Podróże po Europie

Bonn - atrakcje i zwiedzanie miasta Beethovena. Co warto zobaczyć w dawnej stolicy Niemiec?

Ostatnia aktualizacja: 5 listopada 2022

Bonn należy do najważniejszych miast we współczesnej historii Niemiec. W latach 1949 - 1990 pełniło funkcję stolicy Republiki Federalnej Niemiec, a jego historia sięga ponad 2000 lat. Na świecie Bonn zostało rozsławione przez urodzonego w mieście słynnego kompozytora Ludwiga van Beethovena.

Po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu stolicy do Berlina miasto straciło na znaczeniu, a dzisiaj znane przede wszystkim jako miasto uniwersyteckie. Warto wspomnieć, że Uniwersytet Fryderyka Wilhelma uznawany jest za jeden z najlepszych w kraju.

Historia miasta w pigułce

Historia Bonn sięga 11 roku przed naszą erą. Mniej więcej w tym czasie, w trakcie kampanii w Germanii, rzymscy legioniści założyli tu osadę nazwaną Bonna, która z czasem stała się jednym z największym fortów w tej części Europy. Miasto Bonna miało istotne znaczenie dla Rzymian, gdyż w jego granicach przerzucono most nad Renem.

Przez kolejne kilkanaście stuleci miasto rozwijało się harmonijnie. W XIII wieku zostało siedzibą archidiecezji kolońskiej, co pozwoliło na przyśpieszenie jego rozwoju - gdy Kolonia otrzymała status wolnego miasta, arcybiskup-elektor koloński wraz ze swoim dworem przeniósł się do Bonn.

W 1689 roku miasto przetrwało wielkie oblężenie, tzw. "Oblężenie Bonn". Dzisiejszy wygląd Bonn to duża zasługa biskupa-elektora Klemensa Augusta Wittelsbacha, który rządził w latach 1723–1761 i zlecił budowę wielu barokowych gmachów po dziś dzień nadających historycznemu centrum unikatowego charakteru.

Bonn w trakcie wojen napoleońskich znalazło się pod panowaniem Francuzów, a następnie trafiło w granicę Prus. Do czasów drugiej wojny światowej miasto traciło na znaczeniu politycznym i ekonomicznym. W trakcie wojny miało jednak strategiczne znaczenie dla sił niemieckich, co było spowodowane położeniem nad Renem. Po wojnie Bonn znalazło się pod okupacją sił alianckich, a w 1949 roku otrzymało status stolicy Republiki Federalnej Niemiec. Mimo że w 1990 roku stolica wróciła do Berlina, to w Bonn pozostała część instytucji rządowych, a miasto oficjalnie jest drugą siedzibą niemieckiego rządu.

Jak zwiedzać Bonn?

Dawna stolica Niemiec jest miastem dość kompaktowym. Większość największych atrakcji w Bonn znajduje się w historycznym centrum, które spokojnie możemy odkrywać pieszo. Przechadzając się po tutejszej starówce możemy podziwiać piękno barokowych i rokokowych budowli, dlatego nie powinniśmy bać się skręcić czasem z wydeptanego szlaku.

Kilka kilometrów dalej znajduje się ulica Willy-Brandt-Allee, przy której położone są dwa ważne muzea, ale spokojnie dojedziemy tam szybkim metrem, które kursuje co dosłownie kilka minut.

Mimo swojego historycznego znaczenia Bonn jest miastem bardziej studenckim niż turystycznym. Ma to swoje plusy, ponieważ często muzea nie są zatłoczone i możemy w spokoju je eksplorować, ale czasem brakuje materiałów w języku innym niż niemiecki.

Region Bonn

Warto pamiętać, że Bonn to nie tylko samo miasto - w niedalekiej okolicy znajdziemy parki naturalne, góry i zamki. Wartym polecenia jest również rejs po Renie, podczas którego lepiej poznamy malowniczą okolicę.

Bonn - zwiedzanie miasta
Bonn - zwiedzanie miasta

Co warto zobaczyć w Bonn? Największe atrakcje i zabytki

Rynek oraz ratusz

Swoje zwiedzanie Bonn możemy rozpocząć na tutejszym rynku (Markt), którego historia sięga XI stulecia. Jego największą ozdobą jest wspaniały rokokowy ratusz (Altes Rathaus) wzniesiony w XVIII wieku, który charakteryzuje się monumentalnymi schodami, klasycystycznymi pilastrami oraz złoconymi zdobieniami.

Po wojnie, gdy Bonn było stolica RFN, w ratuszu przyjmowano najważniejszych gości państwowych - po ozdobnych schodach wchodzili m.in. John F. Kennedy oraz Charles de Gaulle.

W trakcie wizyty na rynku warto rzucic okiem również na pozostałe zabytkowe fasady. Na placu rokrocznie organizowany jest targ bożonarodzeniowy.

Beethoven-Haus - dom słynnego kompozytora

Beethoven-Haus, czyli przekształcony w muzeum dom narodzin słynnego kompozytora, należy do największych atrakcji Bonn i jednocześnie do najczęściej odwiedzanych placówek kulturalnych w całych Niemczech. W trakcie wizyty dowiemy się więcej o życiu prywatnym oraz twórczości Beethovena, przy okazji spacerując po zabytkowym domu mieszkalnym oraz ogrodzie.

Do najbardziej unikatowych, choć nieco mrocznych eksponatów należy maska pośmiertna wielkiego kompozytora. Oprócz niej zobaczymy m.in.: sprzęty wykorzystywane przez niego z powodu utraty słuchu, malowidła oraz instrumenty.

Katedra w Bonn (Bonner Münster)

Ważnym zabytkiem dla fanów architektury sakralnej jest romańska Katedra Świętych Kasjusza, Florencjusza i Marcina z XI wieku. W jej wnętrzu zachowało się niemało zabytków oraz dzieł sztuki reprezentujących różne style, gdyż wystrój świątyni zmieniał się na przestrzeni wieków.

Będąc na miejscu nie zapomnijmy zajrzeć na wewnętrzny dziedziniec oraz pospacerować się po krużgankach. Wejście znajduje się wewnątrz świątyni.

Kilka słów o patronach katedry

Przed katedrą ustawiono rzeźby głów św. Kasjusza i Florencjusza. Ci dwaj męczennicy byli członkami Legii Tebańskiej, pierwszego chrześcijańskiego legionu rzymskiego, którzy zbiegli przed prześladowaniami do Bonn (rzymskiego miasta Bonna). Ostatecznie wraz z towarzyszami zostali schwytani i straceni.

Sterntor - relikt dawnych fortyfikacji miejskich

Stojąca przy placu Bottlerplatz brama Sterntor stanowi jeden z ostatnich śladów po nieistniejących już średniowiecznych murach obronnych. Co jednak ciekawe - oryginalna brama Sterntor została rozebrana w 1898 roku, a dzisiejsza budowla jest zaledwie wzniesioną dwa lata później i w innej lokalizacji rekonstrukcją. Do jej budowy wykorzystano jednak oryginalne pozostałości średniowiecznych fortyfikacji.

Rzeźba Ludwiga Beethovena na placu Katedralnym

Kolejnym chętnie odwiedzanym przez turystów placem jest sąsiadujący z katedrą Münsterplatz, na którym stoi olbrzymi monument z brązu przedstawiający Ludwiga Beethovena (Beethoven-Denkmal). Odsłonięto go 12 sierpnia 1845 roku z okazji rocznicy 75. urodzin najsłynniejszego mieszkańca Bonn.

Będąc na miejscu rzućcie okiem na zabytkowy budynek poczty (Altes Postamt Bonn). Charakterystyczna budowla o żółtej fasadzie powstała jako rezydencja zarządców miasta.

Pałac Poppelsdorf oraz jego ogrody

Do najważniejszych barokowych zabytków Bonn zalicza się wspaniały pałac Poppelsdorf (niem. Poppelsdorfer Schloss), który należy dziś do lokalnego uniwersytetu. Dzisiejszy wygląd wyszedł spod ręki francuskiego architekta Roberta de Cotte, który pracował m.in. przy ukończeniu francuskiego Wersalu. Budowla charakteryzuje się kolistym dziedzińcem arkadowym.

W budynku powstało uniwersyteckie muzeum minerałów oraz skał, ale niestety działa ono w ograniczonych godzinach.

Pałac Poppelsdorf otoczony jest przez przyjemne ogrody, w których możemy odpocząć po aktywnym zwiedzaniu wśród miejscowych.

Spacer wzdłuż Poppelsdorfer Allee

Aby dotrzeć do pałacu warto zaplanować przejście wzdłuż bulwaru Poppelsdorfer Allee. Jest to przepiękna aleja, pełna zieleni i zabytkowych zabudowań, która łączy ze sobą oba miejskie pałace.

Bonn na wiosnę - różowy tunel wzdłuż Heerstrasse

Szczególnie polecamy zwiedzanie Bonn wiosną, mniej więcej w okolicy kwietnia, kiedy na wielu ulicach możemy z zobaczyć malownicze tunele utworzone wraz z kwitnięciem drzew wiśni japońskiej. Niestety, aby ujrzeć to przedstawienie na własne oczy trzeba mieć trochę szczęścia, ponieważ ponieważ sytuacja taka utrzymuje się dość krótko. Najczęściej fotografowany "różowy tunel" zobaczymy wzdłuż ulicy Heerstrasse. Inna ulica przy której posadzone zostały japońskie wiśnie to Breite Strasse.

Kwitnące wiśnie w Bonn
Kwitnące wiśnie w Bonn

Pałac Arcybiskupa oraz park pałacowy (Hofgarten)

Stojący w samym sercu miasta podłużny pałac (niem. Kurfürstliche Schloss) był rezydencją elektorów-arcybiskupów Kolonii aż do końcówki XVIII wieku. Współcześnie jest on siedzibą lokalnego Uniwersytet Fryderyka Wilhelma. Będąc w okolicy nie przegapmy wspaniałej barokowej bramy Koblencji (Koblenzer Tor) dobudowanej do wschodniego skrzydła.

Przy pałacu rozciąga się rozległy park pałacowy (niem. Hofgarten).

Bastion Alter Zoll am Rhein - punkt widokowy na Ren

Kolejnym śladem po dawnych fortyfikacjach jest położony tuż obok budynku uniwersytetu barokowy bastion z połowy XVII stulecia. Warto spróbować wdrapać się na górę, skąd możemy podziwiać słynną rzekę.

Arithmeum - ukryty skarb Bonn

Do ukrytych skarbów Bonn należy bez wątpienia Arithmeum, czyli muzeum poświęcone matematyce oraz naukom ścisłym, które powstało przy wydziale matematyki dyskretnej Uniwersytetu w Bonn. Znajdziemy w nim ogromną kolekcję maszyn liczących, pokazujących rozwój wynalazków przed erą komputerów. Niektóre z eksponatów można dotykać i nawet spróbować użyć. My bawiliśmy się tam świetnie!

Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec

Nie ma chyba niemieckojęzycznej wycieczki, która nie odwiedza Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland - muzeum poświęconego historii politycznej, gospodarczej i społecznej oraz z życia codziennego RFN. Placówka imponuje ilością eksponatów oraz wystaw, a dodatkowo skupia się w sposób szeroki na prezentowanym zagadnieniu, więc odnajdziemy w nim także polski akcent.

Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec mieści się przy ulicy Willy-Brandt-Allee. Muzeum jest darmowe. Większość materiałów jest co prawda w języku niemieckim, ale na wejściu otrzymamy przewodnik audio. My otrzymaliśmy wersję w języku polskim, ale w komentarzach niektórzy nasi rodacy narzekali, że takowy nie był dostępny podczas ich wizyty.

Kunstmuseum - muzeum sztuki współczesnej

Kunstmuseum to położona przy ulicy Willy-Brandt-Allee galeria sztuki współczesnej. Placówka skupia się na lokalnym ekspresjonizmie oraz niemieckiej sztuce okresu powojennego. Do najważniejszych dzieł w muzeum należą obrazy Augusta Macke, który spędził część swojego krótkiego życia w Bonn.

August-Macke-Haus

August-Macke-Haus to muzeum poświęcone związanemu z Bonn ekspresjoniście. Utworzono je w domu, w którym August Macke mieszkał i pracował od 1911 do 1914 roku. Okres ten uważany jest za najbardziej twórczy w całej jego karierze.

Warto jednak pamiętać, że mimo posiadania w swoich zbiorach prac wykonanych przez artystę jest to bardziej muzeum poświęcone jego osobie a nie galeria sztuki, więc nie każdemu placówka przypadnie do gustu. Najbardziej zadowoleni z wizyty będą osoby zainteresowane jego twórczością oraz życiem - tym bardziej, że część mieszkalna zachowała historyczny układ.

Bundeskunsthalle (Hala Sztuki i Wystaw Republiki Federalnej Niemiec)

Innym miejscem wartym uwagi jest Bundeskunsthalle - nowoczesny obszar wystawowy o powierzchni 5600 metrów kwadratowych, gdzie organizowane są wydarzenia z różnych dziedzin (m.in. sztuki, historii czy nauki).

Aktualny kalendarz wydarzeń sprawdzimy na oficjalnej stronie

Hala wystawowa oddalona jest o kika kilometrów od historycznego centrum, ale bez problemu dojedziemy tam metrem - wysiadamy na stacji Heussallee/Museumsmeile.

LVR-LandesMuseum - gratka dla fanów starożytności

Regionalne muzeum historii Rheinisches Landesmuseum należy do mniej znanych atrakcji w Bonn. Placówka powinna jednak zainteresować sympatyków starożytności - w jej zbiorach znajdują się warte uwagi antyki takie jak m.in.: oryginalny portyk z placu Hof w Akwizgranie, znaleziska z grobów celtyckich czy najróżniejsze dzieła rzeźbiarskie.

Oprócz eksponatów archeologicznych placówka posiada również wystawy poświęcone malarstwu oraz sztuce średniowiecza (ozdobą kolekcji jest tzw. Pietà Roettgena). Całość zorganizowana została w sposób chronologiczny oraz tematyczny.

Sklep firmowy Haribo

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że słynny product żelków Haribo ma siedzibę właśnie w Bonn. Jeśli lubicie ich przysmaki lub jesteście z młodszymi dziećmi to warto odwiedzić ich kolorowy sklep firmowy (HARIBO Shop Bonn) działający praktycznie w samym sercu miasta.

Sklep firmowy Haribo
Sklep firmowy Haribo

Atrakcje w okolicy Bonn

Zamek Drachenburg

Do najwyżej ocenianych atrakcji leżących w bliskiej okolicy miasta należy Zamek Drachenburg (Schloss Drachenburg) wzniesiony na wzgórzu Drachenfels. Jest to malowniczo położona XIX-wieczna rezydencja stanowiąca jeden z najlepszych przykładów romantyzmu w architekturze. Zamek otoczony jest ogrodami i oferuje wspaniałe widoki na okolicę.

Aktualne dni i godziny otwarcia oraz ceny biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Na miejsce możemy dojechać własnym autem, wjechać historyczną kolejką Drachenfels lub wejść pieszo.

Bonn - zwiedzanie i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Bonn?

Bonn jest idealnym wyborem na jednodniowy wypad, np. z położonej niedaleko Kolonii. W przypadku dwóch dni powinniśmy dać radę odwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje oraz wybrać się za miasto.

Bonn Regio WelcomeCard - karta turystyczna

Turyści planujący aktywne zwiedzanie Bonn powinni rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Bonn Regio WelcomeCard. Gwarantuje nam ona darmowy wstęp do najważniejszych muzeów, zniżki do wielu atrakcji oraz w przypadku droższej wersji również dojazd do niektórych miejsc w regionie. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Reklama