Kolonia (Niemcy) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Jak zwiedzać Kolonię ?

Jeśli odwiedzamy Kolonię na krótszy okres czasu, warto poszukać zakwaterowania bliżej centrum. Niemal wszystkie najważniejsze atrakcję są stosunkowo blisko, na odległość spokojnego spaceru.

Dodatkowo, dworzec główny (Köln Hbf) znajduje się przy samej katedrze - dzięki czemu po przylocie na lotnisko w Kolonii bardzo szybko możemy się znaleźć w miejscu zatrzymania i rozpocząć zwiedzanie.

Jeśli chcemy odwiedzić również atrakcję znajdujące się trochę dalej, komunikacja w Kolonii działa dosyć sprawie, główne zabytki i atrakcje turystyczne znajdują się w centrum i okolicy. Można bardzo łatwo do nich dojechać lub przespacerować. Jeśli nocujemy poza centrum komunikacja miejska będzie najlepszym wyborem.

spacer po Kolonii

Nie masz jeszcze noclegu w Kolonii? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Zwiedzanie Kolonii

Kolonia jest miastem będącym ważnym węzłem kolejowym pomiędzy innymi miastami w Niemczech, można dojechać do niej z wielu innych miast.

Osoby wybierające się do Kolonii samolotem również nie będą miały większych problemów, w krótkim czasie dojedziemy pociągiem z lotniska do dworca głównego.

Naprzeciwko katedry znajdziemy centrum informacji turystycznej, do którego warto zajrzeć po najświeższe informację oraz mapy miejskie. Mając odrobinę szczęścia, możemy spotkać tam polskojęzyczny personel.

Jakie atrakcje znajdziemy w Kolonii?

Najważniejszą atrakcją w mieście jest gotycka Katedra, która oprócz zwiedzania samej świątyni pozwala również na obejrzenie miasta w góry, dzięki możliwości wstępu na więżę tego kościoła. Dodatkowo możemy wybrać się również do skarbca Katedry.

!Katedra w Kolonii
Katedra w Kolonii

Do ciekawych miejsc do odwiedzenia należy Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud będące jednym z największych muzeów w Niemczech (jeden z największych w Europie zbiorów malarstwa średniowiecznego). Znajdują się tam cenne zbiory malarstwa i grafiki od średniowiecza do okresu międzywojennego.

Innym miejsce z cennymi zabytkami jest Muzeum Rzymsko-Germańskie (Römisch-Germanisches-Museum), w którym możemy podziwiać fantastyczną, rzymską mozaikę podłogową (ze scenami z życia Dionizosa) oraz zbiory archeologiczne od czasów prehistorycznych do średniowiecza z miasta i jego okolic. W budynku znajdziemy także największą na świecie kolekcję rzymskiego szkła.

!Mozaika podłogowa w Muzeum Rzymsko-Germańskim
Mozaika podłogowa w Muzeum Rzymsko-Germańskim

Dla miłośników słodyczy również się coś znajdzie.. - Schokoladenmuseum - muzeum czekolady Lindt, gdzie zobaczymy m.in. jak wygląda proces produkcji czekoladek na taśmach w fabryce. Jeśli już jesteśmy po wizycie, to warto udać się na mały "taras widokowy", skąd rozpościera się ciekawy widok na Most Hohenzollernów oraz rzekę. Przy okazji odwiedzin tego muzeum, bądź spaceru w okolicy warto przejeść jeszcze odrobinę dalej, wzdłuż Renu, w dawnym porcie Rheinauhafen zobaczyć można bardzo ciekawe, trzy nowoczesne budynki o nazwie Kranhaus.

Osoby chcące odrobinę odpocząć powinny wybrać się do pięknego ogrodu Flora Köln, położonego przy ogrodzie zoologicznym w Kolonii.

Wśród zabytków na liście miejsc do odwiedzenia powinien znaleźć się również Ratusz, obecnie można do niego wejść za darmo i przejść samodzielnie kawałek budynku.

Poza Katedrą i wieloma muzeami w Kolonii znajduje się dwanaście kościołów romańskich, które podczas II Wojny Światowej uległy w większym lub mniejszy stopniu zniszczeniu. Następnie były wielokrotnie przebudowywane, aż do roku 1985, który nazwano "Rokiem Kościołów Romańskich". Świętowano wtedy zakończenie odbudowy tych obiektów. Wśród tych świątyń należy wymienić m.in. Kościół św. Andrzeja (St. Andreas) leżący nieopodal Katedry, Kościół św. Apostołów (St. Aposteln) oraz Kościół św. Cecylii (St. Cäcilien) przy Neumarkt.

Oprócz romańskich kościołów w mieście znajdziemy również kilka katolickich i ewangelickich świątyń.

Dla zainteresowanych sztuką nowoczesną i współczesną, miejscem polecanym do odwiedzenia będzie Muzeum Ludwig, będące zaraz po USA miejscem z największą kolekcją sztuki pop-art. Obok tych prac znajdziemy również dzieła znanego na całym świecie Pabla Picassa. Dodatkowo na ostatnim piętrze muzeum znajduje się wyjścia na taras, z którego dobrze widać całą Katedrę.

Wartym odwiedzenia miejscem, jest Centrum Dokumentacji Narodowego Socjalizmu (NS-Dokumentationszentrum) "Dom EL-DE" ("EL-DE-Haus") będące ważnym z historycznego punktu widzenia punktem na mapie Europy. To tutaj swoją siedzibę w czasie wojny miała Tajna Policja Państwowa oraz "Więzienie Gestapo" - jedno z najlepiej zachowanych aresztów z okresu nazizmu. W Dom EL-DE znajdziemy tylko niemieckie napisy, jeśli chcemy, za dodatkową opłatą można wypożyczyć audioprzewodnik (audioguide).

Po drugiej stronie rzeki, znajdzie się atrakcja dla fanów widoków z góry.. - wysoki budynek z tarasem widokowym KölnTriangle, z którego za niewielką opłatą możemy podziwiać widok na miasto.

Spacery i zakupy

Stare Miasto - Altstadt jest miejscem, po którym trzeba obowiązkowo się przespacerować, znajdziemy tam liczne knajpki i restauracje, niektóre z nich mieszczą się w zabytkowych budynkach.

Oprócz spacerów w centrum miasta należy się również wybrać w stronę rzeki Ren. Reńska promenada również powinna być obowiązkowym celem podczas pobytu w Kolonii. Spacer wzdłuż rzeki to dodatkowe doznania wizualne, zarówno w ciągu dnia, jak i o zachodzie słońca. Warto przyjrzeć się podczas takiej przechadzki nowoczesnej architekturze oraz zabytkowym alejkom miasta. Również most będący połączeniem dworca głównego z miastem po drugiej stronie rzeki prezentuje się imponująco.

Na zakupy obowiązkowo należy wybrać się na ulice: Hohe Strasse oraz Schildergasse, gdzie znajdują się większe centra handlowe, natomiast modnych butików szukać należy przy Breite Strasse i Ehrenstrasse.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Kolonii?

Kolonia, z powodu mnogości tanich lotów, stała się popularną destynacją na krótkie wyjazdy. Aby zobaczyć największe atrakcje i spędzić trochę czasu relaksując się powinniśmy na pobyt poświęcić minimum 2 dni. W ciągu 3 do 4 dni odwiedzimy większość głównych atrakcji miasta.

Dojazd z / do lotniska CGN w Kolonii

Lotnisko CGN Kolonia / Bonn (z niemieckiego znane pod trzema nazwami: Flughafen Köln/Bonn, Konrad-Adenauer-Flughafen lub Flughafen Köln-Wahn) od centrum miasta oddalone jest nieco ponad 15 kilometrów. Do dworca głównego Köln Hauptbahnhof (Köln Hbf) w łatwy i szybki sposób można dojechać komunikacją publiczną ze stacji przy lotnisku - Köln/Bonn Flughafen.

Komunikacja [aktualizacja 2017]

Normalny bilet jednorazowy po centrum miasta to koszt 2,40 - 2,80€, dostępne są również bilety na krótkie przejazdy "Kurzstrecke"(do 20 minut), po 1,90€. Bilety jednodniowe zaczynają się od 7,00€, obowiązujące w strefie 1a, natomiast za bilet dzienny w strefie 1b i 2a zapłacimy 8,50€.

Jeśli podróżujemy we dwoje lub w więcej osób, to doskonałym rozwiązaniem będzie zakup grupowych biletów dziennych. Z takiej oferty może korzystać do pięciu osób. W strefie 1a koszt takiego biletu to 9,90€, w 1b i 2a kwota jaką trzeba zapłacić wynosi 12,90. W porównaniu do podróżowania do mieście pojedynczo, już przy dwóch osobach oferta jest bardzo korzystna.

KölnCard [sierpień 2021]

Jeśli oprócz przejazdów chcemy również odwiedzać różne atrakcje warto rozważyć zakup specjalnych kart - typu city pass, obejmujących przejazdy po mieście oraz za niewielką dopłatą również różne zniżki do wybranych atrakcji.

Więcej aktualnych informacji można znaleźć na oficjalnej stronie.

Bezpieczeństwo

Miasto jest bardzo bezpieczne, po rynku możemy chodzić wieczorem bez żadnej obawy, podobnie po centrum i nad Renem.

W Polsce miasto miało niedawno złą prasę, jednak dziś widać, że wyciągnięto z wcześniejszych zdarzeń wnioski - przykładowo, nawet małe manifestację ochraniają dobrze uzbrojone oddziały policji.

Jedzenie i piwo Kölsch

Będąc w Kolonii warto zajść do jednej z restauracji na starym mieście oferującej typowo niemieckie potrawy. Są one tłuste, ciężkostrawne, ale zarazem pyszne i warto przynajmniej raz je spróbować, my polecamy sznycla z pysznymi ziemniakami.

Kolonia nie różni się również niczym od reszty dużych miast w Niemczech, gdzie znajdziemy bardzo dużo miejsc w których na wynos dostaniemy currywursta oraz frytki. Warto w szczególności spróbować tych na starym mieście.

Będąc piwoszem warto spróbować tamtejszego piwa Kölsch, które jest ważone tylko przez browary z regionu i jego skład ustalony został przez Stowarzyszenie Browarów Kolonii.

Zakwaterowanie

Kolonia jest jednym z najczęściej odwiedzanych niemieckich miast, nie powinniśmy mieć więc najmniejszego problemu ze znalezieniem noclegu. Nie jest to również najdroższe niemieckie miasto, warto mimo to rozpocząć poszukiwania noclegu wcześniej i co jakiś czas sprawdzać aktualne promocje.

Warto wiedzieć

Jeśli planujecie odwiedzić Kolonię w na początku tygodnia, to miejcie na uwadze, iż praktycznie wszystkie muzea są nieczynne w poniedziałki.


Reklama