Lotnisko Budapeszt (BUD) - dojazd do centrum miasta

Dzięki rozsądnym cenom lotów oferowanych przez węgierskiego przewoźnika Wizz Air coraz więcej Polaków decyduje się na dostanie się do stolicy Węgier drogą powietrzną. Zdarza się również, że ciekawe promocje na loty do Budapesztu oferuje nasz narodowy przewoźnik LOT.

Budapesztańskie lotnisko znajduje się kawałek od centrum - oddalone jest od niego o około 16 kilometrów. Istnieje kilka możliwości dostania się do centrum - od mało wygodnej trasy z przesiadką, przez ekspresowe autobusy miejskie aż po autobusy wahadłowe czy taksówki.

Wybierasz się do Budapesztu?

Budapeszt

Budapeszt - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Węgier. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Informacje podstawowe

Nazwa: Międzynarodowy port lotniczy imienia Ferenca Liszta w Budapeszcie

  • Nazwa w języku węgierskim: Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér
  • Nazwa w języku angielskim: Budapest Ferenc Liszt International Airport
  • Kod IATA - BUD
  • lość terminali: 3

Na lotnisku w Budapeszcie znajdują się 3 terminale - terminal 1 (zamknięty), terminal 2A (dla strefy Schengen, tu będziemy lądować o ile nie lecimy na Węgry z Wielkiej Brytanii) oraz terminal 2B (spoza strefy Schengen).

Jak dojechać z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta?

Komunikacja publiczna

Najtańszym sposobem na dotarcie z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta jest skorzystanie z komunikacji publicznej. Możemy skorzystać z autobusów linii 100E lub 200E. W przypadku drugiego z nich musimy następnie przesiąść się w inny środek transportu.

W planowaniu podróży może pomóc nam oficjalny planner udostępniony przez firmę odpowiedzialną za komunikacje publiczną w Budapeszcie - BKK. Dostępny jest w języku angielskim. Znajdziemy go pod tym adresem.

Autobus linii 200E oraz przesiadka w metro M3

Do lipca 2017 roku najpopularniejszym sposobem na dostanie się z lotniska w Budapeszcie do centrum miasta była podróż autobusem linii 200E do stacji metra Kőbánya-Kispest (linia M3) i stamtąd podróż do centrum Budapesztu.

Niestety, linia 200E jest zwykłą linią miejską, przez co w godzinach szczytu dostanie się do środka z bagażami czasami było nie lada wyzwaniem i nie każdemu się udawało. Szczególnie gdy wybieraliśmy się na lotnisko rano. Jeśli planujemy przejazd właśnie tym autobusem najlepiej rozpocząć go na początkowej stacji. Linia ta zatrzymuje się w wielu przystankach. Bywają często takie sytuacje, że kierowca nawet się nie zatrzymuje na pośrednich stacjach, żeby zabrać pasażerów. Wyjątek stanowi pasażer chcący opuścić pojazd.

W autobusach linii 200E obowiązują zwykłe bilety miejskie nieprzesiadkowe (350 HUF - około 4,90 zł), bilety przesiadkowe (530 HUF - około 7,42 zł) oraz bilety czasowe (np. 24-godzinne). Bilety zakupimy w okienku na lotnisku. Bilet jednorazowy nieprzesiadkowy zakupiony u kierowcy kosztuje 450 HUF- około 6,30 zł. Jeśli chcemy przesiąść się w metro musimy zakupić bilet przesiadkowy. W innym wypadku będziemy musieli zakupić dwa bilety pojedyncze.

Autobusy kursują z lotniska od 4:00 do około północy. Niestety, metro przestaje funkcjonować po 21:00, czyli chcąc skorzystać z autobusu 200E będziemy musieli przesiąść się na autobus nocny 950.

Autobus linii 100E

W lipcu 2017 roku miasto udostępniło nową linię ekspresową obsługującą lotnisko - linię 100E. Autobusy kursują bezpośrednio z lotniska aż do Deák Ferenc tér. Po drodze autobus zatrzymuje się również na przystanku Kálvin tér.

Niestety, w autobusach linii 100E nie obowiązuje zwykłe bilety komunikacji miejskiej ani bilety czasowe. Musimy zakupić specjalny bilet kosztujący 900 HUF (około 12,60 zł). Bilet zakupimy w automacie, w okienku BKK lub u kierowcy. Seniorzy po 65. roku życia oraz dzieci do 6 lat podróżują za darmo.

Autobusy kursują co pół godziny z lotniska od 5:00 do 24:30, i co pół godziny od 4:00 do 23:30 z Deák tér.

Autobus nocny

Jeśli musimy dostać się na lotnisko w nocy po godzinach kursowania autobusów 100E, 200E czy metra możemy skorzystać z kombinacji autobusów 900 oraz 950. W trakcie kursowania metra możemy również spróbować skorzystać z kombinacji metro M1 + autobus 914 + autobus 950.

Najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsze sprawdzenie trasy na oficjalnym plannerze, do którego odnośnik umieściliśmy powyżej.

Autobusy wahadłowe

Ciekawą alternatywą na dostanie się pod konkretny adres w Budapeszcie jest skorzystanie z usług autobusów wahadłowych firmy Minibud. Koszt za przejazd zależy od adresu docelowego. Firma reklamuje się cenami zaczynającymi się od 2200 HUF za osobę (od około 30,80 zł), jednak po wpisaniu adresu na słynnej ulicy Andrássy út cena jest dwukrotnie wyższa.

Więcej informacji oraz możliwość rezerwacji miejsca dostępna jest pod tym adresem. Zarezerwować przejazd możemy również bezpośrednio na lotnisku.

Taksówka

Wygodnym sposobem na dostanie się do centrum Budapesztu jest skorzystanie z taksówki. Na lotnisku bez problemu znajdziemy taksówkę znanej firmy Fotaxi. W Budapeszcie nie ma jednej stałej kwoty za przejazd do centrum, powinniśmy jednak zapłacić około 7000 HUF (około 98 zł).

Opłata za wejście do taksówki wynosi w Budapeszcie 450 HUF (około 6,30 zł) oraz 280 HUF za każdy przejechany kilometr (około 3,92 zł).

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama