Podróże po Europie

Gdzie spać w Budapeszcie? Najlepsze dzielnice i przykładowe hotele

Budapeszt przez ostatnie lata stał się jednym z ulubionych kierunków polskich turystów. Oprócz wielu atrakcji i przyjaznego nastawienia Węgrów za wizytą w Budapeszcie przemawia także oferta noclegowa. W przeciwieństwie do wielu miast na zachodzie czy północy Europy w stolicy Węgier ceny dla przyjezdnych z Polski są przystępne, nawet na obszarach typowo turystycznych.

Budapeszt w dzisiejszym kształcie powstał dopiero w 1873 roku po połączeniu trzech miast: Budy, Óbudy i Pestu. Pierwsze dwa z nich znajdowały się po zachodniej stronie Dunaju, a Pest umiejscowiony był po wschodniej stronie rzeki.

Stolica Węgier podzielona jest na 23 dzielnice - każda z nich posiada numer (od I do XXIII w notacji rzymskiej) oraz przydomek. Z perspektywy turysty szukającego noclegu interesuje nas kilka dzielnic centralnych - I i II (Buda), III (Óbuda) oraz V, VI, VII, VIII, IX (Pest).

Warto pamiętać, że centralny Budapeszt jest na tyle duży, że ciężko może być poruszać się po nim jedynie pieszo. Szukając noclegu warto sprawdzić bliskość stacji metra jednej z czterech linii. Linie przecinają się w dwóch miejscach, dzięki czemu bez problemu możemy się przesiadać, chociaż przesiadka wiąże się z pewną logistyką i zajmie chwilę czasu.

Baza noclegowa

W Budapeszcie znajdziemy wiele różnych opcji noclegowych. Duże hotele i hotele sieciowe znajdują się głównie na obszarze dzielnic V i VI. Dzielnica zamkowa (I) to luksusowe hotele butikowe lub apartamenty w historycznych budynkach.

Dzielnice od VII do IX dostosowały się do większego zapotrzebowania na swój własny sposób. W kamienicach powstały setki pensjonatów, hosteli i apartamentów na wynajem. Apartamenty są dobrym wyborem dla każdego, kto chciałby mieć dostęp do większego metrażu i np. kuchni. Minusem może być to, że część takich miejsc noclegowych znajduje się w starych i zaniedbanych budynkach. Czasem jest to wręcz uderzające, że rozpadająca się klatka schodowa i winda prowadzą nas do pięknie wyposażonego mieszkania/pokoju. No i akurat winda nie zawsze będzie dostępna w takiej historycznej kamienicy.

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Budapeszcie?

Wybór odpowiedniej strony Dunaju zależy od tego, na jaki typ wypoczynku się nastawiamy. Jeśli zależy nam bardziej na ciszy i kameralnej atmosferze - zachodnia stroną (Buda i Óbuda) może być dla nas lepsza. Musimy jednak pamiętać, że w takim wypadku wieczorne powroty komunikacją publiczną z Pestu będą trudniejsze.

Jeśli interesuje nas głównie odległość do największych atrakcji i zabytków oraz dostęp do komunikacji publicznej, to możemy rozważyć nocleg w dzielnicy V lub VI.

Dzielnice od VII do IX to wybór bardziej dla tych, którym zależy na mniej oficjalnym charakterze i bliskości pubów, knajp i klubów.

Dzielnica I - Budavár

Najważniejszym punktem dzielnicy Budavár jest malownicze Wzgórze Zamkowe, które wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zasada jest taka, że w ciągu dnia cały historyczny obszar zapełniony jest turystami, a wieczorem wszystko niemal zamiera. Po zmroku znajdziemy tu jedynie kilka otwartych knajpek i restauracji, ale bez aktywnego życia nocnego. Jest to idealny obszar dla każdego, kto chciałby odpocząć i móc pospacerować wieczorem klimatycznymi uliczkami bez potrzeby długich dojazdów.

Na Wzgórze Zamkowe dojedziemy autobusem, wejdziemy pieszo lub wjedziemy specjalną kolejką. Szukając noclegu na terenie pierwszej dzielnicy powinniśmy pamiętać, że niektóre z noclegów znajdują się na poziomie Dunaju albo w połowie drogi pomiędzy szczytem wzgórza a poziomem rzeki. Oznacza to, że może nas czekać lekka wspinaczka. Jeśli przegapimy godziny kursowania autobusów wejście na górę może być dla nas męczących doświadczeniem.

Szukając noclegu na obszarze dzielnicy zamkowej powinniśmy liczyć się z wyższymi cenami niż na obszarze Pestu.

Przykładem dobrze ocenianego noclegu bliżej poziomu Dunaju jest Castle District Apartment.

Znajdź noclegi na obszarze dzielnicy zamkowej

Dzielnica III - Óbuda

Óbuda znajduje się dalej na północ od wzgórza zamkowego. Obszar ten turystycznie słynie z placu Fő tér otoczonego barokowymi pałacami i knajpkami oraz zabytkami z czasów rzymskich. Oprócz obszaru otaczającego Fő tér reszta dzielnicy jest już jednak typowo mieszkalna. Noclegu najlepiej szukać na wschód od Flórián tér.

Wybór noclegowy Óbudy nie jest zbyt imponujący, ale ceny potrafią być niższe nawet o kilkadziesiąt procent niż w bardziej turystycznych rejonach miasta. Do centrum dojedziemy autobusem.

Znajdź nocleg w dzielnicy Óbuda

Pest

Rozpoczynając poszukiwania noclegu po stronie Pestu najlepiej od razu zawęzić swój wybór do dwóch stosunkowo dużych obszarów.

Po pierwsze do półokręgu wyznaczonego przez tzw. Wielki Bulwar (Nagykörút), który tworzy pięć ulic prowadzących od Mostu Małgorzaty (Margit hid) do mostu Petőfi híd. Ulice wchodzące w skład Nagykörút to kolejno: Szent István körút, Teréz körút, Erzsébet körút, József körút and Ferenc körút. Gdy spojrzymy na mapę z pewnym powiększeniem od razu zobaczymy ten charakterystyczny kształt.

W wyznaczonym obszarze znajduje się cała dzielnica V i fragmenty dzielnic VI, VII, VIII i IX. Czym dalej na wschód od granic Wielkiego Bulwaru, tym okolica jest mniej ciekawa dla turystów. Niektóre z dzielnic są bardzo duże (np. VIII czy IX) i ich dalsze peryferie mogą nie być tym, czego szukamy - dlatego najlepiej na początku sprawdzić położenie hotelu względem granicy wyznaczonej przez Wielki Bulwar. Pamiętajmy, żeby kurczowo nie trzymać się samej granicy, często kawałek dalej na wschód lub południe znajdziemy też dobre opcje noclegowe.

Noclegów możemy szukać też na całej długości reprezentacyjnej alei Andrássy út, pod którą przechodzi historyczna linia metra i która jest wizytówką stolicy Węgier. Noclegu możemy szukać też w okolicznych ulicach, z reguły znajdziemy tam prywatne apartamenty w starych kamienicach.

Dzielnica V - Belváros - Lipótváros

Dzielnica V jest centralną częścią Pestu i to tu znajdują się najważniejsze atrakcje, np. węgierski parlament czy Bazylika św. Stefana. Obszar ten rozciąga się wzdłuż Dunaju od Mostu Małgorzaty aż do Głównej Hali Targowej (Nagy Vásárcsarnok). Mimo bycia centralną częścią miasta to w okolicy gmachu parlamentu nie zawsze natrafimy na tłumy. Największe tłumy spotkamy z reguły w okolicy Bazyliki św. Stefana i wzdłuż Dunaju w stronę Głównej Hali Targowej.

Dzielnica oferuje całe spektrum możliwości noclegowych, chociaż co oczywiste ceny są tu najwyższe wśród wszystkich centralnych dzielnic Pestu. Znajdziemy tu drogie hotele, hotele sieciowe, hostele i apartamenty. Na pewno jest to dobre miejsce jeśli chcemy mieć blisko do najważniejszych atrakcji i komunikacji, ale nie zależy nam aż tak bardzo na życiu nocnym.

Przy samej Bazylice św. Stefana działa hostel Pal's Hostel and Apartments. Hostel oferuje zarówno tanie pokoje ze współdzieloną łazienką oraz droższe z prywatną łazienką w pokoju i wyróżnia się zróżnicowaną ofertą.

Znajdź inne noclegi w dzielnicy V

Dzielnica VI - Terézváros

Dzielnica VI zajmuje obszar otaczający najważniejszą aleję Budapesztu - Andrássy út. Wzdłuż słynnej ulicy znajdziemy wiele zabytków (m.in. Operę), drogich sklepów i knajp. Noclegi bezpośrednio przy Andrássy út i po zachodniej stronie dzielnicy należą do drogich, ale wystarczy poszukać trochę dalej (np. w kierunku północno-wschodnim) i możemy znaleźć coś bardziej dostępnego, np. apartamenty w historycznym kamienicach.

Przykładem popularnej opcji noclegowej po zachodniej stronie VI dzielnicy jest Diamond Apartments.

Znajdź nocleg na obszarze VI Dzielnicy
Plac Bohaterów

Jeśli preferujemy ciszę, spokój i zieloną okolicę to możemy rozważyć znalezienie noclegu w okolicy Placu Bohaterów (Hősök Tere). Do placu dojeżdża historyczna linia metra 1. Na wschód od placu rozciąga się duży park razem z kompleksem Vajdahunyad. Ten oryginalny skansen jest jedną z bardziej barwnych atrakcji stolicy Węgier.

A na zachód od stacji metra odchodzą ulice zabudowane willami w których często mieszczą się ambasady. Przykładem noclegu w tej okolicy jest sieciowy hotel Ibis Budapest Heroes Square. Od stacji metra Hősök Tere dojdziemy do hotelu w kilka minut.

Dzielnica VII - Erzsébetváros

Ostatnie kilka lat to swoisty renesans historycznej Dzielnicy Żydowskiej. W trakcie wojny znajdowało się tu getto, a po wojnie cała okolica przez kilkadziesiąt lat niszczała i popadała w coraz większa ruinę. W ciągu ostatnich kilkunastu lat miejsce to zmieniło się jednak nie do poznania i stało się jednym z centrów rozrywkowych miasta. Oprócz zadbania o dziedzictwo kulturowe (na terenie dzielnicy znajduje się druga największa synagoga na świecie) w nieużywanych kamienicach stworzono bary (tzw. bary w ruinach), restauracje i centra kulturowe. W dziedzińcach powstały ogródki piwne, które w ciepły dzień każdego wieczoru przyciągają tysiące osób.

Dziś to właśnie tutaj kwitnie nocne życie, chociaż trzeba też przyznać, że większość kultowych miejsc stała się dziś bardzo turystyczna. Plusem jest też bogata oferta noclegowa. Jeśli chcielibyśmy być blisko popularnych miejscówek powinniśmy szukać noclegu w okolicy ulicy Kazinczy utca.

Na pewno nie warto zatrzymywać się w tej okolicy, jeśli zależy nam na ciszy i spokoju - tego na pewno tu nie znajdziemy.

Przykładem popularnego noclegu, który oferuje często bardzo dobre ceny jest Omega Guesthouse. Nie powinniśmy spodziewać się tu luksusów, plusem jest na pewno czystość i lokalizacja - pensjonat usytuowany jest tuż przy stacji metra linii M2.

Przykładem droższego i lepiej wyposażonego zakwaterowania jest AnVa House. Apartament znajduje się przy Kazinczy utca, czyli w samym imprezowym centrum dzielnicy.

Znajdź nocleg w dzielnicy Erzsébetváros

Dzielnica VIII - Józsefváros

Dzielnica Józsefváros zajmuje stosunkowo duży obszar i nie posiada najlepszej reputacji. Jest to jednak tylko połowa prawdy - na VIII dzielnicę należy patrzeć jak na dwa niezależne obszary.

Pierwszy z nich, od wysokości biblioteki miejskiej Ervina Szabó (Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár) aż do ulicy József krt. to dawna Dzielnica Pałacowa, gdzie do dziś zobaczymy piękne fasady. Znajdują się tu też budynki uniwersytetu i modne knajpki. Czym dalej na wschód od József krt. w stronę cmentarza Kerepesi tym okolica staje się mniej przyjemna i możemy czuć się tam mniej komfortowo.

Przez środek dzielnicy przebiega linia metra M4 (m.in. stacja Rákóczi tér). Pamiętajmy, że zielona linia nie przebiega bezpośrednio przy atrakcjach turystycznych i będziemy musieli przesiadać się na linię M2 lub M3.

Popularnym hotelem na obszarze VIII dzielnicy jest Central Hotel 21.

Znajdź inny nocleg w VIII dzielnicy

Jeśli chcielibyśmy znaleźć bardziej budżetowy nocleg możemy rozważyć też obszar na wschód od dworca kolejowego Keleti. Musimy tylko pamiętać, że panuje tam w ciągu dnia olbrzymi ruch a wieczorem okolica nie należy do tych najbardziej urokliwych i przyjemnych.

Często bardzo dobre ceny znajdziemy w obiekcie Elit Hotel.

Dzielnica IX - Ferencváros

Na południe od głównej hali targowej, wzdłuż Dunaju, rozciąga się kolejna duża dzielnica - Ferencváros. Kibice piłkarscy mogą skojarzyć nazwę dzielnicy i będzie to skojarzenie poprawne, na jej zachodnich rubieżach stoi stadion klubowy lokalnego Ferencvárosu.

Obszar IX dzielnicy od strony centrum przez lata przeszedł wiele renowacji, powstały tam m.in. muzea, Galeria Sztuki Nowoczesnej czy Centrum Ofiar Holokaustu. Pomimo wielu przemian dzielnica nie zmieniła swojego bardziej lokalnego charakteru.

Na obszarze dzielnicy funkcjonuje wiele knajpek i pubów, w tym Elesztőház, jeden z tzw. pubów w ruinach. Miejsce to jest popularne wśród piwoszy gustujących w piwach rzemieślniczych. W przeciwieństwie do VII dzielnicy spotkamy tu głównie mieszkańców Budapesztu.

Ciekawą atrakcją dzielnicy jest również nowoczesne centrum Bálna, w którym znajdziemy wiele kawiarni i barów. Ceny są tu wysokie, konstrukcja stoi jednak w bardzo malowniczej scenerii i jest ciekawym projektem architektonicznym łączącym tradycje z nowoczesnością.

Popularnym wyborem noclegowym jest tu Walking Bed Budapest Ráday oferujący dobrze wyposażone apartamenty tuż obok stacji metra linii M3.

Inną opcją jest znajdujący się bardziej na południe pensjonat Boulevard City Guesthouse.

Znajdź inne noclegi na obszarze dzielnicy Ferencváros

Bezpieczeństwo

Na początek warto podkreślić jedną rzecz - Budapeszt jest miastem bezpiecznym. W jego centralnej części nie ma miejsc, do których nikt się nie zapuszcza. Stolica Węgier przypomina pod względem bezpieczeństwa duże polskie miasta.

Oczywiście, z powodu dużej ilości turystów zdarzają się tu kradzieże kieszonkowe czy napady, ale nie różni się to od innych dużych miast.

Odradzanie noclegu po wschodniej części bulwaru Nagykörút dotyczy bardziej tego, że są to tereny mniej turystyczne i mało zadbane, często przebywają tam panie lekkich obyczajów, osoby mające problemu z używkami czy wielu bezdomnych. Oczywiście, są też pojedyncze ulice omijane nawet przez miejscowych, jednak całościowo w dzień nic złego nie powinno nas tam spotkać, chociaż na pewno możemy czuć się tam mało pewnie i mało bezpiecznie.

Reklama