Lotnisko Madryt (MAD) - dojazd z/do centrum miasta

Lotnisko w Madrycie należy do największych lotnisk i najbardziej obciążonych lotnisk w Europie - w 2017 roku skorzystało z niego ponad 50 milionów pasażerów. Madryckie lotnisko jest popularnym hubem przesiadkowym do państw Ameryki Południowej.

Lądując lub wylatując z lotniska powinniśmy brać pod uwagę jego rozmiar - przemieszczanie się po terenie portu zajmuje dużo czasu, dlatego lepiej nie planować przyjazdu na lotnisko na ostatnią chwilę. Port lotniczy w Madrycie oddalony jest o około 12 kilometrów od centrum miasta.

W 2014 roku lotnisko nazwane zostało imieniem pierwszego demokratycznie wybranego premiera Hiszpanii - Adolfo Suáreza. Nie każdy zdaje sobie też sprawę, że madryckie lotnisko położone jest na poziomie 610 metrów nad poziomem morza.

Wybierasz się do Madrytu?

Madryt

Gdzie spać w Madrycie?

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się czym się kierować podczas poszukiwania noclegu w stolicy Hiszpanii oraz sprawdź przykładowe hotele.

Port lotniczy Madryt - informacje podstawowe

 • Nazwa: Lotnisko Adolfo Suáreza Madryt - Barajas
 • Nazwa w języku angielskim: Adolfo Suárez Madrid–Barajas Airport
 • Nazwa w języku hiszpańskim: Aeropuerto Adolfo Suárez Madrid-Barajas
 • Kod IATA - MAD
 • Ilość terminali: 4
 • Adres: Av de la Hispanidad, s/n, 28042 Madrid, Hiszpania

Terminale 1, 2 oraz 3 znajdują się w obrębie tego samego kompleksu. Terminal 4 oddalony jest od pozostałych o około 3 kilometry w linii prostej i oddzielony jest częścią dzielnicy Barajas.

Pomiędzy terminalami możemy przemieszczać się z pomocą darmowego autobusu wahadłowego kursującego przez całą dobę. Autobus ten w ciągu dnia kursuje co około 5-10 minut, a w nocy co 20 lub 40 minut.

Z Polski na lotnisko w Madrycie dolecimy linią Ryanair z Krakowa oraz Modlina (Warszawa) oraz liniami Wizzair oraz LOT z lotniska Chopina w Warszawie.

Jak dojechać z lotniska w Madrycie do/z centrum miasta?

Istnieje kilka możliwości na dostanie się z lotniska do centrum. Wszystkie pozwalają na relatywnie tani i szybki przejazd do centrum stolicy Hiszpanii.

Metro - linia numer 8

Wygodnym sposobem na dostanie się do centrum miasta jest skorzystanie z linii numer 8 madryckiego metra. Metro zatrzymuje się przy Terminalu 2 (stacja Aeropuerto T1 T2 T3) oraz Terminalu 4 (stacja Aeropuerto T4). Uwaga! Pomiędzy oboma tymi stacjami znajduje się jeszcze jeden przystanek - Barajas, który nie znajduje się na terenie samego lotniska, a dzielnicy mieszkalnej.

Trasa:

 • Aeropuerto T4
 • Barajas (stacja metra znajdującą się poza lotniskiem w dzielnicy Barajas)
 • Aeropuerto T1 T2 T3 (Terminal 2)
 • Feria de Madrid
 • Mar de Cristal (możliwość przesiadki na linię numer 4)
 • Pinar del Rey
 • Colombia (możliwość przesiadki na linię numer 9)
 • Nuevos Ministerios (możliwość przesiadki na linie numer 6 i 10)

Przejazd całą trasą zajmie nam do 15 minut. Metro kursuje od 6:00 do około 1:00 w nocy.

Cena biletu zależy od ilości stacji i od tego, czy planujemy się przesiadać na inne linie metra. Zasada jest taka, że do konkretnego biletu miejskiego dopłacamy 3€ za dojazd z (i na) lotnisko. Bilety nabijamy na specjalną kartę Public Transport Card (TTP), która w wersji anonimowej kosztuje 2,50€ i możemy zakupić ją w automacie na stacji.

 • Przejazd w strefie A do 5 przystanków - 1,50€ + 3€ dopłaty, cena łączna 4,50€.
 • Przejazd w strefie A do więcej niż 5 przystanków - do powyższego dodajemy 0,10€ za każdy przystanek aż do maksymalnie 2€ - czyli łączna cena biletu wyniesie od 4,60€ do 5€.
 • Przejazd z przesiadką w obrębie całej sieci - 3€ + 3€ dopłaty, łączna cena 6€.

Dostępne są również nieco tańsze bilety w paczkach po 10, ale one również wymagają dopłaty do przejazdu lotniskowego. Z wymogu dopłaty lotniskowej wyłączone są tzw. bilety turystyczne ważne przez jeden lub więcej następujących po sobie dni. Jeśli więc planujemy korzystać z komunikacji miejskiej częściej, to opcja ta może być dla nas bardziej opłacalna. Aktualne ceny oraz informacje o rodzajach biletów znajdziecie na oficjalnej stronie madryckiego metra.

Pociągi RENFE

Innym rozwiązaniem na dostanie się z lotniska do miasta są pociąg hiszpańskiego przewoźnika RENFE (Renfe Cercanías). Pomiędzy lotniskiem a centrum Madrytu kursują dwie linie - krótsza C1 oraz C10 wydłużona w stronę Villalba. Pociągi Renfe Cercanías obsługują Madryt i jego część metropolitarną.

Stacja pociągów RENFE znajduje się na terenie Terminala 4. Przejechanie całej trasy zajmuje około 40 minut, a dojazd do dworca Atocha około 30 minut.

Pociągi kursują regularnie co około pół godziny, zaczynając od około 5:00 aż do północy. Aktualny rozkład oraz listę wszystkich przystanków sprawdzimy na tej stronie. Wystarczy wybrać Aeropuerto T4 oraz interesującą nas stacje początkową/końcową.

Koszt przejazdu to 2,60€ w jedną stronę. Pamiętajmy, że naszą podróż musimy rozpocząć do dwóch godzin po zakupie biletu. Bilety kupimy w automatach lub kasie biletowej.

Autobus lotniskowy

Kolejną opcją na dostanie się z lotniska do centrum miasta są autobusy obsługiwane przez firmę EMT. Jedną z opcji jest autobus wahadłowy Exprés Aeropuerto (Airport Express). Jego zaletą jest fakt, że kursuje przez całą dobę. Warto jednak pamiętać, że przystanek końcowy (lub początkowy na trasie Madryt - lotnisko) zależy od godziny odjazdu. W ciągu dnia autobus dojeżdża do dworca Atocha, a w nocy na Plac Cibeles. Aktualny rozkład najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie

Autobus ma przystanki przy Terminalu 1 (około 30 minut do stacji Atocha), Terminalu 2 (35 minut do stacji Atocha) oraz Terminalu 4 (40 minut).

Bilet kosztuje 5€ i możemy zakupić go na pokładzie.

Autobusy miejskie - najtańszy sposób na transport z lotniska na obrzeża Madrytu

Najtańszym sposobem na dostanie się na obrzeża Madrytu są autobusy miejskie numer 101 i 200, na które obowiązuje bilet w cenie 1,50€ (dostępna do zakupienia na pokładzie, ale kierowcy nie wydają reszty większej niż 5€).

Autobus numer 101 dojeżdża do stacji Canillejas, a autobus numer 200 do stacji Intercambiador De Avenida De América. W obu przypadkach stacja końcowa jest popularnym węzłem przesiadkowym.

Więcej informacji o przystankach oraz rozkładzie znajdziecie na oficjalnej stronie miejskiego przewoźnika EMT

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama