Podróże po Europie

Gdzie spać w Dreźnie? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia 2023

Większość Polaków wybierając się do Drezna decyduje się na jednodniowe wycieczki. Miasto to oferuje jednak na tyle dużo, że warto zostać tu przynajmniej na jedną noc.

Szukając odpowiedzi na pytanie gdzie nocować w Dreźnie powinniśmy pamiętać, że zdecydowana większość zabytków zlokalizowana jest w ścisłym centrum (Innere Altstadt) lub w jego najbliższej okolicy. Tam znajduje się pałac Zwinger, zamek władców Saksonii, katedra czy Tarasy Bruhla. Z drugiej strony poza centrum znajdziemy więcej rozrywek oraz lokali mniej nastawionych na turystów.

Z naszego artykułu dowiecie się gdzie spać w Dreźnie - opisaliśmy w nim najciekawsze z perspektywy turysty obszary oraz najchętniej rezerwowane hotele.

Altstadt (Stare Miasto), czyli gdzie nocować w Dreźnie przy krótkim pobycie

Gdzie spać w Dreźnie jeśli zależy nam na zwiedzaniu? Trudno o inną odpowiedź niż starówka, gdzie znajdują się największe atrakcje Drezna. Poza tym jednak pobyt tam może być piękną romantyczną przygodą - nocą jej najważniejsze budynki są iluminowane, a za dnia możemy spacerować wzdłuż przepływającej tam Łaby (szeroki pas zieleni i dobrze utrzymane ścieżki). Zwróćmy jednak uwagę na ceny - będzie tu znacznie drożej niż w dalszych dzielnicach. Do Drezna przyjeżdża się jednak zazwyczaj na krótko, więc przy trafieniu na dobrą ofertę całość może nie wyjść nas strasznie drogo.

Sprawdźmy gdzie nocować w Dreźnie na obszarze Starego Miasta.

Wskazówka praktyczna Pamiętajmy, że najważniejsze atrakcje Drezna położone są na obszarze Wewnętrznego Starego Miasta (Innere Altstadt). Administracyjnie Stare Miasto (Aldstadt) jest jednak znacznie większe i rozciąga się prawie 3 km na północny wschód.

Skoro wiemy już gdzie spać w Dreźnie jeśli interesują nas głównie zabytki oraz historyczna atmosfera, to możemy przejść do kolejnej propozycji.

Innere Neustadt (Wewnętrzne Nowe Miasto) - nieco taniej, ale wciąż blisko

Położone po przeciwnej stronie Łaby Nowe Miasto również posiada kilka wartych uwagi atrakcji i jest chętnie odwiedzane przez turystów. Najbliżej rzeki leży Wewnętrzne Nowe Miasto, które oddalone jest kilkanaście do dwudziestu minut pieszo od starówki.

Jest to dobre miejsce do spania w Dreźnie, jeśli chcielibyśmy zatrzymać się w spokojnej okolicy, z dostępem do większych hoteli, ale wciąż mieć wszędzie relatywnie blisko.

Gdzie spać w Dreźnie - Wewnętrzne Nowe Miasto

  • do najlepszych obiektów w relacji ceny do jakości zalicza się Bilderberg Bellevue Hotel Dresden - jest to elegancki hotel, w którym pokoje w wersji standard poza szczytem sezonu nie powinny doprowadzić nas do bankructwa (choć tanio też nie jest!).
  • Park Inn by Radisson Dresden również nie przeraża cenowo, a komfort w nim jest dość dobry - jak to w obiektach tej sieci.

Wiemy już, gdzie spać w Dreźnie mogą turyści szukający wrażeń historycznych. Czas na kolejną propozycję - tym razem imprezową!

Äußere Neustadt, czyli gdzie nocować w Dreźnie jeśli zależy nam na nocnych rozrywkach

A gdzie spać w Dreźnie, jeśli mamy ochotę na wieczorną imprezę, nie przeszkadza nam hałas lub przyjeżdżamy by poznać nietypowych ludzi? To bez wahania możemy zdecydować się na jedyną dzielnicę w Niemczech gdzie zniesiono ciszę nocną czyli Äußere (Aussere) Neustadt, która położona jest w środkowej części Nowego Miasta tuż za Innere Neustadt. Pokój powinien być tu zauważalnie tańszy niż w opisywanych wcześniej obszarach, a do tego w okolicy znajdziemy niemało atrakcji oraz lokali mniej nastawionych na turystów.

Dla nas osobiście Neustadt jest lepszym wyborem niż Stare Miasto, bo z jednej strony wciąż znajduje się blisko głównych atrakcji, ale wieczorem jest bardziej żywiołowe.

Drezno - gdzie spać na terenie Neustadt?

  • jednym z najlepszych wyborów jest hotel butikowy Rothenburger Hof - jeśli długie spacery nas nie nudzą, to do historycznego centrum dojdziemy z niego pieszo!
  • dobry stosunek ceny do jakości i lokalizacji posiada hostel LaLeLu - w swojej ofercie ma on tańsze pokoje ze współdzieloną łazienką oraz nieco droższe z prywatną. Do największych atrakcji będziemy mieć pieszo nieco ponad 2 km, ale obok znajduje się przystanek komunikacji miejskiej, z którego szybko dojedziemy na miejsce. Przed rezerwacją sprawdźmy jednak zdjęcia - nie każdemu do gustu przypadnie kolorystyka pokoi!
  • Hostel Louise 20 to kolejny z popularnych budżetowych obiektów - w ofercie ma on jednak tylko pokoje ze współdzieloną łazienką.
  • więcej propozycji w tej okolicy znajdziecie tutaj
Wskazówka praktyczna Z Äußere Neustadt do historycznego centrum najwygodniej dojechać tramwajem, choć z jego południowych zakątków możemy też wybrać się na długi spacer.

Drezno - gdzie spać w pozostałych dzielnicach?

Na południowy wschód od centrum odnajdziemy spokojną dzielnicę Seevorstadt (składają się na nią Seevorstadt West i Südvorstadt-Ost), gdzie znajduje się Drezdeńskie ZOO, Palais Großer Garten czy nowoczesne Deutsches Hygiene-Museum. Problem z tą dzielnicą jest taki, że wcale nie jest tam jakoś zauważalnie taniej niż na obszarze Nowego Miasta, a w okolicy Großer Garten bywa nawet znacznie drożej. Jeśli chcielibyśmy znaleźć coś czegoś bardziej budżetowego, to trzeba by skierować się dalej na południowy-wschód i najlepiej szukać czegoś przy linii tramwajowej. Przykładem noclegu z kategorii tańszych, choć wcale nie specjalnie tanich, jest DORMERO Hotel Dresden City. Tuż obok niego znajdziemy przystanek tramwajowy, skąd w około 10 minut dojedziemy do starówki.

Ciekawą alternatywą może być dzielnica Leipziger Vorstadt. Według statystyk jest tu bezpieczniej niż w centrum, a co więcej na południowej rubieży dzielnicy leży główny drezdeński dworzec kolejowy.

Jeśli mimo wszystko chcecie nocować gdzieś daleko od centrum ciekawą alternatywą mogą okazać się okolice pałacu Pillnitz. Piękne budowla położona jest nad samą Łabą a na północ od niej rozciąga się las Friedrichsgrund. Ale uwaga: do pałacu można dostać jedynie poprzez przeprawę promową - dlatego lepiej poszukać noclegu na południe od Łaby.

Osoby, które dysponują większym zapasem gotówki mogą przenocować w hotelu położonym na samym Schloss Pillnitz: Schloss Hotel Dresden Pillnitz.

Okolice Drezna

Ci, których drażni wielkomiejski klimat mogą spróbować wynająć pokój w jednym z okolicznych zabytkowych miast. Dobrym wyborem będą wtedy położone przy linii kolejowej Miśnia lub Pirna. Wprawdzie stracimy nieco czasu i pieniędzy na dojazdy, ale w zamian za to możemy połączyć zwiedzanie Drezna z odwiedzinami w Miśnieńskiej Manufakturze Porcelany.

Przykłady noclegów w okolicach Drezna

  • do popularnych noclegów w Miśni całkiem niedaleko dworca zalicza się pensjonat Burkhardt.

Na co uważać podczas szukania noclegu w Dreźnie?

Nocując w Äußere Neustadt musimy przygotować się na dość specyficzne otoczenie. Zachwyceni będą miłośnicy kultury alternatywnej - działają tu hipsterskie knajpy, po ulicach spacerują przedstawiciele subkultur, emigranci z Afryki i Azji prowadzą restauracje, a z wielu domów zwieszają się anarchistyczne flagi. Także w tej dzielnicy najłatwiej będzie nam znaleźć mieszkanie do wynajęcia przez portale w stylu Airbnb lub Couchsurfing. Jeśli cenicie sobie ciszę i spokój warto poszukać czegoś w północnej części Neustadt w okolicach Muzeum Kraszewskiego. Weźmy jednak pod uwagę, że wiele tamtejszych ulic jest nocą nieoświetlonych i powrót po zmroku może być niezbyt przyjemny.

Lepiej omijać północną dzielnicę Alberstadt - mimo stosunkowo małej liczby mieszkańców odsetek przestępstw jest tam większy niż w innych rejonach Drezna. Większość rejonu to nieużytki, a całość jest oddalona od zabytkowej części miasta.

Pamiętajmy, że Drezno poza koleją nie posiada szybkiego miejskiego transportu. Tak więc duża odległość od centrum może oznaczać bardzo dużo czasu straconego na dojazdy. Zwróćmy też uwagę na odległość hotelu od dworca kolejowego. Na całe szczęście pociągi z Polski zatrzymują się na kilku tutejszych stacjach. Jeśli więc chcemy mieszkać i zwiedzać głównie stare miasto wybierzmy Dresden Hauptbahnhof (odległość do ZOO - 1,5 kilometra, do Tarasów Bruhla ok 2 kilometry). Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę zabawę w Neustadt lub nocleg w tej dzielnicy to lepiej będzie wysiąść na Bahnhof Dresden-Neustadt.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama