Podróże po Europie

Estadio Jose Alvalade - zwiedzanie stadionu Sportingu Lizbona

Ostatnia aktualizacja: 29 września 2022

Estadio Jose Alvalade to stadion Sportingu Lizbona, który należy do najnowocześniejszych obiektów w Portugalii - zbudowano go z okazji Mistrzostw Europy odbywających się w 2004 roku w tym kraju.

Poznaj inne atrakcje Lizbony oraz dowiedz się więcej o zwiedzaniu Estadio da Luz - stadionu Benfiki.

Estadio Jose Alvalade - historia i pojemność

Budowę rozpoczęto 15 stycznia 2001 roku i trwała niemal równie trzy lata. Oficjalnie otwarcie obiektu nastąpiło 6 sierpnia 2003 roku podczas wygranego przez Sporting 3-1 meczu z Manchesterem United. Bohaterem pojedynku został Cristiano Ronaldo, który kilka dni później przeniósł się do Anglii za zawrotną jak na tamte czasy kwotę 15 milionów EURO.

Stadion nosi imię Jose Alvalade - jednego z założycieli oraz fundatorów Sportingu. Oficjalna pojemność Estadio Jose Alvalade to 50 095, co pozwoliło na otrzymanie pięciu gwiazdek UEFA i wejście do najwyższej kategorii stadionów europejskich.

Trybuny stadionu Sportingu Lizbona

Podchodząc pierwszy raz do stadionu od strony metra możemy doznać pewnego szoku - przy jak się wydaje olbrzymim wejściu znajduje się Lidl, a w środku widać inne sklepy. Co nietypowe - stadion zbudowany został jako część większego kompleksu, w którego skład wchodzi między innymi centrum handlowe. Prawdziwe wejście znajduje się po prawej stronie, i trzeba zejść troszkę w dół.

Stadion Sportingu Lizbona

Tradycyjne dekoracje i lew

Sam obiekt z zewnątrz oraz wewnątrz ozdobiony został mozaiką wzorowaną na słynnych płytkach azulejo, stanowiących jeden z symboli Lizbony i Portugalii. Wygląda to unikatowo i niezwykle oryginalnie.

Na herbie klubu znajduje się lew, który jest również przydomkiem klubu. W środku w głównym holu znajdziemy kilka obrazów tego dumnego zwierzęcia w różnych stylach oraz pozach.

Lew Sporting

Zwiedzanie Estadio Jose Alvalade

Zwiedzanie stadionu Sportingu Lizbona podzielone jest na wycieczkę z przewodnikiem po najważniejszych częściach stadionu oraz na wizytę w muzeum klubowym.

Największe atrakcje zwiedzania stadionu

  • hala VIP-ów (miejsce, przez które przechodzą zawodnicy po wejściu na stadion),
  • opowieść o historycznej bramie 10 A, która oddzielała szatnie jeszcze na starym stadionie,
  • szatnia gości,
  • wejście na poziom murawy i ławkę rezerwowych,
  • salka konferencyjna (gdzie możemy zrobić sobie zdjęcie),
  • trybuna prezydencka.

Boczne trybuny stadionu Sportingu

Muzeum Sportingu

Muzeum Sportingu jest stosunkowo małe, szczególnie porównując je do muzeum lokalnego rywala Benfiki - w środku można zresztą odnieść wrażenie, że znajdujemy się w muzeum Cristiano Ronaldo, a nie w miejscu poświęconym jednej z najpopularniejszych drużyn Portugalii.

Słynny Portugalczyk jest tu prezentowany z najwyższym szacunkiem - możemy zobaczyć między innymi jego kartę piłkarską z czasów juniorskich oraz koszulki z okresu gry w Lizbonie.

W muzeum znajdziemy również nawiązanie do innych sekcji klubu oraz pokaźną liczbę pucharów - jest to jednak trochę zagranie marketingowe, gdyż wśród pucharów wypatrzyliśmy trofea za zwycięstwa w juniorskich turniejach między innymi z Polski. Trochę to dziwi biorąc pod uwagę, że Sporting jest drugim najbardziej utytułowanym klubem sportowym w Europie zaraz po słynnej Barcelonie biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki i konkurencję sportowe.

Muzeum Sportingu

Sklep klubowy

Bliżej wejścia do centrum handlowego znajdziemy oficjalny sklep kibica, który pełni również funkcję kas biletowych. W środku znajdziemy standardowy wybór koszulek oraz gadżetów, raczej standard, chociaż niektóre kształty kubków czy wzorów ubrań z powodu charakterystycznych pasków rzucają się w oczy.

W centrum handlowym znajdziemy nieoficjalny sklep kibica, w którym znajdziemy mniej oficjalne pamiątki.

Sklep klubowy Sportingu

Zwiedzanie stadionu Sportingu Lizbona - informacje praktyczne

  • zwiedzanie odbywa się w języku portugalskim oraz angielskim,
  • wycieczka trwa około godziny,
  • aktualne godziny wycieczek oraz ceny sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Jak dojechać do stadionu Estadio Jose Alvalade?

Stadion Sportingu oddalony jest zaledwie 7 kilometrów od centrum miasta i znajduje się tuż przy stacji metra Campo Grande (linia zielona w kierunku Telheiras).

Na stadion i do muzeum wchodzi się od ulicy Rua Professor Fernando da Fonseca, trzeba zejść drogą w dół i tam znajdziemy główne wejście. Bilety kupuje się zaraz po wejściu w recepcji. Pamiętajmy, że wejściem na stadion nie jest wejście do centrum handlowego przy Lidlu.

Krzesełka na stadionie Sportingu Lizbona Koszulki Sportingu Lizbona Sporting to nie tylko piłka nożna

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama