Podróże po Europie

Santiago Bernabéu: zwiedzanie stadionu Realu Madryt

Ostatnia aktualizacja: 19 marca 2024

Real jest wizytówką stolicy Hiszpanii, a stadion Santiago Bernabéu (hiszp. Estadio Santiago Bernabéu), na którym "Królewscy" rozgrywają swoje mecze domowe, należy do największych atrakcji Madrytu.

Stadion Santiago Bernabéu, wraz z muzeum klubowym, są otwarte dla zwiedzających, choć do czasu zakończenia przebudowy trasa turystyczna została w większości okrojona. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów praktycznych, warto zacząć od krótkiego wprowadzenia do historii słynnego obiektu.

Stadion Realu Madryt - trybuny
Stadion Realu Madryt - trybuny

Santiago Bernabeu - skąd wzięła się nazwa stadionu Realu Madryt

Stadion otrzymał swoją nazwę na cześć słynnego piłkarza oraz byłego prezydenta królewskich Santiago Bernabéu de Yeste, który przez 35 lat swoich rządów stworzył podwaliny pod dzisiejszą wielkość "Królewskich" (w tym czasie Real zdobył 16 tytułów ligowych oraz 6 pucharów Europy).

Santiago Bernabéu objął funkcję prezydenta klubu już w 1943 roku, a zaledwie rok później, dzięki jego determinacji, rozpoczęła się budowa stadionu, którą udało się sfinansować dzięki zaciągniętej pożyczce bankowej. Inauguracja obiektu miała miejsce w 1947 roku, lecz od tego czasu przeszedł on kilka gruntownych modernizacji.

Ciekawostką jest, że obecną nazwę obiektowi nadano już w 1955 roku, w trakcie pierwszej dużej przebudowy.

Santiago Bernabeu w liczbach i datach

 • Stadion Santiago Bernabeu może oficjalnie pomieścić 81 044 widzów, co czyni go trzecim największym obiektem klubowym w Europie - swoją pojemnością przewyższają go wyłącznie Camp Nou w Barcelonie oraz stadion Borussi Dortmund.
 • W dniu otwarcia stadion mógł pomieścić ponad 75 000 widzów, ale posiadał "zaledwie" 30 tysięcy miejsc siedzących.
 • W trakcie przebudowy w 1955 roku pojemność zwiększono do ponad 125 000 miejsc!
 • Dotychczasowy rekord frekwencji wynosi aż 129 690 - tylu widzów miało pojawić się na stadionie 19 kwietnia 1956 roku podczas meczu z AC Milanem.
 • Jeszcze na początku lat 90. stadion Santiago Bernabeu posiadał niemało miejsc stojących i mógł pomieścić nawet 100 000 kibiców - dopiero podczas przebudowy w 1998 roku ostatecznie z nich zrezygnowano z powodu bezpieczeństwa, przez co pojemność obiektu spadła o ponad 25%.

Wielka przebudowa obiektu

W 2019 roku rozpoczął się wart ponad 500 milionów Euro projekt gruntownej przebudowy i unowocześnienia obiektu, który zgodnie z planem miał zakończyć się pod koniec 2023 roku, ale data ta została wstępnie przesunięta na koniec maja - początek czerwca. W tym czasie wiele obszarów na stadionie pozostaje wyłączona z użytkowania i nie możemy ich zwiedzać.

Najważniejszym punktem renowacji jest budowa nowoczesnego dachu mogącego pokryć całość murawy. Diametralnie zmieni się również fasada budowli - musimy jednak przyznać, że nam osobiście nowy design nie przypadł specjalnie do gustu.

Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum

Zwiedzanie stadionu Realu Madryt

Stadion Realu zwiedzamy samodzielnie.

Do czasu zakończenia przebudowy zwiedzanie Santiago Bernabeu odbywa się w ograniczonym zakresie. W trakcie zwiedzania będziemy mogli m.in.:

 • zwiedzić interaktywne muzeum klubowe,
 • wejść na punkt widokowy, z którego spojrzymy na wnętrze stadionu,
 • zobaczyć model stadionu.

W trakcie pełnej trasy zwiedzania, która wróci po zakończeniu renowacji, będziemy mogli dodatkowo:

 • zajrzeć do szatni oraz pokoju odnowy,
 • przejść tunelem prowadzącym na boisko i stanąć na wysokości murawy,
 • podejść do ławki rezerwowych,
 • wejść do loży prezydenckiej,
 • usiąść w sali konferencyjnej.

Informacje o powrocie pełnej trasy zwiedzania możemy śledzić na oficjalnej stronie.

Na stadionie działa również oficjalny sklep klubowy. Dostępny na miejscu asortyment nie należy do najmniejszych, ale my prawdę mówiąc czuliśmy lekki niedosyt poszukując nieco mniej oczywistych pamiątek.

Muzeum klubowe Realu Madryt

Na trasie zwiedzania stadionu Realu znajduje się interaktywne muzeum, w którym dobrze bawić będą się sympatycy futbolu w każdym wieku.

Oprócz zabytkowych pucharów, historycznego sprzętu (np. piłek z 50-tych) czy materiałów świadczących o długiej i pełnej sukcesów historii klubu, na miejscu czekać na nas będą również interaktywne ekrany umożliwiające przeglądanie archiwalnym materiałów meczowych, bramek i losów zawodników. Co ciekawe, całość działa na dużych ekranach dotykowych, pozwalających na rozciągnięcie ulubionej bramki na całą ścianę.

Czas potrzebny na zwiedzenie muzeum zależy od naszego tempa - ale na spokojną wizytę warto zarezerwować sobie około godziny.

Muzeum zostało przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum
Stadion Realu Madryt - muzeum

Santiago Bernabeu - zwiedzanie i informacje praktyczne

Zwiedzanie stadionu Realu - ceny biletów

Do czasu zakończenia przebudowy obowiązują następujące ceny biletów:

 • dorośli (powyżej 14. roku życia) - bilet kupowany online kosztuje 25,00 (107,75 zł) lub 28,00 (120,68 zł) w kasach na miejscu,
 • dzieci (wiek 5-14) - bilet online 19,00 (81,89 zł) lub 22,00 (94,82 zł) w kasach.

Bilety online najlepiej kupić na oficjalnej stronie. Nie ma sensu korzystać z usług droższych pośredników, reklamowanych w wynikach wyszukiwania oraz na stronach poświęconych turystyce.

Kupując bilety online możemy udać się od razu do wejścia od strony ulicy Avda. Concha Espina. Nie musimy drukować wejściówek - wystarczy pokazać je na ekranie telefonu.

Niestety, po zakupie online zmiana daty lub godziny nie będzie już możliwa. Możemy jednak zakupić droższy bilet Classic Flexible Time, umożliwiający wstęp o dowolnej godzinie wybranego dnia.

Zwiedzanie Santiago Bernabeu - dni i godziny otwarcia

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu zwiedzanie było możliwe codziennie oprócz 25 grudnia i 1 stycznia, w tym także w dni meczowe, kiedy jednak godziny są znacznie skrócone. Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej jest sprawdzić na oficjalnej stronie.

Jak dojechać na stadion Santiago Bernabeu?

Stadion Realu Madryt położony jest niedaleko centrum, na terenie dzielnicy biznesowej Chamartín. Kilka kroków od obiektu znajduje się stacja metra linii numer 10 o nazwie Santiago Bernabeu. Wybierając się na stadion powinniśmy na mapie wpisać adres Avda. de Concha Espina 1,28036; Madrid - España.

Na miejsce dojedziemy też jednym z autobus - trasę możemy sprawdzić na dowolnym plannerze podróży.

Więcej o poruszaniu się po stolicy Hiszpanii transportem publicznym przeczytacie w naszym artykule Komunikacja miejska w Madrycie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama