Podróże po Europie

Lotnisko Madryt Barajas (MAD). Sprawdź jak dojechać z lotniska w Madrycie do centrum.

Ostatnia aktualizacja: 27 lutego 2024

Lotnisko Madryt-Barajas, położone około 12 km od centrum stolicy Hiszpanii, jest bardzo dobrze z nim skomunikowane. Aby dojechać z lotniska do centrum Madrytu, możemy skorzystać z kilku środków transportu publicznego: metra, autobusu lotniskowego czy pociągu. Wszystkie z nich, w sposób praktyczny, opisaliśmy w naszym artykule.

Jak dojechać z lotniska w Madrycie do centrum miasta?

Metro - linia numer 8

Najbardziej wygodnym sposobem na dojazd z lotniska do centrum Madrytu jest skorzystanie z linii metra numer 8. Metro zatrzymuje się w pobliżu Terminala 2 (stacja Aeropuerto T1 T2 T3) oraz przy Terminalu 4 (stacja Aeropuerto T4). Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze jedna stacja - Barajas, ale nie jest ona usytuowana na terenie samego lotniska.

Trasa:

 • Aeropuerto T4
 • Barajas (stacja metra znajdującą się poza lotniskiem, na terenie dzielnicy Barajas)
 • Aeropuerto T1 T2 T3 (Terminal 2)
 • Feria de Madrid
 • Mar de Cristal (możliwość przesiadki na linię numer 4)
 • Pinar del Rey
 • Colombia (możliwość przesiadki na linię numer 9)
 • Nuevos Ministerios (możliwość przesiadki na linie numer 6 i 10)

Przejazd całą trasą zajmie nam do 15 minut. Metro kursuje od 6:00 do około 1:00 w nocy.

Cena biletu pojedynczego zależy od liczby stacji na trasie naszej podróży i może wynosić od 4,50€ do 5€. Składają się na nią dopłata do trasy lotniskowej o wysokości 3€ oraz cena biletu miejskiego.

Ponadto, wszystkie bilety pojedyncze nabijamy na specjalną kartę Tarjeta Multi (TTP), która w wersji anonimowej kosztuje 2,50€. Możemy zakupić ją w automacie na stacji. Co ważne, z jednej karty może korzystać więcej osób.

Podsumowując:

 • Przejazd w strefie A do 5 przystanków kosztuje 1,50€ + 3€ dopłaty, cena łączna 4,50€.
 • Przejazd w strefie A do więcej niż 5 przystanków - do powyższego dodajemy 0,10€ za każdy przystanek aż do maksymalnej kwoty 5€ - czyli łączna cena biletu wyniesie pomiędzy 4,60€ a 5€.

Dostępne są również nieco tańsze bilety w paczkach po 10, ale one również wymagają dopłaty do przejazdu lotniskowego.

Bilet pojedyncze są biletami nieprzesiadkowymi - środek transportu możemy zmienić tylko wtedy, gdy nie opuszczamy stacji metra poprzez bramki. W przypadku planów regularnego korzystania z komunikacji miejskiej, warto zastanowić się nad zakupem biletów turystycznych Tourist Travel Pass, które są ważne przez 1, 2, 3, 4, 5 lub 7 następujących po sobie dni. W wersji 1-dniowej kosztują one 8,40€, w wersji 2-dniowej 14,20€, a w wersji 3-dniowej 18,40€. Co istotne, bilety turystyczne są zwolnione zarówno z wymogu dopłaty lotniskowej, jak również ponoszenia opłaty za wyrobienie karty Tarjeta Multi.

Jeśli więc planujecie korzystać z komunikacji miejskiej częściej, opcja ta może być dla Was bardziej opłacalna.

Temat poruszania się po Madrycie transportem publicznym jest na tyle szeroki, że poświęciliśmy mu osobny przewodnik: Komunikacja miejska w Madrycie. Aktualne ceny oraz informacje o rodzajach biletów znajdziecie na oficjalnej stronie madryckiego metra.

Autobus lotniskowy

Alternatywną opcją przejazdu z lotniska w Madrycie do centrum miasta jest autobus wahadłowy Exprés Aeropuerto (Airport Express), obsługiwany przez miejskiego przewoźnika, firmę EMT. Jego zaletą jest kursowanie przez całą dobę.

Autobus lotniskowy zatrzymuje się w centrum Madrytu na trzech przystankach:

 • Obok stacji metra O’Donnell,
 • Plac Cibeles (Plaza de Cibeles),
 • Dworzec autobusowy Atocha.

Warto jednak pamiętać, że przystanek końcowy (lub początkowy na trasie Madryt - lotnisko) zależy od godziny odjazdu. W ciągu dnia autobus dojeżdża do dworca Atocha, jednak w nocy wyłącznie na Plac Cibeles. Aktualny rozkład najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie

Bilet kosztuje 5€ i trzeba zakupić go na pokładzie (płatność gotówką lub kartą). Autobus kursuje codziennie: od 6:00 do 23:30 co około 15 minut i co około 35 minut w godzinach nocnych.

Na lotnisku, autobus zatrzymuje się przy Terminalu 1 (około 30 minut do stacji Atocha), Terminalu 2 (35 minut do stacji Atocha) oraz Terminalu 4 (40 minut).

Wskazówka: W autobusie lotniskowym nie obowiązują bilety turystyczne Tourist Travel Pass.

Pociągi Cercanías

Innym rozwiązaniem na transfer z lotniska do centrum Madrytu są pociągi podmiejskie Cercanías, obsługiwane przez hiszpańskiego przewoźnika Renfe. Pomiędzy lotniskiem a centrum Madrytu kursują dwie linie - krótsza C1 oraz wydłużona C10 w stronę Villalba. Pociągi Renfe Cercanías obsługują Madryt i jego obszar metropolitarny.

Stacja pociągów Renfe znajduje się na terenie Terminala 4. Przejechanie całej trasy zajmuje około 40 minut, a dojazd do dworca Atocha około 30 minut.

Pociągi kursują regularnie co około pół godziny - od około 5:00 do północy. Aktualny rozkład oraz listę wszystkich przystanków sprawdzimy na tej stronie. Wystarczy wybrać Aeropuerto T4 oraz interesującą nas stacje początkową/końcową.

Koszt przejazdu to 2,60€ w jedną stronę. Pamiętajmy, że naszą podróż musimy rozpocząć do dwóch godzin po zakupie biletu. Bilety nabędziemy w automatach lub kasie biletowej.

Autobusy miejskie - najtańszy sposób na transport z lotniska na obrzeża Madrytu

Najtańszym sposobem na dostanie się na obrzeża Madrytu są autobusy miejskie nr 101 (terminale T1 i T2) i nr 200 (terminale T1, T2 i T3). Obowiązują w nich zwykłe bilety miejskie w cenie 1,50€. Bilety kupujemy na na pokładzie za gotówkę, ale kierowcy nie wydają reszty większej niż 5€.

Autobus numer 101 dojeżdża do stacji Canillejas, a autobus numer 200 do stacji Intercambiador De Avenida De América. W obu przypadkach stacja końcowa jest popularnym węzłem przesiadkowym.

Więcej informacji o przystankach oraz rozkładzie znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika EMT

Wskazówka: W autobusach miejskich możemy korzystać z biletów turystycznych Tourist Travel Pass.

Port lotniczy Madryt - najważniejsze informacje

 • Pełna nazwa: Lotnisko Adolfo Suáreza Madryt - Barajas (hiszp. Aeropuerto Adolfo Suárez Madrid-Barajas). W 2014 roku lotnisko nazwane zostało imieniem pierwszego demokratycznie wybranego premiera Hiszpanii - Adolfo Suáreza.
 • Kod IATA - MAD
 • Adres: Av de la Hispanidad, s/n, 28042 Madrid, Hiszpania

Lotnisko w Madrycie posiada aż cztery terminale i należy do największych oraz najbardziej obleganych lotnisk w Europie. Terminale 1, 2 oraz 3 znajdują się w obrębie tego samego kompleksu. Terminal 4 oddalony jest od pozostałych o około 3 kilometry w linii prostej - obie części lotniska przedziela fragment dzielnicy Barajas.

Pomiędzy terminalami możemy przemieszczać się z pomocą darmowego autobusu wahadłowego, który kursuje przez całą dobę. Autobus ten w ciągu dnia jeździ co około 5-10 minut, a w nocy co 20 lub 40 minut.

Lądując lub wylatując z lotniska w Madrycie, powinniśmy wziąć pod uwagę jego rozmiar. Przemieszczanie się po terenie portu zajmuje sporo czasu, dlatego lepiej nie planować przyjazdu na lotnisko na ostatnią chwilę.

Ciekawostka: Madryckie lotnisko położone jest na poziomie 610 metrów nad poziomem morza.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama