Podróże po Europie

Madryt - atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca. Sprawdź z nami jak zwiedzać stolicę Hiszpanii!

Ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2022

Madryt to nowoczesna metropolia i jedna z najwyżej położonych stolic Europy (leży na wysokości aż 657 m n.p.m.).

Największe atrakcje Madrytu, takie jak stadion Realu oraz wspaniałe muzea sztuki, ściągają do miasta licznych turystów, ale daleko mu do popularności innych europejskich stolic.

Jak zwiedzać Madryt? Metrem i pieszo!

Stolica Hiszpanii składa się z 21 stref administracyjnych, ale najważniejsze atrakcje Madrytu skupione są w centralnych dzielnicach, pomiędzy którymi możemy wygodnie przemieszczać się rozwiniętą siecią metra. Po dojechaniu do interesującego nas obszaru najlepiej jest dalej poruszać się pieszo. Warto pamiętać, że Madryt nie należy do najbardziej płaskich miast i spacer z centrum do Pałacu Królewskiego prowadzi pod górę.

Do położonych dalej atrakcji należą stadiony piłkarskie oraz Plaza de Toros de Las Ventas - arena walk byków.

Madryckie metro składa się z 16 linii, 326 stacji i niemal w całości oplata szeroko rozumiane centrum miasta, więc korzystając z przesiadek dojedziemy nim praktycznie wszędzie. Jedyna rzecz, do której można się przyczepić, to występująca czasem w środku duchota - trzeba się jednak do niej przyzwyczaić. Jeśli planujemy korzystać regularnie z transportu miejskiego warto rozważyć zakup biletów czasowych.

Zwiedzanie Madrytu

Większość największych atrakcji Madrytu leży w centrum lub jest łatwo dostępna metrem, więc przy dobrym planie dnia nawet w jeden weekend będziemy w stanie zobaczyć bardzo dużo. Zachęcają do tego również długie godziny otwarcia niektórych muzeów czy atrakcji - np. Muzeum Prado od poniedziałku do soboty otwarte jest aż do 20:00.

Madryt został stolicą Hiszpanii dopiero w 1561 roku, a prawa miejskie uzyskał w roku 1118. W międzyczasie rozwijał się nieśpiesznie i nie był najbardziej istotnym ośrodkiem Królestwa Hiszpanii. Mając to na uwadze nie powinniśmy oczekiwać od Madrytu zapierającej dech w piersiach średniowiecznej architektury czy wielu zabytkowych kościołów podobnych do tych z południa kraju.

Madryt jest za to miastem sztuki, z mnogością muzeów najwyższej klasy. Centrum miasta wypełniają pełne życia place oraz parki, a na obrzeżach króluje nowoczesna architektura.

Co warto zobaczyć w Madrycie? Największe atrakcje i zabytki stolicy Hiszpanii

Puerta del Sol - madrycki niedźwiedź i neon Tio Pepe

Puerta del Sol, co moglibyśmy przetłumaczyć jako "Brama Słońca", to jeden z ulubionych przez turystów madryckich placów. Właściwie to plac Puerta del Sol uważany jest nie tylko za centrum Madrytu, ale również całej Hiszpanii, gdyż przed tutejszym urzędem pocztowym znajduje się tzw. kilometr zerowy, czyli punkt, od którego mierzy się odległość z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast.

Będąc na placu nie przegapmy słynnej rzeźby niedźwiedzia sięgającego do drzewa truskawkowego - scena ta znajduje się też na herbie miasta. Wielu turystów przybywa tu w celu zobaczenia Tio Pepe, czyli popularnego neonu reklamowego.

Neon Tio Pepe na placu Puerta del Sol w Madrycie
Neon Tio Pepe na placu Puerta del Sol w Madrycie

Pałac Królewski w Madrycie

Madrycki Pałac Królewski uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii i należy do największych królewskich rezydencji w Europie. Hiszpańska rodzina królewska nie mieszka w nim jednak na co dzień, a sam pałac dostępny jest dla zwiedzających. Wejście do pałacu znajduje się przy szerokim placu Plaza de la Armería, który otoczony został masywną kolumnadą. Na wschodnim krańcu placu znajduje się przyjemny taras widokowy na leżący poniżej park i dalsze dzielnice miasta.

Spacerując pomiędzy komnatami pałacu zobaczymy dzieła słynnych malarzy (takich jak Caravaggio, El Greco, Francisco de Goya, Rubens czy Velázquez) oraz bogate zdobienia i pełne przepychu wnętrza. Olbrzymie wrażenie na zwiedzających wywierają: Sala Tronowa, apartamenty królewskie oraz rokokowy salon Gaspariniego. Olbrzymią kolekcję najróżniejszych eksponatów (ponad 3 tysiące artefaktów!) zobaczymy w królewskiej zbrojowni. W jednej z sal wystawiono również królewskie powozy.

Na spokojne zwiedzenie pałacu warto zaplanować przynajmniej 90 minut. Istnieje również możliwość zakupu droższego biletu, z którym będziemy mogli zwiedzić także królewskie kuchnie.

Uroczysta zmiana warty

stan na 6 sierpnia 2022

W każdą środę oraz sobotę od 11:00 do 14:00 (w lipcu i sierpniu od 10:00 do 12:00) odbywa się uroczysta zmiana warty. Ma ona miejsce kilkukrotnie przy placu Plaza de Oriente.

W pierwszą środę miesiąca o godzinie 12:00 (z wyjątkiem stycznia, sierpnia oraz września) przy Plaza de la Armería, organizowane jest bardziej okazałe przedstawienie, w którym, podobnie jak za panowania króla Alfonsa XII (druga połowa XIX wieku), bierze udział około setka strażników oraz tyle samo konnych.

Aktualne godziny zmiany warty możemy sprawdzić m.in. na oficjalnej stronie miasta.

Atrakcje Madrytu w okolicy Pałacu Królewskiego

  • obok pałacu rozciąga się XIX-wieczny plac Plaza de Oriente, który powstał w miejscu wyburzonych średniowiecznych budynków. Przy uliczkach postawiono rzeźby hiszpańskich królów, a w ciepły dzień siedzą tu malarze oraz inni uliczni artyści. Na środku placu znajduje się pomnik Filipa IV.
  • po wschodniej stronie placu Oriente stoi gmach Teatru Królewskiego (hiszp. Teatro Real). Warto podejść do niego i zobaczyć klasycystyczną fasadę. Teatr jest udostępniany do zwiedzania - więcej informacji o wycieczkach znajdziecie tutaj
  • Za budynkiem pałacu znajduje się ogólnodostępny klasycystyczny ogród Jardines de Sabatini, będący oficjalnie jego częścią. Ogród został nazwany imieniem włoskiego architekta Francesco Sabatiniego, który zaprojektował królewskie stajnie stojące wcześniej w tym miejscu. Na środku ogrodu znajduje się oczko wodne, a wszystkie alejki oraz drzewa tworzą równomierny geometryczny kształt.

Katedra Almudena

Naprzeciwko pałacu stanęła katedra Matki Bożej Almudena (hiszp. Catedral de Santa María la Real de la Almudena) wzniesiona w stylu neoklasycznym. Jej wnętrze jest dość surowe, ale warto zejść do okazałej neoromańskiej krypty, przywodzącej na myśl konstrukcje średniowieczne.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że istnieje możliwość wejścia na kopułę katedry, skąd będziemy mogli spojrzeć na okolicę z innej perspektywy. Obowiązuje na nią wspólny bilet z muzeum katedralnym.

Na tyłach katedry odnajdziemy pozostałości po murze z czasów arabskich. W okresie średniowiecza niemała część Półwyspu Iberyjskiego znajdowała się pod panowaniem mauretańskim, a w IX wieku w tej okolicy istniała niezachowana twierdza arabska (Alcázar).

Kościół San Francisco el Grande

Kierując się od pałacu na południe i przechodząc po wysokim wiadukcie segowskim (hiszp. Viaducto de Segovia) dojdziemy po jakimś czasie do zbudowanej w 1761 roku bazyliki San Francisco el Grande. Zdecydowanie warto znaleźć czas i tu zajrzeć, w kaplicach zobaczymy prace Goi, Velázqueza czy Francisco de Zurbarána.

W środku nie zapomnijmy spojrzeć w górę na niesamowite wewnętrzne zdobienia kopuły. Możliwe jest również wejście do muzeum. W przeszłości kościół był miejscem pochówku zasłużonych Hiszpanów.

Muzeum Prado i inne placówki kulturalne Trójkąta Sztuki

Trzy najważniejsze kulturalne atrakcje Madrytu mieszczą się przy bulwarze Paseo del Prado i z powodu swojej bliskości nazywane są "Złotym Trójkątem Sztuki". Są to: Muzeum Prado, Muzeum Thyssen-Bornemisza oraz Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Tuż obok nich znajduje się dodatkowo CaixaForum ze słynnym pionowym ogrodem.

Planując odwiedzić wszystkie trzy muzea warto zakupić kartę Paseo del Arte Pass, dzięki której zaoszczędzimy około 20% na biletach wstępu. Karta ważna jest przez rok i pozwala na jedno wejście do każdej z placówek. Zakupimy ją w kasie w każdym z trzech muzeów.

Muzeum Prado

Muzeum Prado (Museo del Prado) nie trzeba nikomu przedstawiać, gdyż należy ono do najważniejszych galerii sztuki w Europie. W środku czeka tam na nas ponad 5000 dzieł wystawionych w ponad 100 salach na trzech piętrach.

Muzeum szczyci się posiadaniem największej kolekcji malarstwa hiszpańskiego od XII do XIX wieku. Znajdziemy tu chociażby 140 prac Francisco de Goi. Prado to jednak nie tylko prace hiszpańskich artystów, ale również innych uwielbianych starych mistrzów - włoskich, niderlandzkich czy niemieckich. Osoby zainteresowane malarstwem mogą tu spędzić cały dzień i nadal czuć niedosyt.

W ostatnich godzinach działania muzeum wstęp jest darmowy. Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie

Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii

Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía (w skrócie Museo Reina Sofía, po polsku Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii), to galeria sztuki nowoczesnej, w której zobaczymy prace wielkich hiszpańskich mistrzów tego okresu - w tym między innymi Joana Miró, Pabla Picassa (słynny obraz Guernica) czy Salvadora Dalego.

Muzeum mieści się w przekształconym zabytkowym szpitalu z XVIII wieku.

Muzeum Thyssen-Bornemisza

Trzecia placówka w Trójkącie Sztuki to muzeum Thyssen-Bornemisza (hiszp. Museo Nacional Thyssen-Bornemisza), w którym znajduje się około 1000 dzieł. Zobaczymy tu prace największych mistrzów pochodzących z całej Europy i datowanych od XIII do XX wieku, w tym obrazy takich artystów jak Pablo Picasso, Piotr Rubens, Vincent van Gogh, Renoir czy Claude Monet. W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona malarstwu amerykańskiemu z XIX wieku.

Co ciekawe, Muzeum Thyssen-Bornemisza jest drugą największą na świecie prywatną kolekcją sztuki.

Caixa Forum i pionowy ogród

Położone w sąsiedztwie Caixa Forum to prywatne muzeum sztuki nowoczesnej powstałe w starej stacji elektrycznej. Nawet jeśli nie mamy ochoty wchodzić do środka, to warto zobaczyć fasadę budynku, na której zainstalowano nietypowy pionowy ogród.

Dworzec Atocha i żółwie, czyli nieoczywiste atrakcje Madrytu

Nieopodal Muzeum Thyssen-Bornemisza odnajdziemy stacje kolejową Atocha, która w naszej opinii należy do najbardziej unikatowych dworców w Europie. W jej wnętrzu utworzono tropikalny ogród z oczkiem wodnym pośrodku z dziesiątkami pływających żółwi. Oprócz tego wewnątrz budynku stacji znajdziemy mały bazar z oryginalnymi daniami kuchni hiszpańskiej i arabskiej. Nazwa stacji pochodzi od znajdującej się niedaleko bazyliki Real Basílica de Nuestra Señora de Atocha.

Tropikalny ogród na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie
Tropikalny ogród na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie

Plaza de Cibeles - fontanna bogini Kybele oraz ratusz miejski z tarasem widokowym

Plac Plaza de Cibeles należy do najbardziej charakterystycznych zakątków Madrytu. Na jego środku stoi słynna fontanna bogini Kybele. Opiekunka płodności przedstawiona została na niej ujeżdżając karetę ciągniętą przez lwy. Niestety, dookoła fontanny znajduje się ruchliwe rondo i niełatwo się jej spokojnie przyjrzeć.

Fontanna bogini Kybele w Madrycie
Fontanna bogini Kybele w Madrycie

Najbardziej znanym budynkiem znajdującym się na placu jest dawny budynek poczty Palacio de Comunicaciones, który wykorzystywany jest dziś jako ratusz miejski. Na ósmym piętrze pałacu znajduje się niedrogi taras widokowy - Mirador Madrid.

Jeśli chcecie sprawdzić inne miejsca, z których można zobaczyć Madryt z góry, sprawdźcie nasz artykuł Punkty widokowe Madrytu.

Innym wartym uwagi gmachem jest Casa de America, mieszczący dziś centrum kultury amerykańskiej i muzeum.

Gran Via i Edificio Metropolis

Do miana najbardziej rozpoznawalnej ulicy Madrytu może śmiało pretendować Gran Via, która ciągnie się od Plaza de España aż do budynku Edificio Metropolis. Gmach ten kojarzy się ze słynnym napisem “Metropolis” oraz kopułą pokrytą 30 tysiącami liści 24 karatowego złota. Tuż za budynkiem Metropolis znajduje się kolejna ceniona budowla - Edificio Grassy - z historycznym sklepem z zegarkami.

Gran Via przez większość dnia i praktycznie cały wieczór jest zatłoczona, a na całej jej długości znajdują się sklepy, hotele oraz restauracje.

Jeśli chcielibyście spojrzeć na fasadę Metropolis z nieco wyższej perspektywy, to możecie udać się na taras widokowy utworzony w leżącym naprzeciwko budynku Círculo de Bellas Artes. Aktualne godziny otwarcia dachu oraz ceny wstępu znajdziecie tutaj (trzeba użyć translatora).

Wizyta na Santiago Bernabeu

Mówimy Madryt, myślimy Real - popularni "Królewscy" są najbardziej rozpoznawalną marką stolicy Hiszpanii. Dla wielu kibiców największą atrakcją Madrytu jest bezsprzecznie możliwość zwiedzenia słynnego stadionu Santiago Bernabeu.

W trakcie wizyty będziemy mogli zwiedzić muzeum, zobaczyć model stadionu oraz wejść na punkt widokowy, z którego zobaczymy remontowany w tym momencie stadion (z powodu remontu niektóre obszary nie są dostępne). Więcej informacji o biletach oraz miejscach możliwych do odwiedzenia znajdziecie na oficjalnej stronie.

Podczas wizyty na stadionie Realu Madryt
Podczas wizyty na stadionie Realu Madryt

Real, pomimo swojej popularności na całym świecie, przez wielu mieszkańców nie jest wcale uważany za najważniejszy klub w Madrycie, gdyż za taki uchodzi jego odwieczny rywal Atletico. Ich stadion Vicente Calderon jest również możliwy do zwiedzania, jednak tylko w określonych godzinach z przewodnikiem. Wizytę możemy zarezerwować na oficjalnej stronie klubu.

Świątynia Debod - najstarszy zabytek w Madrycie

Nie każdy planujący zwiedzanie Madrytu spodziewa się, że najstarszym zabytkiem w mieście jest... egipska świątynia Debod (hiszp. Templo de Debod) z II wieku p.n.e. zbudowana dla Króla Adikhalamaniego. Tę niezwykłą atrakcję Madrytu skrywa park Parque de la Montana.

Co jednak warte odnotowania - świątynia nie znalazła się w stolicy w czasach kolonialnych, a została podarowana Hiszpanii przez rząd Egiptu w 1968 roku w podzięce za pomoc w konserwacji nubijskiej świątyni Abu Simbel.

Zabytkowa świątynia znajduje się w przyjemnym otoczeniu stawów oraz ścieżek parkowych i jest ogólnodostępna. Na miejscu czekać też będzie na nas punkt widokowy skierowany w stronę Pałacu Królewskiego oraz katedry.

W parku zobaczymy również ciekawą fontannę imienia hiszpańskiego architekta Juana de Villanueva (hiszp Fuente de Juan de Villanueva).

Park Retiro oraz łuk triumfalny Puerta de Alcalá - atrakcje Madrytu na świeżym powietrzu

Kawałek na wschód od bulwaru Paseo del Prado rozciąga się jeden z najwspanialszych przykładów parków miejskich w Europie - Park Retiro (hiszp. Parque del Retiro). Oprócz rozległych terenów zielonych i równie ułożonych ścieżek znajdziemy tu słynny pomnik Alfonsa XII górujący nad zbiornikiem wodnym, po którym można popływać mała łódeczką, oraz wzorowany na szklanych pałacach brytyjskich Pałac Kryształowy, gdzie organizowane są wystawy sztuki.

W parku warto przejść się do Paseo de las Estatuas, uliczki wzdłuż której odsłonięto rzeźby władców hiszpańskich, oraz poszukać pięknych fontann - takich jak: Los Galápagos (Żółwie), El Ángel Caído (Upadły Anioł) czy La Alcachofa (Karczoch).

Główne wejście do parku znajduje się przy placu Plaza de Independencia (północno-zachodni róg parku). Przy Plaza de Independencia zobaczymy łuk triumfalny Puerta de Alcalá, służący w przeszłości jako brama miejska. Budowla została zaprojektowana przez Francesco Sabatiniego i powstała w latach 1769 - 1778. Wysoka na 30 metrów struktura wypełniona jest pięknymi detalami i rzeźbami, gdyż miała witać monarchów i innych możnych świata wjeżdżających do miasta.

Co warto zobaczyć w Madrycie? Zabytkowe place!

Puerta del Sol stanowi punkt obowiązkowy na planie zwiedzania Madrytu, ale nie jest jedynym placem wartym uwagi. Poniżej przedstawiliśmy nieco dodatkowych propozycji.

Plaza Mayor i targ Mercado de San Miguel

Niedaleko Puerta del Sol odnajdziemy plac Plaza Mayor. Powstał on w XVII wieku podczas panowania króla Filipa III i od samego początku, z racji swojego położenia oraz rozmiaru, był miejscem najważniejszych wydarzeń oraz zgromadzeń - odbywały się tu chociażby koronacje czy kanonizacje świętych.

Na środku placu stoi pomnik konny Filipa III, który został odsłonięty dopiero w 1848 roku. Plac otoczony został trzykondygnacyjnymi zabudowaniami z balkonami. Tutejszą perełką architektoniczną jest pokryta malowidłami fasada budynku Casa de la Panadería. W części parterowej budynków otaczających plac działają knajpki i kawiarnie z ogródkami.

Kawałek za Plaza Mayor znajduje się słynny kryty targ Mercado de San Miguel, którego początki sięgają 1916 roku. Targ został przebudowany i ponownie otworzony w 2009 roku. Na targu swoje stoiska ma kilkudziesięciu sprzedawców, zakupimy tu świeże produkty, w tym popularne szynki Jamón ibérico. Zjemy tu również tapas i napijemy się wina. Ceny nie należą do najniższych, ale wybór przysmaków jest godny polecenia.

Plaza de la Villa - śladami dawnego Madrytu

Mimo ze plac Plaza de la Villa nie imponuje swoim rozmiarem jak dwa opisane wcześniej, to cechuje go wielka wartość historyczna. Jest to najstarszy plac w mieście i otaczają go budynki z różnych okresów, datowane od XV do początku XVII wieku.

W jednym z gmachów, Casa de la Villa, mieścił się dawniej ratusz miejski. Naprzeciwko niego stoi jeden z najstarszych zachowanych budynków w Madrycie - Casa de los Lujanes - będący przykładem architektury gotyku i stylu mudejar. Budowla charakteryzuje się ceglaną wieżą, w której według legendy więziono króla Francji Franciszka I i jego synów po bitwie pod Pawią (1525 r.). Drewniane drzwi prowadzące do wieży są oryginalne.

Trzecim ważnym zabytkiem, chociaż mniej rzucającym się w oczy, jest renesansowa Casa de Cisneros. Budynek służył w przeszłości między innymi jako więzienie i został odrestaurowany w XX wieku.

Plac Hiszpański - pomnik Cervantesa i taras widokowy

Plaza de España nie jest może najbardziej "pociągającym" placem Madrytu, ale warto na chwilę na niego zajrzeć i zobaczyć olbrzymi pomnik Miguela de Cervantesa. Będąc na miejscu wypatrujmy rzeźby z brązu przedstawiającej najbardziej znanych bohaterów z twórczości pisarza - Don Kichota oraz Sancho Pansy.

Przy placu stoją dwa wieżowce - Torre de Madrid, który do 1967 roku posiadał status najwyższego budynku w zachodniej Europie, oraz Edificio España. Na dachu budynku España, na wysokości około 100 m, znajduje się taras widokowy hotelu Riu. Dla odwiedzających przygotowano oszklony mostek, którego przejście może być nie lada gratką dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń.

Plaza de Santa Ana

Ostatnim opisywanym przez nas placem jest Plaza de Santa Ana (plac św. Anny) położony niedaleko Puerta del Sol. Jego historia rozpoczęła się w 1810 roku i od samego początku stał się ulubionym miejscem spotkań madryckich artystów oraz intelektualistów, którzy pracowali i toczyli dysputy w tutejszych kawiarniach.

Obecnie plac ten kojarzony jest z lokalami gastronomicznymi, gdzie napijemy się wina/piwa i zjemy tradycyjny tapas. Czytelników podążających śladami znanych postaci może zainteresować fakt, że w mieszczącym się tu pubie Cerveceria Alemana czas wolny spędzał Ernest Hemingway, który w latach 1937 - 1938 przebywał w stoicy Hiszpanii w roli korespondenta wojennego w czasie hiszpańskiej wojny domowej.

Najbardziej znanymi budynkami znajdującymi się przy placu są Teatro Español (najstarszy teatr w Madrycie) oraz hotel ME Madrid Reina Victoria, gdzie zatrzymywali się słynni torreadorzy. Na placu odsłonięto pomniki dedykowane dwóm artystom - pisarzowi Pedro Calderón de la Barca oraz poecie Federico García Lorca.

Atrakcje Madrytu dla ambitnych

Descalzas Reales - dawny klasztor klarysek ze wspaniałymi gobelinami projektu Rubensa

Ten położony w centrum miasta kompleks klasztorny powstał w XVI wieku z inicjatywy Joanny Austriackiej, córki cesarza Karola V. Było to miejsce, do którego chętnie przybywały wysoko urodzone niewiasty, przywożąc ze sobą cenne kosztowności. Do największych skarbów klasztoru należą m.in.: gobeliny projektu Rubensa, obrazy innych starych mistrzów, zachowane freski ścienne oraz apartamenty.

Klasztor pełni dziś funkcję muzeum i wejście do niego jest biletowane. Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych placówek podczas niektórych dni, w ostatnich godzinach pracy, możemy wejść do środka za darmo - wszystkie informacje znajdziecie tutaj.

Muzeum Morskie - gratka dla wszystkich sympatyków historii morskich podbojów

Tuż przy Paseo del Prado odnajdziemy jeszcze jedną wartą uwagi placówkę kulturalną - Muzeum Morskie (hiszp. Museo Naval), które poświęcone jest przede hiszpańskiej flocie oraz wyprawom do dalekich lądów. Zobaczymy tu mapy, makiety statków oraz elementy wchodzące w skład wyposażenia statków. Za najbardziej wartościowy eksponat uchodzi najstarsza istniejąca mapa Ameryki - jej autorem był Juan de la Cosa, który brał udział w wyprawie z Krzysztofem Kolumbem.

Muzeum teoretycznie jest darmowe, ale sugerowana jest donacja na działalność muzeum w kwocie 3€.

Królewski Ogród Botaniczny

Królewski Ogród Botaniczny (hiszp. Real Jardín Botánico) położony jest w bliskiej okolicy Parku Retiro oraz Muzeum Prado. Historia kompleksu sięga połowy XVIII wieku i czasów panowania Ferdynanda VI, a za jego kształt odpowiadał wspominany już wielokrotnie w naszym przewodniku architekt Francisco Sabatini.

Na terenie ogrodu czekają na nas szklarnie, liczne ścieżki oraz kilka tysięcy gatunków roślin z pięciu kontynentów. Do najpopularniejszych atrakcji madryckiego ogrodu botanicznego należą drzewka bonsai.

Ogród jest czynny przez cały rok.

Muzeum Archeologiczne

Jeśli odwiedziliście już wszystkie opisane przez nas wcześniej muzea i wciąż odczuwacie niedosyt, lub po prostu interesuje Was sztuka antyczna, to warto wybrać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego (Museo Arqueologico Nacional).

Placówka ta została założona w 1867 roku przez królową Izabelę II i posiada w swoich zbiorach eksponaty datowane od czasów prehistorycznych aż do XIX wieku. Na wystawach zobaczymy m.in. rzymskie monety, mumie egipskie, czy wykopaliska z okresu panowania Arabów. Do ważniejszych eksponatów należą: mauzoleum Pozo Moro, korona króla Wizygotów Recceswinta, Dama z Bazy, Damy z Elche czy Dama z Galery.

Muzeum Lázaro Galdiano

W kolekcji tego muzeum znajduje się kilkanaście tysięcy artefaktów oraz dzieł sztuki zgromadzonych przez finansistę oraz kolekcjonera Lázaro Galdiano. Wystawa zajmuje kilkadziesiąt sal w jego domu Parque Florido.

Do najważniejszych skarbów kolekcji należa dzieła hiszpańskich malarzy (m.in. El Greco, Goi czy Velázqueza) oraz prace znanych artystów zagranicznych takich jak Hieronymus Bosch, John Constable i George Romney.

W muzeum prezentowane są nie tylko obrazy, lecz również ceramika, wyroby z kości słoniowej, srebrna zastawa czy monety.

Atrakcje w Madrycie poza utartym szlakiem

La Latina - w poszukiwaniu lokalnej atmosfery Madrytu

Położona na południe od Pałacu Królewskiego La Latina uważana jest za jedną z najbardziej madryckich dzielnic stolicy Hiszpanii. Znajdziemy tu niezliczoną ilość barów i knajpek, w których spotkamy głównie miejscowych. Warto pokręcić się przyjemnymi ulicami Cava Baja czy Cava Alta (obie położone są do siebie równolegle), zajść na drinka czy zjeść oryginalny hiszpański tapas w głośnej tawernie.

To tutaj w każdą niedzielę oraz w święta od rana odbywa się pchli targ El Rastro. Jeśli chcemy tam dotrzeć, kierujmy się do ulic Plaza de Cascorro oraz Ribera de Curtidores.

Malasaña - lokalna kuchnia oraz zabytki

Drugim z obszarów, gdzie warto wybrać się w poszukiwaniu lokalnej kuchni, jest dzielnica Malasaña, w przeszłości jeden z najbiedniejszych obszarów miasta. Znajdziemy tu puby, tawerny i restauracje, a także bogatą ofertę kulturalną. Fani sztuki ulicznej spacerując pomiędzy uliczkami na pewno nie raz natrafią na rzucające się w oczy ciekawe realizacje.

Ikoną dzielnicy jest Plac 2-go Maja (Plaza de 2 de Mayo), na środku którego stoi pomnik na cześć rebelii przeciw wojskom Napoleona, do której doszło, gdy żołnierze francuscy chcieli porwać potomka tronu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii w Hiszpanii.

Do najbardziej popularnych miejsc na Malasañie zalicza się nowoczesny rynek z jedzeniem Mercado de San Ildefonso. Znajdziemy tu kilkanaście punktów gastronomicznych i knajpek, serwujących nie tylko hiszpańskie jedzenie. Niestety, ceny nie należą do najniższych.

W obrębie dzielnicy znajdziemy również neoklasyczny pałac Liria (Palacio de Liria), w którym przechowywana jest olbrzymia kolekcja europejskiej sztuki, rzeźb z czasów antycznych, oraz wiele starych księgozbiorów czy manuskryptów. Pałac można zwiedzić - więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Stacje metra jako... muzea

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dwie stacje madryckiego metra są zarazem... muzeami! Na położonej około 10 m pod powierzchnią stacji Ópera znajdziemy wydzielone muzeum archeologiczne Caños del Peral. Na 200 metrach kwadratowych zobaczymy tu pozostałości po fontannie, akwedukcie i arenie. Wejście jest darmowe, ale muzeum otwierane jest tylko w konkretnych godzinach - sprawdzicie je tutaj

Drugie z muzeów znajduje na stacji Carpetana, i w tym przypadku nie mieści się w wydzielonym obszarze, tylko w tunelach prowadzących do stacji - zobaczymy tu wystawy paleontologiczne.

Atrakcje Madrytu nieco dalej od ścisłego centrum

Arena walk byków - Las Ventas

We wschodniej częsci miasta, kawałek od centrum, odnajdziemy najważniejszą arenę walk byków w Hiszpanii (Plaza de Toros de Las Ventas). Jej okazały gmach został wzniesiony w latach 20. poprzedniego stulecia w stylu neomudéjar, a jego detale architektoniczne na myśl przywodzą zabytki spotykane najczęściej na obszarze Andaluzji.

Arenę możemy zwiedzić wraz z muzeum (więcej informacji tutaj) lub jeśli tego typu atrakcje nie budzą naszego sprzeciwu, to wybrać się na występ - sezon trwa od końca marca do połowy października.

Plaza de Toros de Las Ventas - arena walk byków w Madrycie
Plaza de Toros de Las Ventas - arena walk byków w Madrycie

Dzielnice biznesowe

Madryt jest nowoczesną metropolią, chociaż nowoczesne dzielnice biznesowe znajdują się poza ścisłym centrum. Jedną z najbardziej znanych współczesnych budowli są tak zwane Bramy Europy (Puerta de Europa), czyli dwa oszklone budynki przechylone w swoim kierunku. Należy jednak uczciwie przyznać, że osoby niezainteresowane architekturą mogą nie być zachwycone wyprawą w celu zobaczenia tych konstrukcji.

Innymi przykładami nowoczesnej architektury są budynki:

  • BBVA Tower,
  • Torres Blancas (na pierwszy rzut oka przypomina twórczość Antonio Gaudiego),
  • El Mirador de Sanchinarro (w górnej części znajduje się brama, która wygląda niczym złożona z klocków).

Zoo i kolejka linowa Teleferico - Madryt i jego atrakcje dla najmłodszych

Na zachód od Pałacu Królewskiego rozciąga się Casa de Campo - największy park miejski w Madrycie i jeden z największych w Europie. Na jego terenie znajduje się las, wielkie jezioro, park rozrywki Parque de Atracciones de Madrid oraz ogród zoologiczny. Nad parkiem biegnie kolejka linowa Teleferico, a w samym parku znajdziemy wysokie na 660 metrów wzgórze Cerro Garabitas, które jest świetnym punktem widokowym na miasto.

Szczególnie warte polecenia jest madryckie zoo, w którym przebywa wiele unikatowych gatunków, w tym spotykana jedynie w kilku miejscach w Europie Panda Wielka.

Więcej o ogrodzie zoologicznych w Madrycie znajdziecie w artykule: Zoo w Madrycie.

Niedaleko lotniska znajdziemy z kolei inny z największych parków Madrytu, Parque Juan Carlos I, który został oddany do użytku w 1992 roku. Jest to idealne miejsce na odpoczynek przed lotem, możemy przespacerować się uliczkami spacerowymi (ich długość to aż 13 kilometrów!), posiedzieć nad jeziorem czy poszukać nowoczesnych rzeźb.

Jedzenie i picie na mieście

Niemal na każdym kroku w stolicy Hiszpanii znajdziemy knajpki serwujące lokalne jedzenie lub tapas. Na pewno jednak warto odejść kawałek od głównych placów turystycznych oraz ulicy Gran Via, i poszukać miejsc mniej nastawionych na turystów - najlepiej zatłoczonych knajpek, w których miejscowi stoją przy barze, a na stolikach nie ma białych obrusów. Wiele knajpek z dobrym jedzeniem znajdziemy na wspominanym już obszarze La Latina.

Madryt znajduje się praktycznie w samym środku kraju, z dala od mórz, więc w tutejszej kuchni nie dominują owoce morza, chociaż zjemy je w wielu miejscach w całym mieście.

W części miejsc zamawiając piwo, wino lub drinka otrzymamy gratis mały tapas.

Madryt - wskazówki i informacje praktyczne

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Madrytu?

Jeśli chcemy po prostu pokręcić się po mieście, zajrzeć do najważniejszych muzeów, zwiedzić stadion Realu i zjeść tapas, to Madryt będzie idealnym wyborem na wyjazd weekendowy. W przypadku chęci porządnego poznania miasta i nieśpiesznego podziwiania tutejszych kolekcji muzealnych lepiej zaplanować od 4 do 6 dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Madryt?

Madryt nie jest miastem typowo turystycznym i żyje praktycznie przez cały rok. Oczywiście, najlepiej odwiedzić Madryt w miesiącach ciepłych. Od kwietnia do października - dni są długie i możemy usiąść przy stoliku na zewnątrz. Niestety, ma to również swoje minusy - kolejki w muzeach są wtedy największe, a w przypadku lipca oraz sierpnia skwar może być ciężki do zniesienia.

Jeśli interesują nas głównie muzea oraz architektura, dobrym pomysłem jest zima - pamiętajmy jednak, że Madryt jest chłodniejszy niż nadmorskie południe Hiszpanii. W zimę ceny w hotelach znacząco spadają, a w muzeach możemy poruszać się spokojnie i bez pośpiechu.

Warto również omijać daty ważnych meczów Realu (o ile nie planujemy się na nie wybrać), ponieważ wtedy ceny hoteli potrafią być znacznie wyższe.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Madrytu?

Madryt nie jest najtanszym miastem, jednak przy odpowiednim przygotowaniu się do wizyty możemy utrzymać nasz budżet w ryzach.

Darmowe wejścia do muzeów

Najważniejsze muzea w Madrycie udostępniają darmowe wejście w określonych godzinach. Na przykład do Muzeum Prado za darmo wejdziemy od poniedziałku do soboty od 16:00 do 18:00, a w niedzielę i święta od 17:0 do 19:00. Warto wejść na oficjalne strony wszystkich muzeów, które planujemy odwiedzić, żeby sprawdzić, czy również posiadają taką opcję.

Jedynym minusem darmowego wejścia, zwłaszcza w sezonie, mogą być tłumy turystów oraz kolejki.

Zakup biletów okresowych na komunikacje miejską

Jeśli planujemy częste korzystanie z komunikacji miejskiej, powinniśmy zastanowić się nad zakupem biletów okresowych. Dostępne są wersje: 1, 2, 3, 5 lub 7 dniowe. Jeśli chcemy podróżować rzadziej, lepszym rozwiązaniem może być zakup zestawu 10 biletów.

Na co uważać podczas odwiedzin Madrytu?

  • Dni zamknięcia muzeów - najważniejsze z muzeów otwarte są przez siedem dni w tygodniu, ale niektóre z nich zamykane są w poniedziałek lub wtorek - nie ma tu reguły. Niektóre z mniejszych muzeów otwarte są też krótko, np. jedynie do godziny 15:00.

  • siesta, czyli przerwa w środku dnia, nie jest bardzo popularna w turystycznych częściach Madrytu. Jeśli jednak planujemy odwiedzać restauracje czy sklepy nastawione na lokalsów, warto mieć to na uwadze. Hiszpanie jedzą główny posiłek wieczorem, i w ciągu dnia nie wszystkie lokale serwują dania główne.

Reklama