Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Madrycie: bilety, metro, ceny

27 lutego 2024

Komunikacja miejska w Madrycie, ze swoimi 12 liniami metra, należy do najnowocześniejszych i najbardziej rozwiniętych w Europie. Wygodne korzystanie z madryckiego transportu miejskiego wymaga jednak zrozumienia zasad jego funkcjonowania.

Aby ułatwić Wam zaplanowanie zwiedzania, przygotowalismy praktyczny przewodnik po biletach w komunikacji miejskiej w Madrycie oraz różnych środkach transportu. Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Madrytu.

Jak działa komunikacja miejska w Madrycie?

Podstawowe rodzaje transportu publicznego w Madrycie to:

 • Metro obsługiwane przez przedsiębiorstwo Metro de Madrid. W gestii tego samego przewoźnika leżą również trzy linii tramwajowe Metro Ligero. Co ciekawe, fragment linii metra nr 9 jest zarządzany przez inną spółkę, TFM.
 • Sieć autobusów miejskich, obsługiwanych przez firmę EMT (Empresa Municipal De Transportes De Madrid).

Obie firmy posiadają własny sposób na zakup biletów pojedynczych, ale paczki biletów oraz bilety turystyczne Tourist Travel Pass są zintegrowane, co oznacza, że pozwalają one na podróże różnymi środkami transportu.

Wszystkie bilety, z wyjątkiem biletu pojedynczego na autobus kupowanego u kierowcy, są nabijane na kartę Tarjeta Transporte Público (TTP). Koszt zakupu karty w wersji anonimowej o nazwie Tarjeta Multi wynosi 2,50€. Co ważne, z karty może korzystać więcej niż jedna osoba - musimy jednak pamiętać, aby "odbić" ją tyle razy, ilu jest podróżnych. Karta jest ważna przez 10 lat od daty zakupu.

Ponadto, w skład transportu publicznego w Madrycie wchodzą również pociągi podmiejskie Cercanías (obsługiwane przez narodowego przewoźnika Renfe) oraz autobusy metropolitarne, łączące Madryt z przedmieściami. Mają one jednak własne taryfy biletowe. Za koordynację całego transportu odpowiada konsorcjum Consorcio Regional de Transportes de Madrid, wydawca karty TTP.

Bilety w komunikacji miejskiej w Madrycie - rodzaje i ceny

Z perspektywy turysty, najważniejsze rodzaje biletów to:

 • Bilet na jeden przejazd metrem w strefie A - cena od 1,50€ do 2€.
 • Bilet pojedynczy na przejazd autobusem EMT - 1,50€.
 • Paczka 10 zintegrowanych biletów na pojedyncze przejazdy typu METROBÚS (metro oraz autobusy)- 6,10€.
 • Bilety turystyczne Tourist Travel Pass, ważne przez 1, 2, 3, 4, 5 lub 7 dni. Pozwalają one na nieograniczone podróże w trakcie ważności biletu. Cena biletu na strefę A waha się od 8,40€ za 1 dzień do 35,40€ za 7 dni.
 • Paczka 10 biletów przesiadkowych firmy EMT - 9,10€.

Dzieci poniżej 4 roku życia podróżują za darmo i nie potrzebują biletu.

Poniżej opisaliśmy bardziej szczegółowo wszystkie rodzaje biletów.

W systemie transportu publicznego w Madrycie istnieje sześć stref taryfowych. Zdecydowana większość turystów nigdy nie ruszy się jednak poza strefę A, która obejmuje centrum i jego peryferie, a w jej skład wchodzi większość linii metra oraz wszystkie linie autobusowe EMT. Aby sprawdzić granicę stref, w przypadku metra wystarczy pobrać mapę z oficjalnej strony

Bilet na pojedynczą podróż metrem w strefie A

Minimalna opłata za przejazd metrem wynosi 1,50€ - w tej cenie możemy pokonać do 5 stacji. Za każdą kolejną dopłacamy 0,10€, aż do osiągnięcia maksymalnej kwoty 2€. Na naszą kartę możemy nabić do 10 biletów pojedynczych, ale pamiętajcie, że musicie wykorzystać je w dniu zakupu, inaczej przepadną.

Bilet ten pozwala na przesiadki wyłącznie do czasu, aż nie opuścimy stacji przez bramki.

Wskazówka: Podczas zakupu biletu w automacie, wystarczy wpisać stację docelową, a system sam wyliczy nam najkrótszą podróż i poda jej cenę.

Bilet na pojedynczą podróż autobusem EMT

Bilet na pojedynczy przejazd autobusem zakupimy wyłącznie u kierowcy w cenie 1,50€ - nie ma możliwości nabicia go na kartę Tarjeta Multi. Bilet pozwala na jeden przejazd bez przesiadki. Kierowca może wydać niewielką resztę, ale najbezpieczniej mieć ze sobą odliczona kwotę.

Paczka 10 zintegrowanych biletów na pojedyncze przejazdy typu METROBÚS

Bilety te pozwalają 10 pojedynczych, nieprzesiadkowych podróży metrem w strefie A lub autobusami EMT w cenie zaledwie 6,10€. W jednym momencie na kartę możemy mieć nabite dwie takie paczki. Ich cena, zgodnie z królewskim dekretem, została obniżona o połowę do końca 2024 roku, dlatego jest to najbardziej opłacalna opcja dla turystów planujących sporadyczne podróże.

Chociaż bilety te są nieprzesiadkowe, możemy zmienić pojazd w metrze, o ile nie opuścimy stacji poprzez bramki.

Tourist Travel Pass - bilety turystyczne

Niezłym wyborem dla turystów planujących regularne korzystanie z transportu miejskiego są bilety turystyczne Tourist Travel Pass, pozwalające na nielimitowane podróże przez określoną liczbę następujących po sobie dni.

Do wyboru mamy bilety na stefę A oraz na strefę T, obejmującą całą sieć transportu publicznego w Madrycie.

Strefa 1 dzień 2 dni 3 dni 4 dni 5 dni 7 dni
Strefa A 8,40€ 14,20€ 18,40€ 22,60€ 26,80€ 35,40€
Strefa T 17€ 28,40€ 35,40€ 43€ 50,80€ 70,80€

Są to ceny biletów normalnych, obowiązujących wszystkich powyżej 11 roku życia. Dzieci do 11. roku życia są upowaznione do zniżki o wartości 50%, a dzieci poniżej 4. roku życia podróżują za darmo.

Przy zakupie biletu turystycznego, nie jest pobierana opłata za kartę w kwocie 2,50€. Bilety Tourist Travel Pass zakupimy na stacjach metra (także na lotnisku), przy wejściu na peron kolejki Cercanías na lotnisku, a także w kioskach oraz w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Bilety na strefę A pozwala korzystać z:

 • metra w obrębie tej strefy, wliczając w to dojazd na lotnisko;
 • całej sieci autobusów EMT;
 • tramwajów Metro Ligero;
 • pociągów Cercanías w granicach strefy A.

Bilet na strefę T ma sens tylko wtedy, gdy planujemy regularnie ruszać się daleko poza centrum, do miast leżących na terenie regionu autonomicznego Madrytu. Raczej niewielu turystom będzie on potrzebny.

Paczka 10 biletów przesiadkowych firmy EMT

Ponadto, w kioskach i punktach sprzedaży firmy EMT dostępne są paczki biletów przesiadkowych w cenie 9,10€ (cena obniżona o połowę do końca 2024 roku). Pozwalają one na 10 przejazdów autobusami EMT, z możliwością jednej przesiadki w ciągu 60 minut od rozpoczęcia podróży.

Karta transportu publicznego w Madrycie - zasady działania, gdzie można ją kupić

Kartę Tarjeta Multi najwygodniej zakupić w automatach na stacjach metra. Możemy nabyć w nich samą kartę lub od razu nabić na nią bilet. W przypadku zakupu biletu turystycznego Tourist Travel Pass, opłata za kartę jest już wliczona w jego cenę. Karta dostępna jest również w kioskach i autoryzowanych punktach sprzedaży.

Zasada działania karty jest prosta. Chcąc skorzystać z metra lub autobusów, przykładamy ją do czytnika na bramce lub w pojeździe. Jeśli na karcie mamy załadowane bilety pojedyncze lub paczki biletów, po "odbiciu" zostanie nam wyświetlona ilość pozostałych przejazdów. W przypadku biletów turystycznych, na ekranie pojawi się termin ich ważności.

Z karty, w przypadku biletów pojedynczych, może korzystać więcej osób. Wystarczy odbić kartę tyle razy, ile osób chce z niej skorzystać. Jedynym warunkiem jest to, aby wszystkie osoby zakończyły wspólnie podróż.

Saldo możemy sprawdzić w oficjalnych aplikacjach metra i firmy EMT, a także w automatach i punktach sprzedaży.

Rodzaje transportu publicznego w Madrycie - informacje praktyczne

Metro w Madrycie

Madryckie metro składa się z dwunastu normalnych linii oraz jednej lini wahadłowej R - Ramal, łączącej stacje Ópera i Príncipe Pío. W sumie, sieć podziemnej kolejki posiada ponad 270 stacji. Ponadto, przedsiębiorstwo Metro de Madrid obsługuje również trzy linie tramwajowe zwane Metro Ligero.

Metro w Madrycie kursuje od około 6:00 do 1:30 w nocy. W godzinach szczytu pociągi jeżdżą co 2 minuty, natomiast w nocy nie powinniśmy czekać dłużej niż 15 minut. W weekendy kursy są mniej częste. W przypadku zamknięcia linii z powodu prac technicznych, zazwyczaj uruchamiane są darmowe autobusy zastępcze. Stacje linii 7, Pitis oraz stacje pomiędzy Puerta de Arganda i Arganda del Rey, mogą mieć inne godziny otwarcia niż pozostałe stacje.

Metro dojeżdża również na lotnisko, ale by skorzystać z tej linii, należy dokupić suplement do biletu w cenie 3€. Przejazd jest bezpłatny z kartami turystycznymi Tourist Travel Pass.

Więcej informacji o dojeździe z lotniska znajdziecie w naszym artykule Lotnisko Madryt Barajas - jak dojechać do centrum miasta?

Autobusy

Autobusy kursują od około 6:00 do 23:30. Czas oczekiwania, w zależności od linii, wynosi 4 do 15 minut. Po 23:30, regularnie linie zastępowane są ograniczoną liczbą połączeń nocnych zwanych búhos (dosłownie sowa).

Większość przystanków w Madrycie jest na żądanie - stojąc na przystanku powinniśmy pomachać do kierowcy, a chcąc wysiąść naciskami przycisk Stop (lepiej nie czekać z tym do ostatniej chwili).

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama