Podróże po Europie

Jaskinia Pál-völgyi w Budapeszcie

Polscy turyści odwiedzający Budapeszt kojarzą stolicę Węgier z ciekawą architekturą, malowniczym Dunajem i gulaszem. Tymczasem mało kto wie, że kilka kilometrów od centrum miasta rozciąga się niesamowity podziemny świat.

Poznaj inne ciekawe miejsca z naszym przewodnikiem po atrakcjach Budapesztu
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie

Dolina Pawła

Jaskinie Budy zaczęły kształtować się przed milionami lat kiedy teren współczesnego Budapesztu pokrywało morze. Szkielety żyjących w nim zwierząt opadały na dno i tworzyły grubą warstwę skały. Od spodu działały na nią wody termalne doprowadzając do tworzenia się kanałów, uskoków i komór. Wreszcie do środka dostała się zimna woda z góry i w ten sposób proces tworzenia się jaskiń Budy dobiegł końca.

Ta która znajduje się w tak zwanej Dolinie Pawła (Pál-völgyi) odkryta została na początku XX wieku. Bardzo szybko udostępniono ją do zwiedzania, a w 1944 roku cały obszar został włączony do Parku Narodowego Dunaju i Ipoly (Duna–Ipoly Nemzeti Park). Przy pracach badawczych prowadzonych w jaskini brał udział słynny węgierski geolog i geograf Lajos Lóczy. Od niedawna czynione są starania aby wszystkie jaskinie Budy (niedaleko można zwiedzić też jaskinie Szemlő-hegyi) zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie

Zwiedzanie jaskini Pál-völgyi w Budapeszcie

ostatnia aktualizacja 15 lipca 2022

Pál-völgyi to prawdopodobnie najdłuższa z jaskiń na Węgrzech. Rzecz jasna większa jej część nie jest udostępniona do zwiedzania, ale ponoć cały system korytarzy i komór jest dłuższy niż słynne jaskinie w Aggtelek (więcej informacji pod tym - LINKIEM).

Temperatura pod ziemią wynosi około 10 stopni dlatego należy pamiętać o ciepłym ubraniu. Korytarze są niezwykle wąskie, a w jednym z punktów trasy jest wspinaczka po kilkumetrowej drabince.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w języku węgierskim (jest możliwość zarezerwowania oprowadzania w języku angielskim), ale w kasie można otrzymać krótki opis poszczególnych przystanków po angielsku. Podstawowa wycieczka trwa około 50 minut.

Przejście wewnątrz jaskini Pal-Volgyi w Budapeszcie
Przejście wewnątrz jaskini Pal-Volgyi w Budapeszcie

Aktualne godziny wycieczek sprawdzimy na tej stronie.

W lipcu 2022 ceny biletów prezentowały się następująco:

  • Bilet normalny - 2400 Ft (28,32 zł),
  • Bilet ulgowy - 1900 Ft (22,42 zł),
  • Bilet łączony z jaskinią Szemlő-hegyi - 3900 Ft (46,02 zł),
  • Bilet ulgowy z jaskinią Szemlő-hegyi- 3100 Ft (36,58 zł),
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - przed wejściem
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - przed wejściem

Jak dojechać do Pál-völgyi?

Mimo, że Dolina Pawła położona jest nieco dalej od centrum można się tam dostać szybko i bez większych problemów. Wystarczy dojechać tramwajem do przystanku Kolosy tér (np linią numer 17). Następnie należy przejść na pobliską ulicę na pętlę autobusową przy ulicy Szépvölgyi, a tam wsiąść w autobus 65 i 65A i dojechać do przystanku Pál-völgyi cseppkőbarlang. Wejście do jaskiń znajduje się po drugiej stronie ulicy. Więcej opcji dojazdowych znajdziecie w chociażby w mapach Google.

Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - podczas zwiedzania
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - podczas zwiedzania

Reklama