Podróże po Europie

Lotnisko Budapeszt. Jak dojechać do centrum miasta?

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2024

Dojazd z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta, które oddalone jest od niego o około 16 kilometrów, nie powinien przysporzyć większych kłopotów. Dostępnych jest kilka opcji na dostanie się do centrum: od mniej wygodnej trasy z przesiadką, przez ekspresowe autobusy miejskie aż po autobusy wahadłowe czy taksówki. Wszystkie z nich opisaliśmy poniżej.

Artykuł ten jest częścią naszego rozbudowanego przewodnika opisującego zwiedzanie i największe atrakcje Budapesztu.

Jak dojechać z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta?

Najtańszym sposobem na przejazd z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta jest skorzystanie z autobusu komunikacji publicznej.

W planowaniu podróży może pomóc nam oficjalny planner udostępniony przez firmę BKK, która jest odpowiedzialna za komunikacje publiczną w Budapeszcie. Jest on dostępny również w języku angielskim. Znajdziecie go pod tym adresem.

Autobus 100E - trasa ekspresowa do centrum Budapesztu

Kursujący przez całą dobę autobus 100E w około 40 minut dowiezie nas bezpośrednio do centrum miasta. Cała jego trasa składa się z zaledwie trzech przystanków: Kálvin tér, Astoria oraz Deák Ferenc tér (wszystkie z nich położone są przy stacjach metra). Przystanek na lotnisku znajduje się przy hali przylotów, pomiędzy dwoma terminalami.

Uwaga! W przypadku podróży powrotnej pamiętajmy, że autobus nie zawsze zatrzymuje się na przystanku Astoria - sprawdzimy to w rozkładzie.

Autobus 100E - bilety

W autobusach linii 100E obowiązuje specjalny bilet w cenie 2200 Ft (24,42 zł), który nie zezwala na późniejsze przesiadki do innych środków komunikacji miejskiej. Seniorzy powyżej 65. roku życia mogą podróżować bezpłatnie, podobnie jak dzieci poniżej 6. roku życia.

Polecamy Wam kupić bilet bezpośrednio w pojeździe w modelu Pay&GO. Za przejazd płacimy w specjalnym automacie, obsługującym wyłącznie płatności zbliżeniowe - możemy użyć karty płatniczej lub urządzenia mobilnego. Bilet jest od razu skasowany. Do autobusu wsiadamy przodem, gdzie znajduje się automat biletowy.

Alternatywnie, możemy nabyć również bilet fizyczny, który dostępny jest w automacie na lotnisku oraz w okienku miejskiego przewoźnika BKK. Bilety fizyczne są kasowane przez pracownika na przystanku. Ostatnią opcją jest zakup biletu cyfrowego w aplikacji BudapestGO - w takim przypadku musimy skasować go poprzez zeskanowanie kodu, który znajduje się na zewnątrz autobusu.

Autobus 100E - rozkłady

Autobus 100E kursuje codziennie: co około 6-10 minut w ciągu dnia, co około 10-15 minut wcześnie rano i wieczorem, oraz co około 30-40 minut w nocy.

Aktualny rozkład jazdy autobusu 100E znajdziemy na oficjalnej stronie miejskiej komunikacji publicznej. Więcej informacji o bilecie na przejazd znajdziecie tu.

Autobus 200E oraz przesiadka w metro M3

Innym sposobem na dostanie się do centrum komunikacją publiczną są autobusy 200E, które dowiozą nas do stacji metra Kőbánya-Kispest (linia M3), gdzie następnie możemy się przesiąść i kontynuować naszą podróż. Autobus 200E również kursuje całą dobę, ale nieco rzadziej. Aktualny rozkład jazdy oraz listę przystanków sprawdzimy tutaj.

W autobusach linii 200E obowiązują zwykłe bilety miejskie. Dostępne są m.in.:

  • bilety nieprzesiadkowe za 450 Ft (5,00 zł),
  • bilety nieprzesiadkowe kupowane u kierowcy za 600 Ft (6,66 zł),
  • bilet czasowy 30-minutowy pozwalający na przesiadki za 530 Ft (5,88 zł) (podróż może trwać dłużej, ale ostatnia przesiadka musi odbyć się do 30 minut od pierwszego skasowania),
  • bilet czasowy 90-minutowy pozwalający na przesiadki za 750 Ft (8,33 zł),
  • bilety czasowe (np. 24-godzinne).

Bilety zakupimy w okienku na lotnisku, w automacie lub w aplikacji BudapestGO. Jeśli chcemy przesiąść się w metro musimy zakupić bilet czasowy lub dwa bilety pojedyncze. Do autobusu wchodzimy przednim wejściem, a wychodzimy pozostałymi.

Dzieci poniżej 6. roku życia mogą podróżować bezpłatnie, podobnie jak osoby powyżej 65. roku życia.

Wszystkie informacje o transporcie publicznym w stolicy Węgier znajdziecie w naszym rozbudowanym przewodniku: Komunikacja miejska w Budapeszcie. Zestawienie cen biletów w kompaktowej formie umieściliśmy w artykule Ceny w Budapeszcie.

Uwaga! Linia 200E jest zwykłą linią miejską, przez co w godzinach szczytu podczas podróży powrotnej dostanie się do środka z bagażami może być nie lada wyzwaniem i nie każdemu się to udaje - zwłaszcza rano, gdy z linii tej korzysta wielu mieszkańców. Jeśli planujecie przejazd właśnie tym autobusem, najlepiej rozpocząć go na początkowej stacji. Linia ta zatrzymuje się w wielu przystankach. Bywają nawet sytuacje, że kierowca w ogóle nie zatrzymuje się na pośrednich stacjach, aby zabrać pasażerów. Wyjątek stanowi pasażer chcący opuścić pojazd.

Autobusy wahadłowe (dojazd pod konkretny adres)

Ciekawą alternatywą na dostanie się pod konkretny adres w Budapeszcie jest skorzystanie z usług autobusów wahadłowych firmy Minibud. Koszt za przejazd zależy od adresu docelowego. Firma reklamuje się cenami zaczynającymi się od 2490 Ft (27,64 zł) za osobę, jednak po wpisaniu adresu na słynnej ulicy Andrássy út cena potrafi być dwukrotnie wyższa.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika. Zarezerwować przejazd możemy też bezpośrednio na lotnisku.

Taksówka

Wygodnym sposobem na dostanie się do centrum Budapesztu jest skorzystanie z taksówki. Na lotnisku bez problemu znajdziemy taksówkę znanej firmy Főtaxi. W Budapeszcie nie ma jednej stałej kwoty za przejazd do centrum, powinniśmy jednak zapłacić około 9000 Ft (99,90 zł).

Opłata za wejście do taksówki wynosi w Budapeszcie 1100 Ft (12,21 zł) oraz 440 Ft (4,88 zł) za każdy przejechany kilometr.

Port lotniczy Budapeszt - informacje podstawowe

Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy imienia Ferenca Liszta w Budapeszcie

  • Nazwa w języku węgierskim: Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér
  • Nazwa w języku angielskim: Budapest Ferenc Liszt International Airport
  • Kod IATA - BUD
  • lość terminali: 2

Na lotnisku w Budapeszcie znajdują się terminale: terminal 2A dla lotów strefy Schengen (z niego będziemy korzystać, o ile nie lecimy do Wielkiej Brytanii) oraz terminal 2B dla lotów spoza strefy Schengen. Oba połączone są ze sobą budynkiem Sky Court, na terenie którego znajdziemy sklepy oraz restauracje. W przeszłości istniał jeszcze terminal 1, ale po bankructwie węgierskich linii lotniczych Malév został on zamknięty.

Dzięki rozsądnym cenom lotów oferowanych przez tanie linie lotnicze coraz więcej Polaków decyduje się na dostanie się do Budapesztu drogą powietrzną. Do stolicy Węgier polecimy Wizzairem z Warszawy lub Ryanairem z Modlina. Zdarza się również, że ciekawe promocje na loty oferuje także nasz narodowy przewoźnik LOT.

Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie lotniska.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama