Zwiedzanie stadionu HSV Hamburg - Volksparkstadion

Stadion Volksparkstadion (nazywany również Hamburg Arena), na którym swoje mecze na codzień rozgrywa Hamburger SV, jest jednym z najnowocześniejszych obiektów w Niemczech i znajduje się na liście UEFA Elite Stadium. Rozgrywane na nim były mecze Mistrzostw Świata w 2006 roku, w tym ćwierćfinał (Włochy-Ukraina 3-0), oraz finał Ligi Europy w 2010 roku w którym Atletico Madryt pokonało Fulham 2-1.

Trybuny stadionu HSV

Jego budowa została rozpoczęta w lipcu 1998 roku, a przebudowa zakończyła się już w sierpniu 2010. Koszt budowy wyniósł około 100 milionów EURO, a stadion od początku budowany był z myślą o spełnieniu najwyższych standardów, aby mogły na nim odbywać się najważniejsze mecze międzynarodowe. Warto wspomnieć, że budowa została przemyślana tak, aby HSV mógł rozgrywać w trakcie prac rozgrywać na obiekcie wszystkie swoje mecze domowe.

Stadion HSV z zewnątrz Jego oficjalna pojemność na mecze Bundesligi to 57 000 miejsc, z kolei na rozgrywki międzynarodowe pojemność wynosi 51 500. Skąd ta różnica? W Niemczech trybuny dla zagorzałych fanów nie mają miejsc siedzących, tylko stojące, co zwiększa pojemność. UEFA i FIFA nie zezwalają w swoich rozgrywkach na miejsca inne niż siedzące.

Miejsca stojące na stadionie HSV

Tutaj warto podkreślić ciekawe rozwiązanie zastosowane na obiekcie w Hamburgu. Zamiast montować specjalne stelaże i foteliki, na Volksparkstadion wystarczy tylko.. je podnieść.

Składane krzesła na stadionie HSV

Innym oryginalnym rozwiązaniem na stadionie jest specjalny zegar, który odlicza czas.. od kiedy HSV gra nieprzerwanie w Bundeslidze. W momencie naszych odwiedzin, licznik wnosił ponad 52 lata!

Zegar na stadionie HSV

Historia

Nowa arena powstał na miejscu poprzedniego obiektu, o tej samej nazwie, który był świadkiem największych sukcesów klubu. Stary Volksparkstadion był jednym z najbardziej znienawidzonych obiektów w Bundeslidze, posiadał krótki dach oraz bieżnię, która oddalała w sposób znaczny trybuny od boiska. Do tego, łuki były na tyle “zagięte”, że nie było niemal widać drugiej bramki.

Mimo swoich braków, stadion był gospodarzem Mistrzostw Świata w 1974 roku, Mistrzostw Europy w 1988 roku, oraz był świadkiem wygrania przez HSV Bundesligi w latach 1979, 1982 oraz 1983. Jego oficjalna pojemność wynosiła 75 000, i odbywały się na nim wszystkie najważniejsze rozgrywki sportowe w mieście.

Murawa stadionu

Zwiedzanie

Zwiedzanie obiektu w Hamburgu jest zorganizowane perfekcyjnie. Przewodnik ma dużo czasu, oprowadza spokojnie, bez pośpiechu. Na każdym przystanku jest wystarczająco dużo czasu na rozejrzenie się i zrobienie zdjęć.

Warto wiedzieć, że przechodząc po obiekcie pokonamy wiele schodów, plus dużo czasu spędzimy stojąc. Warto brać to pod uwagę przy planowaniu dnia oraz wizyty.

Największe atrakcje

  • wizyta na trybunie ultrasów, gdzie na meczach Bundesligi są jedynie miejsca stojące. Przewodnik pokazuje sposób zamiany miejsc stojących na siedzące na mecze międzynarodowe
  • spacer po tyle stadionu za trybuną ultrasów, podczas której opowiadana jest historia klubu oraz ruchu kibicowskiego
  • wizyta w szatni (tutaj warto wiedzieć, że w przeddzień meczu możemy odwiedzić jedynie szatnię gości, w szatni gospodarzy przebywa w tym czasie pierwsza drużyna HSV)

Szatnie gości na stadionie HSV

  • wizyta na poziomie murawy oraz możliwość zajęcia miejsca na ławce rezerwowych
  • wizyta w restauracji oraz w boksie jednego ze sponsorów

Boks sponsorów

  • wizyta w sali konferencyjnej, gdzie możemy zrobić sobie zdjęcie siedząc w miejscu trenera gospodarzy

Sala konferencyjna na stadionie HSV

  • wizyta w strefie mieszanej

Muzeum HSV Hamburg

Muzeum nie jest olbrzymie, znajdziemy w nim jednak dużo ciekawych, historycznych pamiątek - stare stroje meczowe, trofea, plakaty, i inne pamiątki. Dostępne są również elementy multimedialne, jak film czy możliwość odsłuchania odgłosów z meczu.

Niestety, opisy w muzeum są jedynie po niemiecku, jeśli nie znamy więc tego języka chociaż w podstawowym zakresie i nie jesteśmy kibicami HSV, nie spędzimy tam dużo czasu.

Patery mistrzowskie

Sklep klubowy

Oficjalny sklep klubowy znajduje się na samym stadionie. Jego asortyment nie jest zbyt różnorodny, znajdziemy tam natomiast duży wybór koszulek - meczowych i treningowych, oraz bluz czy dresów. Bez większego problemu powinniśmy znaleźć tam jednak coś dla siebie.

Sklep klubowy HSV

Praktyczne informacje

Hamburg Arenę możemy zwiedzać niemal codziennie, z wyłączeniem dni meczowych oraz dni, w których odbywają się koncerty. Samo zwiedzanie trwa ponad godzinę, około 75 minut. Niestety, zwiedzanie odbywa się w języku niemieckim. Jeśli nie ma bardzo dużej ilości odwiedzających i część nie włada językiem niemieckim, przewodnik po każdym przystanku opowiada skróconą wersję oraz udziela podstawowych informacji. Można również poprosić o audio przewodnik w języku angielskim.

Zwiedzanie rozpoczyna się przy wejściu do muzeum klubowego, najlepiej pojawić się tam kilka minut wcześniej.

Ceny, dni oraz godziny mogą ulec zmianie. Zawsze warto sprawdzić aktualności bezpośrednio przed przyjazdem.

Ceny biletów (aktualizacja marzec 2018)

Możliwe są dwie opcje, zwiedzanie muzeum, oraz zwiedzanie stadionu razem z muzeum. Pierwszej opcji nie rekomendujemy z powodu małego kształtu muzeum oraz całości ekspozycji jedynie w języku niemieckim.

Cena za opcje łączona (stadion + muzeum) to 12,00€ dla dorosłego, 8,00€ zniżkowy, 6,00€ dla dzieci poniżej lat 6. Dostępny jest również bilet rodzinny - 28,00€.

Cena za samo muzeum to 6,00€ dla dorosłego, 4,00€ zniżkowy, 3,00€ dla dzieci poniżej lat 6 oraz bilet rodzinny w cenie 15,00€.

Dni i godziny otwarcia oraz zwiedzania (aktualizacja marzec 2018)

Muzeum otwarte jest od 10 do 18 (ostatni wstęp 17:30) [stan na 2017 rok].

Zwiedzanie stadionu odbywa się 3 razy dziennie codziennie w okresie wakacyjnym (1.04-31.10) o 12:00, 14:00 oraz 16:00, natomiast w okresie zimowym o 12:00 oraz 14:00 (dodatkowo od piątku do niedzieli również o godzinie 16:00).

Nie mam możliwości zwiedzanie stadionu w dni meczowe.

Dojazd

Do stadionu najlepiej dojechać metrem, liniami S3 lub S21, obie linie przejeżdzają przez dworzec centralny. Wysiadamy na przystanku Stellingen. Należy pamiętać, że do stadionu od stacji musimy kawałek przejść, warto zaplanować na dojście około 20 minut i wcześniej zapoznać się z trasą.

Rezerwacja lub zakup biletu

Bilety możemy zakupić na miejscu, w sklepie klubowym w mieście lub zarezerwować wysyłając wiadomość e-mail pod adres museum@hsv.de

Warto przed wizytą odwiedzić oficjalną stronę klubu, gdzie znajdziecie aktualne informacje o godzinach otwarcia oraz cenach. Znajdziecie tam również adresy kontaktowe, poprzez które można zarezerwować bilety.
Reklama

Ciekawostki

  • stadion od momentu powstania miał już trzech sponsorów tytularnych: Imtech Arena, AOL Arena oraz HSH Nordbank Arena;
  • na stadionie odbywają się również inne imprezy, np w 2011 roku odbyła się tam walka Władimira Kliczko and Davidem Haye;
  • niedaleko stadionu znajduje się duża hala sportowa, HSV jest jednym z największych klubów sportowych w Niemczech, który posiada blisko 70 000 członków.

Dziękujemy klubowi Hamburger SV oraz zespołowi HSV Muzeum za zaproszenie nas na obiekt oraz za całą okazaną pomoc merytoryczną!


Reklama