Podróże po Europie

Gdzie spać w Madrycie? Najlepsze dzielnice i popularne noclegi

Ostatnia aktualizacja: 8 maja 2023

Madryt to stolica Hiszpanii i jedna z największych europejskich metropolii. Mimo że w stolicy kraju znaleźć możemy najważniejsze muzea i galerie sztuki, to Madryt nie jest tak turystyczny jak nadmorska Barcelona i nawet w ścisłym centrum zachował się w nim bardziej autentyczny klimat. Zaledwie kilka kroków od najważniejszych zabytków znajdziemy knajpki i miejsca nastawione przede wszystkim na lokalsów zamiast na zagranicznych turystów.

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Madrycie?

Madryt podzielony jest na 21 dystryktów (obszarów administracyjnych, hiszp. distritos), które z kolei podzielone są na 128 dzielnic (hiszp. barrio). Niemal wszystkie największe atrakcje w Madrycie, z wyjątkiem stadionu Realu Madryt, znajdują się w pierwszym dystrykcie Centro lub w dystryktach sąsiadujących.

Madryt jest miastem bardzo różnorodnym i trudno wytypować jedną idealną dzielnicę na nocleg dla wszystkich turystów. Dzielnice różnią się od siebie diametralnie, a przejście z jednej ulicy na drugą może przenieść nas do całkowicie innego świata. Mając to na uwadze sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie na czym nam najbardziej zależy. Na spokoju po całodziennym zwiedzaniu, bliskości atrakcji, a może na żywej dzielnicy tętniącej życiem aż do wschodu słońca?

Wskazówka praktyczna Bez względu na to w jakiej dzielnicy się zatrzymamy warto upewnić się, czy w okolicy znajduje się stacja metra. Stolica Hiszpanii słynie z jednej z najlepiej zorganizowanych sieci podziemnej kolejki w Europie, w skład której wchodzi 15 linii i niemal 300 stacji. Przejazdy nie są drogie i umożliwiają szybkie poruszanie się po mieście oraz pomiędzy najważniejszymi atrakcjami. Jedynym minusem metra są wysokie temperatury, zwłaszcza w zimę, kiedy różnica pomiędzy powierzchnią a metrem jest mocno odczuwalna.

Centro - gdzie spać w centrum Madrytu?

Bez względu na plan wyjazdu, dla większości turystów najlepszym wyborem na nocleg będzie dystrykt Centro, który ma kształt poszarpanego okręgu i jest długi na około 2,7 kilometra.

Obszar Centro możemy podzielić na trzy części:

  • obszar na północ od ulicy Gran Via (dzielnice Chueca i Malasaña), który słynie jako zagłębie modnych knajp i życia nocnego,
  • część środkowa z najważniejszymi miejskimi zabytkami (Pałac Królewski, plac Puerta del Sol czy muzea znajdujące się przy wschodniej granicy dystryktu),
  • część południowa (dzielnice La Latina i Lavapiés), która słynie jako zagłębie barów tapas oraz dobre miejsce na wieczornego drinka.

Z opisanych powyżej części tylko środkową można uznać za typowo turystyczną, a w pozostałych wciąż przebywa więcej miejscowych niż przyjezdnych. Obszary te różnią się cenowo: część środkowa jest najdroższa (choć działa tu też wiele hosteli oferujących tanie łóżka w pokojach wieloosobowych), część północna umiarkowana, a najwięcej budżetowych noclegów znajdziemy na południu - głównie w dawnej imigranckiej dzielnicy Lavapiés.

Wszystkie dzielnice (barrio) w Centro znajdują się blisko siebie i spokojnie możemy poruszać się po nich jedynie pieszo. Pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami na północy i południu będziemy mieć do przejścia maksymalnie 30 minut. Jeśli nie chcemy dużo chodzić to żaden problem - stacje metra w centrum rozsiane są bardzo gęsto.

Skoro wprowadzenie mamy już za sobą, to czas odpowiedzieć na tytułowe pytanie gdzie nocować w Madrycie. Wybór konkretnej dzielnicy w centrum zależy od naszych upodobań. Aby ułatwić Wam wybór poniżej napisaliśmy kilka słów o każdej z nich.

Środkowa część Centro - zagłębie madryckich zabytków

Jeśli nie szukamy noclegu budżetowego, chcielibyśmy być jak najbliżej najważniejszych atrakcji i nie jesteśmy fanami życia nocnego - to zatrzymanie się w środkowej części dystryktu Centro może być dla nas idealne.

Za centrum dzielnicy można uznać jeden z placów: Plaza Mayor lub Puerta del Sol. Na drugim z nich, który wielu czytelników kojarzy z kultową reklamą Tio Pepe, znajduje się tzw. kilometr zerowy. Na zachód od Puerta del Sol rozciąga się "Austriacki Madryt" (hisz. Madrid de los Austrias), czyli jeden z najstarszych obszarów miasta, który rozbudowano w czasach panowania w Hiszpanii władców z rodu austriackich Habsburgów. Spacerując po tej okolicy natrafimy na jedne z najważniejszych miejskich budowli. Kierując się na wschód dojdziemy do tzw. Złotego Trójkąta Sztuki, czyli trzech najważniejszych muzeów sztuki w Madrycie, zlokalizowanych przy bulwarze Paseo del Prado.

Madryt - gdzie spać w ścisłym centrum Madrytu?

Środkowa część dystryktu Centro wyróżnia się bardzo zróżnicowaną bazą noclegową. Znajdziemy tu zarówno hostele oferujące zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych, samodzielnie pokoje w hostelach czy domach gościnnych, jak i drogie hotele.

La Latina - tapas oraz historyczna zabudowa

Położona w południowo wschodniej części dystryktu Centro La Latina jest jedną z najstarszych madryckich dzielnic i leży w miejscu, gdzie dawniej istniała arabska cytadela. To właśnie tam powinniśmy się udać, gdy szukamy typowo średniowiecznego układu oraz zabudowy w stolicy Hiszpanii. La Latina wyróżnia się wąskimi i nie zawsze równymi uliczkami, historycznymi kościołami oraz typowymi dla Hiszpanii szeroki placami. La Latina rozciąga się na południe od Pałacu Królewskiego, do którego będziemy mieć niedaleko spacerem.

To jednak nie średniowieczna zabudowa przyciąga mieszkańców do La Latiny, a mnogość barów tapas oraz bogate życie nocne, porównywalne z tym na obszarze Malasañy. Nawet jeśli nie planujemy zatrzymać się w tej dzielnicy, to warto wpaść i skosztować autentyczny hiszpański tapas. Za tapasowe zagłębie uchodzą dwie równoległe do siebie ulice - Calle Cava Baja oraz Calle de la Cava Alta. Uwaga! Po godzinach pracy większość miejscówek jest oblężona i może być trudno o miejsce!

Gdzie spać w Madrycie - La Latina

Naszym zdaniem La Latina będzie dobrą lokalizacją dla turystów, którym nie przeszkadzają gwarne ulice i chcieliby móc wieczorem wyskoczyć na drinka bez potrzeby podróżowania na drugi koniec centrum. Niestety, trudno tu o noclegi z prywatną łazienką w dobrej cenie, ale jeśli ta niedogodność nam nie przeszkadza to powinniśmy bez większego problemu znaleźć budżetowy nocleg.

Malasaña i Chueca - imprezowa strona Madrytu

Te dwie dzielnice położone na północ od reprezentacyjnej ulicy Gran Via można uznać za kultowe. To właśnie tam skupiona jest lwia część życia nocnego Madrytu i na pewno nie jest to dobry wybór dla turystów lubujących się cichych wieczorach i wczesnym wstawaniu!

Malasaña uchodzi wśród miejscowych za najmodniejszą imprezową dzielnicę stolicy Hiszpanii, która potrafi żyć do wczesnych godzin porannych. Kult Malasañy jako alternatywnego centrum miasta narodził się dekady temu, ale od jakiegoś czasu wkrada się tu komercja. W części odrestaurowanych budynków stworzono drogie apartamenty, a swoje butiki utworzyły tu drogie marki. Nazwa dzielnicy wzięła się od 15-letniej Manueli Malasañy, którą wojska napoleońskie straciły w trakcie hiszpańskiego powstania w 1808 roku.

Gdzie nocować w Madrycie - Malasaña

  • Przykładem dobrze ocenianej opcji noclegowej w tej okolicy jest pensjonat Salomé, w którym ceny potrafią należeć do bardzo rozsądnych.
  • znacznie wyższe ceny jak i standard znajdziemy w Casa Malasaña. Są to jednak apartamenty z dwoma sypialniami, więc nadają się do wynajęcia przez większą grupę osób - i wtedy cena za osobę jest już bardziej przystępna.
  • tu znajdziecie więcej opcji obszarze Malasañy
W granicach Malasañy obok drogich butikowych hoteli działają hostele, w których zatrzymują się młodzi przybysze z całego świata. Najtańsze będą dobrze oceniane ze współdzieloną łazienką, a noclegi z prywatną łazienką będą o kilkadziesiąt procent droższe.

Na wschód od Malasañy rozciąga się inna charakterystyczna dzielnica - Chueca, która swój przydomek wzięła od popularnego placu o tej samej nazwie (hisz. Plaza de Chueca). Miejsce to słynie jako centrum społeczności LGBT w Madrycie, czego łatwo się domyślimy widząc wszechobecne tęczowe flagi.

Mimo że wieczorami jest tu spokojniej niż na obszarze Malasañy, to znajdziemy tu również masę różnorodnych barów, barów tapas czy restauracji. Klikając w ten link znajdziecie noclegi w dzielnicy Chueca

Wskazówka praktyczna Na zachód od Malasañy rozciąga się dzielnica Argüelles, na terenie której mieści się katolicki uniwersytet Universidad Pontificia Comillas. Dzięki dużemu zagęszczeniu studentów w dzielnicy tej działa trochę barów oferujących ceny niższe niż w centralnej części miasta.

Lavapiés - dawna dzielnica imigrantów i tygiel różnych kultur

Na wschód od La Latiny rozciąga się dawna dzielnica imigrancka Lavapiés, gdzie swoje miejsce odnajdywali przybysze z najróżniejszych kultur. Do dziś działa tu wiele sklepików, knajp i restauracji prowadzonym przez imigrantów lub ich potomków. Jeszcze do niedawna Lavapiés uchodziło za miejsce niebezpieczne, ale w ostatnich latach przekształciło się w modny zakątek z jednym z najdroższych noclegów w Madrycie! Nawet jeśli nie planujecie tu nocować, to koniecznie wpadnijcie pospacerować tutejszymi uliczkami, które same w sobie stały się atrakcją Madrytu.

Gdzie spać w Madrycie - Lavapiés

W Lavapiés odnajdziemy kilka hoteli sieciowych i butikowych, ale prym wiodą tu pięknie odnowione mieszkania i apartamenty.

Chamberí - kawałek poza centrum

Na północ od dystryktu Centro rozciąga się dystrykt Chamberí, który mimo bliskości historycznej części miasta jest już obszarem typowo mieszkalnym.

Oprócz spokoju dzielnica ta oferuje także szeroki wybór knajp, restauracji, kawiarni czy sklepów. Dla części turystów plusem będzie na pewno możliwość przebywania wśród zwyczajnych mieszkańców i poza modnym centrum miasta. Na pewno jest to dobry wybór dla rodzin z dziećmi poszukujących spokoju po aktywnym dniu zwiedzania. Z racji dogodnej lokalizacji blisko centrum noclegi na terenie dzielnicy należą do dość drogich.

Przez dzielnice przejeżdżają linie metra numer 1, która zapewnia szybki dojazd do centrum.

Gdzie nocować w Madrycie - Chamberí

Na wschód od centrum - Retiro oraz Salamanca

Wielu odwiedzających Madryt decyduje się na nocleg na wschód od historycznego centrum miasta. Dla aktywnych turystów dobrą lokalizacją jest dystrykt Retiro, którego zachodnią i wschodnią część rozdziela Park Retiro (hisz. Parque del Buen Retiro). Zachodnia część dystryktu to zagłębie kulturalne, wszakże to tam znajduje się zapełniona muzeami ulica Paseo del Prado. Z kolei obszar na wschód od parku to typowa dzielnica mieszkalna.

Warto uważać szukając noclegu w okolicy dworca Atocha. Niestety, w dużych metropoliach najbliższe okolice dworców nie są najprzyjemniejszymi miejscami po zmroku i z samego rana.

Gdzie spać w Madrycie - Retiro

Bardziej wymagający turyści mogą skierować się na północ od Retiro, do dzielnicy Salamanca. Jest to jedna z najdroższych i najmodniejszych części Madrytu, gdzie swoje butiki posiadają największe światowe marki i gdzie mieszkają najbogatsi Hiszpanie. Na pewno za zatrzymaniem się w tej okolicy przemawiają: cisza, spokój oraz przyjazna atmosfera. Dla nas jednak ceny w tej okolicy są zbyt wysokie.

Gdzie spać w Madrycie - Salamanca

Dalej od centrum

Jeśli nie przeszkadzają nam codzienne dojazdy metrem warto rozważyć nocleg w hotelu sieci ibis budget Hotel ibis budget Madrid Centro las Ventas, w którym poza sezonem ceny są zdecydowanie bardziej przystępne niż w centrum. My się w nim zatrzymaliśmy odwiedzając Hiszpanię po raz pierwszy już dość dawno temu i byliśmy zadowoleni.

Hotel ten znajduje się co prawda dalej na wschód, kawałek za Areną walk byków (hisz. Plaza de Toros de Las Ventas), ale tuż przy stacji metra El Carmen (linia 5), skąd dojedziemy bezpośrednio do centrum.

Hotele tej sieci zawsze wyróżniają się czystością oraz wysokim standardem (w relacji do ceny). W okolicy działa kilka sklepów, w których zakupimy m.in. świeże warzywa i owoce.

Gdzie zatrzymać się jadąc na mecz Realu Madryt?

Choć stadion Realu Madryt znajduje się dalej od centrum, to bez problemu dojedziemy do niego metrem (stacja Santiago Bernabéu, linia 10).

Jeśli chcielibyśmy zatrzymać się w bliskiej okolicy stadionu to powinniśmy szukać noclegu w południowo-wschodniej części dystryktu Tetuan. Przykładem jest tu oddalony o 15 minut spacerem od Estadio Santiago Bernabéu Hostal Falfes, gdzie w cenie noclegu otrzymamy również śniadanie. Jeśli chcecie sprawdzić inne możliwości w dystrykcie Tetuan kliknijcie tutaj

Baza noclegowa w Madrycie

Baza noclegowa w Madrycie jest bardzo różnorodna i rozbudowana. W mieście znajdziemy zarówno hotele dla biznesu, hotele butikowe dla wymagających gości, hostele i domy gościnne dla turystów z mniejszym budżetem, jak i całe mieszkania oraz apartamenty. Jeśli nie przeszkadza nam współdzielona łazienka, to zapłacimy znacznie mniej.

Madryt jest jednym z tych miast, w którym całe dzielnice żyją także w nocy. Ma to też swój wymiar praktyczny. Szukając noclegu w jednej z gwarnych dzielnic upewnijmy się, że nasz nocleg posiada klimatyzację. W innym przypadku będziemy mieć do wyboru: zamknięte okno i zaduch lub otwarte okno i całonocne hałasy.

Innym potencjalnym problemem, który często jest omijany przez turystów przyjeżdżających poza sezonem, jest pogoda. W zimę w Madrycie potrafi być zimno, a niektóre noclegi nie są dobrze ogrzewane. Jadąc do Madrytu w okresie listopad-luty warto sprawdzić komentarze gości z podobnego okresu.

Pełną bazę noclegową w Madrycie można sprawdzić na tej stronie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama