Podróże po Europie

Punkty widokowe w Madrycie - sprawdź skąd obejrzeć miasto z góry!

Ostatnia aktualizacja: 7 sierpnia 2022

Planując zwiedzanie stolicy Hiszpanii nie powinniśmy mieć większego problemu ze znalezieniem miejsc, z których będziemy mogli podziwiać jej krajobraz miejski z wyższej perspektywy. Punkty widokowe Madrytu - płatne i darmowe - dostępne są w wielu miejscach i oferują widoki na najważniejsze zabytki oraz punkty orientacyjne.

W naszym przewodniku opisaliśmy najlepsze punkty widokowe w Madrycie oraz te mniej oczywiste.

Więcej o zwiedzaniu miasta przeczytacie w naszym przewodniku: Atrakcje Madrytu - co warto zwiedzić i zobaczyć?
Madryt - widok z ogrodów Campo del Moro
Madryt - widok z ogrodów Campo del Moro

Najlepsze punkty widokowe w Madrycie - propozycje płatne

Madryt - widok z ogrodów pałacowych Campo del Moro
Madryt - widok z ogrodów pałacowych Campo del Moro

Palacio de Cibeles - taras widokowy w gmachu ratusza

Pierwszy z opisywanych przez nas punktów widokowych Madrytu znajduje się w Pałacu Cibeles - zabytkowym gmachu, w którym dawniej działała poczta, a dziś mieści się ratusz oraz pomieszczenia wystawiennicze.

Taras widokowy (hiszp. Mirador del Palacio de Cibeles) znajduje się na szóstym piętrze w głównej wieży budynku i oferuje panoramiczny widok na okolicę. Pozwala on na podziwianie panoramy miasta oraz na nieco bliższe spojrzenie na słynny bulwar Paseo del Prado oraz park Retiro.

Wstęp na taras widokowy jest biletowany. Wejściówka kosztuje 3,00 (12,93 zł). Bilety możemy zakupić na miejscu lub za małą dopłatą online. Wszystkie informacje znajdziemy na oficjalnej stronie.

Na górę możemy wjechać windą lub wejść schodami.

Círculo de Bellas Artes - widok na Edificio Metropolis

Niełatwo o większy architektoniczny symbol Madrytu niż budynek Edificio Metropolis z pozłacaną kopułą oraz napisem Metropolis. Większość turystów ogląda go z perspektywy ulicy Gran Via, ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że możemy spojrzeć na niego również z góry.

Tuż obok stoi budynek Círculo de Bellas Artes, na dachu którego powstał taras widokowy wychodzący wprost na słynny Metropolis.

Wstęp na położony na wysokości ponad 50 m taras widokowy jest płatny. Aktualne ceny oraz godziny otwarcia znajdziemy tutaj (trzeba użyć translatora).

Na dachu znajduje się również restauracja z widokiem.

Taras na dachu Edificio España

Edificio España to wieżowiec stojący przy Placu Hiszpańskim (Plaza de España) znanym z pomnika Miguela de Cervantesa. Na 27 piętrze budowli hotel Riu utworzył popularny bar z tarasem widokowym - do jego atrakcji należy oszklony mostek, którego przejście może być nie lada gratką dla osób poszukujących mocniejszych wrażeń.

Taras po zakupie biletu dostępny jest również dla osób niebędących gośćmi hotelowymi - cena zależy od pory dnia i wynosi 5,00 (21,55 zł) lub 10,00 (43,10 zł). Wejście znajduje się od strony ulicy Calle del Maestro Guerrer. Aktualne ceny oraz godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie hotelu (z wykorzystaniem translatora).

Kopuła katedry Almudena

Klasycystyczna madrycka katedra nie należy raczej do ulubionych atrakcji odwiedzających miasto turystów. Co jednak ważne dla tematyki naszego artykułu - kopuła katedry została udostępniona zwiedzającym i możemy z utworzonego na niej tarasu widokowego spojrzeć na okolicę.

Chcąc wejść na kopułę musimy zakupić bilet do muzeum katedralnego. Bilet wstępu kosztuje 7,00 (30,17 zł). Aktualne informacje znajdziecie na oficjalnej stronie.

Darmowe punkty widokowe w Madrycie

Taras widokowy przy świątyni Debod - widok na panoramę Pałacu Królewskiego oraz katedry

Egipska świątynia Debod, która została podarowana Hiszpanii przez rząd Egiptu w 1968 roku, należy do najbardziej nietypowych atrakcji Madrytu. Zabytek został umieszczony w parku Parque de la Montana, który znajduje się na wzgórzu El Príncipe Pío.

Nieopodal egipskiej świątyni odnajdziemy taras widokowy Mirador de la Montaña de Príncipe Pío, z którego rozpościera się przyjemny widok na panoramę Pałacu Królewskiego, ogrodów pałacowych oraz katedry (i właściwie niewiele więcej stamtąd zobaczymy).

Taras przed Pałacem Królewskim - widok na parki po zachodniej stronie Madrytu

Na krańcu rozciągającego się przed Pałacem Królewskim placu Plaza de la Armería odnajdziemy darmowy taras widokowy, z którego możemy podziwiać rozciągające się na zachód od centrum madryckie tereny zielone - parki Campo del Moro oraz Casa de Campo.

Strefa gastronomiczna na dachu centrum handlowego El Corte Inglés Callao - widok na Gran Via

El Corte Inglés Callao to nowoczesne centrum handlowe położone tuż obok słynnej ulicy Gran Via. Na ostatnim poziomie budynku przygotowano obszar gastronomiczny oferujący przyjemny widok na bliższą oraz dalszą okolicę.

Chcąc dostać się na taras widokowy wystarczy wjechać windą na ostatnie piętro. Bez względu na porę dnia musimy liczyć się jednak z tym, że oprócz nas na miejscu będzie dużo osób. Stolików przy szybach jest nawet dużo, ale ceny są dość wysokie.

Punkty widokowe Madrytu - mniej oczywiste propozycje

Kolejka linowa Teleferico oraz park Casa de Campo

Do nieoczywistych punktów widokowych w Madrycie zalicza się kolejka linowa Teleferico, która przewozi mieszkańców z obrzeży centrum miasta wgłąb rozległego parku Casa de Campo.

Stacja początkowa kolejki to Teleférico de Madrid - Estación Rosales, a końcowa Teleférico de Madrid - Estación de Casa de Campo. Kolejka linowa pokonuje odległość około 2,5 km, co zajmuje jej 11 minut. W trakcie podróży będziemy mogli podziwiać panoramę Pałacu Królewskiego oraz najwyższych madryckich budynków.

Po dotarciu na miejsce możemy pospacerować po parku, gdzie odnajdziemy kilka naturalnych punktów widokowych. Warto jednak pamiętać, że park Casa de Campo znajduje się w znacznej odległości od centrum i widoczna stamtąd panorama będzie bardzo oddalona.

Opłata za przejazd w jedną stronę wynosi 4,50 (19,39 zł), a w dwie 6,00 (25,86 zł). Dostępne są również zniżki dla dzieci, a najmłodsi poniżej 4. roku życia podróżują za darmo.

Aktualny rozkład znajdziemy na oficjalnej stronie.

Jeśli lubimy długie spacery oraz zieleń to możemy udać się na wzgórze Cerro Garabitas, którego wysokość w najwyższym punkcie wynosi ponad 660 metrów.

Faro de Moncloa

Faro de Moncloa (słowo faro oznacza latarnię morską) to mierząca 110 m wysokości wieża wzniesiona w 1992 roku tuż obok Muzeum Ameryki (hiszp. Museo de América).

Wewnątrz jej "spodka", na wysokości 92 m, powstał taras widokowy, z którego zobaczymy m.in. Pałac Królewski, położone w okolicy zabytki, najwyższe budynki ulicy Gran Via, czy nawet szczyty gór Sierra de Guadarrama w oddali.

Na taras widokowy wjeżdżamy windą. Na górze możemy przebywać około 30 minut. Podczas ostatniej aktualizacji naszego artykułu atrakcja była nieczynna w poniedziałki. Koszt biletu to 4,00 (17,24 zł).

Bilety możemy zakupić w holu budynku lub online na tej stronie

Taras widokowy w parku Cerro del Tío Pío - kolejny darmowy punkt widokowy w Madrycie

Mirador del Cerro del Tío Pío to naturalny punkt widokowy położony na wzgórzu w jednym z parków na obrzeżach miasta. Z racji swojej znacznej odległości (około 10 km od centrum) nie odwiedza go zbyt wielu turystów, ale jest to warte uwagi miejsce do spojrzenia z innego kąta na panoramę całego Madrytu, w tym na nowoczesne Cuatro Torres (Cztery wieże), lub na obserwację zachodu słońca.

Campo del Moro - spojrzenie z innej perspektywy na kompleks pałacowy

Campo del Moro to ogrody otaczające madrycki Pałac Królewski. Spacerując po nich spojrzymy z innej perspektywy na rezydencję hiszpańskich monarchów. Park nie jest typowym punktem widokowym, gdyż znajduje się w dużej mierze poniżej kompleksu pałacowego, ale pozwala spojrzeć na niego z nieco innej perspektywy.

Madryt - widok z ogrodów pałacowych Campo del Moro na okolicę
Madryt - widok z ogrodów pałacowych Campo del Moro na okolicę

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama