Punkty widokowe Budapesztu

Budapeszt to stolica, a także największe miasto Węgier. W tym mieście znajdziemy wiele ciekawych atrakcji dla turystów, zaczynając od mostów i Zamku, poprzez Bazylikę oraz łaźnie. Zwiedzający węgierską stolicę za jeden z głównych punktów wybierają Wzgórze Zamkowe, z którego roztacza się wspaniały widok na resztę miasta. Nie jest to jednak jedyne miejsce, z którego maluje się obraz na Budapeszt.

Najlepsze punkty widokowe w Budapeszcie:

 • Wzgórze i Plac Zamkowy
  • Kopuła Węgierskiej Galerii Narodowej
 • Wieża kościoła św. Macieja
 • Baszta Rybacka
 • Góra Gellerta
 • Kopuła Bazyliki św. Stefana
 • 360 BAR
 • Inne punkty widokowe
  • Wieża Elżbiety (Erzsébet-kilátó) na Górze Jana (János-hegy)

Widok ze Wzgórza i Placu Zamkowego

Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie to jedno z popularniejszych miejsc w mieście. Można tam spędzić dłuższą chwilę podziwiając obiekty architektury zamkowej oraz panoramę miasta.

!Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie

Na wzgórze polecamy wybrać się zarówno w dzień, jak i po zachodzie słońca, kiedy to widoki na miasto są naprawdę wspaniałe. Widać wtedy doskonale podświetlony Most Łańcuchowy, który również należy do jednych z głównych atrakcji miasta.

!Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Most Łańcuchowy
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Most Łańcuchowy

!Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Parlament
Widoki ze Wzgórza Zamkowego w Budapeszcie - Parlament

Zauroczyć i zachęcić nas do zejścia nieco niżej może być widok na Ogrody Várkert bazár, które odnowione i oddane do użytku pięknie prezentują się właśnie z murów zamku.

!Widok ze Wzgórza Zamkowego na Ogrody Várkert bazár
Widok ze Wzgórza Zamkowego na Ogrody Várkert bazár

Ze Wzgórza Zamkowego, z innej jego części widać również drugą stronę miasta, która być może nie zachwyca, jednak warto na nią spojrzeć i porównać z pocztówkowymi widokami na Budapeszt.

!Budapeszt - widok ze Wzgórza Zamkowego na drugą stronę miasta
Budapeszt - widok ze Wzgórza Zamkowego na drugą stronę miasta

Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej

Węgierska Galeria Narodowa to kolejne miejsce na mapie Budapesztu warte zobaczenia, mieście się na Wzgórzu Zamkowym, w budynku należącym do Zamku Buda. Sama budowla wyróżnia się swoim wyglądam, w środku zobaczymy imponującą kolekcję węgierskich dzieł (z okresu od średniowiecza do XX wieku). Tym razem postawimy jednak na nieco nietypową "funkcję" tej atrakcji. Bowiem, wszyscy odwiedzający galerię (do czego zachęcamy) mogą skorzystać z możliwości wejścia na kopułę i podziwiania widoków na miasto z jeszcze jednego miejsca.

Sama Galeria znajduje się przecież na Wzgórzu Zamkowym, więc z pozoru widoki nie powinny się wiele różnić od tych z samego wzgórza, jednak kopuła i niewielki balkonik na jej przodzie znajdują się na 4. piętrze budynku, co daje dużą różnicę wysokości. Z kopuły cieszyć oko będzie całkowicie nowa perspektywa widoków na miasto.

!Budapeszt - widok z kopuły w Węgierskiej Galerii Narodowej
Budapeszt - widok z kopuły w Węgierskiej Galerii Narodowej

Wejście do Galerii jest biletowane, bilet normalny to koszt 1800 HUF (ok 25 zł).

!Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie
Widok z kopuły Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie

Wieża kościoła św. Macieja

Kościół św. Macieja to jedna z ikon stolicy Węgier, nie powinien zaskoczyć, więc fakt, że to kolejne miejsce, z którego możemy podziwiać widok na miasto. W kościele zostało udostępnione wejście na wieżę, w której rozpościera się malowniczy widok na Budapeszt.

Na wieżę prowadzi 197 schodów. Wejście odbywa się o równych godzinach, pomiędzy 10:00 a 17:00. Niestety wejście na wieżę możliwe jest dla grupy maksymalnie 15 osób.

Ceny biletów wstępu: dorośli - 1500 HUF, seniorzy 60+ i studenci - 1000 HUF, bilet rodzinne (2 dorosłych + 1 dziecko) - 3500 HUF, dodatkowe dziecko (od 6 lat) - 200 HUF.

Widok z Baszty Rybackiej

Baszta Rybacka jest jednym z najbardziej znanych obiektów w stolicy Węgier. Położona jest w okolicy Zamku. Baszta Rybacka się stała dzięki cechowi rybaków (średniowiecznemu), który bronił tej części murów. Sama budowla jest stosunkowo młoda i została wzniesiona w latach 1895-1902, niedaleko niej położony jest historyczny kościół Macieja.

Baszta to kolejne miejsce, z którego warto podziwiać miasto. Z tego miejsca zobaczymy m.in. Parlament, Most Łańcuchowy oraz Bazylikę św. Stefana - czyli trzy najbardziej kojarzone obiekty węgierskiej stolicy.

Osoby, które chcą odwiedzić Basztę od środka i cieszyć się jeszcze lepszymi widokami muszą zakupić bilet. Bilet normalny jest w cenie 700 HUF czyli ok 10 zł.

Budapeszt - widok z baszty Rybackiej

Budapeszt - widok z baszty Rybackiej

Widoki z Góry Gellerta

Góra Gellerta czyli Gellért-hegy to wzgórze wznoszące się w Budapeszcie (na zachód od wzgórza zamkowego) o wysokości 235 metrów, które swoją nazwę zawdzięcza biskupowi - Gerard Sagredo.

!Widoki na Budapeszt z Góry Gellerta
Widoki na Budapeszt z Góry Gellerta

Jest to doskonałe miejsce do podziwiania tego pięknego miasta i Dunaju. Góra nie jest zwykłym punktem widokowym, znajdziemy tam Cytadelę oraz Pomnik Wolności, oba obiekty są warte uwagi. Wspominany pomnik robi wrażenie także swoim rozmiarem. Przedstawiona jest na nim kobieta, której wysokość to 14 metrów, jednak do tej wysokości należy doliczyć jeszcze 26 metrów, które tworzy postument podtrzymujący rzeźbę.

!Kaplica w Skale - Góra Gellerta - Budapeszt
Kaplica w Skale - Góra Gellerta - Budapeszt

Nie jest to koniec atrakcji, które znajdziemy wchodząc na to wzgórze. Najciekawszą atrakcją, którą mijamy po drodze jest kościół ukryty w jaskini. Jest to Jaskinia Św. Iwana (Szent Iván-Barlang). Podczas II wojny światowej funkcjonowała także jako szpital polowy dla wojsk niemieckich. Kaplica skalna (Kaplica w skale) to dopiero początek wędrówki na sam szczyt góry, który polecamy uwzględnić w planach zwiedzania.

Co ciekawe kaplica przez Polaków nazywana jest także Kaplica Matki Boskiej Jasnogórskiej w Budapeszcie, a co więcej to znajdziemy tam właśnie polskie akcenty, takie jak np.: kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, polskie symbole narodowe lub płaskorzeźba przedstawiająca ojca Maksymiliana Kolbego, który został zamordowany w Oświęcimiu.

Dla chcących odwiedzić kaplicę, mamy dobrą wiadomość, w środku dostępny jest audioprzewodnik w języku polskim.

Widok ze wzgórza Gellerta prezentuje miasto trochę z innej strony niż pozostałe punkty widokowe. Warto się tam wybrać, choćby dla porównania. Pamiętajmy, że wchodząc na górę od strony Mostu Wolności czekają na nas zupełnie inne widoki niż przy cytadeli.

!Widok z trasy na Górę Gellerta w Budapeszcie
Widok z trasy na Górę Gellerta w Budapeszcie

Widok z kopuły na Bazylice św. Stefana

Bazylika św. Stefana w Budapeszcie znajduje się przy placu św. Stefana w Peszcie. Od 1905 roku jest największym kościołem stolicy Węgier. W kościele przechowuje się wiele relikwii, a wśród nich znajduje się Prawica świętego Stefana, która jest skarbem narodowym Węgier.

Wejście na kopułę Bazyliki jest udostępnione zwiedzającym. Cena wjazdu na kopułę Bazyliki jest bardzo niewielka, wynosi 500 HUF czyli ok 7 zł.

W góry możemy popatrzeć na plac znajdujący się przed Świątynią, a także ujrzeć z bliska wieżyczki Bazyliki.

Widok z Bazyliki św Stefana w Budapeszcie

Widok z Bazyliki św Stefana w Budapeszcie

wieżyczka - widok z kopuły Bazyliki św Stefana w Budapeszcie

360 Bar

W Budapeszcie prężnie rozwija się oferta rozrywkowo-gastronomiczna, w jednym z budynków w centrum miasta, przy znanej Alei Andrassyego (Andrássy út) mieście się na dachu bar, z którego podziwiać można miasto z góry. 360 BAR.

!Widoki z tarasu na dachu - 360 BAR w Budapeszcie
Widoki z tarasu na dachu - 360 BAR w Budapeszcie

Drinki w tym barze zakupimy w cenie od ok 1880 HUF do ok 2400 HUF (25-34 zł), wśród nich znajdziemy autorskie kompozycje oraz bardziej znane drinki jak np. Aperol Spritz (1880 HUF), Daiquiri (1880 HUF), Blood Mary (1900 HUF) itp. Za znany na Węgrzech alkohol palinka (owocowe brandy) zapłacimy ok 1250 - 2150 HUF. Nie zabraknie tam też napojów bezalkoholowych, koktajli czy też po prostu gazowanych napoi (np. Pepsi 250 ml - 480 HUF) oraz ciepłej kawy (400 - 880 HUF) czy herbaty (ok 480 HUF). Wybór jest naprawdę duży, a głodni również powinni móc coś przekąsić.

!Budapeszt o zachodzie słońca - widok z lokalu "360 BAR"
Budapeszt o zachodzie słońca - widok z lokalu "360 BAR"

Bar czynny jest codziennie (wyjątek mogą stanowić dni świąteczne), od poniedziałku do środy w godzinach 14:00 - 00:00, od czwartku do soboty 14:00 - 02:00 oraz w niedzielę 12:00 - 00:00.

Warto zapamiętać, że ostatnimi czasy miejsce zyskało bardzo dużą popularność, zarówno wśród turystów, jak i miejscowych. Dlatego często na dole przed wejściem ustawiają się kolejki. Jeśli zatem nie zależy nam na konkretnej porze odwiedzin warto pomyśleć na wizytą w 360 BAR zaraz po jego otwarciu, wtedy jeszcze nie powinno być aż tylu chętnych. Do baru wjeżdżamy windą, do której na wejściu wpuszcza określoną liczbę osób (zależy od ilości osób na górze) osoba z obsługi.

Adres: Budapest, Andrássy út 39 / strona www / strona na portalu Facebook

Inne punkty widokowe w Budapeszcie

Wieża Elżbiety (Erzsébet-kilátó) na Górze Jana (János-hegy)

Wzgórze János-hegy czyli z polskiego Góra Jana (po ang. János Hill lub John's Hill) jest jednym z budańskich wzgórz, na których położona jest Buda. Miejsce to znajduje się tuż przy zachodniej granicy miasta, jest to najwyższy punkt całego miasta, jego wysokość to 527 m n.p.m.. Na jego szczycie znajduje się jeszcze wieża widokowa - Erzsébet-kilátó czyli Wieża Elżbiety. To z niej rozpościera się widok na całe miasto i okolicę. Niestety wzgórze jest bardzo oddalone od centrum, dlatego nie ma co się spodziewać wspaniałych widoków na atrakcje miasta. Raczej jeśli zdecydujemy się tam wybrać powinniśmy nastawić się na widoki odległego centrum miasta i otaczające Budapeszt wzgórza. Najbardziej wyróżnia się budynek Parlamentu oraz trochę Zamek.

!Wieża Elżbiety - wieża widokowa - na Górze Jana w Budapeszcie
Wieża Elżbiety - wieża widokowa - na Górze Jana w Budapeszcie

Na szczyt można wjechać kolejką linową, koszt w obie strony to 1400 HUF (ok 20 zł). Na szczyt możemy również wejść pieszo, jednak będzie to o wiele trudniejsza i bardziej wymagająca opcja.

Sama wieża jest darmowa, jednak trzeba do niej jeszcze kawałek dojść, lekko pod górę. Po wyjściu z kolejki linowej od razu ją zobaczymy, podchodząc bliżej będą dwie możliwości wejścia (droga lub schody). Wewnątrz wieży trzeba jeszcze oczywiście pokonać trochę schodów.

!Widok na Budapeszt z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Widok na Budapeszt z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie

Widoki rekompensują trud i czas, chociaż podczas złej pogody możemy być zawiedzeni, dlatego jeśli decydujemy się na wyjazd tam, powinniśmy wcześniej sprawdzić prognozę pogody i wybrać dobre warunki, by móc cieszyć się jeszcze lepszą widocznością.

!Widoki z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie
Widoki z Wieży Elżbiety na Górze Jana w Budapeszcie

Informacje praktyczne: Do kolejki linowej dojedziemy autobusem, wchodzimy do budynku, gdzie kupujemy bilety na kolejkę wyłącznie w automacie (uwaga: automat nie przyjmuje banknotów o nominale wyższym niż 2000 HUF), może być problem z płatnością polską kartą kredytową, jeśli zdarzy się sytuacja, że nie mamy drobniejszych pieniędzy spróbujmy kupić coś w sklepiku na miejscu, żeby rozmienić gotówkę.

!Podczas zjazdu kolejką linową z Góry Jana w Budapeszcie
Podczas zjazdu kolejką linową z Góry Jana w Budapeszcie

Reklama