Podróże po Europie

Punkty widokowe w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 21 lipca 2022

Dzisiejszy Budapeszt powstał z połączenia trzech niezależnych miast: Budy, Pesztu oraz Óbudy. Najbardziej znane są dwa pierwsze z nich, które oddziela od siebie Dunaj. Położona po stronie zachodniej Buda charakteryzuje się pagórkowatym ukształtowaniem terenu, dzięki czemu zapewnia więcej naturalnych punktów widokowych. Peszt z kolei jest płaski, więc na jego obszarze musimy szukać budynków posiadających na górnych poziomach tarasy obserwacyjne.

Turyści odwiedzający stolicę Węgier za jeden z głównych punktów widokowych wybierają Wzgórze Zamkowe, skąd roztacza się wspaniały widok na resztę miasta. Nie jest to jednak jedyne miejsce, z którego maluje się obraz Budapesztu - w naszym artykule przedstawimy Wam znacznie więcej propozycji!

Najlepsze punkty widokowe w Budapeszcie na Wzgórzu Zamkowym

Darmowe tarasy widokowe w okolicy zamku

Wzgórze Zamkowe należy do najprzyjemniejszych obszarów stolicy Węgier, gdzie oprócz wielu ciekawych zabytków architektonicznych odnajdziemy również niemało punktów pozwalających na podziwianie panoramy miasta. Na wzgórze polecamy wybrać się zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca, kiedy będziemy mogli obserwować oświetlone miasto, w tym podświetlony Most Łańcuchowy oraz Parlament.

Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Most Łańcuchowy
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Most Łańcuchowy

Na wzgórze możemy dostać się pieszo, podjechać autobusem lub wjechać kolejką linową - koszt wjazdu wynosi 3000 Ft (33,30 zł) dla osoby dorosłej lub 2000 Ft (22,20 zł) dla dzieci pomiędzy 3 a 14 rokiem życia.

Nawet jeśli nie zdecydujemy się wjazd kolejką, to warto podejść pod jej górną stację, gdzie znajduje się przyjemny taras wychodzący na wprost Mostu Łańcuchowego oraz Bazyliki św. Stefana. Następnie udajmy się na tarasy rozciągające się na wprost zamku, naprzeciwko pomnika konnego Eugeniusza Sabaudzkiego.

Kolejne przyjemne widoki na miasto czekają na nas na trasie prowadzącej ze Wzgórza Zamkowego wzdłuż murów zamku. Taras widokowy z interesującą perspektywą na Most Łańcuchowy i Parlament odnajdziemy przy jednej z bram, na której umieszczono statuę Matki Bożej (na mapie znajdziecie to miejsce wpisując Mária-anya szobor).

Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Parlament
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Parlament
Widok ze Wzgórza Zamkowego na Ogrody Várkert bazár
Widok ze Wzgórza Zamkowego na Ogrody Várkert bazár
Budapeszt - widok ze Wzgórza Zamkowego na drugą stronę miasta
Budapeszt - widok ze Wzgórza Zamkowego na drugą stronę miasta

Kopuła węgierskiej Galerii Narodowej

Tarasy przy stacji kolejki linowej oraz przed zamkiem mają jeden mankament - część widoku zasłonią nam drzewa. Wady tej pozbawiony jest punkt widokowy na kopule węgierskiej Galerii Narodowej (Magyar Nemzeti Galéria) mieszczącej się w budapesztańskim zamku.

Kopuła jest integralną częścią muzeum i nie musimy kupować na nią dodatkowego biletu - na punkt widokowy obowiązuje wejściówka na wystawę stałą galerii w cenie 3400 Ft (37,74 zł). Aktualne godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie.

Balkon widokowy na kopule jest niewielki, więc przy dużym zainteresowaniu może przed nim uformować się kolejka.

W Galerii Narodowej przechowywane są najważniejsze węgierskie dzieła sztuki (obrazy i rzeźby) datowane od średniowiecza do czasów niemal współczesnych. Na wizytę warto więc zaplanować nawet do 2 godzin.

Budapeszt - widok z kopuły w Węgierskiej Galerii Narodowej
Budapeszt - widok z kopuły w Węgierskiej Galerii Narodowej
Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie
Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie

Baszta Rybacka - płatne i darmowe punkty widokowe Budapesztu

Do największych symboli Wzgórza Zamkowego (jak i właściwie całego miasta) zalicza sie Baszta Rybacka (węg. Halászbástya). Ten zespół urokliwych neoromańskich wieżyczek (w sumie jest ich 7) połączonych ze sobą długim na ponad 100 m murem tarasowym powstał pod koniec XIX wieku i od tego czasu zachwyca odwiedzających miasto swoim urokiem. Można zresztą śmiało założyć, że jest to najczęściej pojawiające się miejsce na zdjęciach wrzucanych do mediów społecznościowych przez turystów zwiedzających Budapeszt.

Baszta Rybacka jest też kolejną miejscówką, z której możemy podziwiać panoramę stolicy Węgier. Zobaczy stąd m.in. Parlament, Most Łańcuchowy oraz Bazylikę św. Stefana.

Dolna część baszty przez cały rok i bez względu na porę dnia jest ogólnodostępna i darmowa. Wejście na górne poziomy wymaga już jednak zakupu biletu, ale tylko w sezonie letnim oraz w ciągu dnia - wieczorami (mniej więcej po 19:00) i poza sezonem są one dostępne za darmo. Bilet na górne poziomy kosztuje około 700 Ft (7,77 zł).

Na miejscu działa też restauracja oferująca przyjemny widok.

Budapeszt - widok z baszty Rybackiej
Budapeszt - widok z baszty Rybackiej
Budapeszt - widok z baszty Rybackiej
Budapeszt - widok z baszty Rybackiej

Wieża kościoła Macieja na Wzgórzu Zamkowym

Wysoka na blisko 80 m wieża kościoła Macieja (węg. Mátyás templom) jest kolejnym płatnym punktem widokowym położonym na Wzgórzu Zamkowym. W jej wnętrzu, na wysokości około 45 m, znajduje się taras obserwacyjny oferujący malowniczy widok na Budapeszt.

Cena biletu wstępu na wieżę to 2200 Ft (24,42 zł) dla dorosłych. Bilet ulgowy kosztuje 1700 Ft (18,87 zł). Bilety kupimy na miejscu.

Na taras widokowy prowadzi aż 197 schodów. Wejście odbywa się o określonych godzinach (jeśli się spóźnimy, to nie zostaniemy wpuszczeni na późniejszą godzinę). Dawniej wycieczki startowały o pełnych godzinach w trakcie godzin otwarcia świątyni, ale warto podejść na miejsce wcześniej i sprawdzić jak to aktualnie wygląda.

Niestety, wejście na wieżę, z powodu niewielkiego rozmiaru klatki schodowej, jest limitowane do małej grupy osób.

Nabrzeże Budy - widok na budapesztański parlament

Ta propozycja jak na Budę jest nietypowa, ponieważ znajduje się na "dole". Trudno jednak o większy symbol współczesnego Budapesztu niż okazały gmach węgierskiego parlamentu, którego wspaniała elewacja wychodzi w stronę Dunaju.

Chcąc zobaczyć panoramę zabytku w pełnej krasie najlepiej stanąć dokładnie na jego wprost - po drugiej stronie rzeki, na nabrzeżu Budy. Budapesztański parlament prezentuje się świetnie o każdej porze dnia, ale my lubimy spojrzeć na niego po zmroku, kiedy jest malowniczo podświetlony.

Do punktu widokowego dojdziemy ruszając spod Mostu Łańcuchowego. Alternatywnie możemy też podjechać metrem - tuż obok znajduje się stacja Batthyány tér.

Góra Gellerta - darmowe punkty widokowe w Budapeszcie

Od południa z obszarem zamkowym sąsiaduje kolejny budapesztański pagórek - Góra Gellerta, która osiąga wysokość 235 m. To popularne wśród turystów wzgórze posiada kilka różnych punktów widokowych oferujących spojrzenie na miasto z różnych perspektyw. Niektóre z nich skierowane są w stronę zamku oraz Mostu Łańcuchowego, a z innych lepiej zobaczymy Most Wolności.

Do najciekawszych z nich należą:

  • taras przy pomniku świętego Gellerta (węg. Szent Gellért-szobor), który wychodzi w stronę mostu Elżbiety (Erzsébet híd) - wejście znajduje się naprzeciwko tej przeprawy,
  • tarasy przed cytadelą, która powstała na szczycie Góry Gellerta. Przy twierdzy stanęła widoczna z prawie każdego miejsca w Budapeszcie węgierska Statua Wolności. Na górę wejdziemy pieszo jedną z wielu ścieżek lub podjedziemy autobusem [z powodu remontu tarasy cytadeli są niedostępne aż do 2023 roku, kiedy zostanie zakończony remont, w ramach którego ma powstać m.in. przestrzeń dla odwiedzających oraz kolejka linowa - stan na lipiec 2022],
  • tarasy na trasie prowadzącej na szczyt wzgórza od strony zielonego Mostu Wolności (węg. Szabadság híd),
  • ogród filozofów (węg. Filozófusok kertje) - urokliwy zielony zakątek położony od strony mostu Elżbiety, który ozdobiony został rzeźbami reprezentującymi przedstawicieli najważniejszych religii (ale nie tylko, gdyż jedna z grup przedstawia spotkanie księcia Budy z księżną Pesztu). Przy okazji ogród ten oferuje przyjemny widok na budapesztański zamek oraz przeciwną stronę miasta.
Widok z Góry Gellerta na Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie
Widok z Góry Gellerta na Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie

Do punktów widokowych na zboczach dostaniemy się wyłącznie pieszo. Dojechać możemy za to pod cytadelę, ale i tak czekać tam na nas będzie krótkie podejście pod górę.

Wchodząc na wzgórze od strony Mostu Wolności miniemy Jaskinię Św. Iwana (Szent Iván-Barlang), wewnątrz której powstała kaplica, w której w okresie II wojny światowej paulini odprawiali mszy w języku polskim. Kawałek przed wejściem do kaplicy znajduje się taras z pomnikiem króla Stefana (Szent István Király szobra).

Co ciekawe, kaplica w skale przez Polaków nazywana jest także Kaplicą Matki Boskiej Jasnogórskiej w Budapeszcie, ponieważ w jej wnętrzu znajdziemy polskie akcenty, takie jak np.: kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, polskie symbole narodowe czy płaskorzeźba przedstawiająca ojca Maksymiliana Kolbego, zamordowanego w Oświęcimiu.

Widok z trasy prowadzącej na szczyt Góry Gellerta od strony Mostu Wolności
Widok z trasy prowadzącej na szczyt Góry Gellerta od strony Mostu Wolności

Punkty widokowe w Budapeszcie po stronie Pesztu

Kopuła Bazyliki św. Stefana

Bazylika św. Stefana należy wraz z kościołem Macieja do najbardziej znanych budapesztańskich świątyń. W jej monumentalnym wnętrzu przechowywana jest jedna z najważniejszych węgierskich relikwii - Prawica świętego Stefana.

Bardziej przydatna z perspektywy tematu naszego artykułu jest jednak informacja, że na kopule budowli znajduje się popularny punkt widokowy, z którego zobaczymy zarówno detale architektoniczne samej świątyni, jak i panoramę okolicy.

Bilet wstępu na punkt widokowy, w ramach którego odwiedzimy również skarbiec, kosztuje 2200 Ft (24,42 zł). Dostępny jest także bilet łączony w cenie 3200 Ft (35,52 zł) upoważniający dodatkowo do zwiedzenia samej Bazyliki.

Na punkt widokowy możemy wjechać windą lub wejść schodami (do pokonania są 364 stopnie)!

Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie świątyni.

Widok z Bazyliki św Stefana w Budapeszcie
Widok z Bazyliki św Stefana w Budapeszcie
Widok z Bazyliki św Stefana w Budapeszcie
Widok z Bazyliki św Stefana w Budapeszcie
wieżyczka - widok z kopuły Bazyliki św Stefana w Budapeszcie
wieżyczka - widok z kopuły Bazyliki św Stefana w Budapeszcie

Spacer nabrzeżem

Trudno o lepszy widok na panoramę Wzgórza Zamkowego oraz Budy niż z promenady prowadzącej po przeciwnej stronie Dunaju. Wybierając się na spacer nie przegapmy poruszającego "pomnika butów", który znajduje się po południowej stronie gmachu parlamentu.

Buty na brzegu Dunaju
Buty na brzegu Dunaju

360Bar - bar na dachu przy Andrássy út

Jeśli chcielibyśmy połączyć podziwianie budapesztańskiej zabudowy i korzystanie z oferty rozrywkowo-gastronomicznej warto wybrać się do 360Bar-u - lokalu gastronomicznego utworzonego na dachu jednego z budynków przy słynnej Alei Andrassyego (Andrássy út).

Widoki z tarasu na dachu - 360 BAR w Budapeszcie
Widoki z tarasu na dachu - 360 BAR w Budapeszcie

Mimo że drinki nie należą tu do najtańszych, to wysokie ceny powinny zostać nam zrekompensowane przez widoki na okolicę - zwłaszcza w trakcie podziwiania zachodu słońca.

Budapeszt o zachodzie słońca - widok z lokalu 360 BAR
Budapeszt o zachodzie słońca - widok z lokalu 360 BAR

360Bar zdobył dużą popularność zarówno wśród mieszkańców Budapesztu, jak i turystów. Chcąc zająć stolik najlepiej jest zarezerwować go wcześniej na oficjalnej stronie obiektu.

Na górę wjeżdżamy windą. W przypadku dużej ilości osób przebywających na miejscu oraz braku rezerwacji będziemy musieli poczekać w kolejce, aż wystarczająca ilość klientów opuści bar.

Wieża Elżbiety na Górze Jana - punkt widokowy w Budapeszcie dalej od centrum

Wieża Elżbiety (węg. Erzsébet-kilátó) na Górze Jana (węg. János-hegy) jest najwyżej położonym punktem widokowym w Budapeszcie - budowla ta stanęła na wysokości aż 527 m! Znajduje się jednak dość daleko od centrum, przez co należy do rzadziej odwiedzanych atrakcji. Z drugiej jednak strony oprócz samych widoków nie lada gratkę stanowi sposób dostania się na szczyt wzgórza, na które wjeżdżamy... kolejką linową!

Wieża Elżbiety powstała w 1911 roku i została nazwana na cześć cesarzowej Elżbiety, żony Franciszka Józefa I. Za projekt budowli odpowiadał Frigyes Schulek, twórca opisywanej już Baszty Rybackiej.

Pamiętajmy, że wieża Elżbiety znajduje się daleko od najważniejszych zabytków i zobaczymy je wyłącznie z oddali - najbardziej wyróżnia się budynek Parlamentu, choć bez problemu wypatrzymy też zamek. Raczej nie warto wybierać się tu w przypadku złej widoczności, bo możemy żałować długiej podróży.

Chcąc dostać się na wieżę Elżbiety kolejką linową (jej nazwa to Zugliget) musimy najpierw dojechać autobusem nr 291 do dolnej stacji. Opłata za wjazd kolejką to 2000 Ft (22,20 zł). Więcej informacji o dniach i godzinach otwarcia kolejki znajdziecie tu. Kolejka obsługiwana jest przez miejskiego przewoźnika transportu publicznego.

Po opuszczeniu górnej stacji czeka nas jeszcze kilkuminutowe i dość męczące podejście pod górę do samej wieży. Do wyboru mamy schody lub spacer wzdłuż drogi.

Po dotarciu na miejsce możemy wdrapać się na darmowy taras widokowy w górnej części wieży, do którego zaprowadzi nas około 100 schodów.

Wieża Elżbiety - wieża widokowa -  na Górze Jana w Budapeszcie
Wieża Elżbiety - wieża widokowa - na Górze Jana w Budapeszcie
Widok na Budapeszt z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Widok na Budapeszt z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Widoki z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Widoki z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Podczas zjazdu kolejką linową z Góry Jana w Budapeszcie
Podczas zjazdu kolejką linową z Góry Jana w Budapeszcie

Mniej znane punkty widokowe w Budapeszcie

Wieża Marii Magdaleny (Mária Magdolna Torony) na Wzgórzu Zamkowym

We wcześniejszej części naszego artykułu opisaliśmy niemało punktów widokowych Wzgórza Zamkowego. Ale jeszcze nie wszystkie! Kolejnym miejscem wartym uwagi jest wieża będąca pozostałością średniowiecznego kościoła Marii Magdaleny.

Z wieży zobaczymy panoramę zabytków Wzgórza Zamkowego (kościoła Macieja, zamku) oraz reszty miasta.

Chcąc dostać się na szczyt wieży będziemy musieli pokonać około 170 stopni. Cena biletu wstępu to 1500 Ft (16,65 zł). Aktualne dni i godziny otwarcia sprawdzimy tutaj

W przypadku złej pogody wieża nie jest dostępna do zwiedzania.

Wieże na terenie zamku Vajdahunyad

Dwie wieże widokowe udostępniono również w popularnym wśród turystów kompleksie zamkowym Vajdahunyad. Do zwiedzenia są: niższa wieża bramna (około 37 m) oraz wyższa Wieża Apostołów, która osiąga wysokość 64 m.

Wejście na niższą wieżę kosztuje 300 Ft (3,33 zł). Znacznie lepszy, panoramiczny widok oferuje jednak Wieża Apostołów, na którą wejdziemy wyłącznie w trakcie wycieczki z przewodnikiem - jej koszt to 600 Ft (6,66 zł). Zobaczymy z niej z innej perspektywy kompleks Vajdahunyad, spojrzymy na Plac Bohaterów i dojrzymy położone dalej najważniejsze zabytki Budapesztu.

Informacje o godzinach wycieczek oraz dniach i godzinach otwarcia sprawdzimy na oficjalnej stronie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama