Podróże po Europie

Bonn - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Zwiedzanie dawnej stolicy Niemiec

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2023

Bonn to jedno z najważniejszych miast w nowożytnej historii Niemiec. W latach 1949 - 1990 było stolicą Republiki Federalnej Niemiec, a jego bogata historia sięga ponad 2000 lat wstecz. Na arenie międzynarodowej Bonn zostało rozsławione przez urodzonego w mieście słynnego kompozytora Ludwiga van Beethovena.

Po zjednoczeniu Niemiec i przeniesieniu stolicy do Berlina, znaczenie Bonn nieco spadło. Obecnie jest znane głównie jako miasto uniwersyteckie, z Uniwersytetem Fryderyka Wilhelma na czele, który uchodzi za jeden z najlepszych w kraju. W naszym artykule odkryjecie największe atrakcje Bonn, a także pomożemy Wam zaplanować wizytę w tym mieście. Zacznijmy jednak od krótkiego wprowadzenia historycznego.

Historia Bonn w pigułce

Historia Bonn sięga 11 roku przed naszą erą. To właśnie wtedy, podczas kampanii w Germanii, rzymscy legioniści założyli osadę o nazwie Bonna. Z czasem stała się ona jednym z największych fortów w tej części Europy. Miasto Bonna miało kluczowe znaczenie dla Rzymian, ponieważ w jego granicach znajdował się most, który przerzucono nad Renem.

Przez następne stulecia miasto rozwijało się harmonijnie. W XIII wieku zostało siedzibą archidiecezji kolońskiej, co przyczyniło się do przyspieszenia jego rozwoju. Gdy Kolonia otrzymała status wolnego miasta, arcybiskup-elektor koloński wraz ze swoim dworem przeniósł się do Bonn.

W 1689 roku miasto z powodzeniem przetrwało wielkie oblężenie, znane jako "Oblężenie Bonn". Dzisiejszy wygląd Bonn zawdzięcza w dużej mierze biskupowi-elektorowi Klemensowi Augustowi Wittelsbachowi, który rządził w latach 1723–1761 i zlecił budowę licznych barokowych gmachów, które nadają historycznemu centrum miasta unikatowego charakteru.

Podczas wojen napoleońskich Bonn znalazło się pod panowaniem Francuzów, a później zostało włączone do Prus. Do czasów drugiej wojny światowej miasto traciło na znaczeniu zarówno politycznym, jak i ekonomicznym. Jednakże w trakcie wojny odgrywało strategiczną rolę dla sił niemieckich ze względu na swoje położenie nad Renem. Po wojnie Bonn znalazło się pod okupacją sił alianckich, a w 1949 roku zostało mianowane stolicą Republiki Federalnej Niemiec. Mimo przeniesienia stolicy do Berlina w 1990 roku, w Bonn pozostała część instytucji rządowych, a miasto oficjalnie pełni rolę drugiej siedziby niemieckiego rządu.

Jak zwiedzać Bonn?

Dawna stolica Niemiec jest miastem kompaktowym. Większość głównym atrakcji Bonn znajduje się w historycznym centrum, które można wygodnie odkrywać pieszo. Przechadzając się po tutejszej starówce, nierzadko po brukowanej nawierzchni, będziemy mieć okazję podziwiać piękno barokowych i rokokowych budowli, dlatego warto czasem skręcić z wydeptanej ścieżki i odkryć coś nowego.

O kilka kilometrów od centrum oddalona jest ulica Willy-Brandt-Allee, przy której położone są dwa ważne muzea. Można do nich szybko dojechać metrem, które kursuje co dosłownie kilka minut. My, podczas kilkudniowego pobytu Bonn, zaledwie raz skorzystaliśmy z metra, a resztę czasu spędziliśmy na pieszych wędrówkach.

Mimo swojego historycznego znaczenia, Bonn jest miastem bardziej studenckim niż turystycznym. Ma to swoje plusy, ponieważ muzea często nie są zatłoczone i można je w spokoju eksplorować, ale czasem brakuje materiałów w języku innym niż niemiecki.

Region Bonn

Warto pamiętać, że Bonn to nie tylko samo miasto. W jego niedalekiej okolicy znajdziemy parki naturalne, góry i zamki. Warto również rozważyć rejs po Renie, który pozwoli lepiej poznać malowniczą okolicę.

Bonn - zwiedzanie miasta
Bonn - zwiedzanie miasta

Co warto zobaczyć w Bonn? Największe atrakcje i zabytki

Rynek oraz ratusz

Zwiedzanie Bonn możemy rozpocząć od tutejszego rynku (Markt), którego historia sięga XI wieku. Przez stulecia stanowił on centrum życia społecznego miasta. Wszystkie ważne wydarzenia, zgromadzenia, regularne targi i jarmarki miały miejsce właśnie tutaj. Współcześnie, na placu tym organizowany jest coroczny, tradycyjny targ bożonarodzeniowy.

Największą ozdobą rynku jest wspaniały rokokowy ratusz (Altes Rathaus), wzniesiony w XVIII wieku. Charakteryzuje się on monumentalnymi schodami, klasycystycznymi pilastrami oraz złoconymi zdobieniami. W czasach, gdy Bonn było stolica RFN, w ratuszu przyjmowano najważniejszych gości państwowych. Reprezentacyjnymi schodami wchodzili między innymi John F. Kennedy oraz Charles de Gaulle.

Innym charakterystycznym elementem rynku jest fontanna w formie charakterystycznego obelisku. Dawniej zwieńczony był on czapką elektora Kolonii, lecz została ona obalona przez żołnierzy francuskich.

W trakcie wizyty na rynku warto również zwrócić uwagę na inne zabytkowe, barokowe fasady, które przeszły proces renowacji.

Beethoven-Haus - muzeum w domu narodzin słynnego kompozytora

Beethoven-Haus to dom narodzin słynnego kompozytora, który został przekształcony w muzeum. Należy on do największych atrakcji Bonn i jednocześnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych placówek kulturalnych w całych Niemczech. Podczas wizyty w tym zabytkowym domu mieszkalnym z ogrodem, będziemy mogli zgłębić życie prywatne i twórczość Beethovena.

Beethoven urodził się w tym domu w grudniu 1770 roku. Budynek przetrwał do naszych czasów w stanie niemal nienaruszonym. Wzniesiono go na terenie dzielnicy, która cieszyła się popularnością wśród arystokracji i pracowników dworu elektorskiego. Jego barokowa fasada wyróżnia się na tle okolicznej zabudowy, a sam obiekt jest unikatowym przykładem rezydencji mieszkalnej klasy średniej z XVIII wieku.

Beethoven-Haus - informacje praktyczne

W domu Beethovena na turystów czeka dwanaście sal pomieszczeń do zwiedzenia, w których można podziwiać ponad 150 eksponatów. Do najbardziej unikatowych, a zarazem nieco mrocznych pamiątek, należy maska pośmiertna wielkiego kompozytora. Oprócz niej, zwiedzający mają okazję zobaczyć przedmioty, które Beethoven używał z powodu utraty słuchu, różnorodne malowidła, manuskrypty, listy, przedmioty osobiste oraz, oczywiście, instrumenty muzyczne. Jest to największa na świecie kolekcja poświęcona temu kompozytorowi.

Aby spokojnie zwiedzić muzeum i w pełni poznać jego zbiory, wystarczy nam około 90 minut. Wystawę odkrywamy z przewodnikiem audio. Cena wstępu wynosi 12€.

Nam muzeum przypadło do gustu, choć spodziewaliśmy się zobaczyć na miejscu nieco więcej ciekawych eksponatów.

Katedra w Bonn (Bonner Münster) - romański skarb w Bonn

Dla miłośników architektury sakralnej, zabytkiem wartym uwagi będzie romańska Katedra Świętych Kasjusza, Florencjusza i Marcina z XI wieku, usytuowana w samym sercu Bonn. Jest to jeden z najstarszych zachowanych kościołów w Niemczech, w którym przetrwało wiele zabytków oraz dzieł sztuki, reprezentujących różne style. Wystrój świątyni zmieniał się na przestrzeni wieków, dzięki czemu katedra harmonijnie łączy w sobie elementy romańskie, gotyckie i barokowe. Budowla doznała znacznych uszkodzeń podczas II wojny światowej, jednak udało się przywrócić jej dawną świetność.

Katedra znana jest z pięciu wież, z których najwyższa sięga niemal 82 metrów wysokości. Podczas wizyty warto zajrzeć na wewnętrzny dziedziniec i pospacerować po krużgankach. Wejście znajduje się wewnątrz świątyni.

Kilka słów o patronach katedry

Przed katedrą ustawiono rzeźby głów dwóch męczenników - św. Kasjusza i Florencjusza. Byli oni członkami Legii Tebańskiej, pierwszego chrześcijańskiego legionu rzymskiego, którzy uciekli przed prześladowaniami do Bonn (rzymskiego miasta Bonna). Ostatecznie, wraz z towarzyszami, zostali schwytani i straceni. Ich relikwie są przechowywane w katedrze.

Sklep firmowy Haribo - złote misie w nadmiarze!

Czy sklep ze słodkimi żelkami może być jedną z największych atrakcji Bonn? Oczywiście, że tak! Mało kto wie, że słynny producent popularnych słodkich żelków ma swoją siedzibę właśnie w tym niemieckim mieście. Co więcej, założycielem tej globalnej marki był rodowity mieszkaniec Bonn, Hans Riegel. Nazwa "Haribo" to kreatywne połączenie pierwszych liter jego imienia i nazwiska z nazwą miasta:

Jeśli jesteście fanami tych słodkości lub planujecie zwiedzanie Bonn ze swoimi pociechami, warto odwiedzić ich kolorowy sklep firmowy HARIBO Shop Bonn, działający niemalże w samym sercu miasta. Choć sami nie spożywamy zbyt wielu słodyczy, to bawiliśmy się w sklepie doskonale i nie mogliśmy oprzeć się pokusie zakupu kilku przysmaków.

Sklep firmowy Haribo
Sklep firmowy Haribo

Sterntor - relikt dawnych fortyfikacji miejskich

Stojąca przy placu Bottlerplatz brama Sterntor jest jednym z ostatnich śladów po nieistniejących już średniowiecznych murach obronnych. Co jednak ciekawe, oryginalna brama Sterntor została rozebrana w 1898 roku, a obecna budowla, wzniesiona zaledwie dwa lata później i w innej lokalizacji, jest jej rekonstrukcją. Do jej budowy wykorzystano jednak oryginalne pozostałości średniowiecznych fortyfikacji.

Rzeźba Ludwiga Beethovena na placu Katedralnym

Kolejnym placem, który chętnie odwiedzają turyści, jest sąsiadujący z katedrą Münsterplatz. Na placu tym stoi olbrzymi monument z brązu przedstawiający Ludwiga Beethovena (Beethoven-Denkmal). Odsłonięto go 12 sierpnia 1845 roku z okazji rocznicy 75. urodzin najsłynniejszego mieszkańca Bonn.

Nie przegap Będąc na miejscu, rzućcie okiem na zabytkowy budynek poczty (Altes Postamt Bonn). Ta charakterystyczna budowla o żółtej fasadzie pierwotnie powstała jako rezydencja zarządców miasta.

Pałac Arcybiskupa oraz park pałacowy (Hofgarten)

Stojący w samym sercu miasta, podłużny pałac Kurfürstliche Schloss był rezydencją elektorów-arcybiskupów Kolonii aż do końcówki XVIII wieku. Współcześnie jest on siedzibą lokalnego Uniwersytet Fryderyka Wilhelma. Będąc w okolicy, nie przegapcie wspaniałej barokowej bramy Koblencji (Koblenzer Tor), która została dobudowana do wschodniego skrzydła pałacu.

Przy pałacu rozciąga się również rozległy park pałacowy (niem. Hofgarten), po którym możemy pospacerować.

Pałac Poppelsdorf oraz ogród botaniczny - perły Bonn

Do najważniejszych barokowych zabytków Bonn zalicza się wspaniały pałac Poppelsdorf (niem. Poppelsdorfer Schloss), który obecnie jest częścią lokalnego uniwersytetu. Jego dzisiejszy wygląd jest dziełem francuskiego architekta Roberta de Cotte, który pracował m.in. nad ukończeniem francuskiego Wersalu. Budowla charakteryzuje się kolistym dziedzińcem arkadowym.

Wskazówka praktyczna W budynku znajduje się uniwersyteckie muzeum minerałów oraz skał (Mineralogisches Museum der Universität Bonn), ale niestety jest ono otwarte tylko w ograniczonych godzinach.

Pałac Poppelsdorf otoczony jest przez malowniczy park, w których można odpocząć po aktywnym zwiedzaniu w towarzystwie mieszkańców Bonn. W północnej części terenów zielonych znajduje się jeden z najstarszych w Niemczech ogrodów botanicznych (Botanische Gärten der Universität Bonn), który obecnie wykorzystywany jest przez uniwersytet. Wstęp do budynków szklarni jest darmowy - warto tam zajrzeć!

Spacer wzdłuż Poppelsdorfer Allee

Aby dotrzeć do pałacu, warto zaplanować spacer wzdłuż bulwaru Poppelsdorfer Allee. Ta przepiękna aleja, usłana zielenią i ozdobiona zabytkowymi budynkami, łączy ze sobą dwa miejskie pałace. Jej scenerię uzupełniają stare, majestatyczne kasztanowce. W trakcie spaceru możemy odpocząć na jednej z ławek.

Arithmeum - ukryty skarb Bonn

Wśród ukrytych skarbów Bonn, bez wątpienia należy wymienić Arithmeum - muzeum poświęcone matematyce oraz naukom ścisłym, które powstało przy wydziale matematyki dyskretnej Uniwersytetu w Bonn. Znajdziemy w nim imponującą kolekcję maszyn liczących, ukazujących rozwój technologii sprzed ery komputerów. Niektóre z eksponatów można nie tylko dotknąć, ale nawet wypróbować. My bawiliśmy się tam świetnie i każdemu polecamy odwiedzenie tego miejsca.

Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec

Nie ma chyba niemieckojęzycznej wycieczki, która nie odwiedza Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland - muzeum poświęconego historii politycznej, gospodarczej i społecznej oraz życiu codziennemu w RFN. Placówka imponuje ilością eksponatów oraz wystaw, a także w sposób kompleksowy podchodzi do prezentowanych zagadnień, dlatego znajdziemy w niej także polski akcent.

Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec - informacje praktyczne

Muzeum znajduje się przy ulicy Willy-Brandt-Allee. Większość materiałów dostępna jest w języku niemieckim, ale na wejściu można otrzymać przewodnik audio. My otrzymaliśmy wersję w języku polskim, choć niektórzy nasi rodacy w komentarzach wspominali, że nie była ono dostępne podczas ich wizyty.

Bonn na wiosnę - różowy tunel wzdłuż Heerstrasse

Szczególnie polecamy zwiedzanie Bonn wiosną, mniej więcej w okolicach kwietnia, kiedy na wielu ulicach miasta można podziwiać malownicze tunele utworzone przez kwitnące drzewa wiśni japońskiej. Niestety, aby ujrzeć to zjawisko na własne oczy, trzeba mieć trochę szczęścia, ponieważ kwitnienie trwa dość krótko.

Najczęściej fotografowany "różowy tunel" zobaczymy wzdłuż ulicy Heerstrasse. Inna ulica, przy której posadzone zostały japońskie wiśnie, to Breite Strasse.

Kwitnące wiśnie w Bonn
Kwitnące wiśnie w Bonn

Bastion Alter Zoll am Rhein - punkt widokowy na Ren

Kolejnym śladem po dawnych fortyfikacjach jest barokowy bastion z połowy XVII stulecia, położony tuż obok budynku uniwersytetu. Warto spróbować wdrapać się na górę, skąd można podziwiać słynną rzekę.

Kunstmuseum - muzeum sztuki współczesnej

Kunstmuseum, położone przy ulicy Willy-Brandt-Allee, to galeria sztuki współczesnej. Placówka koncentruje się na lokalnym ekspresjonizmie oraz niemieckiej sztuce okresu powojennego. Do najważniejszych dzieł w muzeum należą obrazy Augusta Macke, który spędził część swojego krótkiego życia w Bonn.

August-Macke-Haus

August-Macke-Haus to muzeum poświęcone związanemu z Bonn ekspresjoniście, Augustowi Macke. Utworzono je w domu, w którym artysta mieszkał i pracował od 1911 do 1914 roku - okres ten jest uważany za najbardziej twórczy w całej jego karierze.

Warto pamiętać, że mimo posiadania w swoich zbiorach prac wykonanych przez artystę, jest to bardziej muzeum poświęcone jego osobie niż galeria sztuki. Dlatego placówka może nie przypaść do gustu każdemu. Naszym zdaniem najbardziej zadowoleni z wizyty będą ci, którzy są zainteresowani jego twórczością oraz życiem - tym bardziej, że część mieszkalna zachowała historyczny układ.

Bundeskunsthalle (Hala Sztuki i Wystaw Republiki Federalnej Niemiec)

Kolejnym miejscem wartym uwagi w Bonn jest Bundeskunsthalle - nowoczesny obszar wystawowy o powierzchni 5600 metrów kwadratowych, gdzie organizowane są wydarzenia z różnych dziedzin, takich jak sztuka, historia czy nauka.

Aktualny kalendarz wydarzeń można sprawdzić na oficjalnej stronie

Hala wystawowa oddalona jest o kika kilometrów od historycznego centrum, ale bez problemu dojedziemy tam metrem - wystarczy wysiąść na stacji Heussallee/Museumsmeile.

LVR-LandesMuseum - gratka dla fanów starożytności oraz historii

Regionalne muzeum historii Rheinisches Landesmuseum należy do mniej znanych atrakcji w Bonn. Placówka powinna jednak zainteresować sympatyków starożytności, ponieważ w jej zbiorach znajdują się warte uwagi antyki takie jak m.in.: oryginalny portyk z placu Hof w Akwizgranie, znaleziska z grobów celtyckich czy najróżniejsze dzieła rzeźbiarskie.

Oprócz eksponatów archeologicznych, placówka posiada również wystawy poświęcone malarstwu oraz sztuce średniowiecza (ozdobą kolekcji jest tzw. Pietà Roettgena). Całość zorganizowana została w sposób chronologiczny oraz tematyczny.

Atrakcje w okolicy Bonn

Zamek Drachenburg

Jedną z najwyżej ocenianych atrakcji leżących w bliskiej okolicy miasta jest Zamek Drachenburg (Schloss Drachenburg), wzniesiony na wzgórzu Drachenfels. Jest to malowniczo położona XIX-wieczna rezydencja, stanowiąca jeden z najlepszych przykładów romantyzmu w architekturze. Zamek otoczony jest ogrodami i oferuje wspaniałe widoki na okolicę.

Aktualne dni i godziny otwarcia oraz ceny biletów sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Na miejsce możemy dojechać własnym autem, wjechać historyczną kolejką Drachenfels lub wejść pieszo.

Bonn - zwiedzanie i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Bonn?

Bonn jest idealnym wyborem na jednodniowy wypad, na przykład z położonej niedaleko Kolonii. W przypadku dwóch dni powinniśmy zdołać odwiedzić wszystkie najważniejsze atrakcje oraz wybrać się poza miasto.

Jak dotrzeć do Bonn?

Bonn leży na zachodzie Niemiec, więc najwygodniej dolecimy tam samolotem. Najbliższy port lotniczy to Lotnisko Kolonia-Bonn, gdzie lądują tani przewoźnicy latający z kilku polskich miast. Pomiędzy centrum Bonn a lotniskiem kursuje autobus lotniskowy, który pokonuje trasę w około 30 minut.

Bonn Regio WelcomeCard - karta turystyczna

Turyści planujący aktywne zwiedzanie Bonn powinni rozważyć zakup oficjalnej karty turystycznej Bonn Regio WelcomeCard. Gwarantuje ona darmowy wstęp do najważniejszych muzeów, zniżki na wiele atrakcji oraz, w przypadku droższej wersji karty, również dojazd do niektórych miejsc w regionie. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama