Jaskinia Pál-völgyi w Budapeszcie

Polscy turyści odwiedzający Budapeszt kojarzą stolicę Węgier z ciekawą architekturą, malowniczym Dunajem i gulaszem. Tymczasem mało kto wie, że kilka kilometrów od centrum miasta rozciąga się niesamowity podziemny świat.

!Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie

Dolina Pawła

Jaskinie Budy zaczęły kształtować się przed milionami lat kiedy teren współczesnego Budapesztu pokrywało morze. Szkielety żyjących w nim zwierząt opadały na dno i tworzyły grubą warstwę skały. Od spodu działały na nią wody termalne doprowadzając do tworzenia się kanałów, uskoków i komór. Wreszcie do środka dostała się zimna woda z góry i w ten sposób proces tworzenia się jaskiń Budy dobiegł końca. Ta która znajduje się w tak zwanej Dolinie Pawła (Pál-völgyi) odkryta została na początku XX wieku. Bardzo szybko udostępniono ją do zwiedzania, a w 1944 roku cały obszar został włączony do Parku Narodowego Dunaju i Ipoly (Duna–Ipoly Nemzeti Park). Przy pracach badawczych prowadzonych w jaskini brał udział słynny węgierski geolog i geograf Lajos Lóczy. Od niedawna czynione są starania aby wszystkie jaskinie Budy (niedaleko można zwiedzić też jaskinie Szemlő-hegyi) zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

!Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie

Zwiedzanie jaskini

Pál-völgyi to prawdopodobnie najdłuższa z jaskiń na Węgrzech. Rzecz jasna większa jej część nie jest udostępniona do zwiedzania, ale ponoć cały system korytarzy i komór jest dłuższy niż słynne jaskinie w Aggtelek (więcej informacji pod tym - LINKIEM). Temperatura pod ziemią wynosi około 10 stopni dlatego należy pamiętać o ciepłym ubraniu. Korytarze są niezwykle wąskie, a w jednym z punktów trasy jest wspinaczka po kilkumetrowej drabince. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w języku węgierskim (jest możliwość zarezerwowania oprowadzania w języku angielskim), ale w kasie można otrzymać krótki opis poszczególnych przystanków po angielsku.

!Przejście wewnątrz jaskini Pal-Volgyi w Budapeszcie
Przejście wewnątrz jaskini Pal-Volgyi w Budapeszcie

Ceny biletów prezentują się następująco:

  • Bilet normalny 1400 HUF (ok 19,60 zł),
  • Bilet ulgowy 1000 HUF (ok 14,00 zł),
  • Bilet łączony z jaskinią Szemlő-hegyi 2000 HUF (ok 28,00 zł),
  • Bilet ulgowy z jaskinią Szemlő-hegyi 1600 HUF (ok 22,40 zł).

!Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - przed wejściem
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - przed wejściem

Jak dojechać do Pál-völgyi?

Mimo, że Dolina Pawła położona jest nieco dalej od centrum można się tam dostać szybko i bez większych problemów. Wystarczy dojechać tramwajem do przystanku Kolosy tér (linie 17, 19, 41). Następnie należy przejść na pobliską ulicę na pętlę autobusową przy ulicy Szépvölgyi, a tam wsiąść w autobus 65 i 65A i dojechać do przystanku Pál-völgyi cseppkőbarlang. Wejście do jaskiń znajduje się po drugiej stronie ulicy.

!Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - podczas zwiedzania
Jaskinia Pal-Volgyi w Budapeszcie - podczas zwiedzania

Reklama