Düsseldorf - jak zwiedzać?

Jak zwiedzać miasto Düsseldorf? Dzisiejszy Düsseldorf to prawdziwa nowoczesna metropolia, która jest międzynarodowym centrum biznesowym i finansowym. Niedalekie lotnisko jest jednym z najbardziej obleganych w Niemczech, mimo, że samo miasto jest dopiero siódmym największym w tym kraju.

Niestety, nie znajdziemy w nim zabytkowych obiektów i ulic, jednym z najstarszych obszarów jest Altstadt - Stare Miasto. Trzeba to jednak przyznać, nie wpływa to w żaden sposób na atrakcyjność tego miasta. Współczesna architektura jest czymś co przyciąga tutaj wielu, inni przylatują tu specjalnie na zakupy i do muzeów.

Miasto od wielu lat znajduje się w czołówce najlepszych miast do życia na świecie, czemu trudno się dziwić, tym bardziej, że same władze miasta traktują mieszkańców jako dobro nadrzędne. Przykład? Cała promenada i centrum zostały przebudowane w ten sposób, aby oddać je mieszkańcom, a dla samochodów zostały wybudowane specjalne tunele podziemne. Spacerując po starej części miasta i promenadzie w ogóle nie ma się odczucia przebywania w wielkiej metropolii.

Centrum sztuki

Miasto jest szczególnie warte polecenia każdemu miłośnikowi sztuki, to tutaj mieści się słynna Akademia Sztuki, z której wychodzi się między innymi słynny niemiecki ekspresjonista, August Macke. Dzisiaj miasto słynie z muzeów sztuki nowoczesnej, w jednym z nich przez kilka lat znajdowała się słynna pajęcza sieć Tomása Saraceno.

Historia

Pierwsze wzmianki o mieście Düsseldorf pojawiły się 1135 roku, a samo miasto powstało w miejscu osad farmerskich i rybackich znajdującym się tam już w w siódmym i ósmym wieku.

Prawa miejskie Düsseldorf otrzymał już 14 sierpnia 1288 roku, od tego czasu miasto zaczęło się dynamicznie rozwijać i rozbudowywać. Powstał między innymi kościół św. Lambertusa (istniejący do dziś, z krzywą wieżą - która według legendy wyprostuje się wtedy, gdy pierwsza dziewica weźmie w nim ślub ;)) oraz zamek (z którego dziś pozostała jedynie jedna wieża).

XIX wiek to wojny napoleońskie i rewolucja przemysłowa, która zwiększyła liczbę mieszkańców kilkukrotnie.

Druga wojna światowa nie oszczędziła miasta, które były jednym z głównych celów nalotów bombowych w 1943 roku, kiedy to jednej tylko nocy na miasto zrzucono 700 bomb. Skąd takie natężenie? W mieście znajdowały się rafinerię, których zniszczenie było strategicznym celem wojsk alianckich.

Po wojnie miasto rozwijało się dynamicznie, stając się dziś jednym z najnowocześniejszych miast niemieckich.

Zwiedzanie Düsseldorfu

Jedno z większych niemieckich miast Düsseldorf najprościej będzie zwiedzać korzystając z komunikacji miejskiej. Miasto posiada dobrze rozwiniętą sieć linii autobusów i szynowych, dzięki czemu szybko i wygodnie można się dostać w niemal dowolne miejsce.

Zwiedzanie Düsseldorf - zwiedzanie miasta

Przed rozpoczęciem odkrywania miasta najlepiej podzielić je sobie na obszary. Dojeżdżając do jednego punktu oglądać i odwiedzać znajdujące się w okolicy miejsca.

Komunikacja miejska

[stan na 2017 rok]

Bilet jednorazowy w strefie A to koszt 2,60 Euro, dodatkowo dostępne są bilety na krótkie trasy, tzw. "Kurzstrecke" za 1,60 Euro. Strefy B, C oraz D są dużo droższe. Ceny na jednorazowe bilety w tych strefach to kolejno: B - 5,70 Euro, C - 11,80 Euro oraz D - 14,60 Euro.

Miasto oferuje również bilety dzienne, cena biletu dla jednej osoby w strefie A wynosi 6,70 Euro, zakupić można również bilety dzienne dla grup (do pięciu osób), za każdą kolejną osobę dopłacamy 3,20 Euro. W rezultacie 2 osoby płacą 9,90 Euro, 3 osoby - 13,10 Euro , 4 osoby - 16,30 Euro, a 5 osób zaledwie 19,50 Euro. Czym więcej osób wspólnie korzysta z biletu, tym tańszy koszt w przeliczeniu na jedną osobę.

Dalsze strefy posiadają osobne cenniki. Strefa B w przypadku jednej osoby (bilet dzienny) to koszt 13,60 Euro, każda następna osoba podwyższa cenę o 3,70 Euro. W strefie C cena rozpoczyna się od 23,100 Euro, następne osoby to dopłata wysokości 4,20 Euro. W przypadku strefy D, początkowy koszt to 27,70 Euro, do kolejnych osób doliczyć należy po 4,90 Euro.

Karta do zwiedzania miasta - DüsseldorfCard

Planując zwiedzanie miasta zastanówmy się nad zakupem specjalnej katy city pass - DüsseldorfCard, dającej możliwość korzystania z przejazdów w strefie A (RE, RB, S-Bahn, 2 klasa), darmowe wejściówki do kilku wybranych atrakcji oraz dużą ilość rabatów w innych atrakcjach tego miasta.

Więcej informacji i aktualności znajdziemy na oficjalnej stronie karty.

Atrakcje

Do obowiązkowych miejsc do zobaczenia należy Starówka, choć niewielka, bo jej powierzchnia to ok 1 kilometr kwadratowy, to skupia się na niej wiele interesujących budynków. Głównym z zabytków jest Kościół Św. Lamberta (St. Lambertus). Kościół wraz z otaczającymi go zabytkowymi domami i kościołami tworzy swoiste centrum miasta. Nieopodal znajduje się również Burgplatz - plac zamkowy z Schlossturm - zabytkową wieżą, będąca pozostałością po dawnym zamku.

Imponującym i bardzo ciekawym pomnikiem jest Stadterhebungsmonument znajdujący się na Marktplatz monument ma na celu upamiętnienie przyznania praw miejskich miastu.

Dla lubiących oglądać miasto z pewnej wysokości polecamy wieżę widokową Rhine Tower - Rheinturm. Wieża telewizyjna jest najwyższym obiektem w mieście.

Pałac Benrath - Schloss Benrath jest przykładem archietektury pokazującej przejście ze stylu rokoko na klasycyzm. Pałac obecnie pełni funkcję Muzeum Europejskiej Sztuki Ogrodowej i Muzeum Historii Naturalnej. Za nim znajduje się piękny i długi ogód. Warto udać się tam chociaż na krótki spacer.

Dla chętnych na spacer wśród pięknych budynków warto polecić dzielnicę Oberkassel, znajdującą się po przeciwnej stronie rzeki niż Stare Miasto.

Spragnieni odpoczynku i klimatu miasta nad rzeką mogą się wybrać na rejs statkiem wzdłuż nabrzeża i promenady. Podczas takiej wycieczki zobaczymy zarówno Starówkę jak i drugi brzeg z Oberkassel.

Renesansowy Ratusz to kolejne miejsce, które trzeba zobaczyć. Ten historyczny obiekt został zbudowany w XVI wieku, dzisiaj znajduje się tam parlament miasta.

Obiektem na liście miejsc związanych z kulturą jest niewątpliwie Film Museum - muzeum filmu, prezentujące historii kina. Znajdziemy w nim m.in. sprzęt filmowy i plakaty. Obiekt wart polecenia.

Kolejnym miejscem na turystycznej mapie miasta jest Goethe Museum Düsseldorf, mieszczące się w danym pałacyku myśliwski (Schloss Jägerhof) z XVIII wieku.

Osoby szukające w mieście czegoś innego, mogą pomyśleć o wyprawie do Classic Remise Düsseldorf czyli kolekcji samochodów, starych, nowych, zabytkowych, wyścigowych... czego dusza zapragnie. Obiekt znajduje się w dawnej parowozowni, możemy podziwiać w nim za darmo zebrane tam pojazdy. Nie jest to zwykłe muzeum, chociaż na górnym piętrze mieści się mała wystawa, to większość z samochodów jest na sprzedaż.

Zainteresowani sztuką nowoczesną powinni odwiedzic dwa miejsca: K21 oraz ciekawe również ze względu na swoją lokalizację - podziemny tunel... muzeum KIT - Kunst Im Tunnel.

Najdłuższy bar świata

Altstadt z Rheinuferpromenade (promenada Rheinufer) potocznie nazywana jest najdłuższym barem świata z powodu znajdującej się tam imponującej ilości knajpek, barów i restauracji. Widać to szczególnie w weekendy, gdy spędza tam czas duża część mieszkańców odpoczywając i relaksując się.

Spacer po promenadzie wzdłuż rzeki Ren również należy do ciekawych, podczas niego można podziwiać dwie nowoczesne konstrukcje, mosty: Rheinkniebrücke i Oberkasseler Brücke.

Poza sezonem i w chłodniejszym okresie promenada nie rozciąga się na aż tak długą odległość, większość lokali skupia się blisko starego miasta - nadal jednak jest to świetne miejsce na chwile odpoczynku.

MedienHafen - czyli jak zamienić port w nowoczesną dzielnicą biznesową

Spacerując po Rheinuferpromenade warto podążyć aż za wieżę telewizyjną i dojść do MedienHafen, aby z bliska zobaczyć jedną z najciekawszych rewitalizacji dzielnic portowych w Europie, w której swój udział miało wielu światowej klasy architektów.

W przeciwieństwie do wielu miast portowych, w Düsseldorfie nie zdecydowano się jedynie na odnowienie istniejących konstrukcji, ale na postawienie nowych, nowoczesnych i oryginalnych, które w połączeniu z klimatem portowym stanowią unikalne w skali Europy miejsce. Warto wiedzieć, że niewiele ponad 10 lat temu nie było tu nic więcej niż niszczejące, przestarzałe, budynki.

!MedienHafen - Düsseldorf
MedienHafen - Düsseldorf

Dzisiaj jest to dzielnica biurowa, w której swoje biura mają firmy zajmujące się mediami i technologią, siedzibę ma tam ich ponad 700. Fani dobrej kuchni również znajdą tam coś dla siebie, nawet Ci najbardziej wybredni, znajduje się tam restauracja “Berens am Kai” nagrodzona gwiazdką Michelin.

Warto poświęcić chociaż godzinę lub półtora na spacer po MedienHafen, powinno to wystarczyć na zapoznanie z najciekawszymi budynkami i poczucie klimatu tego miejsca.

Ruiny i historia

Pomimo swojej historii, w samym mieście nie znajdziemy wielu pozostałości po średniowiecznej historii miasta. Tutaj miłym wyjątkiem są Ruiny zamku cesarskiego - Kaiserpfalz Kaiserswerth, które ucieszą miłośników okresu średniowiecza. Zachowała się spora część zamku imperatora Friedrich Barbarossa. Można wejść na jego teren i spokojnie przejść po pozostałościach dawnego obiektu, jest to darmowa atrakcja. Mury, grube na prawie cztery i pół metra, wyglądają naprawdę imponująco.

!Ruiny zamku cesarksiego - Kaiserpfalz Kaiserswerth - Düsseldorf
Ruiny zamku cesarksiego - Kaiserpfalz Kaiserswerth - Düsseldorf

Warto zaplanować więcej czasu i przy okazji pospacerować po okolicy, i przejść się wzdłuż Renu. Taki też był główny cel twierdzy, kontrola tej ważnej rzeki i dobry punkt wypadowy.

Na luksusowe zakupy? Tylko Königsallee!

Königsallee, w skrócie Kö (królewska aleja) jest miejscem dla osób szukających okazji na zakupy. Porównywalna przez wielu nawet do paryskiej Champ Elysees zachwyca przede wszystkim swoim wyglądem, środkiem bulwaru przebiega.. kanał o szerokości 31 metrów. Kanał możemy przekroczyć jednym z kilku pięknych mostów. Rozwiązanie to powoduje, że nawet mimo tłumów na ulicach, ciężko jest poczuć, że znajdujemy się w środku wielkiej metropolii.

!Königsallee - Düsseldorf
Königsallee - Düsseldorf

Skąd takie rozwiązanie? Kanał jest pozostałością po fortyfikacji (wcześniej służył jako fosa), które zostały przebudowane na początku 19 wieku.

Königsallee uznawane jest za jedną z najważniejszych niemieckich ulic handlowych, do której przyjeżdżają kupujący z całej Europy. Nawet jeśli nie jesteśmy zainteresowani najnowszą kolekcją Prady warto tam zajrzeć, aby zobaczyć to ciekawe rozwiązanie architektoniczne.

Jedzenie i piwo Alt

W Düsseldorfie znajdziemy kuchnię całego świata, warto jednak poszukać miejsc z typowo niemieckim jedzeniem. Nie jest to trudne, rozpoczynając od małych budek z kiełbasą, na typowo niemieckich restauracjach kończąc - gdzie zjemy np tłustego sznycla z pysznymi (też tłustymi!) ziemniakami i surówką.

Warto również skosztować tamtejszego piwa, alta (Düsseldorf Altbier), które do dzisiaj jest ważone w piwnicach restauracji na starówce. Można oczywiście znaleźć wersję butelkową w sklepie, zachęcamy jednak to znalezienia restauracji z samodzielnie ważonym piwem i napicie się oryginalnej, świeżej, wersji.

Zakwaterowanie

W Düsseldorfie znajdziemy duży wybór hoteli w najróżniejszych cenach. Miasto nie należy do najdroższych w Niemczech, warto jednak rozpocząć poszukiwania zakwaterowania szybciej i sprawdzać aktualne promocje na serwisach hotelowych i z mieszkaniami.


Reklama