Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Budapeszcie: bilety, metro, zasady działania

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2023

Wielu turystów planuje zwiedzanie Budapesztu w ten sposób, aby poruszać się jak najwięcej pieszo, ale węgierska stolica posiada też nieco atrakcji oddalonych od centrum - chcąc się do nich dostać (lub wygodnie przemieszczać się pomiędzy atrakcjami w centrum) warto skorzystać z budapesztańskiej komunikacji miejskiej, która jest dość rozbudowana i działa sprawnie.

Miłośników historii techniki na pewno zainteresuje informacja, że pierwsza linia tutejszego metra pochodzi z 1896 roku i posiada status najstarszej na kontynencie europejskim!

Z naszego przewodnika dowiecie się:

  • jak działa komunikacja miejska w Budapeszcie,
  • jakie są godziny kursowania metra.
  • ile kosztują bilety komunikacji miejskiej i gdzie je kupić,
  • dlaczego warto przejechać się pierwszą, najstarszą linią metra.

i wiele, wiele więcej.

Wybierasz się do stolicy Węgier? Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach Budapesztu
Na stacji najstarszej stacji metra w kontynentalnej Europie
Na stacji najstarszej stacji metra w kontynentalnej Europie

Jak działa komunikacja miejska w Budapeszcie?

Za transport publiczny w Budapeszcie odpowiada miejski przewoźnik BKV (Budapesti Közlekedési Zrt., pol. Budapesztańskie Przedsiębiorstwo Przewozowe). Na sieć komunikacji miejskiej składają się: metro (linie M1, M2, M3, M4), tramwaje, autobusy, trolejbusy, pociągi podmiejskie HÉV, a nawet promy.

Cały system biletowy jest zintegrowany, co oznacza, że posiadając odpowiedni bilet możemy korzystać z większości środków transportu. W mieście Budapeszt obowiązuje jedna strefa taryfowa, więc koszt podróży nie zależy od pokonanej odległości. Pamiętajmy jednak, że chcąc skorzystać z pociągów podmiejskich HÉV i wyjechać poza granice Budapesztu musimy dokupić suplement do biletu zależny od pokonywanej trasy.

Bilety komunikacji miejskiej w Budapeszcie

Podróżowanie transportem publicznym w Budapeszcie wymaga zakupu biletu. Do wyboru mamy bilety na pojedynczy przejazd w dwóch wersjach (przesiadkowej-czasowej i nieprzesiadkowej) oraz bilety okresowe.

Bilety dostępne są w formie fizycznej oraz elektronicznej przy zakupie w aplikacji BudapestGO, w obu przypadkach kosztują tyle samo.

Co kluczowe - oba typy biletów wymagają skasowania!

  • Bilety fizyczne kasujemy w kasowniku przed wejściem na stację metra, a w pozostałych środkach transportu kasujemy je po wejściu na pokład (także podczas przesiadek).
  • W przypadku biletów cyfrowych kupowanych w aplikacji musimy zeskanować specjalny kod dostępny na drzwiach pojazdów lub przy wejściach do metra. Kod ten skanujemy przy każdej zmianie środka transportu.

Bilety jednorazowe nieprzesiadkowe

Bilet jednorazowy nieprzesiadkowy pozwala na jednorazowy przejazd bez przesiadki. Jedynym wyjątkiem jest przesiadka w obrębie metra, o ile nie opuszczamy bramek, co dotyczy właściwie tylko stacji Deák Ferenc tér. Nasza podróż może trwać do 80 minut.

Bez względu na sposób zakupu biletu kosztuje on 350 Ft (4,13 zł). Na pokładzie niektórych tramwajów oraz na niektórych stacjach metra możemy zakupić droższy bilet za 450 Ft (5,31 zł).

Jeśli planujemy większą liczbę krótkich podróży w czasie pobytu możemy rozważyć zakup paczki 10 biletów nieprzesiadkowych w cenie 3000 Ft (35,40 zł).

Bilety jednorazowe przesiadkowe

Dostępne są również dwa rodzaje biletów przesiadkowych ograniczonych czasowo:

  • bilet 30-minutowy za 530 Ft (6,25 zł), który pozwala na dowolną liczbę przesiadek w ciągu 30 minut od momentu skasowania biletu. Co ważne - nasza podróż może trwać dłużej, aż do dojechania do miejsca docelowego.
  • bilet 90-minutowy za 750 Ft (8,85 zł) - zasada jego działania jest podobna: możemy przesiąść się w trakcie 90-minut od momentu skasowania, ale nasza podróż może trwać dłużej. Z biletem tym możliwa jest również podróż powrotna (o ile zdążymy wsiąść do pojazdu przed upływem 90 minut od rozpoczęcia podróży).

Bilety okresowe - travelcards

Wygodną opcją dla czytelników planujących częstsze korzystanie z transportu publicznego są bilety okresowe typu travelcards. Do wyboru mamy:

  • bilet 24-godzinny w cenie 2500 Ft (29,50 zł),
  • bilet 72-godzinny w cenie 5500 Ft (64,90 zł),

Oba rodzaje biletów są ważne przez określoną liczbę godzin od pierwszego skasowania. Alternatywą do biletów czasowych jest karta turystyczna Budapest Card, która oprócz darmowej komunikacji zapewnia również darmowe wejścia oraz zniżki do atrakcji.

Gdzie kupimy bilety komunikacji miejskiej w Budapeszcie?

Bilety fizyczne zakupimy w automatach na stacjach metra oraz na niektórych przystankach autobusowych i tramwajowych. Oprócz tego dostępne są również w wielu kioskach.

Chcąc korzystać z biletów cyfrowych powinniśmy zainstalować aplikację BudapestGO.

Dojazd z i na lotnisko w Budapeszcie

Komunikacja miejska w Budapeszcie dowiezie nas również z i na lotnisku. Do wyboru mamy dwie opcje:

  • specjalny autobus ekspresowy linii 100E, w którym obowiązuje specjalna taryfa - cena biletu wynosi 2200 Ft (25,96 zł).
  • autobus linii 200E, w którym obowiązują standardowe bilety.

Więcej szczegółów znajdziecie w naszym artykule Jak dojechać z lotniska do centrum Budapesztu?

Komunikacja miejska w Budapeszcie - najważniejsze środki transportu

Metro w Budapeszcie

Budapesztańskie metro składa się z czterech linii:

  • linia M1 (żółta) o długości nieco ponad 4 km, która pochodzi z 1896 roku i jest najstarszą linią metra na terenie kontynentalnej Europie. Jest to też najciekawsza linia z perspektywy turysty - nie dość, że jej stacje są naprawdę urokliwe, to prowadzi ona pod ulicą Andrássy út i zatrzymuje się przy wielu ważnych zabytkach.
  • linia M2 (czerwona) przecinająca miasto ze wschodu na zachód.
  • linia M3 (niebieska) - najdłuższa ze wszystkich. Przy jednej z jej stacji - Kőbánya-Kispest - zatrzymuje się autobus lotniskowy 200E.
  • linia M4 (zielona) - najnowsza z całej czwórki, która łączy ze sobą dworce kolejowe Kelenfold oraz Keleti i zatrzymuje się przy łaźniach Gellérta.

Linie niebieska, czerwona i żółta przecinają się na stacji Deak Ferenc ter położonej pod jednym głównym punktów miasta. Linia zielona umożliwia przesiadkę do linii niebieskiej na stacji Kalvin Ter, a do linii czerwonej na końcu trasy, w okolicach dworca Kaleti.

Żółta linia metra w Budapeszcie

Dla miłośników zwiedzania najlepszą linią do podróży z całą pewnością będzie najstarsza ze wszystkich linia żółta, której budowa rozpoczęła się w 1894 roku. Jej powstanie miało uświetnić obchody tysiąclecia pastwa węgierskiego wypadające na 1896 rok. W tym czasie w Europie, choć nie na samym kontynencie, funkcjonował tylko jeden podobny system - w Londynie.

Współcześnie cała trasa na charakter zabytkowy – z niewielkimi, ciasnymi wagonikami oraz położonymi nisko pod powierzchnią stacjami, w których czas niemal się zatrzymał.

Ciekawostka Mieszkańcy Budapesztu zamiast korzystać z numeru lub koloru określają ją często jako foldalatti (po prostu kolejka podziemna) lub kismetró (małe metro).

Zabytkowe wagony żółtej linii metra przewiozą Was wzdłuż bardzo eleganckiego i słynnego Andrássy út - reprezentacyjnej alei Budapesztu, pełnej muzeów i neorenesansowych budynków. To właśnie na Andrássy út znajduje się warty odwiedzenia Dom Terroru – niezwykle interesujące muzeum, które stanowi jednocześnie pomnik ofiar totalitaryzmu na Węgrzech i bohaterów rewolucji 1956.

Podróżując linia żółtą, dojedziecie do stacji Hősök tere. Wychodząc z niej trafimy na Plac Bohaterów ze słynnym monumentem poświęconym pamięci ofiar rewolucji 1956.

Na stacji najstarszej linii metra w Budapeszcie
Na stacji najstarszej linii metra w Budapeszcie

Autobusy

Budapeszt posiada rozwiniętą siatkę autobusów. Z perspektywy turysty najbardziej przydatne są połączenia lotniskowe oraz możliwość dojazdu na budapesztańskie wzgórze zamkowe lub Górę Gellerta.

Do autobusów wsiadamy przednim wejściem, a wysiadamy pozostałymi.

W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu ponad połowa autobusów była niskopodłogowa.

Tramwaje

W codziennym zwiedzaniu węgierskiej stolicy przydatne mogą być również tramwaje. Olbrzymią sławę zyskał tramwaj linii 2 jadąc wzdłuż Dunaju, który w różnych rankingach pojawia się w pierwszej dziesiątce najpiękniejszych tras tramwajowych świata.

Do najbardziej obleganych należą dwie linie - nr 4 i 6 - kursujące wzdłuż budapesztańskiego Wielkiego Bulwaru (Nagykörút). Co ważne - przejeżdżają one przez most Małgorzatu (Margit híd), skąd możemy udać się na słynną wyspę.

Do tramwajów wsiadamy przednim wejściem, a wysiadamy pozostałymi.

Kolej podmiejska HÉV

Z perspektywy turysty budapesztańska kolej podmiejska nie będzie raczej przydatna. Jedynym wyjątkiem może być linia H5 HÉV, która dowiezie nas do ruin rzymskiego Aquincum oraz w okolicę wyspy Óbuda. My tam jednak dojeżdżaliśmy zawsze autobusem.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama