Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Madrycie - 13 atrakcji poza utartym szlakiem

30 maja 2024

Stolica Hiszpanii pełna jest wspaniałych zabytków i muzeów zobaczenia, o czym przekonacie się czytając nasze zestawienia największych atrakcji Madrytu.

Najbardziej popularne miejsca są jednak zaledwie wycinkiem tego, co miasto to ma do zaoferowania. W naszym artykule zebraliśmy nasze ulubione atrakcje spoza utartego szlaku, które udało nam się odkryć podczas naszych wizyt w Madrycie.

Kościół San Francisco el Grande

Wyruszając spod Pałacu Krolewskiego na południe i przechodząc po wysokim wiadukcie segowskim (hiszp. Viaducto de Segovia), po krótkim spacerze dotrzemy do zbudowanej w 1761 roku bazyliki San Francisco el Grande. Neoklasyczna świątynia wyróżnia się wspaniałą kopułą - największą w Hiszpanii i jedną z największych w Europie.

Zdecydowanie warto znaleźć czas i tu zajrzeć - w kaplicach możemy podziwiać prace Goi, Velázqueza czy Francisco de Zurbarána, a wnętrze kościoła zostało ozdobione pięknymi marmurowymi rzeźbami.

Wewnątrz warto również spojrzeć w górę na zadziwiające zdobienia wewnętrznej kopuły. Możliwe jest także wejście do muzeum. W przeszłości kościół był miejscem pochówku wielu zasłużonych Hiszpanów.

Descalzas Reales - dawny klasztor klarysek ze wspaniałymi gobelinami projektu Rubensa

Ten położony w centrum miasta kompleks klasztorny założono w XVI wieku z inicjatywy Joanny Austriackiej, córki cesarza Karola V oraz siostry króla Filipa II. Powstał on w dawnym pałacu należącym do Karola I. Jego architekturę moglibyśmy określić jako połączenie stylów renesansowego i barokowego.

Słowo descalzas oznacza dosłownie "boso stope", czym nawiązano do faktu, że klaryski, chcąc podkreślić swoje odcięcie się od luksusów i dóbr doczesnych, chodziły boso lub w najprostszym możliwym obuwiu.

Klasztor stał się on miejscem, do którego chętnie przybywały kobiety z wyższych sfer (stąd przydomek "królewski" w nazwie), przynosząc ze sobą cenne kosztowności.

Do największych skarbów klasztoru należą wspaniałe gobeliny zaprojektowane przez Rubensa, obrazy innych starych mistrzów, zachowane freski ścienne oraz apartamenty.

Klasztor pełni dzisiaj funkcję muzeum i za wstęp do niego pobierana jest opłata. Podobnie jednak jak w przypadku wielu innych placówek, podczas niektórych dni, w ostatnich godzinach pracy, możemy wejść do środka za darmo - wszystkie informacje znajdziecie tutaj. Sami skorzystaliśmy z tej opcji dwukrotnie.

Arena walk byków - Las Ventas

We wschodniej części miasta, nieco dalej od centrum, znajduje się najważniejsza arena walk byków w Hiszpanii - Plaza de Toros de Las Ventas. Jej okazały gmach został wzniesiony w latach 20. ubiegłego stulecia w stylu neomudéjar, a jego detale architektoniczne przywodzą na myśl zabytki, które najczęściej spotkać można na terenie Andaluzji.

Arenę można zwiedzić wraz z muzeum (więcej informacji tutaj), a jeśli nie mamy nic przeciwko takim atrakcjom, także wybrać się na pokaz - sezon trwa od końca marca do połowy października.

Sami nie jesteśmy zwolennikami tego typu rozrywki, więc występy nie są dla nas, ale warto odwiedzić muzeum, aby lepiej zrozumieć lokalne tradycje.

Niedaleko areny znajduje się stacja metra Ventas linii 2 i 5. Więcej informacji o poruszaniu się po mieście znajdziecie w naszym artykule: Komunikacja miejska w Madrycie: bilety, metro, ceny.

Atrakcje w Madrycie - Plaza de Toros de Las Ventas (arena walk byków)
Atrakcje w Madrycie - Plaza de Toros de Las Ventas (arena walk byków)

Muzeum Morskie - gratka dla wszystkich sympatyków historii morskich podbojów

W pobliżu Paseo del Prado, gdzie mieszcza się najważniejsze muzea (w tym Muzeum Prado), znajdziemy jeszcze jedną placówkę kulturalną godną uwagi - Muzeum Morskie (hiszp. Museo Naval), które poświęcone jest historii hiszpańskiej floty oraz wyprawom do odległych lądów.

Możemy zobaczyć tam mapy, makiety statków oraz przedmioty stanowiące wyposażenie tych jednostek. Za najcenniejszy eksponat uważana jest najstarsza istniejąca mapa Ameryki - jej autorem był Juan de la Cosa, który brał udział w wyprawie z Krzysztofem Kolumbem.

Choć wejście do muzeum jest teoretycznie darmowe, wymagany jest datek na rzecz muzeum w wysokości 3€. Na zwiedzenie placówki polecamy Wam zarezerwować sobie przynajmniej godzinę.

Jeśli jesteście miłośnikami morskich podbojów, nie powinniśmy jednak żałować wydania tej niewielkiej kwoty. Sami odwiedzamy muzea morskie gdzie tylko się da, i placówka w Madrycie zdecydowanie nie zawiodła naszych oczekiwań, a liczba wspaniałych eksponatów przerosła nasze oczekiwania.

Królewski Ogród Botaniczny

Królewski Ogród Botaniczny (hiszp. Real Jardín Botánico) usytuowany jest w bliskim sąsiedztwie Parku Retiro oraz Muzeum Prado. Historia tego kompleksu sięga połowy XVIII wieku i czasów panowania Ferdynanda VI, a za jego kształt odpowiadał ceniony architekt Francisco Sabatini.

Na terenie ogrodu znajdziemy szklarnie, liczne ścieżki oraz kilka tysięcy gatunków roślin z pięciu kontynentów Do najpopularniejszych atrakcji madryckiego ogrodu botanicznego należą drzewka bonsai.

Ogród jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok.

Narodowe Muzeum Archeologiczne

Jeśli już odwiedziliście wszystkie opisane przez nas muzea, w tym te z przewodnika największe atrakcje Madrytu, i wciąż odczuwacie niedosyt, lub po prostu interesuje Was sztuka antyczna, warto wybrać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego (Museo Arqueologico Nacional).

Placówka ta została założona w 1867 roku przez królową Izabelę II i posiada w swoich zbiorach eksponaty datowane od prehistorii aż do XIX wieku. Na wystawach zobaczymy m.in. rzymskie monety, egipskie mumie czy znaleziska z okresu panowania Arabów. Do najważniejszych eksponatów należą: mauzoleum Pozo Moro, korona wizygockiego króla Recceswint, Dama z Bazy, Damy z Elche czy Dama z Galery.

Wstęp, podobnie jak w przypadku muzeum morskiego, kosztuje zaledwie 3€. Placówka posiada tak wiele eksponatów, że miłośnicy historii mogą spokojnie spędzić w nim 2 godziny.

Sami odwiedziliśmy to muzeum dawno temu, gdy zaczynaliśmy podróże na większą skalę, i bardzo uporządkowało nam ono wiedzę na temat dziejów Półwyspu Iberyjskiego.

Muzeum Lázaro Galdiano

W kolekcji tego muzeum zgromadzonych jest kilkanaście tysięcy artefaktów oraz dzieł sztuki, które były zbierane przez finansistę i kolekcjonera Lázaro Galdiano. Wystawa mieści się w kilkudziesięciu salach jego rezydencji Parque Florido.

Do najcenniejszych skarbów kolekcji należą dzieła hiszpańskich malarzy (m.in. El Greco, Goya czy Velázquez) oraz prace znanych artystów zagranicznych, takich jak Hieronymus Bosch, John Constable i George Romney.

Muzeum prezentuje nie tylko obrazy, ale również ceramikę, wyroby z kości słoniowej, srebrną zastawę oraz monety. Lázaro Galdiano był przy okazji zapalonym bibliofilem. Jego zbiory biblioteczne nie są niestety dostępne dla zwykłych śmiertelników, ale zazwyczaj w muzeum znajduje się wystawa wybranych manuskryptów i innych dzieł.

Bilet wstępu kosztuje 7€. Od wtorku do piątku, w godzinach popołudniowych, obowiązuje obniżona cena wstępu. Ponadto, w tych dniach przez jedną godzinę wstęp jest darmowy - warto sprawdzić dokładną rozpiskę godzinową na oficjalnej stronie muzeum.

Kolekcja jest naprawdę bogata, więc warto zarezerwować sobie na wizytę przynajmniej 75-90 minut.

La Latina - w poszukiwaniu lokalnej atmosfery Madrytu

Położona na południe od Pałacu Królewskiego, La Latina uważana jest za jedną z najbardziej autentycznych dzielnic stolicy Hiszpanii. Znajdziemy tu nieskończoną ilość barów i knajpek, w których dominują miejscowi, a nie turyści. Warto pokręcić się po malowniczych ulicach Cava Baja czy Cava Alta (obie przebiegają równolegle), zajść na drinka czy zjeść oryginalny hiszpański tapas w głośnej tawernie.

Właśnie tutaj, w każdą niedzielę i święta, od rana odbywa się pchli targ El Rastro. Jeśli planujecie odwiedzić to miejsce, kierujcie się w stronę ulic Plaza de Cascorro oraz Ribera de Curtidores.

Malasaña - lokalna kuchnia oraz zabytki

Kolejnym obszarem, który warto odwiedzić w poszukiwaniu lokalnej kuchni, jest dzielnica Malasaña - w przeszłości jeden z najbiedniejszych rejonów miasta. Znajdziemy tu puby, tawerny, restauracje, a także bogatą ofertę kulturalną. Fani sztuki ulicznej będą mieć okazję podziwiać ciekawe realizacje podczas spaceru po okolicznych uliczkach

Ikoną dzielnicy jest plac 2-go Maja (Plaza de 2 de Mayo), na środku którego stoi pomnik upamiętniający rebelię przeciw wojskom Napoleona, do której doszło, gdy żołnierze francuscy próbowali porwać dziedzica tronu. Jest to jedna z najważniejszych dat w historii Hiszpanii.

Do najbardziej popularnych miejsc w Malasañie zalicza się nowoczesny rynek z jedzeniem Mercado de San Ildefonso. Znajdziemy tam wiele punktów gastronomicznych i knajpek, serwujących nie tylko hiszpańskie dania. Niestety, ceny nie należą do najniższych, ale jakość potraw rekompensuje uszczuplenia naszego portfela.

W obrębie dzielnicy znajdziemy również neoklasyczny pałac Liria (Palacio de Liria), w którym przechowywana jest imponująca kolekcja europejskiej sztuki i rzeźb z czasów antycznych, a także liczne stare księgozbiory czy manuskrypty. Pałac można zwiedzić - więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie.

Stacje metra jako... muzea

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że dwie stacje madryckiego metra pełnią równocześnie funkcję... muzeów! Na położonej około 10 metrów pod powierzchnią ziemi stacji Ópera znajduje się wydzielone muzeum archeologiczne Caños del Peral. Na 200 kwadratowych prezentowane są tam pozostałości po fontannie, akwedukcie i arenie. Wejście jest darmowe, ale muzeum jest otwarte tylko w określonych godzinach - sprawdzić je można tutaj

Drugie z muzeów umieszczone jest na stacji Carpetana, lecz nie mieści się w wydzielonym obszarze, tylko w tunelach prowadzących na peron - zobaczymy tam wystawy paleontologiczne.

Bramy Europy i inne budowle dzielnic biznesowych

Madryt to nowoczesna metropolia, choć najbardziej współczesne dzielnice biznesowe znajdują się nieco na uboczu ścisłego centrum. Jednymi z najbardziej znanych reprezentantów nowoczesnej architektury są tzw. Bramy Europy (Puerta de Europa), czyli dwa oszklone budynki przechylone w swoim kierunku. Należy jednak uczciwie zaznaczyć, że osoby niezainteresowane architekturą mogą nie być zachwycone koniecznością dłuższej wyprawy w celu zobaczenia tych konstrukcji.

Innymi przykładami nowoczesnej architektury są budynki:

  • BBVA Tower,
  • Torres Blancas (na pierwszy rzut oka przypomina twórczość Antoniego Gaudiego),
  • El Mirador de Sanchinarro (w jego górnej części znajduje się brama, która wygląda niczym złożona z klocków).

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama