Podróże po Europie

Zwiedzanie stadionu San Siro w Mediolanie

Ostatnia aktualizacja: 13 października 2022

Dla wcale niemałej liczby turystów wybierających się do stolicy Lombardii to nie katedra w Mediolanie czy Ostatnia Wieczerza stanowią główny punkt wycieczki, a stadion San Siro (oficjalnie Stadio Giuseppe Meazza), na którym swoje mecze rozgrywają dwa lokalne kluby - A.C. Milan oraz Inter.

W naszym artykule poświęciliśmy trochę miejsca historii obiektu, ale skupiliśmy się przede wszystkim na zwiedzaniu San Siro.

Co jeszcze zobaczyć we włoskiej stolicy mody sprawdzisz w naszym przewodniku zwiedzanie i atrakcje Mediolanu.

San Siro - historia i ciekawostki

Historia słynnego obiektu rozpoczęła się w 1925 roku, kiedy na terenie dzielnicy San Siro, na gruntach klubu A.C. Milan, rozpoczęła się budowa nowego stadionu. Inauguracja obiektu miała miejsce 19 września 1926 roku, a podczas pierwszego meczu (w obecności 35 000 kibiców) Inter pokonał swojego derbowego rywala 6-3.

Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny

W 1935 roku roku prawo własności stadionu nabyło miasto i rozbudowało go do pojemności niemal 55 000. Od 1947 roku swoje mecze na San Siro rozgrywa Inter. W kolejnych dekadach obiekt jeszcze kilkukrotnie przebudowywano, aż otrzymał swoją ostateczną formę.

Arena Civica

Przed przeprowadzką na San Siro Inter (a wcześniej także A.C. Milan) swoje mecze rozgrywał na niewielkim obiekcie zwanym Arena Civica. Stadion ten (będący wielofunkcyjną areną) istnieje do dziś i zobaczymy go na terenie popularnego Parku Sempione.

Zabytek ten jest też nie lada gratką dla fanów architektury klasycystycznej.

Fasada stadionu San Siro
Fasada stadionu San Siro

Mimo swojej olbrzymiej wartości historycznej stadion Interu i A.C. Milanu nie spełnia wymagań współczesnego biznesu futbolowego. Już kilka lat temu rozpoczął się jednak proces budowy nowego obiektu, który zastąpi wysłużone San Siro.

Patron stadionu

Giuseppe Meazza, od którego stadion bierze swoją oficjalną nazwą, był zasłużonym dla Mediolanu piłkarzem, który większość swojej kariery spędził w Interze.

Stadion San Siro w liczbach

Oficjalna pojemność stadionu wynosi około 76 000 widzów, choć trybuny obiektu mogą teoretycznie pomieścić nawet 80 000 osób.

Zwiedzanie San Siro - co warto wiedzieć?

Muzeum stadionowe

Zwiedzanie stadionu San Siro składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest muzeum poświęcone lokalnemu futbolowi działające w specjalnym pawilonie (złośliwi mogliby powiedzieć baraku).

Właściwie to samo muzeum nie jest warte dużej wzmianki - zobaczymy tam kilka historycznych atrybutów (buty, stare puchary) oraz stroje. Mimo że ostatnimi czasy jego kolekcja powiększyła się o unikatowe koszulki czy trofea to raczej nie zachwyci fanów żadnego z fanów słynnych klubów.

Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum
Stadion San Siro w Mediolanie - muzeum

Muzeum klubowe A.C. Milan

Jeśli interesuje Was historia czerwono-czarnych możecie wybrać się do nowoczesnego Mondo Milan Museum. Powstało ono w siedzibie klubu o charakterystycznym kształcie buta i oferuje znacznie więcej niż muzeum stadionowe. Wciąż jednak można w nim poczuć pewien niedosyt i polecilibyśmy je wyłącznie zagorzałym fanom Rossonerich.

Casa Milan - muzeum i sklep
Casa Milan - muzeum i sklep

Zwiedzanie stadionu

Znacznie ciekawszą atrakcją jest zwiedzanie samego stadionu odbywające się z przewodnikiem.

Największe atrakcje wycieczki to:

  • możliwość wejścia do szatni obu klubów,
  • sala konferencyjna,
  • stanięcie na wysokości murawy oraz na trybunach,
  • przejście przez strefę mieszaną oraz tunel, którym zawodnicy wychodzą na boisko.
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia Inter Mediolan
Stadion San Siro w Mediolanie - szatnia AC Milan

Zwiedzanie San Siro - cena biletu oraz godziny otwarcia

Niestety, cena zwiedzania należy do bardzo wysokich i poszła mocno w górę w ostatnich latach - w trakcie ostatniej aktualizacji naszego artykułu wynosiła aż 30,00 (140,13 zł) (bilet ulgowy 23,00 (107,43 zł)).

Aktualne dni i godziny otwarcia dla odwiedzających sprawdzimy na tej stronie.

Czy warto zwiedzić stadion San Siro?

Tak, o ile jesteśmy sympatykami któregoś z grających na nim klubów lub po prostu lubimy zwiedzać areny piłkarskie. W innym wypadku możemy czuć lekki niedosyt. Przez to, że stadion jest miejski i grają na nim dwa kluby, to nie czuć w nim magii obiektu klubowego znanego z innych europejskich stadionów.

Inną kwestią jest muzeum, które w porównaniu do innych placówek tego typu niczym pozytywnym się nie wyróżnia.

Stadion San Siro w Mediolanie - trybuny

Jak dojechać do stadionu San Siro?

Stadion San Siro położony jest poza centrum, w okolicy zwykłej dzielnicy mieszkalnej.

Dojazd do stadionu nie jest jednak skomplikowany - najlepiej skorzystać z metra.

Do wyboru mamy:

  • linię M5 i przystanek San Siro Stadio,
  • linię M1 - wysiadamy na stacji Piazzale Lotto. Następnie możemy przejść kawałek ulicą Viale Caprilli aż do stadionu (nie jest to aż tak blisko!)

Alternatywnie możemy skorzystać również z autobusu lub tramwaju. Więcej informacji znajdziecie na mapach lub na stronie klubu A.C. Milan.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama