Podróże po Europie

ZOO w Dreźnie

Ostatnia aktualizacja: 26 września 2022

Drezno to nie tylko zabytki europejskiego baroku. To również piękne parki i miejsca rekreacji. Obok jednego z takich kompleksów znajduje się ogród zoologiczny - jeden z najstarszych tego rodzaju obiektów na terenie Niemiec.

Orangutany - ZOO w Dreźnie
Orangutany - ZOO w Dreźnie

ZOO w Dreźnie - krótka historia

Pomysł stworzenia ZOO pojawił się w roku 1859, a inicjatywa wyszła od… lokalnego stowarzyszenia hodowców drobiu. Sprawę potraktowano jednak niezwykle poważnie, bo odpowiedzialnym za projekt uczyniono słynnego architekta krajobrazu Petera Josepha Lenné (był wtedy dyrektorem generalnych Ogrodów Pruskich).

ZOO w Dreźnie
ZOO w Dreźnie

Jeszcze w XIX wieku sprowadzono pierwsze orangutany, które wkrótce rozsławiły ZOO na cały świat (to właśnie tu udało się po raz pierwszy zaobserwować cały cykl rozwojowy tej małpy). Bombardowania Drezna przyniosły bardzo poważne zniszczenia - szacuje się, że zginęła wtedy większość tutejszych zwierząt. Jednak już w roku 1946 ZOO znowu otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających. Dziś żyje tu ok. 1300 zwierząt (246 gatunków). Najwięcej jest ptaków - ponad 80 gatunków.

Karakale - ZOO, Drezno
Karakale - ZOO, Drezno

Poza standardowymi działaniami jak np. prowadzenie zajęć edukacyjnych czy szkolenia placówka zaangażowała się w dwa duże projekty o znaczeniu międzynarodowym. W ramach Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i programach hodowlanych Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów podjęto trud ochrony i próby rozmnożenia kilkudziesięciu gatunków uznanych za zagrożone (w tym np. orangutany, kotki cętkowane czy makaki lwie).

ZOO w Dreźnie
ZOO w Dreźnie

Inną dużą inicjatywą jest realizowany od 2005 roku program ochrony lampartów śnieżnych w Indiach. Placówka wspiera finansowo lokalne projekty ochrony oraz promuje wiedzę na temat życia i zachowań tych zwierząt.

ZOO w Dreźnie
ZOO w Dreźnie
Kangur mały - ZOO w Dreźnie
Kangur mały - ZOO w Dreźnie

ZOO w Dreźnie - zwiedzanie

Wprawdzie ogród zoologiczny nie jest duży, ale na jego zwiedzanie lepiej przeznaczyć kilka godzin (trzy godziny powinny wystarczyć). Całość jest dobrze oznaczona, w wielu miejscach umieszczono mapki, a przy klatkach i wybiegach opisy poszczególnych gatunków. Co zobaczymy w drezdeńskim ZOO?

Karakale - ZOO w Dreźnie
Karakale - ZOO w Dreźnie
  • Karakale - podczas dużego remontu ogrodu zoologicznego, w pierwszej dekadzie XXI wieku, podjęto decyzję o stworzeniu nowoczesnych zagród dla zwierząt afrykańskich. Lwy, mangusty i zebry zyskały nowe, znacznie obszerniejsze wybiegi. Podobnie było z żyjącymi tu karakalami. Duża inwestycja dość szybko się opłaciła - w 2017 roku urodził się młody karakal, który szybko stał się atrakcją drezdeńskiego ZOO.
Pingwiny Humboldta - ZOO w Dreźnie
Pingwiny Humboldta - ZOO w Dreźnie
  • Pingwiny Humboldta - te, zamieszkujące wybrzeża Peru i Chile, średniej wielkości ptaki żyją w nowym obiekcie. W 2005 roku przebudowano stary wybieg - dzięki czemu możemy dziś oglądać nurkujące pod wodą pingwiny.
Orangutany - ZOO w Dreźnie
Orangutany - ZOO w Dreźnie
  • Orangutany - każdy ogród zoologiczny posiada jakiś gatunek, który staje się wizytówką placówki. W przypadku Drezna są to orangutany, sprowadzone tu w 1873 roku. Do historii przeszło kilka przypadków urodzeń tych małp w niewoli. Dzięki poczynionym obserwacjom udało się poznać wiele ich interesujących zwyczajów. Okazało się, że samce orangutanów biorą czynny udział w porodzie, pomagając samicom i przyjmując przychodzące na świat młode. Obecnie w ZOO żyje pięć orangutanów.

  • Toko żółtodzioby - barwny ptak pochodzący z Afryki. Wykluwa się z jaj zniesionych przez samicę w dziupli odizolowanej od świata (pożywienie podczas wysiadywania jaj przynosi samiec).

Toko żółtodzioby - ZOO w Dreźnie
Toko żółtodzioby - ZOO w Dreźnie
  • Kangur mały - niewielkie zwierzę należące do torbaczy, którego liczebność nie jest dokładnie znana (szacunki są bardzo rozbieżne). Przez lata uważano go za wymarłego, ale ponownego odkrycia kangurów małych dokonał polski zoolog Kazimierz Antoni Wodzicki.

  • Inne - rzecz jasna ZOO w Dreźnie zamieszkuje wiele innych interesujących zwierząt. Znajdziemy tu np. słonie, strusie czy lemury. Wyróżnia się między innymi nowa zagroda dla surykatek. Z mniej znanych gatunków zobaczymy tu np. mungo pręgowanego.

ZOO w Dreźnie
ZOO w Dreźnie

ZOO w Dreźnie - informacje praktyczne

  • Drezdeński ogród zoologiczny leży około 2,5 kilometra od ścisłego centrum. Można tę odległość pokonać spacerem, ale możemy skorzystać też z komunikacji publicznej. Tuż przed wejściem na teren ZOO znajduje się przystanek autobusowy i tramwajowy o nazwie Dresden Zoo. W pobliżu zatrzymuje się również kolej miejska - stacja Dresden-Strehlen leży około kilometr od kas biletowych. Dworzec kolejowy Dresden Hauptbahnhof położony jest ok. 2 kilometry od wejścia głównego.
Mungo pręgowany - ZOO w Dreźnie
Mungo pręgowany - ZOO w Dreźnie
  • Aktualne ceny biletów oraz informacje o zniżkach znajdziecie na tej stronie.

  • Aktualne godziny otwarcia dostępne są tu, a karmienia zwierząt tu.

Karakale - ZOO w Dreźnie
Karakale - ZOO w Dreźnie
  • Uwaga! Kasy biletowe zlokalizowane są przy Tiergartenstraße. Tam też znajduje się główne wejście do ZOO. Na niektórych mapach oznacza się również wejście od strony północnej - jest ono jednak przeznaczone dla osób niepełnosprawnych (pełni też funkcję wyjścia).
ZOO w Dreźnie
ZOO w Dreźnie
  • Ogród zoologiczny w Dreźnie przylega do dużego parku Großer Garten. Został on założony w XVII wieku przez jednego z saksońskich książąt. Liczy ponad 140 hektarów powierzchni i jest świetnym miejscem na spędzenie ciepłego letniego dnia. Na terenie parku możemy zobaczyć barokowy pałac i przejechać się kolejką wąskotorową. Tuż obok działa multimedialne Deutsches Hygiene-Museum (Lingnerpl. 1) oraz pokazowa fabryka Volkswagena Gläserne Manufaktur.
ZOO w Dreźnie - orangutany
ZOO w Dreźnie - orangutany

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama