Podróże po Europie

Zwinger w Dreźnie - zwiedzanie, zabytki, dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27 września 2022

Zwinger w Dreźnie to niezwykły pałac wzniesiony przez króla Polski i Saksonii, prawdziwe arcydzieło sztuki baroku (z elementami neoklasycyzmu) od lat zadziwia kolejnych turystów. Obok Frauenkirche to jeden z najważniejszych zabytków w całym mieście!

Inne miejsca warte uwagi w stolicy Saksonii znajdziecie w naszym przewodniku: zwiedzanie i atrakcje Drezna.
Zwinger w Dreźnie
Zwinger w Dreźnie

Zwinger w Dreźnie - kalendarium

  • 1709–1732 - Budowa pałacu Zwinger z polecenia Augusta II Sasa. Pracami kierują architekci: Matthäusem Danielem Pöppelmannem i Balthasar Permoser.
  • 1733 - W pałacu odbywa się ślub przyszłego króla Polski Augusta III Sasa z Marią Józefą Habsburżanką.
  • 1756–1763 - Wojna siedmioletnia Zwinger zajęty przez wojska pruskie zdewastowany.
  • 1849 - Powstanie drezdeńskie - w czasie walk buntowników z wojskami pruskimi i saskimi płonie pałac.
  • 1847–1854 - Budowa neoklasycznego skrzydła Sempergalerie.- 1945 - Bombardowanie Drezna i zniszczenie pałacu.
  • 1965 - Zakończenie odbudowy.
Zwinger w Dreźnie
Zwinger w Dreźnie

Zwinger w Dreźnie - zwiedzanie

Zwinger to z jednej strony arcydzieło architektury, a z drugiej świetna kolekcja dzieł sztuki. Warto dobrze zaplanować sobie zwiedzanie - na obejrzenie Galerii dobrze przeznaczyć sobie około 1,5 godziny, a razem z pozostałymi wystawami całość zająć może nawet około 3 godzin.

Zwinger w Dreźnie
Zwinger w Dreźnie

Na zewnątrz

Jeśli nie chcemy kupować biletów wstępu możemy zdecydować się na spacer po pałacowym dziedzińcu. Wchodząc od strony Theaterplatz przejdziemy przez budynek nazywany Sempergalerie (od nazwiska architekta). Powstał on dopiero w XIX wieku i w odróżnieniu od barokowego pałacu reprezentuje styl neoklasyczny (bram zdobień, dążenie do harmonii i symetrii). Tymczasem dziedziniec wprowadza nas w królestwo baroku. Na wprost widać Bramę Koronną (Kronentor), której szczyt zdobi kartusz z herbem Polski. Skrzydło, które brama rozdziela na dwie części, nazywa się Langalerie - po jego lewej stronie Pawilon Porcelanowy (tu umieszczono Kolekcję Porcelany), a po prawej Salon Matematyczno-Fizyczny. Prawą pierzeję kompleksu zamyka łukowata Bogengalerie i Pawilon Francuski (tutaj organizowane są koncerty muzyki poważnej, a za samym pawilonem umieszczono barokową fontannę Nymphenbad). Po przeciwnej stronie zobaczymy Pawilon Francuski.

Niegdyś pałac przylegał do murów miejskich i był oblany fosą. Jej pozostałość to zbiornik wodny nazywany Zwingegraben, przez który przerzucono most wiodący do Bramy koronnej. Po zburzeniu miejskich umocnień wolny teren zagospodarowano w formie parku. Zobaczymy tam dwa zabytkowe pomniki niemieckich kompozytorów: Roberta Schumanna i Carla Webera.

Zwinger w Dreźnie
Zwinger w Dreźnie

Galeria Starych Mistrzów oraz inne wystawy

Najlepsza kolekcje dawnego malarstwa w całym Dreźnie znajduje się właśnie w pałacu Zwinger. Jej ozdobą jest słynna "Madonna Sykstyńska" Rafaela Santi, ale zobaczymy tu wiele innych sławnych dzieł sztuki. Warto zwrócić uwagę na słynną "Ledę z łabędziem" Rubensa. Artysta przedstawiając akt seksualny kobiety i ptaka wzorował się na obrazie Michała Anioła (obecnie płótno zaginione).

Sporą reprezentację posiada też rodzina Cranachów (ich obrazy zobaczymy na najniższym piętrze galerii) z mniej znanymi obrazami jak np. "Herkules i Pigmeje" Łukasza Cranacha Młodszego. Ciekawostką jest dzieło "Zwiastowanie i narodzenie" Francesco del Cossy z tajemniczym ślimakiem umieszczonym u dołu obrazu. Najwyższe piętro zajmuje zbiór rzeźb (do 1800 roku).

Więcej o dziełach zgromadzonych w Galerii Starych Mistrzów przeczytacie w naszym tekście: Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie (Gemäldegalerie Alte Meister).
'Madonna sykstyńska' Rafael Santi - Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie
'Madonna sykstyńska' Rafael Santi - Galeria Obrazów Starych Mistrzów w Dreźnie
  • Kolekcja Porcelany (Porzellansammlung) - Wynalezienie w Miśni metody produkcji porcelany sprawiło, że skarbiec władców Saksonii otrzymał spory zastrzyk złota. August II założył w Dreźnie specjalną kolekcję, do której trafiały ciekawe wyroby z jego własnych manufaktur, ale też eksponaty z całego świata. Dzięki temu można tu dziś zobaczyć unikatowe wyroby z Chin lub z Japonii. Większość zabytków szczęśliwie przetrwała naloty na miasto.

  • Salon Matematyczno-Fizyczny (Mathematisch-Physikalischer Salon) - Również dzięki inicjatywie Augusta II Sasa rozpoczęto gromadzenie przedmiotów służących do pomiarów i badań naukowych. Swoje miejsce znalazły tu kunsztownie wykonane zegary, globusy czy astrolabia. Nowa wystawa prezentuje zwiedzającym około tysiąca obiektów, z których najstarsze pochodzą jeszcze z XVI wieku.

Zwinger w Dreźnie - informacje praktyczne

  • Na oficjalnej stronie pałacu znajdziemy informacje na temat godzin otwarcia czy historii. Jeśli jednak chcemy dowiedzieć się czegoś więcej na temat zbiorów czy wystaw powinniśmy zajrzeć na stronę Państwowych Muzeum Sztuki w Dreźnie) o ile bowiem pałac posiada własną osobowość prawną, o tyle zbiorami zarządza inna placówka.

  • Istnieje możliwość wcześniejszej rezerwacji oprowadzania w języku polskim po galerii! Więcej informacji na stronie pod tym linkiem.

  • Uwaga! Wbrew temu co twierdzą niektóre przewodniki w pałacu Zwinger NIE MA Zbrojowni - kolekcja militariów została przeniesiona do Zamku Rezydencyjnego.

  • Główne wejście do pałacu znajduje się od strony Theaterplatz. Stamtąd też dostaniemy się do Galerii Starych Mistrzów (w bramie po prawej stronie). Gabinet Matematyczno-Fizyczny i Kolekcję Porcelany umieszczono w południowo-wschodniej części zgromadzenia.

Zwinger w Dreźnie
Zwinger w Dreźnie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama