzem, który większość swojej kariery spędził w Interze.

Stadion San Siro - pojemność

Oficjalna pojemność stadionu wynosi około 76 000 widzów, choć trybuny obiektu mogą teoretycznie pomieścić nawet 80 000 osób.

Zwiedzanie San Siro - co warto wiedzieć?

Zwiedzanie stadionu San Siro składa się z dwóch części: wizyty w muzeum oraz wycieczki po obiekcie. Zwiedzanie trwa około godziny (mniej więcej 20 minut w muzeum i 40 minut spacerując po stadionie). Przewodnik opowiada w języku angielskim.

Muzeum stadionowe

Pierwszą atrakcją zwiedzania jest muzeum poświęcone lokalnemu futbolowi.

Właściwie to samo muzeum nie jest warte dużej wzmianki - zobaczymy tam głównie nieco historycznych atrybutów (buty, puchary) oraz koszulek piłkarskich. Co prawda ostatnimi czasy jego kolekcja powiększyła się o unikatowe stroje czy trofea, jednak raczej nie zachwyci fanów żadnego z obu słynnych klubów, choć oczywiście można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy.

Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum
Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum

Muzeum klubowe A.C. Milan

Jeśli interesuje Was historia czerwono-czarnych, możecie wybrać się do nowoczesnego Mondo Milan Museum. Oficjalne muzeum klubu A.C. Milan powstało w siedzibie klubu, mieszczącym się w charakterystycznym budynku o kształcie buta, i oferuje znacznie więcej niż muzeum stadionowe. Wciąż jednak można w nim poczuć pewien niedosyt i polecilibyśmy je wyłącznie zagorzałym fanom Rossonerich.

Casa Milan - muzeum i sklep
Casa Milan - muzeum i sklep

Zwiedzanie stadionu

Znacznie ciekawsze jest odkrywanie samego stadionu, podczas którego będziemy mieli okazję zobaczyć miejsce na co dzień niedostępne dla zwykłych kibiców.

Największe atrakcje zwiedzania stadionu San Siro to:

  • Możliwość wejścia do szatni obu klubów - nam bardziej do gustu przypadła szatnia A.C. Milan.
  • Możliwość stanięcia na wysokości murawy oraz na trybunach, a także zrobienia sobie zdjęcia na jednej z ławek.
  • Przejście przez strefę mieszaną oraz tunel, którym zawodnicy wychodzą na boisko.
  • Sala konferencyjna.
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia Interu Mediolan
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia Interu Mediolan
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia A.C. Milan
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia A.C. Milan

Zwiedzanie San Siro - cena biletu oraz godziny otwarcia

Niestety, cena zwiedzania należy do bardzo wysokich i poszła mocno w górę w ostatnich latach - w trakcie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wynosiła aż 30,00 (129,30 zł). Bilet ulgowy, w cenie 23,00 (99,13 zł), dostępny jest dla dzieci poniżej 14. roku życia oraz dla osób powyżej 65. roku życia. Dla rodzin (dwójka rodziców plus dwójka dzieci łapiących się na bilet ulgowy) przygotowano zniżkę.

Bilety warto zakupić wcześniej na oficjalnej stronie, ponieważ posiadacze biletów online mają pierwszeństwo w wejściu na stadion. Niestety, są one wtedy nieco droższe. Bilety można zakupić na oficjalnej stronie stadionu. Nie ma sensu korzystać z usług pośredników, ponieważ ceny są tam wyższe.

Aktualne dni i godziny otwarcia dla odwiedzających sprawdzicie na tej samej stronie.

Czy warto zwiedzić stadion San Siro?

Tak, jeśli jesteście sympatykami któregoś z grających na nim klubów lub po prostu lubicie zwiedzać stadiony piłkarskie. W innym wypadku możecie czuć lekki niedosyt, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę. Ponieważ stadion jest miejski i grają na nim dwa kluby, nie czuć tej magii obiektu klubowego, znanej z innych europejskich aren.

Inną kwestią jest muzeum, które w porównaniu do innych placówek tego typu niczym specjalnym się nie wyróżnia.

Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny

Jak dojechać do stadionu San Siro?

Stadion San Siro położony jest poza centrum, na terenie zwykłej dzielnicy mieszkalnej.

Dojazd do stadionu nie jest jednak skomplikowany - najwygodniej jest skorzystać z metra.

Do wyboru mamy:

  • Linię M5 i przystanek San Siro Stadio - to najlepszy wybór.
  • Linię M1 - wysiadamy na stacji Piazzale Lotto. Następnie możemy przejść kawałek ulicą Viale Caprilli aż do stadionu (jednak nie jest to wcale aż tak blisko!)

Alternatywnie możemy skorzystać również z autobusu lub tramwaju. Więcej informacji znajdziecie na mapach lub na stronie klubu A.C. Milan.

Więcej o poruszaniu się po stolicy Lombardii przeczytacie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Mediolanie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama