Madryt: zwiedzanie, atrakcje turystyczne i zabytki

Madryt, nowoczesna stolica Hiszpanii i trzecie co do wielkości miasto Unii Europejskiej. Dzisiaj Madryt kojarzony jest przede wszystkim z klubami piłkarskimi, Atletico oraz słynnym Realem, chociaż dzięki dostępności tanich lotów coraz częściej wybierany jest jako destynacja turystyczna.

Madryt został stolicą Hiszpanii dopiero w 1561 roku, a prawa miejskie uzyskał w roku 1118. Pomiędzy tymi latami dzisiejsza stolica nie rozwijała się dynamicznie i nie była bardzo istotnym ośrodkiem Królestwa Hiszpanii.

Wiedząc o tym, odwiedzając Madryt, nie powinnismy oczekiwać starej historycznej architektury, ani wielu imponujących kościołów, jak na przykład na południu kraju. Madryt jest za to miastem sztuki, z mnogością muzeów najwyższej klasy. Spotkamy tu żywe place, imponujące parki i nowoczesną zabudowę. Madryt znajduje się praktycznie w samym środku kraju, daleko od mórz, w tutejszej kuchni nie dominują owoce morza, chociaż zjemy je w wielu miejscach w całym mieście.

Wybierasz się do Madrytu?

Madryt

Gdzie spać w Madrycie?

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się czym się kierować podczas poszukiwania noclegu w stolicy Hiszpanii oraz sprawdź przykładowe hotele.

Jak zwiedzać Madryt?

Madryt składa się z 21 stref administracyjnych (dzielnic). Na szczęście najważniejsze atrakcje skupione są w środkowych dzielnicach, pomiędzy którymi najwygodniej poruszać się rozwiniętą siecią metra. Gdy już dojedziemy do interesującego nas obszaru, możemy wygodnie poruszać się pieszo. Warto pamiętać, że Madryt położony jest na wzgórzu i spacer z centrum do Pałacu Królewskiego prowadzi pod górę.

Madryckie metro ma aż 13 linii i 301 stacji, oraz dogodną sieć przesiadek. Jedyna rzecz, do której można się przyczepić, to bardzo duże temperatury w środku - trzeba się jednak do nich przyzwyczaić.

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dwie stacje metra są zarazem.. muzeum. Na stacji Ópera znajdziemy wydzielone muzeum archeologiczne Caños del Peral. Na 200 metrach kwadratowych zobaczymy tu pozostałości po fontannie, akwedukcie i arenie. Niestety, wejście do muzeum możliwe jest jedynie od piątku do niedzieli, w godzinach 11:00-13:00 oraz 17:00-19:00. Wejście jest darmowe. [aktualizacja 2017]

Drugie z muzeów znajduje na stacji Carpetana, i w tym przypadku nie mieści się w wydzielonym obszarze, tylko w tunelach prowadzących do stacji - zobaczymy tu wystawy paleontologiczne.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Madrytu?

Jeśli chcemy pokręcić się po placach i mieście, bez odwiedzania większej ilości muzeów, Madryt może być ciekawym wyborem na wyjazd weekendowy. Jeśli jednak chcemy odwiedzić najważniejsze muzea, parki, stadion Realu - powinnismy na odwiedziny zaplanować 4 do 6 dni.

Kiedy najlepiej odwiedzić Madryt?

Madryt nie jest miastem typowo turystycznym, miasto żyje tu cały rok. Oczywiście, najlepiej odwiedzić Madryt w miesiącach ciepłych. Od kwietnia do października - dni są długie i możemy usiąść przy stoliku na zewnątrz. Niestety, ma to również swoje minusy, kolejki w muzeach są wtedy największe, a w przypadku lipca oraz sierpnia skwar może być ciężki do zniesienia.

Jeśli interesują nas głównie muzea oraz architektura, dobrym pomysłem jest zima - pamiętajmy jednak, że Madryt jest chłodniejszy niż nadmorskie południe Hiszpanii. W zimę ceny w hotelach znacząco spadają, a w muzeach możemy poruszać się spokojnie i bez pośpiechu.

Warto również omijać ważne mecze Realu (o ile nie planujemy się na nie wybrać), w takim wypadku ceny hoteli są z reguły wyższe.

Zwiedzanie Madrytu

Zwiedzając Madryt warto podzielić sobie dzień na obszary, większość atrakcji jest skupiona blisko siebie, i poruszać się pomiędzy atrakcjami pieszo. Niektóre z wartych odwiedzenia miejsc znajdują się dalej, w takim wypadku warto rozpisać sobie pomiędzy nimi trasę korzystając z metra.

Kawałek dalej od centrum znajdują się między innymi stadion Realu Madryt czy plac Plaza de Toros de Las Ventas, przy którym stoi arena walk byków. Arenę można zwiedzać codziennie od 10 do 19. Gdybyśmy chcieli zobaczyć walki byków, odbywają się co niedzielę od końca marca do października.

!Plaza de Toros de Las Ventas - arena walk byków w Madrycie
Plaza de Toros de Las Ventas - arena walk byków w Madrycie

Pałac Królewski i okolica

Pałac Królewski uznawany jest za jeden z najważniejszych zabytków w całej Hiszpanii, i jest jednym z największych pałaców królewskich w Europie. Dzisiaj hiszpańska rodzina królewska nie mieszka tu na co dzień, a sam pałac dostępny jest dla zwiedzających. Wejście do pałacu znajduje się przy szerokim placu Plaza de la Armería, otoczonym masywnymi kolumnami.

Spacerując pomiędzy komnatami pałacu zobaczymy dzieła słynnych malarzy, takich jak Caravaggio, El Greco, Francisco de Goya, Rubens, czy Velázquez, oraz bogate zdobienia i wnętrza pełne przepychu. Olbrzymie wrażenie na zwiedzających wywiera Sala Tronowa, apartamenty królewskie, czy kolorowy salon Gaspariniego. Olbrzymią kolekcję najróżniejszych eksponatów (ponad 3 tysiące) zobaczymy w królewskiej zbrojowni. W jednej z sal wystawiono również królewskie powozy.

W każdą środę od 11:00 do 14:00, co pół godziny, przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. W pierwszą środę miesiąca, o godzinie 12:00, przy Plaza de la Armería, odbywa się się z kolei oficjalne przejście stu strażników oraz stu konnych, podobnie jak za panowania Alfonsa XII. [aktualizacja 2017]

Obok pałacu znajduje się XIX-wieczny plac Plaza de Oriente, który powstał w miejscu wyburzonych średniowiecznych budynków. Przy uliczkach postawiono rzeźby królów hiszpańskich, a w ciepły dzień siedzą tu malarze oraz inni uliczni artyści. Na środku placu znajduje się pomnik Filipa IV. Po drugiej stronie placu znajdziemy budynek Teatru Królewskiego. Warto podejść kawałek i zobaczyć majestatyczny teatr, jednak najbezpieczniej to zrobić w dzień. Czasami wieczorem odbywają się tu przedstawienia i część ulicy blokowana jest przez ochronę.

Za budynkiem pałacu znajduje się klimatyczny ogród Jardines de Sabatini, będący oficjalnie jego częścią. Ogród został nazwany imieniem włoskiego architekta Francesco Sabatiniego, który zaprojektował królewskie stajnie stojące wcześniej w tym miejscu. Na środku ogrodu znajduje się oczko wodne, a wszystkie alejki oraz drzewa tworzą równomierny geometryczny kształt.

Naprzeciwko pałacu znajduje się katedra Almudena zbudowana w stylu neoklasycznym. Środek nie zachwyca, może poza ciekawą kolorystyką sufitu. Warto jednak zajść do olbrzymiej krypty, przypominającej oryginalne krypty średniowieczne. Z tyłu katedry możemy zobaczyć pozostałości po murze z czasów arabskich. W IX wieku na tym obszarze znajdowała się twierdza arabska o nazwie Alcázar.

Idąc na południe, przechodząc po wysokim wiadukcie (Viaducto de Segovia), dochodzimy do zbudowanego w 1761 roku kościoła San Francisco el Grande. Zdecydowanie warto znaleźć czas i tu zajrzeć, w kaplicach zobaczymy prace Goi, Velázqueza czy Francisco de Zurbarána. W środku nie zapomnijmy spojrzeć w górę na niesamowite kopułę. Możliwe jest również wejście do muzeum. W przeszłości kościół był miejscem pochówku słynnych Hiszpanów.

Trójkąt muzeów, Plaza de Cibeles oraz park Retiro

Jest to jeden z najważniejszych obszarów Madrytu. U góry plac Plaza de Cibeles, na południe od niego w stronę zachodnią Trójkąt Muzeów, a w stronę wschodnią park Retiro. Możemy tu spokojnie spędzić cały dzień, a i tak nie damy rady odwiedzić wszystkich muzeów, parku oraz zobaczyć każdej z ciekawych fasad i fontann.

Trójkąt muzeów

Tak potocznie nazywany jest obszar w skład którego wchodzą trzy światowej klasy muzea sztuki położone przy bulwarze Paseo del Prado: Prado, Reina Sofia oraz muzeum Thyssen-Bornemisza.

Muzeum Prado nie trzeba nikomu przedstawiać, znajdziemy tu ponad 5000 dzieł wystawionych w ponad 100 salach na trzech piętrach. Muzeum szczyci się największą kolekcję malarstwa hiszpańskiego od XII do XIX wieku. Znajdziemy tu chociażby 140 prac Francisco de Goya'i. Prado to jednak nie tylko prace hiszpańskich artystów, znajdziemy tu dzieła włoskie, holenderskie czy niemieckie. Osoby zainteresowane malarstwem mogą tu spędzić cały dzień i nadal czuć niedosyt.

Museo Reina Sofía, czyli Muzeum Narodowe Centrum Sztuki Królowej Zofii, jest muzeum sztuki nowoczesnej, w którym zobaczymy prace między innymi Joana Miró, Pabla Picassa (słynny obraz Guernica) czy Salvadora Dalego.

Trzecim muzeum sztuki jest muzeum Thyssen-Bornemisza, w którym znajduje się około 1000 dzieł. Znajdziemy tu wiele prac z całej Europy od XIII do XX wieku, w tym obrazy takich artystów jak Pablo Picasso, Vincent van Gogh, Renoir czy Claude Monet. W muzeum znajduje się także wystawa poświęcona malarstwu amerykańskiemu z XIX wieku.

Tuż obok muzeum Thyssen-Bornemisza znajdziemy stacje kolejową Atocha, czyli jedną z najciekawszych stacji kolejowych świata. W środku utworzono tropikalny ogród, na środku którego stoi oczko wodne z dziesiątkami pływających żółwi. Oprócz tego wewnątrz budynku stacji znajdziemy mały bazar z oryginalnymi daniami kuchni hiszpańskiej i arabskiej. Nazwa stacji pochodzi od znajdującej się niedaleko bazyliki Real Basílica de Nuestra Señora de Atocha.

!Tropikalny ogród na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie
Tropikalny ogród na dworcu kolejowym Atocha w Madrycie

Inne muzea przy Paseo del Prado

Tuż przy Paseo del Prado znajdziemy jeszcze dwie ciekawe placówki, Muzeum Morskie oraz Caixa Forum. Muzeum Morskie poświęcone jest przede wszystkim hiszpańskiej flocie oraz wyprawom do dalekich lądów. Zobaczymy tu mapy, makiety statków oraz elementy wchodzące w skład wyposażenia statków. Za najbardziej wartościowy eksponat uchodzi najstarsza istniejąca mapa Ameryki. Wejście do muzeum jest darmowe. [aktualizacja 2017]

Caixa Forum to z kolei prywatne muzeum sztuki nowoczesnej zbudowane w starej stacji elektrycznej. Nawet jeśli nie mamy ochoty wchodzić do środka, warto zobaczyć fasadę budynku, na której umieszczono tak zwany pionowy ogród.

Na południe od muzeum Prado możemy odwiedzić ogród botaniczny, który słynie z gatunków roślin z pięciu kontynentów, i jest otwarty przez cały rok.

Plaza de Cibeles

Plaza de Cibeles to zdecydowanie jeden z najważniejszych symboli miasta. Na jego środku znajduje się słynna fontanna bogini Kybele ujeżdżającej karetę prowadzoną przez lwy. Niestety, dookoła fontanny znajduje się ruchliwe rondo i bardzo ciężko się jej spokojnie przyjrzeć.

!Fontanna bogini Kybele w Madrycie
Fontanna bogini Kybele w Madrycie

Najbardziej znanym budynkiem znajdującym się na placu jest stary budynek poczty, Palacio de Comunicaciones, który dziś służy jako ratusz miejski. Na ósmym piętrze pałacu znajduje się taras widokowy - MIRADOR MADRID. Jeśli chcecie sprawdzić inne miejsca, z których można zobaczyć Madryt z góry, sprawdźcie nasz artykuł Punkty widokowe Madrytu.

Kolejnym z popularnych budynków jest Casa de America, mieszczący dziś centrum kultury amerykańskiej i muzeum.

Park Retiro

Na wschód od Paseo del Prado znajduje się jeden z najwspanialszych przykładów parków miejskich w Europie, Parque del Retiro. Oprócz olbrzymich terenów zielonych i równie ułożonych ścieżek znajdziemy tu słynny pomnik Alfonsa XII górujący nad zbiornikiem wodnym, w którym można popływać mała łódeczką, oraz Pałac Kryształowy wzorowany na szklanych pałacach brytyjskich. Dzisiaj odbywają się tu tymczasowe wystawy sztuki.

W parku warto przejść się do Paseo de las Estatuas, uliczki przy której postawiono rzeźby władców hiszpańskich, oraz poszukać pięknych fontann - takich jak Los Galápagos (Żółwie), El Ángel Caído (Upadły Anioł) czy La Alcachofa (Karczoch).

Główne wejście do parku znajduje się przy placu Plaza de Independencia (północno-zachodni róg parku). Przy Plaza de Independencia zobaczymy łuk triumfalny Puerta de Alcalá, służący w przeszłości jako brama miejska. Budowla została zaprojektowana przez Francesco Sabatiniego i zbudowana w latach 1769 - 1778. Wysoka na 30 metrów, wypełniona pięknymi wzorowaniami i rzeźbami, miała witać monarchów i innych możnych świata wjeżdżających do miasta.

Centrum Madrytu i place miejskie

Z czym kojarzy się centrum Madrytu? Na pewno ze słynną ulicą Gran Via, która ciągnie się od Plaza de España aż do słynnego budynku Edificio Metropolis, ze słynnym napisem “Metropolis” oraz kopułą pokrytą 30 tysiącami liści 24 karatowego złota. Tuż za budynkiem Metropolis znajduje się kolejna oryginalna budowla, Edificio Grassy, w podziemiach której mieści się dziś muzeum starych zegarów. Ulica jest cały dzień i noc zatłoczona, i na całej jej długości znajdują się sklepy, hotele oraz restauracje.

Plaza de España nie jest najciekawszym placem Madrytu, jednak warto na chwilę tu zajrzeć i zobaczyć olbrzymi pomnik Miguela de Cervantesa. Będąc na miejscu wypatrujmy również innej ciekawej rzeźby, tym razem z brązu, przedstawiającej Don Kichota oraz Sancho Panze. Przy placu stoją dwa najwyższe budynki Madrytu, Torre de Madrid oraz Edificio España, ciężko jednak uczciwie przyznać, że są dekoracją miasta.

Tuż przy Plaza de España znajduje się park miejski Parque de la Montana, skrywający jedną z największych tajemnic Madrytu. W parku zobaczymy świątynie Debod (Templo de Debod), czyli oryginalną świątynie egipską z II wieku przed naszą erą, zbudowaną dla Króla Adikhalamaniego. Skąd wzięła się ona w centrum Hiszpanii? W 1968 roku rząd Egiptu ofiarował ją Hiszpanii w podzięce za pomoc w konserwacji świątyni Abu Simbel.

W parku zobaczymy również ciekawą fontannę imienia Juana de Villanueva, hiszpańskiego architekta.

Oprócz ulicy Gran Via centrum Madrytu zachwyca wieloma pięknymi placami, wokół których stoją majestatyczne budynki, często ze zdobionymi fasadami.

Puerta del Sol

Puerta del Sol, czyli Plac Słońca, to zdecydowanie jeden z najciekawszych placów w Madrycie. Plac Puerta del Sol uważany jest nie tylko za centrum Madrytu, ale również całej Hiszpanii, wyznaczony przez punkt nazywany przez wszystkich jako kilometr zerowy, znajduje się on na tym placu, przed budynkiem dawnego urzędu pocztowego. Punkt ten jest miejscem, od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast.

Jedną z głównych atrakcji placu jest rzeźba niedźwiedzia sięgającego do drzewa truskawkowego, który jest symbolem Madrytu. Innym symbolem tego miejsca jest słynny neon na jednym z budynków, TIO PEPE.

!Neon TIO PEPE na placu Puerta del Sol w Madrycie
Neon TIO PEPE na placu Puerta del Sol w Madrycie

Więcej informacji o placu umieściliśmy w artykule Plac Puerta del Sol w Madrycie.

Plaza Mayor

Niedaleko Puerta del Sol znajdziemy kolejny ważny plac, Plaza Mayor. Plac powstał w XVII wieku podczas panowania króla Filipa III, i od samego początku, z powodu swojego położenia oraz rozmiaru, był miejscem najważniejszych wydarzeń oraz zgromadzeń - odbywały się tu chociażby koronacje czy kanonizacje świętych.

Perełką architektoniczną na placu jest kolorowa fasada budynku Casa de la Panadería. Na środku placu stoi pomnik Filipa III na koniu, który umieszczony został tu jednak dopiero w 1848 roku. Dzisiaj znajdziemy tu również dziesiątki knajpek i kawiarni, z ogródkami, przy których usiądziemy i odpoczniemy.

Kawałek za Plaza Mayor znajduje się słynny kryty targ Mercado de San Miguel, którego początki sięgają 1916 roku. Targ został przebudowany i ponownie otworzony w 2009 roku. Na targu swoje stoiska ma kilkudziesięciu sprzedawców, zakupimy tu świeże produkty, w tym popularne szynki Jamón ibérico. Zjemy tu również tapas i napijemy się wina.

Plaza de la Villa

Plac Plaza de la Villa nie imponuje tak rozmiarem jak dwa place opisane wcześniej, przez wielu jednak uważany jest za piękniejszy. Jest to najstarszy plac w mieście, otoczony przez budynki z różnych okresów, od XV do początku XVII wieku.

W jednym z budynków, Casa de la Villa, mieścił się jeszcze do niedawna ratusz miejski. Naprzeciwko niego stoi Casa de los Lujanes, przykład architektury gotyku, z ceglaną wieżą, w której według legendy więziono króla Francji Franciszka I i jego synów po Bitwie o Pavie w 1525 roku. Drewniane drzwi prowadzące do wieży są oryginalne.

Trzecim ważnym budynkiem, chociaż mniej imponującym, jest renesansowa Casa de Cisneros. Budynek służył w przeszłości między innymi jako więzienie, został odrestaurowany w XX wieku.

Plaza de Santa Ana

Kolejnym ciekawym placem jest Plaza de Santa Ana (plac św. Anny), znajdujący się niedaleko Puerta del Sol. Plac wzniesiono w 1810 roku, i od początku stał się ulubionym miejscem spotkań artystów oraz intelektualistów, którzy wybierali znajdujące się tu kawiarnie jako miejsca spotkań i pracy.

Najbardziej znanymi budynkami znajdującymi się przy placu są Teatro Español, czyli najstarszy teatr w Madrycie, oraz hotel ME Madrid Reina Victoria, gdzie zatrzymywali się słynni torreadorzy. Na samym placu postawiono pomniki dwóm artystom, pisarzowi Pedro Calderón de la Barca oraz poecie Federico García Lorca.

Inne muzea w Madrycie

Jeśli odwiedzimy opisane wcześniej muzea, i nadal będziemy czuć niedosyt, możemy wybrać się do jednego z dwóch innych ważnych muzeów, do Narodowego Muzeum Archeologicznego lub do muzeum Lázaro Galdiano.

Narodowe Muzeum Archeologiczne zostało założone w 1867 roku przez królową Izabelę II, i znajdziemy tu eksponaty od czasów prehistorycznych aż do XIX wieku. Na wystawach zobaczymy m.in. rzymskie monety, mumie egipskie, czy wykopaliska z okresu panowania Arabów. Jednymi z najważniejszych eksponatów są: mauzoleum Pozo Moro, korona króla Wizygotów Recceswinta, Dama z Bazy, Damy z Elche czy Dama z Galery.

Muzeum Lázaro Galdiano jest prywatną kolekcją finansisty Lázaro Galdiano, i mieści się w jego domu Parque Florido. W muzeum wystawiono kilka tysięcy obiektów w kilkudziesięciu salach. Zobaczymy tu prace hiszpańskich artystów jak El Greco, Goya czy Velázquez, lecz również prace artystów zagranicznych, takich jak Hieronymus Bosch czy George Romney.

W muzeum wystawiane są nie tylko obrazy, lecz również ceramika, wyroby z kości słoniowej, srebrna zastawa czy monety.

Sportowy Madryt

Mówimy Madryt, myślimy Real - popularni "Królewscy" stali się znakiem rozpoznawczym stolicy Hiszpanii. Jeśli interesujemy się piłką nożną, powinniśmy wybrać się na zwiedzanie słynnego stadionu Santiago Bernabeu. Zwiedzać można samodzielnie, w środku oprócz trybun czy szatni wejdziemy do interaktywnego muzeum, które sympatyków piłki może zająć nawet na kilka godzin!

Więcej informacji o zwiedzaniu stadionu w artykule Zwiedzanie stadionu Realu Madryt.

Real, pomimo swojej popularności na całym świecie, przez wielu mieszkańców nie jest uważany za najważniejszy klub w mieście. Za taki uchodzi jego odwieczny rywal, Atletico. Stadion Vicente Calderon jest także możliwy do zwiedzania, jednak tylko w określonych godzinach z przewodnikiem. Wizytę możemy zarezerwować na oficjalnej stronie klubu.

!Podczas wizyty na stadionie Realu Madryt
Podczas wizyty na stadionie Realu Madryt

Nowoczesne miasto

Madryt jest nowoczesną metropolią, chociaż nowoczesne dzielnice biznesowe znajdują się poza ścisłym centrum. Jedną z najbardziej znanych współczesnych budowli są tak zwane Bramy Europy, czyli dwa oszklone budynki przechylone w swoim kierunku. Należy jednak uczciwie przyznać, że osoby niezainteresowane architekturą mogą nie być bardzo zadowolone po obejrzeniu tej konstrukcji.

Innymi przykładami nowoczesnej architektury są budynki: BBVA Tower, Torres Blancas (na pierwszy rzut oka przypomina twórczość Antoni Gaudiego) czy El Mirador de Sanchinarro (w górnej części znajduje się brama, wygląda niczym zbudowany z klocków).

La Latina

La Latina uważana jest za jedną z najbardziej madryckich dzielnic stolicy Hiszpanii. Znajdziemy tu niezliczoną ilość barów i knajpek, w których spotkamy głównie miejscowych. Warto pokręcić się klimatycznymi ulicami Cava Baja czy Cava Alta (obie położone są do siebie równolegle), zajść na drinka czy zjeść oryginalny hiszpański tapas w głośnej tawernie.

To tutaj w każdą niedzielę oraz w święta od rana odbywa się pchli targ El Rastro. Jeśli chcemy tam dotrzeć, kierujmy się do ulic Plaza de Cascorro oraz Ribera de Curtidores.

Malasaña

Drugim z obszarów, gdzie warto wybrać się w poszukiwaniu lokalnej kuchni, jest dzielnica Malasaña, w przeszłości jeden z najbiedniejszych obszarów miasta. Znajdziemy tu puby, tawerny i restauracje, a także bogatą ofertę kulturalną. Fani sztuki ulicznej spacerując pomiędzy uliczkami na pewno odnajdą ciekawe prace.

Ikoną dzielnicy jest Plac 2-go Maja (Plaza de 2 de Mayo), na środku którego stoi pomnik na cześć rebelii przeciw wojskom Napoleona, do której doszło, gdy żołnierze francuscy chcieli porwać potomka tronu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii w Hiszpanii.

Jednym z najbardziej popularnych miejsc na Malasañie jest nowoczesny rynek z jedzeniem, Mercado de San Ildefonso. Znajdziemy tu kilkanaście punktów gastronomicznych i knajpek, serwujących nie tylko hiszpańskie jedzenie. Niestety, ceny nie należą do najniższych.

W obrębie dzielnicy znajdziemy również neoklasyczny pałac Liria (Palacio de Liria), w którym przechowywana jest olbrzymia kolekcja europejskiej sztuki, rzeźb z czasów antycznych, oraz wiele starych księgozbiorów czy manuskryptów. Pałac można odwiedzić w każdy piątek, o 10:00, 11:00 oraz 12:00. Niestety, na każdą z godzin jest ograniczona liczba miejsc (15), powinniśmy wcześniej spróbować zarezerwować wizytę na stronie fundacji opiekującej się pałacem. [aktualizacja 2017]

Zielony Madryt

Na zachód od pałacu królewskiego stoi największy park miejski w Madrycie i jeden z największych w Europie, Casa de Campo. Na jego terenie znajduje się las, wielkie jezioro, park rozrywki Parque de Atracciones de Madrid oraz ogród zoologiczny. Nad parkiem biegnie kolejka linowa Teleferico, a w samym parku znajdziemy wysokie na 660 metrów wzgórze Cerro Garabitas, które jest świetnym punktem widokowym na miasto.

Szczególnie warte polecenia jest madryckie zoo, znajdziemy tu wiele ciekawych gatunków, w tym spotykaną jedynie w kilku miejscach w Europie Pandę Wielką.

Więcej o ogrodzie zoologicznych w Madrycie znajdziecie w artykule: Zoo w Madrycie.

Niedaleko lotniska znajdziemy z kolei inny z największych parków Madrytu, Parque Juan Carlos I, który został oddany do użytku w 1992 roku. Jest to idealne miejsce na odpoczynek przed lotem, możemy przespacerować się uliczkami spacerowymi (ich długość to aż 13 kilometrów!), posiedzieć nad jeziorem czy poszukać nowoczesnych rzeźb.

Jedzenie i picie na mieście

Niemal na każdym kroku w stolicy Hiszpanii znajdziemy knajpki z jedzeniem i tapasem. Warto odejść kawałek od głównych placów turystycznych i ulicy Gran Via, i szukać miejsc mniej nastawionych na turystów - najlepiej zatłoczonych knajpek, w których miejscowi stoją przy barze, a na stolikach nie ma białych obrusów. Wiele knajpek z dobrym jedzeniem znajdziemy na obszarze La Latina. (Sprawdź też nasz artykuł: Co zjeść w Hiszpanii?)

W wielu miejscach zamawiając piwo, wino lub drinka otrzymamy mały tapas.

Jak oszczędzić pieniądze podczas odwiedzin Madrytu?

Madryt nie jest tanim miastem, jednak przy odpowiednim zaplanowaniu możemy utrzymać nasz budżet w ryzach. Na pewno powinniśmy starać omijać się miejsca typowo turystyczne.

Karta Paseo del Arte Card [aktualizacja 2017]

Jeśli zależy nam głównie na trzech głównych muzeach przy ulicy Paseo del Prado możemy pomyśleć o zakupie karty Paseo del Arte Card. Karta jest ważna rok i pozwala na jedno wejście do każdej z placówek.

Darmowe wejścia do muzeów [aktualizacja 2017]

Najważniejsze muzea w Madrycie udostępniają darmowe wejście w określonych godzinach. Do muzeum Prado za darmo wejdziemy od poniedziałku do soboty od 16:00 do 18:00. W niedziele i święta darmowe wejście możliwe jest od 15:00 do 17:00.

Muzeum Reina Sofia oferuje darmowe wejście w poniedziałek oraz od środy do soboty od 7:00 do 9:00. W niedziele darmowe wejście możliwe jest do 13:30 do 19:00.

W przypadku muzeum Thyssen-Bornemisza darmowe wejście możliwe jest w poniedziałki od 12:00 do 16:00. Dotyczy jedynie wystaw stałych.

Od poniedziałku do czwartku za darmo możemy odwiedzić także Pałac Królewski. Od kwietnia do września darmowe godziny trwają od 18:00 do 20:00, a od października do marca od 16:00 do 18:00.

Zakup biletów okresowych na komunikacje miejską [aktualizacja 2017]

Jeśli chcemy częściej korzystać z komunikacji miejskiej, powinniśmy zastanowić się nad zakupem biletów okresowych, dostępne są bilety na 1, 2, 3, 5 lub 7 dni. Jeśli chcemy podróżować rzadziej, zastanówmy się nad zakupem zestawu 10 biletów.

Bezpieczeństwo

Madryt jest bardzo bezpiecznym miastem, jednym z bezpieczniejszych wielkich metropolii w Europie. Warto uważać na kieszonkowców w zatłoczonych środkach transportu oraz na placach. Nie zostawiajmy również zawieszonych toreb w kawiarenkach na zewnątrz.

Na co uważać podczas odwiedzin Madrytu?

Dni zamknięcia muzeów [aktualizacja 2017]

Niektóre z muzeów otwarte są 7 dni w tygodniu, jednak niektóre z nich zamknięte są w poniedziałek lub wtorek - nie ma tu reguły. Niektóre z mniejszych muzeów otwarte są też krótko, np. jedynie do godziny 15:00.

Siesta

Siesta, czyli przerwa w środku dnia, nie jest bardzo popularna w turystycznych częściach Madrytu. Jeśli jednak planujemy odwiedzać restauracje czy sklepy nastawione na lokalsów, warto mieć to na uwadze. Hiszpanie jedzą główny posiłek wieczorem, i w ciągu dnia możemy mieć z tym problem.


Reklama