Podróże po Europie

Zoo w Madrycie - zwiedzanie, bilety, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 8 sierpnia 2022

Ogród zoologiczny nie należy co prawda do najbardziej oczywistych atrakcji Madrytu, ale wizyta w nim może okazać się przyjemną odskocznią od odkrywania zabytków stolicy Hiszpanii (o ile oczywiście lubimy tego typu miejsca!).

Oficjalna nazwa atrakcji to Zoo Aquarium de Madrid - czym nawiązano do faktu, że oprócz wybiegów na odwiedzających ogród zoologiczny czekają również akwaria oraz delfinarium.

ZOO w Madrycie
ZOO w Madrycie

Historia madryckiego ogrodu zoologicznego

Pierwsze zoo w Madrycie powstało już w XVIII wieku i mieściło się na terenie popularnego parku Retiro, gdzie prezentowano mieszkańcom dzikie zwierzęta zwożone do Hiszpanii z różnych kontynentów.

Historia dzisiejszego ogrodu zoologicznego rozpoczęła się w 1972 roku. Utworzono go w leżącym poza centrum parku Casa de Campo. W 1995 roku na terenie zoo otworzono pierwsze w Hiszpanii tropikalne akwarium morskie, a nazwę kompleksu przemianowano na zoo akwarium w Madrycie.

Jak dojechać do zoo w Madrycie?

Madryckie zoo położone jest w granicach rozległego parku Casa de Campo (jednego z największych parków miejskich w Europie), który zajmuje obszar ciągnący się na zachód od centrum miasta. Najwygodniej jest dostać się tam metrem - w okolicy znajduje się stacja Casa de Campo (linie 5 i 10).

Po opuszczeniu stacji będziemy mieć do przejścia niecały kilometr.

Zwiedzanie zoo w Madrycie

Ogród zoologiczny zajmuje obszar około 20 hektarów i spokojne zwiedzenie go w całości może zająć nam nawet do dwóch-trzech godzin. Przed przyjazdem warto zapoznać się z godzinami karmień zwierząt oraz występów - sprawdzicie je w kalendarzu na oficjalnej stronie.

Do najpopularniejszych atrakcji ogrodu należy możliwość zrobienia (dodatkowo płatnego) zdjęcia z jednym z kilku zwierzaków (np. żyrafą czy lwem morskim). Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Zwierzęta w madryckim zoo

Zoo w Madrycie jest domem dla kilku tysięcy zwierząt reprezentujących około 500 gatunków ze wszystkich kontynentów, w tym wielu rzadko spotykanych.

ZOO w Madrycie
ZOO w Madrycie

Panda Wielka

Panda Wielka jest jednym z dwóch najbardziej rozpoznawalnych reprezentantów madryckiego ogrodu zoologicznego. Do niedawna Pandy były gatunkiem zagrożonym wyginięciem, ale szczęśliwie ich populacja ostatnimi czasy się powiększyła.

Planując przyjazd do zoo tylko z powodu biało-czarnego misia warto jednak pamiętać, że jest to zwierzę bardzo chimeryczne i mało ruchliwe - w najgorszej sytuacji może się okazać, że ani razu nie wychyli nosa, a zazwyczaj będzie leżała nieruchomo. Żeby zobaczyć ją w ruchu trzeba wykazać się cierpliwością lub szczęściem.

ZOO Madryt i Panda Wielka
ZOO Madryt i Panda Wielka
Więcej informacji na temat pandy wielkiej i miejsc, w których można ją spotkać znajdziecie w artykule: Panda Wielka w ogrodach zoologicznych Europy.

Koala

Koala australijska to zwierzę zagrożone wyginięciem, które jest bardzo rzadko spotykane w europejskich ogrodach zoologicznych. W Madrycie można cieszyć się z widoku reprezentantów tego gatunku, ale pamiętajmy, że koale znajdują się za szybą i zazwyczaj są jeszcze mniej ruchliwe niż Pandy!

Koale to zwierzęta bardzo płochliwe, które potrzebują dużo ciszy i spokoju, dlatego nie pukajmy w szybę,a podczas wizyty z dziećmi zadbajmy o brak hałasu.

Koala w ZOO w Madrycie
Koala w ZOO w Madrycie

Delfiny

Delfinarium to kolejna atrakcja, która przyciąga do zoo licznych turystów. Zdajemy sobie sprawę, że występy delfinów to atrakcja dyskusyjna - natomiast warto zdawać sobie sprawę, że madrycki ogród zoologiczny to nie prywatna atrakcja nastawiona na zysk, a ceniona instytucja dbającą o utrzymanie gatunków i stowarzyszona w najważniejszych organizacjach Europy i świata.

W madryckim zoo organizowane są około półgodzinne występy delfinów przeprowadzane przez ich opiekunów. Aktualny kalendarz występów znajdziecie tutaj

Pokaz delfinów
Pokaz delfinów
Delfiny w ZOO w Madrycie
Delfiny w ZOO w Madrycie

Inne zwierzęta

Oprócz wspomnianych wyżej najpopularniejszych reprezentantów ogrodu na miejscu czekają na nas również inne gatunki, w tym m.in.:

  • biały tygrys,
  • niedźwiedzie - w tym urokliwy, acz groźny biruang malajski oraz niedźwiedź tybetański,
  • żyrafy,
  • pingwiny,
  • goryle,
  • lwy,
  • słonie,
  • pieski preriowe,
  • rekiny - szary rafowy oraz żarłacz tępogłowy,
  • i wiele, wiele innych zwierząt.
Biały tygrys w zoo w Madrycie
Biały tygrys w zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie

ZOO w Madrycie - informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu

Ceny wejściówek do madryckiego zoo zależą od sposobu zakupu. Ceny biletów normalnych zakupionych online zaczynają się od 18,90 (81,46 zł), podczas gdy w kasie zapłacimy 25,50 (109,90 zł).

Oprócz biletów normalnych (dla osób pomiędzy 8. a 64. rokiem życia) dostępne są nieco tańsze bilety dla dzieci w wieku 3-7. Najmłodsze pociechy poniżej 3. roku życia wchodzą za darmo.

Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie

Dni i godziny otwarcia

Godziny otwarcia zoo w Madrycie różnią się w zależności od dnia tygodnia oraz sezonu. Aktualny kalendarz najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie

ZOO w Madrycie
ZOO w Madrycie

Galeria zdjęć z madryckiego zoo

ZOO w Madrycie
ZOO w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Pingwiny w zoo w Madrycie
Pingwiny w zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie
Zoo w Madrycie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama