Gdzie spać w Madrycie? Praktyczny przewodnik po dzielnicach stolicy Hiszpanii

Madryt jest stolicą Hiszpanii i jedną z największych metropolii Europy. I choć wielu turystów preferuje nadmorską Barcelonę, to w stolicy kraju znaleźć możemy najważniejsze muzea i galerie sztuki. Madryt jest centrum administracyjnym kraju, w którym urzędują parlament oraz gdzie swoją siedzibę ma król.

Dzięki temu, że miasto nie jest aż tak turystyczne, nawet w ścisłym centrum zachował się w nim bardziej autentyczny klimat. Zaledwie kilka kroków od najważniejszych zabytków znajdziemy knajpki i miejsca nastawione przede wszystkim na lokalsów zamiast na zagranicznych turystów.

Specyfika ta wpływa również na wysokość cen. W stosunkowo niewielkiej odległości od centrum znajdziemy więcej noclegów z cenami na kieszeń turystów z Polski niż w stolicy Katalonii.

Wybierasz się do Madrytu?

Madryt

Madryt - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Hiszpanii. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą Ci zaplanować wyjazd.

Baza noclegowa w Madrycie

Baza noclegowa w Madrycie jest bardzo różnorodna i rozbudowana. W mieście znajdziemy zarówno hotele dla biznesu, hotele butikowe dla wymagających gości, hostele i domy gościnne dla turystów z mniejszym budżetem, jak i całe mieszkania oraz apartamenty. Jeśli nie przeszkadza nam współdzielona łazienka, to pokój dwuosobowy znajdziemy już w cenie poniżej 40€ za dobę, a pokoje z prywatną łazienką zaczynają się od około 50€.

Bez względu na to w jakiej okolicy się zatrzymamy warto upewnić się, czy w okolicy znajduje się stacja metra. Stolica Hiszpanii słynie z jednej z najlepiej zorganizowanych sieci podziemnej kolejki w Europie, w skład której wchodzi 15 linii i niemal 300 stacji. Przejazdy nie są drogie i umożliwiają szybkie poruszanie się po mieście oraz pomiędzy najważniejszymi atrakcjami. Jedynym minusem metra są wysokie temperatury, i to nawet w zimę. Czasami różnica pomiędzy powierzchnią i metrem jest za bardzo odczuwalna.

Madryt jest jednym z tych miast, w którym całe dzielnice żyją także w nocy. Ma to też swój wymiar praktyczny. Szukając noclegu w jednej z gwarnych dzielnic upewnijmy się, że nasz nocleg posiada klimatyzację. W innym przypadku będziemy mieć do wyboru: zamknięte okno i zaduch lub otwarte okno i całonocne hałasy.

Innym potencjalnym problemem, który często jest omijany przez turystów przyjeżdżających poza sezonem, jest pogoda. W zimę w Madrycie potrafi być zimno, a niektóre noclegi nie są dobrze ogrzewane. Jadąc do Madrytu w okresie listopad-luty warto sprawdzić komentarze gości z podobnego okresu.

Pełną bazę noclegową w Madrycie można sprawdzić na tej stronie

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Madrycie?

Madryt podzielony jest na 21 dystryktów (obszarów administracyjnych, hiszp. distritos), które z kolei podzielone są na 128 dzielnic (hiszp. barrio). Niemal wszystkie najważniejsze atrakcje, z wyjątkiem stadionu Realu Madryt, znajdują się w pierwszym dystrykcie Centro lub w dystryktach sąsiadujących.

Madryt jest miastem bardzo różnorodnym i trudno wytypować jedną idealną dzielnicę na nocleg dla wszystkich turystów. Dzielnice różnią się od siebie diametralnie, a przejście z jednej ulicy na drugą może przenieść nas do całkowicie innego świata. Mając to na uwadze sami powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie na czym nam najbardziej zależy. Na spokoju po całodziennym zwiedzaniu, bliskości atrakcji, a może na żywej dzielnicy tętniącem życiem aż do wschodu słońca?

Centro

Bez względu na plan wyjazdu, dla większości turystów najlepszym wyborem na nocleg będzie dystrykt Centro, który ma kształt poszarpanego okręgu i jest długi na około 2,7 kilometra.

Obszar Centro możemy podzielić na trzy części:

  • obszar na północ od ulicy Gran Via (dzielnice Chueca i Malasaña), który słynie jako zagłębie modnych knajp i życia nocnego,
  • część środkowa z najważniejszymi miejskimi zabytkami (Pałac Królewski, plac Puerta del Sol czy muzea znajdujące się przy wschodniej granicy dystryktu),
  • część południowa (dzielnice La Latina i Lavapiés), która słynie jako zagłębie barów tapas oraz dobre miejsce na wieczornego drinka.

Z opisanych powyżej części tylko środkową można uznać za typowo turystyczną, a w pozostałych wciąż przebywa więcej miejscowych niż przyjezdnych. Obszary te różnią się cenowo. Część środkowa jest najdroższa (choć działa tu też wiele hosteli oferujących tanie łóżka w pokojach wieloosobowych), część północna umiarkowana, a najwięcej budżetowych noclegów znajdziemy na południu - głównie w dawnej imigranckiej dzielnicy Lavapiés.

Wszystkie dzielnice (barrio) w Centro znajdują się blisko siebie i spokojnie możemy poruszać się po nich jedynie pieszo. Pomiędzy najbardziej wysuniętymi punktami na północy i południu będziemy mieć do przejścia maksymalnie 30 minut. Jeśli nie chcemy dużo chodzić to żaden problem - stacje metra w centrum rozsiane są bardzo gęsto.

Wybór konkretnej dzielnicy w centrum zależy od naszych upodobań. Poniżej napisaliśmy kilka słów o części z dzielnic.

Chueca oraz Malasaña

Te dwie dzielnice położone na północ od reprezentacyjnej ulicy Gran Via można uznać za kultowe. To właśnie tam skupiona jest lwia część życia nocnego Madrytu i na pewno nie jest to dobry wybór dla turystów lubujących się cichych wieczorach i wczesnym wstawaniu!

Malasaña uchodzi wśród miejscowych za najmodniejszą imprezową dzielnicę stolicy Hiszpanii, która potrafi żyć do wczesnych godzin porannych. Kult Malasañy jako alternatywnego centrum miasta narodził się dekady temu, ale od jakiegoś czasu wkrada się tu komercja. W części odrestaurowanych budynków stworzono drogie apartamenty, a swoje butiki utworzyły tu drogie marki. Nazwa dzielnicy wzięła się od 15-letniej Manueli Malasañy, którą wojska napoleońskie straciły w trakcie hiszpańskiego powstania w 1808 roku.

W granicach Malasañy obok drogich butikowych hoteli działają hostele, w których zatrzymują się młodzi przybysze z całego świata. Dobrze oceniany nocleg dla dwóch osób ze współdzieloną łazienką powinniśmy znaleźć tu poniżej 50€, a noclegi z prywatną łazienką będą o kilkadziesiąt procent droższe.

Przykładem dobrze ocenianej opcji noclegowej jest San Bernardo Rooms, który oferuje budżetowe pokoje ze współdzieloną łazienką i droższe z prywatną.

Znajdź nocleg na obszarze Malasaña

Na wschód od Malasañy rozciąga się inna charakterystyczna dzielnica - Chueca, która swój przydomek wzięła od popularnego placu o tej samej nazwie (hisz. Plaza de Chueca). Miejsce to słynie jako centrum społeczności LGBT w Madrycie, czego łatwo się domyślimy widząc wszechobecne tęczowe flagi.

Mimo że wieczorami jest tu spokojniej niż na obszarze Malasañy, to znajdziemy tu również masę różnorodnych barów, barów tapas czy restauracji.

Znajdź nocleg w okolicy dzielnicy Chueca

Na zachód od Malasañy rozciąga się dzielnica Argüelles, na terenie której mieści się katolicki uniwersytet Universidad Pontificia Comillas. Dzięki dużemu zagęszczeniu studentów w dzielnicy tej działa trochę barów oferujących ceny niższe niż w centralnej części miasta.

Warto w tym miejscu dodać dwa słowa o samej ulicy Gran Via, która jest jedną z najważniejszych ulic handlowych w całej Hiszpanii. Gran Via jest niemal zawsze ruchliwa - w ciągu dnia spacerują tędy turyści oraz mieszkańcy stolicy korzystający z dużego wyboru sklepów oraz punktów usługowych, a wieczorem spotkamy na niej imprezowiczów wybierających się do północnych dzielnic.

Środkowa część Centro - zagłębie madryckich zabytków

Jeśli nie szukamy noclegu budżetowego, chcielibyśmy być jak najbliżej najważniejszych atrakcji i nie jesteśmy fanami życia nocnego - to zatrzymanie się w środkowej części dystryktu Centro może być dla nas idealne.

Za centrum dzielnicy można uznać jeden z placów: Plaza Mayor lub Puerta del Sol. Plac Puerta del Sol (czyli Brama Słońca) znajduje się w miejscu, gdzie dawniej stała brama miejska, którą można było wkroczyć do ufortyfikowanej części miasta. Obecnie spotykają się tu miejscowi, a wielu czytelników na pewno kojarzy kultową reklamę Tio Pepe.

Na placu Puerta del Sol znajduje się tzw. kilometr zerowy, czyli punkt od którego mierzy się odległości do innych hiszpańskich miast. Na zachód od Puerta del Sol rozciąga się "Austriacki Madryt" (hisz. Madrid de los Austrias), czyli jeden z najstarszych obszarów miasta, który rozbudowano w czasach panowania w Hiszpanii władców z rodu austriackich Habsburgów. Spacerując po tej okolicy natrafimy na jedne z najważniejszych miejskich budowli. Kierując się na wschód dojdziemy do tzw. Złotego Trójkąta Sztuki, czyli trzech najważniejszych muzeów sztuki w Madrycie, zlokalizowanych przy bulwarze Paseo del Prado.

Środkowa część dystryktu Centro wyróżnia się bardzo zróżnicowaną bazą noclegową. Znajdziemy tu zarówno hostele oferujące zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych, samodzielnie pokoje w hostelach czy domach gościnnych, jak i drogie hotele.

Przykładem bardzo dobrze ocenianego i budżetowego noclegu (niestety ze wspólną łazienką) jest Far Home Atocha.

Pokój z prywatną łazienką w rozsądnej cenie znajdziemy w domu gościnnym Hostalin Madrid Atocha. Uwaga! W części pokojów nie ma okien.

Wyszukaj inne noclegi w okolicy Puerta del Sol

La Latina

Położona w południowo wschodniej części dystryktu Centro La Latina jest jedną z najstarszych madryckich dzielnic i leży w miejscu, gdzie dawniej istniała arabska cytadela. To właśnie tam powinniśmy się udać, gdy szukamy typowo średniowiecznego układu oraz zabudowy w stolicy Hiszpanii. La Latina wyróżnia się wąskimi i nie zawsze równymi uliczkami, historycznymi kościołami oraz typowymi dla Hiszpanii szeroki placami.

To jednak nie średniowieczna zabudowa przyciąga mieszkańców do La Latiny, a mnogość barów tapas oraz bogate życie nocne, porównywalne z tym na obszarze Malasañy. Nawet jeśli nie planujemy zatrzymać się w tej dzielnicy, to warto wpaść i skosztować autentyczny hiszpański tapas. Za tapasowe zagłębie uchodzą dwie równoległe do siebie ulice - Calle Cava Baja oraz Calle de la Cava Alta. Uwaga! Po godzinach pracy większość miejscówek jest oblężona i może być trudno o miejsce!

La Latina będzie dobrą lokalizacją dla turystów, którym nie przeszkadzają gwarne ulice i chcieliby móc wieczorem wyskoczyć na drinka bez potrzeby podróżowania na drugi koniec centrum. Niestety, trudno tu o noclegi z prywatną łazienką w dobrej cenie, ale jeśli ta niedogodność nam nie przeszkadza to powinniśmy bez większego problemu znaleźć budżetowy nocleg.

Dobre oceny zbiera hostel Hostal Rofer, ale ceny za dobę nie należą w nim do najniższych.

Znajdź nocleg na obszarze La Latina

Lavapiés, dzielnica imigrantów i tygiel różnych kultur

Na wschód od La Latiny rozciąga się dawna dzielnica imigrancka Lavapiés, gdzie swoje miejsce odnajdywali przybysze z najróżniejszych kultur. Do dziś działa tu wiele sklepików, knajp i restauracji prowadzonym przez imigrantów lub ich potomków.

Dzielnica ta oferuje wiele budżetowych noclegów. Najtańsze pokoje ze współdzieloną łazienką można już znaleźć za 30-35€. Jeśli zależy nam na prywatnej łazience możemy sprawdzić dostępność pokoi w Las Musas Hostel, który oferuje stosunkowo tanie pokoje ze współdzieloną łazienką oraz droższe z prywatną.

Mimo że centrum Madrytu uważane jest za bezpieczne, to w części bocznych uliczek Lavapiés niektórzy turyści mogą czuć się mniej komfortowo. Przed dokonaniem rezerwacji najlepiej sprawdzić komentarze pod kątem bezpieczeństwa oraz obejrzeć okolicę na stronie Google Maps. Jeśli mamy obawy odnośnie samej dzielnicy to warto szukać noclegu przy głównych placach i arteriach.

Znajdź inny nocleg na obszarze Lavapiés

Chamberí

Na północ od dystryktu Centro rozciąga się dystrykt Chamberí, który mimo bliskości historycznej części miasta jest już obszarem typowo mieszkalnym.

Oprócz spokoju dzielnica ta oferuje także szeroki wybór knajp, restauracji, kawiarni czy sklepów. Dla części turystów plusem będzie na pewno możliwość przebywania wśród zwyczajnych mieszkańców i poza modnym centrum miasta. Na pewno jest to dobry wybór dla rodzin z dziećmi poszukujących spokoju po aktywnym dniu.

Przez dzielnice przejeżdżają linie metra numer 1, która zapewnia szybki dojazd do centrum.

Znajdź noclegi w dzielnicy Chamberí

Na wschód od centrum - Retiro oraz Salamanca

Wielu odwiedzających Madryt decyduje się na nocleg na wschód od historycznego centrum miasta. Dla aktywnych turystów dobrą lokalizacją jest dystrykt Retiro, którego zachodnią i wschodnią część rozdziela Park Retiro (hisz. Parque del Buen Retiro). Zachodnia część dystryktu to zagłębie kulturalne, wszakże to tam znajduje się zapełniona muzeami ulica Paseo del Prado. Z kolei obszar na wschód od parku to typowa dzielnica mieszkalna.

Warto uważać szukając noclegu w okolicy dworca Atocha. Niestety, w dużych metropoliach najbliższe okolice dworców nie są najprzyjemniejszymi miejscami po zmroku i z samego rana.

Znajdź noclegi w okolicy parku Retiro

Bardziej wymagający turyści mogą skierować się na północ od Retiro, do dzielnicy Salamanca. Jest to jedna z najdroższych i najmodniejszych części Madrytu, gdzie swoje butiki posiadają największe światowe marki i gdzie mieszkają najbogatsi Hiszpanie. Na pewno za zatrzymaniem się w tej okolicy przemawiają: cisza, spokój oraz przyjazna atmosfera.

Jednym z dobrze ocenianych noclegów (w wersji bardziej budżetowej) jest Hostal La Nava.

Znajdź inne noclegi w dzielnicy Salamanca

Dalej od centrum

Jeśli nie przeszkadzają nam codzienne dojazdy metrem warto rozważyć nocleg w hotelu sieci ibis budget - Hotel ibis budget Madrid Centro las Ventas, w którym (przy odpowiednio wczesnej rezerwacji) możemy zarezerwować pokój dwuosobowy już za około 45€.

Hotel ten znajduje się co prawda dalej na wschód, kawałek za Areną walk byków (hisz. Plaza de Toros de Las Ventas), ale tuż przy stacji metra El Carmen (linia 5), skąd dojedziemy bezpośrednio do centrum.

Hotele tej sieci zawsze wyróżniają się czystością oraz wysokim standardem (w relacji do ceny). W okolicy działa kilka sklepów, w których zakupimy m.in. świeże warzywa i owoce.

Gdzie zatrzymać się jadąc na mecz Realu Madryt?

Choć stadion Realu Madryt znajduje się dalej od centrum, to bez problemu dojedziemy do niego metrem (stacja Santiago Bernabéu, linia 10).

Jeśli chcielibyśmy zatrzymać się w bliskiej okolicy stadionu to powinniśmy szukać noclegu w południowo-wschodniej części dystryktu Tetuan. Przykładem jest tu oddalony o 15 minut spacerem od Estadio Santiago Bernabéu Hostal Falfes, gdzie w cenie noclegu otrzymamy również śniadanie.

Znajdź inne noclegi w dystrykcie Tetuan


Reklama