Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie - 11 darmowych i płatnych propozycji!

Ostatnia aktualizacja: 8 października 2023

Lizbona, położona na wzgórzach, oferuje odwiedzającym mnóstwo malowniczych punktów widokowych. Z każdego z nich odkrywamy inne oblicze miasta. Czasem możemy podziwiać z bliska znane zabytki, innym razem roztacza się przed nami widok na rzekę Tag lub sąsiednie dzielnice.

Każdy z tych punktów jest unikalny i odkrywa przed widzem inne oblicze stolicy Portugalii. Jednym z najpopularniejszych miejsc do podziwiania panoramy jest Zamek św. Jerzego, który zalicza się największych atrakcji Lizbony, ale nie jest to jedyny punkt, który warto odwiedzić.

Na zwiedzających, oprócz najpiękniejszych płatnych punktów widokowych, czekają także darmowe tarasy. W języku portugalskim mają one swoją nazwę: Miradouro. Jeśli będziemy szukać na mapie punktów widokowych w okolicy, powinniśmy rozglądać się za tym słowem w nazwie.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie naszych ulubionych punktów widokowych w Lizbonie, zarówno tych dobrze znanych, jak i tych mniej oczywistych, które mogą Was zaskoczyć. Do każdego opisu dodaliśmy także przydatne informacje praktyczne.

Zamek św. Jerzego - widoki z murów oraz dziedzińca

Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge) jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Lizbony. Wzniesiono go na wysokiej skale, górującej nad miastem. Lokalizację twierdzy wybrano ze względu na strategiczne położenie, które umożliwiało kontrolę nad okolicą i rzeką Tag.

Mimo że zamek obecnie jest w stanie ruiny i nie ma już możliwości zobaczenia dawnego pałacu królewskiego, zachwycające panoramy na miasto rekompensują to w pełni.

Punkt widokowy na Zamku św. Jerzego - informacje praktyczne

Na terenie zamku działa restauracja oraz specjalny punkt "Wine with a view", gdzie mamy możliwość zakupu wina (szeroki asortyment) i delektowania się nim podczas spaceru po zamkowym placu. Każdy zakupiony napój jest podawany w specjalnym, pamiątkowym kieliszku, który jest odporny na stłuczenia i można go zabrać ze sobą.

Aby dotrzeć na zamek, który usytuowany jest na szczycie dzielnicy Alfama, trzeba pokonać krętą i stromą trasę. Jeśli nie chcecie iść na pieszo, zalecamy skorzystanie z komunikacji miejskiej.

Bilet na zamek jest niestety drogi i kosztuje 15,00 (64,65 zł).

Widok z murów zamku św Jerzego z Lizbonie
Widok z murów zamku św Jerzego z Lizbonie
Lizbona - widok z Zamku św Jerzego
Lizbona - widok z Zamku św Jerzego
Wieczorny widok z dziedzińca Zamku św Jerzego w Lizbonie
Wieczorny widok z dziedzińca Zamku św Jerzego w Lizbonie

Miradouro das Portas do Sol - taras widokowy w Alfamie

Miradouro das Portas do Sol, czyli "Taras Bramy Słońca", to jedno z najbardziej obleganych miejsc w Alfamie, najstarszej dzielnicy miasta. Z tego miejsca rozpościerają się widoki na rzekę Tag oraz na wspaniałe czerwone dachy tej dzielnicy. Minusem są tłumy turystów, które często zalegają na tarasie.

W okolicy znajduje się punkt gastronomiczny z ciepłymi przekąskami i napojami. Możemy tu zatrzymać się na chwilę, relaksując się przy stoliku i podziwiając otoczenie. Należy jednak zachować czujność ze względu na obecność kieszonkowców.

Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca wieczorem - widok jest równie interesujący, a ludzi jest zdecydowanie mniej, co tworzy o wiele przyjemniejszą atmosferę.

Aby dotrzeć na taras, możemy skorzystać z autobusu i wysiąść na przystanku Miradouro Sta. Luzia, który jest zlokalizowany zaledwie kilkaset metrów dalej. Inną opcją jest spacer po dzielnicy Alfama i odkrywanie jej uroków w drodze na taras.

Widok z tarasu Miradouro das Portas do Sol - Lizbona
Widok z tarasu Miradouro das Portas do Sol - Lizbona
Lizbona - widok z tarasu widokowego Miradouro das Portas do Sol
Lizbona - widok z tarasu widokowego Miradouro das Portas do Sol

Miradouro de Santa Luzia - alternatywny taras w Lizbonie

Nie wszyscy wiedzą, że zaledwie o krok od Miradouro das Portas do Sol ukrywa się kolejny punkt widokowy – Taras Świętej Łucji. Mimo że jest on nieco mniejszy i mniej uczęszczany, oferuje równie wspaniałe widoki co Miradouro das Portas do Sol. Biorąc pod uwagę, że oba miejsca dzieli dosłownie minuta spaceru, warto je odwiedzić razem.

Oprócz widoków warto podejść, aby zobaczyć piękne zdobienia z płytek azulejos ozdabiające balustradę.

Wskazówki dotyczące dojazdu są proste: można dojechać autobusem i wysiąść na przystanku Miradouro Sta. Luzia albo odwiedzić to miejsce podczas spaceru po Alfamie.

Elevador de Santa Justa - taras na szczycie zabytkowej windy

Elevador de Santa Justa, czasem nazywana również Elevador do Carmo, to zabytkowa winda z XIX wieku o wysokości około 45 metrów. Budowlę zaprojektował jeden z uczniów Gustawa Eiffla, co czyni ją prawdziwym rarytasem dla miłośników historii techniki. Winda nadal spełnia swoje pierwotne zadanie, umożliwiając przemieszczanie się z nisko położonej dzielnicy Baixa na plac Carmo (Largo do Carmo) w wyżej położonej części miasta.

Warto dodać, że to jedyna winda w Lizbonie, która porusza się w pionie. W pozostałych przypadkach, gdy napotkamy nazwę Elevador, będzie chodziło o kolejki linowo-terenowe.

Jednym z dodatkowych atutów tego miejsca jest górny taras widokowy, dostępny za dodatkową opłatą. Z jego szczytu roztacza się spektakularny widok na centrum miasta. Z tarasu dachy Lizbony wydają się być na wyciągnięcie ręki. Wzrok przyciąga również pobliskie wzgórze zamkowe, które z innych miejsc w mieście będzie nam znacznie trudniej dostrzec. Z górnego tarasu widoczna jest także katedra. To jeden z najpiękniejszych punktów widokowych w Lizbonie.

Punkt widokowy Elevador de Santa Justa - wskazówki praktyczne

Elevador de Santa Justa, położona w historycznym sercu Lizbony przy ulicy Rua de Santa Justa, jest integralną częścią miejskiego systemu transportowego. Dzięki temu możemy wjechać na górę posługując się biletem czasowym komunikacji miejskiej lub skorzystać z opcji zappingu.

Już z górnej stacji windy roztacza się przyjemny widok. Warto podkreślić, że dostęp do tej części jest możliwy za darmo, jeżeli podchodzimy od strony placu Carmo.

Oddzielnie płatny jest natomiast górny taras widokowy, oferujący najlepsze widoki. Idealnym momentem na odwiedziny jest chwila przed zachodem słońca, kiedy można podziwiać Lizbonę w świetle dnia, a następnie obserwować, jak kolejne zabytki pięknie się rozświetlają. Na taras prowadzą spiralne schody.

Winda - Elevador de Santa Justa - Lizbona
Winda - Elevador de Santa Justa - Lizbona
Widok z tarasu widokowego windy Elevador de Santa Justa - Lizbona
Widok z tarasu widokowego windy Elevador de Santa Justa - Lizbona
Widok z tarasu Elevador de Santa Justa - Lizbona
Widok z tarasu Elevador de Santa Justa - Lizbona

Miradouro de Sao Pedro de Alcantara - świetna panorama centrum

Miradouro de Sao Pedro de Alcantara to jeden z naszych ulubionych punktów widokowych w Lizbonie. Znajduje się w dzielnicy Bairro Alto, słynącej z nocnego życia i wyjątkowych lokali gastronomicznych.

Z tarasu roztacza się malownicza panorama centrum miasta, w której wyróżnia się sylwetka zamku. Na przestronnym tarasie można znaleźć ławki, fontannę, kawiarnię oraz stoiska z różnego rodzaju drobiazgami. Szczególną uwagę przyciąga plansza przedstawiająca panoramę miasta, stworzona z użyciem tradycyjnych płytek azulejos. Taras przyciąga wielu turystów i miejscowych, ale dla nikogo nie zabraknie miejsca.

Mamy kilka opcji dotarcia na taras. Możemy skorzystać z kolejki linowo-terenowej Elevador da Glória, co samo w sobie jest atrakcją, lub dojechać autobusem. Alternatywnie, spacer z placu Rossio zajmie nam około kwadransa.

Kiedy już jesteśmy w okolicy, warto również zwrócić uwagę na kościół św. Rocha (Igreja de São Roque). To jedna z nielicznych świątyń, która przetrwała tragiczne trzęsienie ziemi z 1755 roku w dobrym stanie.

Miradouro Sophia de Mello / Miradouro da Graça - szeroka panorama Lizbony

Kolejnym wspaniałym i bezpłatnym tarasem widokowym w Lizbonie jest Miradouro Sophia de Mello, nazywany także Miradouro da Graça. Położony jest w dzielnicy Graça, w sąsiedztwie Alfamy. Taras został nazwany imieniem poetki Sophii de Mello Breyner Andresen, która uwielbiała spoglądać na Lizbonę z tego konkretnego miejsca.

Położony nieco dalej od rzeki, zapewnia szeroki widok na większą część centrum miasta.

Miradouro Sophia de Mello - informacje praktyczne

Nieopodal tarasu znajduje się przystanek autobusowy. Na miejsce możemy też dotrzeć pieszo, na przykład podczas zwiedzania Alfamy.

Taras to doskonałe miejsce do podziwiania zachodu słońca. Jednak z racji jego popularności, zwłaszcza w sezonie, trzeba być przygotowanym na obecność wielu turystów!

Taras w Klasztorze św. Wincentego za Murami

Przedstawiam kolejną perełkę z Alfamy. Klasztor São Vicente de Fora (św. Wincentego za Murami) jest jednym z najbardziej imponujących zabytków w tej dzielnicy. Jego wnętrza skrywają wiele fascynujących miejsc oraz przepiękne zdobienia w postaci tradycyjnych płytek azulejos.

Dodatkowym atutem jest malowniczy taras widokowy, z którego można podziwiać m.in. Panteon Narodowy, malowniczą panoramę Alfamy oraz rzekę Tag.

Widok z tarasu Klasztoru św Wincentego za murami
Widok z tarasu Klasztoru św Wincentego za murami
Widok z tarasu Klasztoru św Wincentego za murami
Widok z tarasu Klasztoru św Wincentego za murami

Pomnik Odkrywców w Belém

Pomnik Odkrywców (Padrão dos Descobrimentos) to monumentalny pomnik, który stanął w lizbońskiej dzielnicy Belem. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa - to właśnie stąd w dawnych czasach wyruszali portugalscy żeglarze na poszukiwanie nieznanych lądów.

Dziś pomnik przyciąga nie tylko historią, ale również możliwością podziwiania panoramy tej urokliwej dzielnicy. Taras widokowy na szczycie monumentu pozwala na obejrzenia w całej okazałości Klasztoru Hieronimitów oraz innych charakterystycznych punktów w tej części Lizbony. Pasjonaci piłki nożnej z pewnością zauważą Estádio do Restelo - stadion, na którym swoje mecze rozgrywa C.F. Os Belenenses.

Pomnik Odkrywców w Belém - wskazówki praktyczne

Wysokość obiektu to tylko lub aż 52 metry. Na szczyt dostać się możemy windą.

Ciekawostki:

  • Pomnik przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych: żeglarzy, naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, czy Bartolomeu Dias.
  • Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika przedstawiająca różę wiatrów oraz mapę z trasami portugalskich odkrywców Jest ona prezentem od RPA, który został podarowany w 1960 roku.
Pomnik Odkrywców w Lizbonie
Pomnik Odkrywców w Lizbonie
Widok z tarasu widokowego na pomniku Odkrywców - Lizbona
Widok z tarasu widokowego na pomniku Odkrywców - Lizbona

Taras widokowy w Panteonie Narodowym

Panteon Narodowy (port. Panteão Nacional) w Lizbonie, zlokalizowany w historycznym kościele Santa Engrácia na terenie Alfamy, stanowi czwarty z kolei opisywany przez nas punkt widokowy w tym rejonie. Misją tego miejsca jest uhonorowanie obywateli portugalskich, którzy wyróżnili się poprzez służbę dla kraju lub mieli wkład w rozwój kultury portugalskiej.

Chociaż widoki z tego miejsca nie różnią się znacząco od wcześniej opisanych, warto być świadomym istnienia tarasu, zwłaszcza jeśli rozważamy zwiedzenie wnętrza panteonu. Może ta wiedza zachęci nas do wizyty.

Widok z tarasu Panteonu Narodowego - Lizbona
Widok z tarasu Panteonu Narodowego - Lizbona
Widok z tarasu Panteonu Narodowego - Lizbona
Widok z tarasu Panteonu Narodowego - Lizbona

Wieża Vasco da Gama - widok na most Vasco da Gama

Wieża Vasco da Gama (Torre Vasco da Gama) to fascynujący przykład współczesnej architektury. Ma 145 metrów wysokości i kształtem przypomina żagiel, a przy okazji przylega do znajdującego się przed nią nowoczesnego hotelu. Na szczycie wieży znajduje się nowoczesny panoramiczny punkt widokowy.

Z tarasu roztacza się świetny widok na most Vasco da Gama. To najdłuższy most w Europie o długości ponad 12 kilometrów, który z tej perspektywy wygląda naprawdę imponująco. Niestety, wieża leży bardzo daleko od centrum, na terenie nowoczesnego kompleksu Parque das Nações, więc nie zobaczymy stąd zabytków Lizbony. Wizytę na wieży Vasco da Gama warto połączyć z odwiedzeniem Oceanarium w Lizbonie, leżącego niedaleko.

Wieża Vasco da Gama - informacje praktyczne

Wstęp na punkt widokowy jest płatny i kosztuje 10,00 (43,10 zł). Na górę wjeżdżamy windą. Na miejscu działa również restauracja z widokiem.

Aby dostać się na miejsce, wystarczy skorzystać z czerwonej linii metra i wysiąść na stacji Moscavide.

Torre de Belém - nieoczywisty punkt widokowy

Torre de Belem to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Lizbonie, które możesz bliżej poznać, odwiedzając nasz przewodnik po atrakcjach w Lizbonie. W przeszłości wieża pełniła funkcję strażnicy portu i była punktem orientacyjnym. W późniejszym okresie mieściło się w niej więzienie, w którym więziono Józefa Bema, twórcę Legionu Polskiego w Portugalii.

Chociaż obiekt nie jest typowym punktem widokowym, oferuje on przyjemne panoramy okolicy. Nam szczególnie zapadł w pamięć widok na rzekę Tag oraz na Most 25 Kwietnia.

Na tarasie Torre de Belem - Lizbona
Na tarasie Torre de Belem - Lizbona
Widoki z Torre de Belem - Lizbona
Widoki z Torre de Belem - Lizbona

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama