Wyspa Poel (Insel Poel) - zwiedzanie, miasta, atrakcje i informacje praktyczne

Niewielka wyspa położona nad Bałtykiem jest dla niemieckich turystów miejscem odpoczynku od trudów życia w miastach Meklemburgii. Warto tu zajrzeć żeby złapać chwilę wytchnienia. Poel może okazać się też dobry punktem wypadowym do zwiedzania regionu.

!Wyspa Poel - Fauler See-Rustwerder
Wyspa Poel - Fauler See-Rustwerder

Nazwa

Trudno jednoznacznie powiedzieć od czego pochodzi nazwa wyspy. Według najpopularniejszej koncepcji wywodzi się ona od imienia germańskiego boga światła Phola. Inni wskazują jednak na zbieżność ze słowiańskim określeniem płaskiego obszaru.

!Zabytkowe nagrobki na cmentarzu w Kirchdort - wyspa Poel, Niemcy
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu w Kirchdort - wyspa Poel, Niemcy

Wyspa Poel (Insel Poel) - historia

Wyspa ze względu na swoje położenie była ważnym punktem strategicznym w wojnach jakie toczono w północnych Niemczech. W okresie średniowiecza dość intensywnie rozwijało się tu osadnictwo. Przy wsparciu władców Meklemburgii i klasztoru Cismar założono kilka wsi oraz wybudowano gotycką świątynię. W czasach nowożytnych książę Adolf Fryderyk I wzniósł tutaj swój zamek. Wraz z początkiem wojny trzydziestoletniej Poel stała się areną działań kilku armii. W ciągu następnych dwóch stuleci wyspa zmieniała swoją przynależność państwową kilka razy. Na mocy układów międzynarodowych stała się szwedzkim zastawem na 99 lat, a w roku 1903 wróciła do Niemiec (Szwedzi nie zdecydowali się na jej wykup).

!Kościół w Kirchdorf na wyspie Poel (Niemcy)
Kościół w Kirchdorf na wyspie Poel (Niemcy)

W 1945 roku w pobliżu zatopiono niemiecki okręt Cap Arkona z 7000 więźniów na pokładzie. Niektóre z ciał morze wyrzuciło na brzeg wyspy, a część z nich pochowano na miejscowym cmentarzu.

Dziś na wyspę przyjeżdża wielu turystów szukających ciszy i spokoju. Baza noclegowa nie jest zbyt imponująca, ale możliwość obcowania z dziką przyrodą i czyste, piaszczyste plaże wynagradzają niedostatki.

!Schwarzen Buch - wyspa Poel, Niemcy
Schwarzen Buch - wyspa Poel, Niemcy

Jak dotrzeć na wyspę? [aktualizacja czerwiec 2018]

Po Poel możemy poruszać się samochodem. Drogi są wygodne i doprowadzą nas do większości interesujących punktów.

Można tu również dojechać komunikacją miejską. Z Wismaru na Poel dociera autobus linii 230. Zatrzymuje się on we wszystkich ważniejszych miejscowościach na wyspie. Można tu również dopłynąć promem z Wismaru. W sezonie letnim takie połączenia realizuje firma Adler-Schiffe. Bilet powrotny kosztuje 19,90€. Można go zarezerwować na oficjalnej stronie przewoźnika: link.

!Fauler See-Rustwerder - wyspa Poel, Niemcy
Fauler See-Rustwerder - wyspa Poel, Niemcy

Wyspa Poel (Insel Poel) - co warto zobaczyć?

Wyspa to raj dla tych, którzy szukają leniwego wypoczynku na plaży. Raczej nie znajdziemy tu cudów architektury choć jest kilka urokliwych miejsc, które warto odwiedzić.

!Kościół w Kirchdorf - wyspa Poel, Niemcy
Kościół w Kirchdorf - wyspa Poel, Niemcy

Kirchdorf

Największe miasto na wyspie liczy dziś ok. 2000 mieszkańców. Wiedzie doń główna droga łącząca Poel z lądem stałym. Warto zatrzymać się przy parkingu zaraz po przejechaniu mostu - rozciąga się stamtąd piękny widok na wybrzeże.

!Zabytkowe nagrobki na cmentarzu w Kirchdorf na wyspie Poel
Zabytkowe nagrobki na cmentarzu w Kirchdorf na wyspie Poel

Samo miasteczko może się poszczyć najstarszym zabytkiem regionu - gotycko-romańskim kościołem parafialnym (Dorfkirche Kirchdorf). Dawniej pełnił on funkcję latarni morskiej, jego wieża była punktem orientacyjnym dla płynących do Wismaru statków. Wnętrze zachowało kilka cennych zabytków, w tym dwa średniowieczne ołtarze.

W miasteczku działa również niewielkie muzeum historyczne (otwarte w sezonie: od wtorku do niedzieli w godzinach 10 - 16, poza sezonem: wtorek, środa i sobota od 10 do 12, ceny biletów 2,50€ normalny, 1,25€ uczniowski). [aktualizacja czerwiec 2018] Placówka mieści się przy ulicy Möwenweg 4.

!Pozostałości zamku - Kirchdorf, wyspa Poel, Niemcy
Pozostałości zamku - Kirchdorf, wyspa Poel, Niemcy

Obok kościoła możemy zobaczyć pozostałości dawnego zamku książąt Meklemburgii. Rezydencja zmieniona w twierdzę, została zdewastowana podczas wojny trzydziestoletniej. Dzieła zniszczenia dopełnił huragan. Dawni właściciele opuścili zamek, okolicznym chłopom zezwolono na rozbieranie ruin i wykorzystanie cegieł do budowy domostw. Do naszych czasów przetrwały wały twierdzy, z których rozciąga się widok na południową linię brzegową Poel.

!Fauler See-Rustwerder - Wyspa Poel
Fauler See-Rustwerder - Wyspa Poel

Fauler See-Rustwerder

Obszar ochrony ścisłej, który obejmuje między innymi istniejące na wyspie mokradła solne, nie jest niestety dostępny dla zwiedzających. Ze względu na dość szybkie zanikanie tutejszej dzikiej przyrody (gatunki inwazyjne i działalność człowieka) zdecydowano się na zupełne zamknięcie rezerwatu dla osób postronnych. Można jednak obserwować żyjące tam zwierzęta z takich punktów jak np. droga Hinter Wangern. Żyje tu wiele gatunków ptaków m. in. krwawodzioby, ostrygojady, sieweczki, bataliony lub szablodzioby.

!Drozd na Wyspie Poel
Drozd na Wyspie Poel

Timmendorf

Jeden z popularniejszych kurortów na wyspie to niewielka wioska rybacka z odnowioną promenadą i urokliwą latarnią morską. Wypoczywający tu turyści często odwiedzają pobliskie klify znajdujące się w południowej części osady.

!Plaża w okolicach Schwarzen Buch - Wyspa Poel, Niemcy
Plaża w okolicach Schwarzen Buch - Wyspa Poel, Niemcy

Plaże

Poel przyciąga turystów dzięki piaszczystym plażom. To zdecydowany atut wyspy (nie jest to powszechne na niemieckim wybrzeżu) pozwalający na odrobinę odpoczynku po intensywnym zwiedzaniu. Najpopularniejsze plaże znajdziemy w Timmendorf, Gollwitz i Black Bush.

Nudyści wypoczywają nad wodą w Hinter Wangern.

!Mąkolągwa - Wyspa Poel, Niemcy
Mąkolągwa - Wyspa Poel, Niemcy

Baza noclegowa

Na wyspie znajduje się wiele miejsc, w których możemy spędzić urlop, ale hotele wysokiej klasy to raczej rzadkość. Wyjątkiem jest czterogwiazdkowy hotel Inselpoel Hotel zlokalizowany w miejscowości Gollwitz.

Zdecydowanie tańsze może okazać się wynajęcie pokoju w pensjonacie. Przykładem takiego noclegu (pokoje z łazienką na korytarzu) może być Meer Zeit.

Nad samym morzem położony jest Appartmentanlage Zur Düne (obiekt posiada prywatne łazienki).

Wyszukaj inne noclegi na wyspie Poel.

Ci, którzy szukają najtańszej opcji noclegowej mogą wybrać camping Leuchtturm z miejscowości Timmendorf (położony tuż obok plaży). Aktualne ceny znajdziemy na oficjalnej stronie obiektu: 
link.

!Plaża w okolicach Fauler See-Rustwerder - Wyspa Poel, Niemcy
Plaża w okolicach Fauler See-Rustwerder - Wyspa Poel, Niemcy

Reklama