Bonn: zwiedzanie, atrakcje, zabytki. Co warto zobaczyć?

Bonn to istotne miasto w historii Niemiec, w latach 1949 - 1990 pełniło funkcję stolicy Republiki Federalnej Niemiec, a jego historia sięga ponad 2000 lat. Na świecie Bonn zostało rozsławione przez jednego ze swoich mieszkańców - Ludwiga van Beethovena. To właśnie w tym mieście urodził się znany kompozytor.

Po zjednoczeniu Niemiec i powrocie miana stolicy do Berlina miasto straciło trochę na znaczeniu, a dzisiaj jest znane przede wszystkim jako miasto uniwersyteckie. Warto wspomnieć, że Uniwersytet Bonn uznawany jest dziś za jeden z najlepszych w Niemczech.

Jak zwiedzać miasto Bonn?

Turystycznie miasto Bonn możemy podzielić na dwie strefy. Centrum miasta, z historyczną starówką i uniwersytetem oraz na ulicę Willy-Brandt-Allee, wzdłuż której znajdziemy najważniejsze muzea w mieście. Na szczęście obie strefy połączone są wygodną linią metra, która jeździ w każdą ze stron raz na kilku minut.

Mimo swojego znaczenia, Bonn jest bardziej miastem studenckim niż turystycznym, w niektórych atrakcjach nie spotkamy języka innego niż niemiecki, podobnie z obsługą. Ma to również swoje plusy, często muzea i atrakcje nie są zatłoczone i możemy w spokoju je eksplorować.

Region Bonn

Warto pamiętać, że Bonn to nie tylko samo miasto, w niedalekiej okolicy znajdziemy parki naturalne, góry i zamki. Godnym polecenia jest również rejs po Renie, podczas którego będziemy mogli lepiej poznać malowniczą okolicę.

Historia

Historia Bonn sięga 11 roku przed naszą erą, gdy legioniści rzymscy założyli tu swoją osadę nazwaną Bonna. Osada przez następne dziesiątki lat rozwijała się stając się jednym z największym fortów starożytnego świata w swoim czasie.

W kolejnych wiekach miasto rozwijało się harmonijnie, w 1597 roku stało się siedzibą Archidiecezji kolońskiej, co pozwoliło na rozwój miasta.

W 1689 miasto przetrwało wielkie oblężenie, tzw. “Oblężenie Bonn”. Dzisiejszy wygląd miasta to duża zasługa Clemensa Augusta, który rządził w latach 1723–1761 i zlecił budowę wielu barokowych budynków, które do dzisiaj nadają miastu unikalny charakter.

Miasto w trakcie wojen napoleońskich znalazło się pod panowaniem Francuzów, a następnie trafiło w granicę Prus. Do czasów drugiej wojny światowej miasto traciło na znaczeniu politycznym i ekonomicznym. W trakcie wojny miasto miało strategiczne znaczenie dla sił niemieckich, co było spowodowane jego położeniem nad Renem. Po wojnie miasto znalazło się pod okupacją sił alianckich, a w 1949 roku stało się stolicą Republiki Federalnej Niemiec. W 1990 roku miano stolicy wróciło do Berlina, w Bonn jednak została część instytucji rządowych, a miasto oficjalnie jest drugą siedzibą niemieckiego rządu.

Zwiedzanie Bonn

Bonn, położone nad rzeką Ren znajduje się w niedalekiej odległości od innego niemieckiego znanego miasta - od Kolonii oddalone jest zaledwie o ok 30 km. Podczas wizyty w jednym z tych miast warto również zaplanować trochę czasu na poznanie drugiego. Bonn jest miastem uniwersyteckim, znajduje się tutaj jeden z największych Uniwersytetów w kraju - Uniwersytet Fryderyka Wilhelma w Bonn (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn).

Bonn - zwiedzanie miasta

Komunikacja miejska

Normalny bilet jednorazowy po centrum miasta to koszt 2,40 (strefa 1a) - 2,80 euro (strafa 1b-2a), dostępne są również bilety na krótkie przejazdy "Kurzstrecke"(do 20 minut), po 1,90 euro. Bilety dzienne zaczynają się od 7,00 euro, obowiązujące w strefie 1a, natomiast za bilet dzienny w strefie 1b i 2a zapłacimy 8,50 euro.

Dla podróżujących we dwoje lub w grupach do pięciu osób, to doskonałym rozwiązaniem będzie zakup jednodniowych biletów grupowych. W strefie 1a koszt takiego biletu to 9,90 euro, w 1b i 2a kwota jaką trzeba zapłacić wynosi 12,90. Kwota biletu po podzieleni na ilość osób korzystających z biletu jest niższa niż bilet dla jednej osoby.

Karta do zwiedzania miasta - Bonn Regio WelcomeCard

Jeśli oprócz samych przejazdów komunikacją miejską chcemy również odwiedzić atrakcje w mieście, warto zastanowić się nad zakupem specjalnych kart - typu city pass, obejmujących przejazdy po mieście oraz za niewielką dopłatą również różne zniżki do wybranych atrakcji.

Bonn: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Co warto zobaczyć?

Przechadzając się po Bonn możemy podziwiać piękno barokowych i rokokowych budowli, dlatego spacer w tym mieście jest obowiązkową rzeczą do zrobienia.

Jednym z najbardziej znanych zabytków jest barokowy Zamek Poppelsdorf - Poppelsdorfer Schloss z XVIII wieku, aby do niego dotrzeć najlepiej zaplanować przejście wzdłuż bulwaru Poppelsdorfer Allee. Jest to przepiękna aleja, pełna zieleni i zabytkowych zabudowań.

Wart uwagi jest główny budynek Uniwersytetu, który przyciąga spojrzenia ciekawą architekturą ale przede wszystkim swoją długością.

Do barokowych budowli należy również Ratusz, znajdujący się na Rynku (Markt), wyróżnia się złotymi zdobieniami balustrad.

Skoro miasto rozsławione zostało na świecie dzięki jednemu nazwisku, jednego z największych twórców muzyki.. - to w mieście Bonn urodził się ceniony kompozytor - Ludwig van Beethoven. Dzisiaj możemy zwiedzać dom - Beethoven-Haus, w którym narodziła się sława. Na mieście znajdziemy także jego pomnik.

Innym miejscem, bardzo ciekawym jest Arithmeum - muzeum poświęcone matematyce, oraz naukom ścisłym. Znajdziemy w nim także ogromną kolekcję maszyn liczących, pokazujących rozwój wynalazków przed erą komputerów. Niektóre z eksponatów można dotykać i spróbować użyć.

Ważnym zabytkiem jest Katedra Świętych Kasjusza, Florencjusza i Marcina, wybudowana w XI wieku. Oprócz samej świątyni i jej wnętrza warto również wejść (wejście przez kościół) na wewnętrzny dziedziniec obiektu i przejść się po krużgankach.

Wartym uwagi jest Dom Historii Republiki Federalnej Niemiec - Haus der Geschichte der Bundesrepublik Deutschland z imponującą ilością eksponatów i wystaw tematycznych dotyczących historii politycznej, gospodarczej i społecznej oraz z życia codziennego RFN. Muzeum jest darmowe, w środku dostaniemy audioprzewodnik również w języku polskim.

Niemieckie miasto nie zawiedzie również osób szukających galerii sztuki, odwiedzić tutaj możemy m.in. Kunstmuseum Bonn (znajdziemy w nim kolekcje dzieł Augusta Macke) oraz Bundeskunsthalle.

Warto wiedzieć

Szczególnie polecamy odwiedzić to miasto wiosną, nie tylko ze względu na wyżej wymienioną aleję (Poppelsdorfer Allee). Na wiosnę, a dokładniej w okolicy kwietnia w Bonn, na wielu ulicach możemy z zobaczyć "różowe szaleństwo". :) Objawia się to pojawieniem się tuneli z kwitnących drzew wiśni japońskiej, trzeba mieć trochę szczęścia, ponieważ sytuacja taka utrzymuje się około 7 dni, czasami odrobinę dłużej. Różowe tunele zaobserwować możemy m.in. przy ulicy: Heerstrasse.

!Kwitnące wiśnie w Bonn
Kwitnące wiśnie w Bonn

Dzisiaj w tym czasie wielu turystów i miejscowych tłoczy się w pięknie przyozdobionych przez naturę uliczkach i stara się zrobić najpiękniejsze zdjęcie. Zdarza się, że ludzie blokują przejazd samochodów, niejednokrotnie kładąc się na ulicy czy wyginając w różne strony. :)

Nie obyło się tutaj również bez komercji.., jeśli nie udało Wam się trafić w dobrym czasie do Bonn, a chcielibyście stać się posiadaczami wspaniałego obrazka z różowym tunelem, to możecie podejść do małego sklepiku przy Heerstrasse 71.

Inną ulicą, przy której posadzone zostały japońskie wiśnie jest m.in. Breite Strasse.

Jedzenie

Będąc w Bonn warto zajść do jednej z restauracji na starym mieście oferującej typowo niemieckie potrawy. Są one tłuste, ciężkostrawne, ale zarazem pyszne i warto przynajmniej raz je spróbować, my polecamy sznycla z pysznymi ziemniakami.

Na rynku i w okolicy Uniwersytetu znajdziemy również trochę tańszych jadłodajni, w których znajdziemy różne kuchnie, nie tylko niemiecką.

Przed ratuszem często stoją tzw. food trucki, w których możemy zakupić różne ciekawe potrawy, np. zupę ziemniaczaną.

Zakwaterowanie

Bonn pomimo mniej turystycznego charakteru zapewnia dużą liczbę możliwych miejsc do zakwaterowania. Nie jest to również najdroższe niemieckie miasto, warto mimo to rozpocząć poszukiwania noclegu wcześniej i co jakiś czas sprawdzać aktualne promocje.

Więcej informacji o mieście

Jako ciekawostkę można dodać, iż papież Benedykt XVI został profesorem na miejscowym Uniwersytecie. Wśród innych znanych osób związanych z tą uczelnią był również niemiecki malarze, rzeźbiarz i pisarz - Max Ernst, który rozpoczął tam studia filozoficzne.


Reklama