Podróże po Europie

Lotnisko Budapeszt (BUD) - dojazd do centrum miasta

Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2023

Dzięki rozsądnym cenom lotów oferowanych przez tanie linie lotnicze coraz więcej Polaków decyduje się na dostanie się do Budapesztu drogą powietrzną. Do stolicy Węgier polecimy z Warszawy Wizzairem lub Ryanairem z Modlina oraz Poznania. Zdarza się również, że ciekawe promocje na loty oferuje także nasz narodowy przewoźnik LOT.

Budapesztańskie lotnisko znajduje się kawałek od centrum - oddalone jest od niego o około 16 kilometrów. Istnieje kilka możliwości dostania się do centrum - od mało wygodnej trasy z przesiadką, przez ekspresowe autobusy miejskie aż po autobusy wahadłowe czy taksówki.

Port lotniczy Budapeszt - informacje podstawowe

Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy imienia Ferenca Liszta w Budapeszcie

  • Nazwa w języku węgierskim: Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér
  • Nazwa w języku angielskim: Budapest Ferenc Liszt International Airport
  • Kod IATA - BUD
  • lość terminali: 2

Na lotnisku w Budapeszcie znajdują się terminale: terminal 2A dla lotów strefy Schengen (z niego będziemy korzystać, o ile nie lecimy do Wielkiej Brytanii) oraz terminal 2B dla lotów spoza strefy Schengen. Oba połączone są ze sobą budynkiem Sky Court, na terenie którego znajdziemy sklepy oraz restauracje. W przeszłości istniał jeszcze terminal 1, ale po bankructwie węgierskich linii lotniczych Malév został on zamknięty.

Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta?

Komunikacja publiczna

Najtańszym sposobem na przejazd z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta jest skorzystanie z autobusu komunikacji publicznej.

W planowaniu podróży może pomóc nam oficjalny planner udostępniony przez firmę odpowiedzialną za komunikacje publiczną w Budapeszcie - BKK. Dostępny jest w języku angielskim. Znajdziemy go pod tym adresem.

Autobus 100E - trasa ekspresowa do centrum Budapesztu

Autobus 100E w około 40 minut dowiezie nas bezpośrednio do centrum miasta. Cała jego trasa składa się z zaledwie trzech przystanków: Kálvin tér, Astoria oraz Deák Ferenc tér (wszystkie z nich położone są przy stacjach metra). Przystanek na lotnisku znajduje się przy hali przylotów, pomiędzy dwoma terminalami.

Uwaga! W przypadku podróży powrotnej pamiętajmy, że autobus nie zawsze zatrzymuje się na przystanku Astoria - sprawdzimy to w rozkładzie.

W autobusach linii 100E obowiązuje specjalny bilet w cenie 2200 Ft (25,96 zł), który nie zezwala na późniejsze przesiadki do innych środków komunikacji miejskiej. Bilet zakupimy w automacie, w okienku miejskiego przewoźnika BKK lub w aplikacji BudapestGO.

Aktualny rozkład jazdy autobusu 100E znajdziemy na oficjalnej stronie miejskiej komunikacji publicznej. Więcej informacji o bilecie na przejazd znajdziecie tu.

Autobus 200E oraz przesiadka w metro M3

Innym sposobem na dostanie się do centrum komunikacją publiczną są autobusy 200E, które dowiozą nas do stacji metra Kőbánya-Kispest (linia M3), gdzie następnie możemy się przesiąść i kontynuować naszą podróż. Aktualny rozkład jazdy oraz listę przystanków sprawdzimy tutaj.

W autobusach linii 200E obowiązują zwykłe bilety miejskie. Dostępne są m.in.:

  • bilety nieprzesiadkowe za 350 Ft (4,13 zł),
  • bilety nieprzesiadkowe kupowane u kierowcy za 450 Ft (5,31 zł),
  • bilet czasowy 30-minutowy pozwalający na przesiadki za 530 Ft (6,25 zł) (podróż może trwać dłużej, ale ostatnia przesiadka musi odbyć się do 30 minut od pierwszego skasowania),
  • bilet czasowy 90-minutowy pozwalający na przesiadki za 750 Ft (8,85 zł),
  • bilety czasowe (np. 24-godzinne).

Bilety zakupimy w okienku na lotnisku, w automacie lub w aplikacji BudapestGO. Jeśli chcemy przesiąść się w metro musimy zakupić bilet czasowy lub dwa bilety pojedyncze. Więcej o transporcie publicznym w stolicy Węgier napisaliśmy w artykule Komunikacja miejska w Budapeszcie.

Uwaga! Linia 200E jest zwykłą linią miejską, przez co w godzinach szczytu podczas podróży powrotnej dostanie się do środka z bagażami może być nie lada wyzwaniem i nie każdemu się to udaje - zwłaszcza rano, gdy z linii tej korzysta wielu mieszkańców. Jeśli planujemy przejazd właśnie tym autobusem najlepiej rozpocząć go na początkowej stacji. Linia ta zatrzymuje się w wielu przystankach. Bywają takie sytuacje, że kierowca nawet się nie zatrzymuje na pośrednich stacjach, żeby zabrać pasażerów. Wyjątek stanowi pasażer chcący opuścić pojazd.

Autobusy wahadłowe (dojazd pod konkretny adres)

Ciekawą alternatywą na dostanie się pod konkretny adres w Budapeszcie jest skorzystanie z usług autobusów wahadłowych firmy Minibud. Koszt za przejazd zależy od adresu docelowego. Firma reklamuje się cenami zaczynającymi się od 2490 Ft (29,38 zł) za osobę, jednak po wpisaniu adresu na słynnej ulicy Andrássy út cena potrafi być dwukrotnie wyższa.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie przewoźnika. Zarezerwować przejazd możemy też bezpośrednio na lotnisku.

Taksówka

Wygodnym sposobem na dostanie się do centrum Budapesztu jest skorzystanie z taksówki. Na lotnisku bez problemu znajdziemy taksówkę znanej firmy Főtaxi. W Budapeszcie nie ma jednej stałej kwoty za przejazd do centrum, powinniśmy jednak zapłacić około 7200 Ft (84,96 zł).

Opłata za wejście do taksówki wynosi w Budapeszcie 700 Ft (8,26 zł) oraz 300 Ft (3,54 zł) za każdy przejechany kilometr.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama