Gdzie spać w Dreźnie? Garść praktycznych informacji i przykładowe noclegi

Większość Polaków wybierając się do Drezna decyduje się na jednodniowe wycieczki, jakie organizowane są przez lokalne biura podróży. Co jednak jeśli chcemy zostać dłużej w stolicy Saksonii?

Trzeba przyznać, że Drezno jest miastem bezpiecznym mimo zauważalnego wzrostu przestępczości od 2015 roku (tym bardziej, że większość notowanych przestępstw to kradzieże w sklepach). Sprawdza tu się zasada, którą stosować można do większości miast Europy - najwięcej wykroczeń popełnia się w dzielnicach centralnych, najchętniej odwiedzanych przez turystów. Są to głównie kradzieże kieszonkowe, zdecydowanie rzadziej napady czy pobicia. Innymi słowy działa stara, mądra zasada - okazja czyni złodzieja. Nie powinniśmy jednak obawiać się pobytu w historycznych centrum, bo takie wypadki należą do rzadkości.

Podczas zwiedzania Drezna musimy pamiętać, że zdecydowana większość zabytków zlokalizowana jest w ścisłym centrum (Innere Altstadt) lub w jego najbliższej okolicy. Tam znajduje się pałac Zwinger, zamek władców Saksonii, katedra czy Tarasy Bruhla. Na południowych wschód od centrum (Seevorstadt West i Südvorstadt-Ost) znajduje się Drezdeńskie ZOO, Palais Großer Garten czy nowoczesne Deutsches Hygiene-Museum. Wielu turystów wybiera znaną z licznych klubów, lokali i inicjatyw artystycznych alternatywną dzielnicę Neustadt. Na odległych przedmieściach znajdują się takie popularne obiekty jak Zamek Pillnitz czy Muzeum Bundeswehry.

Gdzie szukać noclegu w Dreźnie?

Altstadt (Stare Miasto)

Jak już wspomniano wyżej - drezdeńskie starówka i jej okolice często figurują w policyjnych raportach. Poza tym jednak pobyt tam może być piękną romantyczną przygodą - nocą jej najważniejsze budynki są iluminowane, a za dnia możemy spacerować wzdłuż przepływającej tam Łaby (szeroki pas zieleni i dobrze utrzymane ścieżki). Zwróćmy jednak uwagę na ceny - będzie tu znacznie drożej niż w innych dzielnicach. Dobrym przykładem takiego noclegu będzie wysoko oceniany przez turystów, dobrze położony Hyperion Hotel Dresden Am Schloss.

Nieco tańszą alternatywą mogą okazać się apartamenty wynajmowane pod logo Aparat Hotel:
 Aparthotel Neumarkt lub Aparthotel Am Schloss.

Wyszukaj nocleg w dzielnicy Alstadt

Neustadt (Nowe Miasto)

Ci którzy mają ochotę na wieczorną imprezę, nie przeszkadza im hałas lub przyjeżdżają do Drezna by poznać nietypowych ludzi powinni bez wahania zdecydować się na jedyną dzielnicę w Niemczech gdzie zniesiono ciszę nocną czyli Äußere Neustadt. Pokój powinien być tu znacznie tańszy niż w historycznym w Innere Altstadt.

Wysoko oceniany hostel LaLeLu (pokoje jedno- i dwuosobowe) wyróżniający się nietypowym wystrojem wnętrz (pokoje posiadają współdzielone łazienki).

Nieco słabiej oceniany, ale też odpowiednio tańszy Hostel Mondpalast (hostel posiada tańsze pokoje z łazienką na korytarzu oraz droższe z łazienką w pokoju).

Pozostałe

Ciekawą alternatywą może być dzielnica Leipziger Vorstadt. Według statystyk jest tu bezpieczniej niż w centrum, a co więcej na południowej rubieży dzielnicy leży główny drezdeński dworzec kolejowy.

Jeśli mimo wszystko chcecie nocować gdzieś daleko od centrum ciekawą alternatywą mogą okazać się okolice pałacu Pillnitz. Piękne budowla położona jest nad samą Łabą a na północ od niej rozciąga się las Friedrichsgrund. Ale uwaga: do pałacu można dostać jedynie poprzez przeprawę promową - dlatego lepiej poszukać noclegu na południe od Łaby.

Osoby, które dysponują większym zapasem gotówki mogą przenocować w hotelu położonym na samym Schloss Pillnitz: Schloss Hotel Dresden Pillnitz.

Wyszukaj noclegi w całym mieście

Okolice Drezna

Ci, których drażni wielkomiejski klimat mogą spróbować wynająć pokój w jednym z okolicznych zabytkowych miast. Dobrym wyborem będą wtedy położone przy linii kolejowej Miśnia lub Pirna. Wprawdzie stracimy nieco czasu i pieniędzy na dojazdy, ale w zamian za to możemy połączyć zwiedzanie Drezna z odwiedzinami w Miśnieńskiej Manufakturze Porcelany.

Apartament w Miśni (pokoje zarówno ze współdzieloną jak i prywatną łazienką) położony nieco dalej od centrum w okolicach Manufaktury Porcelany: Zu den blauen Schwertern Meißen.

Tańsze ale nieco oddalone od centrum pokoje w mieście Pirnia (prywatne łazienki): Apartment Heiterer Blick.

Na co uważać podczas szukania noclegu w Dreźnie?

Nocując w Äußere Neustadt musimy przygotować się na dość specyficzne otoczenie. Zachwyceni będą miłośnicy kultury alternatywnej - działają tu hipsterskie knajpy, po ulicach spacerują przedstawiciele subkultur, emigranci z Afryki i Azji prowadzą restauracje, a z wielu domów zwieszają się anarchistyczne flagi. Także w tej dzielnicy najłatwiej będzie nam znaleźć mieszkanie do wynajęcia przez portale w stylu Airbnb lub Couchsurfing. Jeśli cenicie sobie ciszę i spokój warto poszukać czegoś w północnej części Neustadt w okolicach Muzeum Kraszewskiego. Weźmy jednak pod uwagę, że wiele tamtejszych ulic jest nocą nieoświetlonych i powrót po zmroku może być niezbyt przyjemny.

Lepiej omijać północną dzielnicę Alberstadt - mimo stosunkowo małej liczby mieszkańców odsetek przestępstw jest tam większy niż w innych rejonach Drezna. Większość rejonu to nieużytki, a całość jest oddalona od zabytkowej części miasta.

Pamiętajmy, że Drezno poza koleją nie posiada szybkiego miejskiego transportu. Tak więc duża odległość od centrum może oznaczać bardzo dużo czasu straconego na dojazdy. Zwróćmy też uwagę na odległość hotelu od dworca kolejowego. Na całe szczęście pociągi z Polski zatrzymują się na kilku tutejszych stacjach. Jeśli więc chcemy mieszkać i zwiedzać głównie stare miasto wybierzmy Dresden Hauptbahnhof (odległość do ZOO - 1,5 kilometra, do Tarasów Bruhla ok 2 kilometry). Jeżeli jednak bierzemy pod uwagę zabawę w Neustadt lub nocleg w tej dzielnicy to lepiej będzie wysiąść na Bahnhof Dresden-Neustadt.


Reklama