ZOO w Lizbonie

Lizbona jest przepięknym miastem, kojarzonym z dobrą zabawą, z pięknymi widokami, ciekawym ukształtowaniem terenu i wieloma zabytkowymi obiektami. Jest to też miasto, w którym znajduje się największe oceanarium na kontynencie europejskim. Nie jest to jednak jedyne wyjątkowe miejsce w stolicy Portugalii, w którym możemy oglądać żywe stworzenia. Na listę ciekawych miejsc do odwiedzenia w Lizbonie należy wpisać jeszcze lizbońskie ZOO.

foka w ZOO w Lizbonie

Dlaczego ZOO w Lizbonie można uznać za wyjątkowe? Ponieważ zamieszkuje je jeden z rzadko spotykanych gatunków zwierząt w europejskich ogrodach zoologicznych - koala australijski.

!koala australijski w ZOO w Lizbonie
koala australijski w ZOO w Lizbonie

Historia i ciekawostki

Jardim Zoológico de Lisboa czyli ZOO w Lizbonie rozpoczęło swoją działalność już w roku 1884, a pomysł o jego stworzeniu powstał 2 lata wcześniej (w 1882 roku). Inauguracja otwarcia odbyła się 28. maja 1884 roku, tego dnia w zwierzyńcu znajdowało się już ponad 1100 zwierząt. Część z nich została ofiarowana przez portugalską Rodzinę Królewską, a nawet przez portugalskich dygnitarzy.

Od 1992 roku lizbońskie ZOO jest częścią Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów - EAZA.

wizyta w ZOO w Lizbonie

Zwierzęta

W ZOO w Lizbonie możemy spotkać naprawdę dużą ilość zwierząt i podglądać ich zachowanie podczas zabawy, leniuchowania czy jedzenia. Spotkamy tam znane i lubiane przez wszystkich lwy, słonie, szympansy, żyrafy czy też jaguary oraz lemury. Co więcej w tym ogrodzie zoologicznym zobaczymy także tygrysy: tygrysy sumatrzańskie, syberyjskie oraz białe tygrysy.

tygrys w ZOO w Lizbonie

Z gatunków mniej znanych, a coraz bardziej podziwianych zobaczyć można m.in. bongo, pandę małą, okapi,. Nie zabrakło tam również miejsca dla aligatorów i hipopotamów.

ZOO zamieszkuje także duża ilość interesujących ptaków, np. kakadu, bociany, sowy oraz papugi i pelikany.

szympansy w ZOO w Lizbonie

koala

Koala australijski to jedno z rzadziej spotykanych zwierząt w europejskich ogrodach zoologicznych. Gatunek ten występuje w Australii, więc aby go spotkać w jego rodzinnych stronach czeka nas długa podróż. Jednak w ZOO w Madrycie, w ZOO w Wiedniu czy Lizbonie można go zobaczyć na żywo bez konieczności podróżowania poza nasz kontynent.

!koala australijski w ZOO w Lizbonie
koala australijski w ZOO w Lizbonie

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o koali i gdzie go można spotkać, to zapraszamy do tekstu: koala australijski w ogrodach zoologicznych w Europie.

delfiny

Delfinów nie spotyka się często w ogrodach zoologicznych. W Lizbonie można je zobaczyć i posłuchać jak się porozumiewają. Te piękne ssaki działają na wielu jak ssaki. Są bardzo mądre i chętnie współpracują z ludźmi - dzięki czemu możemy doświadczyć ciekawych pokazów z nimi w roli głównej. (więcej o pokazach delfinów w ZOO w Lizbonie niżej)

biały tygrys

Biały tygrys, którego można zobaczyć w ZOO w Lizbonie, podczas pierwszego spotkania (z tak umaszczonym tygrysem) może zrobić na nas naprawdę piorunujące wrażenie. W tym zwierzyńcu podziwiać go możemy przez siatkę, trzeba tutaj uważać na dzieci, żeby nie podchodziły zbyt blisko ogrodzenia - nadal jest to groźny drapieżnik. Choć swoim osobliwym wyglądam może wydawać się tylko dużym, niegroźnym kotem.

!biały tygrys w ZOO w Lizbonie
biały tygrys w ZOO w Lizbonie

Inne atrakcje

W ZOO w Lizbonie oprócz spacerowanie wśród zwierząt, podglądania różnych gatunków podczas ich codziennego życia czy szukania kolejnych wybiegów czas możemy spędzić jeszcze na kilka innych sposobów. Lizboński ogród zoologiczny oferuje odwiedzającym jeszcze kilka dodatkowych urozmaiceń. Poniżej harmonogram poszczególnych atrakcji.

!Widok na wybieg lwów z kolejki linowej typu "cable car" w ZOO w Lizbonie
Widok na wybieg lwów z kolejki linowej typu "cable car" w ZOO w Lizbonie
rodzaj atrakcji godziny przybliżony czas trwania
"Zatoka delfinów" (Dolphins' Bay) 11:00 (bez wtorków), 15:00 30 min
karmienie lwów morskich 10:30, 14:00 15 min
karmienie pelikanów 14:30 * 15 min
"Zaczarowany las: hala wolnych lotów" (Enchanted Forest: Free Flying Birds) 12:15, 16:30 * 20 min
farma dla dzieci od 10:00 do 17:00 -
dom gadów od 10:00 do 17:00 -
kolejka linowa nad ogrodem - cable car od 11:00 do 17:30 * 20 min
pociąg zoo od 10:40 do 12:40 oraz od 14:20 do 17:30 * 15 min

* bez dni deszczowych i silnego wiatru

Uwaga: jeśli nie jesteśmy pewni czy danego dnia odbędzie się interesujące nas wydarzenie najlepiej skontaktować się wcześniej z ogrodem, bądź przed wejściem zapytać w kasach biletowych.

"Zatoka delfinów" (Dolphins' Bay)

!podczas pokazu delfinów - ZOO w Lizbonie
podczas pokazu delfinów - ZOO w Lizbonie

"Zatoka delfinów" (Dolphins' Bay) to miejsce, w którym możemy podziwiać delfiny podczas pokazu, w którym razem z fokami i lwami morskimi odgrywają wspaniałe przedstawienie. Cały pokaz jest elektryzujący i nie ma co do tego żadnych wątpliwości, trzeba koniecznie wcześniej zaplanować przybycie na czas i zajęcie sobie miejsca na trybunach.

!foki podczas pokazu w ZOO w Lizbonie
foki podczas pokazu w ZOO w Lizbonie

karmienie pelikanów

Karmienie pelikanów to dosyć oryginalna "atrakcja", te ciekawe ptaki wyglądają wtedy jak podczas kręcenie filmów dokumentalnych.. Praktycznie "walczą" między sobą o jedzenie. Najlepiej ustawić się odrobinę dalej, żeby przypadkiem nie oberwać ogromnym i silnym skrzydłem.

!podczas karmienia pelikanów
podczas karmienia pelikanów

pocałunek lwa morskiego i zdjęcie

Jeśli od zawsze marzyliście o tym, żeby okazał Wam trochę czułości jeden z mieszkańców ZOO, to dobrze trafiliście. W tym ogrodzie istnieje taka możliwość, po pokazach delfinów i lwów morskich jeden z przedstawicieli tych zwierząt może stanąć obok Was i dać całusa w policzek. A wszystko to uwieczni fotograf. Zdjęcie uwieczniające ten moment możecie później zakupić, wspierając przy tym ZOO.

Jeśli ktoś ma ochotę, na takie zdjęcie, najlepiej zapytać obsługę o dokładne godziny i miejsce, w którym fotograf oraz opiekunowie będą pracowali ze zwierzętami.

kolejka linowa nad ogrodem

Obejrzeć ogród zoologiczny z góry? Jest to możliwe i tutaj. W lizbońskim ogrodzie znajduje się kolejka linowa. Podczas przejażdżki zobaczycie nie tylko wybiegi zwierząt z innej perspektywy ale całą Lizbonę z nieco innej strony. :)

!Podczas przejazdu kolejką linową nad ZOO w Lizbonie
Podczas przejazdu kolejką linową nad ZOO w Lizbonie

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia

Lizboński ogród zoologiczny otwarty jest codziennie, godziny otwarcia zależą od sezonu letniego i zimowego:

sezon zakres dat godziny otwarcia ostatnie wejście
sezon letni 21. marzec - 20. wrzesień 10:00 - 20:00 do 19:15
sezon zimowy 21. wrzesień - 20. marzec 10:00 - 18:00 do 17:45

wizyta w ZOO w Lizbonie

Ceny biletów wstępu

  • bilet normalny (od 12 do 64 lat)- 20,50€;
  • dzieci (3 - 11 lat) - 14,50€;
  • dzieci (do 3. roku życia) - bezpłatnie;
  • seniorzy (65+) - 16,00€;
  • grupy (od 15 osób) - 18,00€ za osobę;

Lokalizacja

Adres: Praça Marechal Humberto Delgado, Sete-Rios, 1549-004 Lisboa, Portugal

Jak dojechać?

  • metrem - niebieska linia do stacji Jardim Zoológico;
  • autobusem - do przystanku w pobliżu zoo - Sete-Rios (ok 10 metrów od bramy) podjeżdżają autobusy numer: 701, 716, 726, 731, 746, 754, 755, 758, 768, 770;
  • pociągiem - do stacji Sete-Rios (znajduje się ok 100 metrów od bramy wejściowej);

wizyta w ZOO w Lizbonie


Reklama