Muzeum Vasa w Sztokholmie

Muzeum Vasa to jedna z najbardziej znanych atrakcji Sztokholmu, i miejsce, którego nie można ominąć odwiedzając stolicę Szwecji. W środku znajdziemy niemal całkowicie zachowany i odrestaurowany okręt wojenny "Vasa" z XVII wieku. Szacuje się, że zachowało się blisko 95% oryginalnego 69-metrowego statku. Cała zewnętrzna obudowa udekorowana jest setkami dopracowanych rzeźb - szczególnie piękne rzeźbienie jest na rufie oraz na odchodzących od niej burtach.

Statek VASA w Sztokholmie

Historia i ciekawostki

Sam okręt uważany był za jeden z najważniejszych atutów szwedzkiej floty wojennej (stąd nazwa bezpośrednio odnosząca się do panującej dynastii), wyposażony był w 64 działa, a jego załoga liczyła do 450 osób, z czego blisko 300 miejsc było zarezerwowanych dla żołnierzy. Jego budowa została zainicjowana przez króla Gustawa II Adolfa i trwała dwa lata (1626-1627). Wykorzystano do niej ponad 1000 drzew dębu.

Statek VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie


Mimo imponujących kształtów w trakcie projektowania popełniono tragiczne błędy w obliczeniach i określeniu proporcji, przez co statek zatonął.. podczas swojego dziewiczego rejsu, odpływając ledwie kilometr od portu. Zgodnie z propagandą Szwedów miał być niezniszczalny, a został pokonany przez mocny wiatr, który przewrócił kolosa. W trakcie pierwszej podróży na pokładzie było około 150 osób, z czego blisko 50 osób poniosło śmierć. W trakcie prac wydobywczych udało się odnaleźć szkielety 16 członków załogi.

Wydobyte czaszki zostały poddane dokładnym badaniom, a ich odlewy oddano rekonstruktorom, którzy odtworzyli twarze ofiar. Dzięki temu dziś możemy spojrzeć prosto w oczy mieszkańcom XVII wiecznej Szwecji. Ta nieco makabryczna część wystawy znajduje się na samym dole muzeum.

Dla nas ciekawym może być fakt, że przeznaczeniem okrętu był atak na Polskę. I jakoś tak ciężko martwić się tym, jak skończyła się jego wojenna “przygoda” ;) Co jednak może dziś śmieszyć, szwedzka propaganda zwaliła winę.. na polskich szpiegów, którzy w pełnej konspiracji mieli wprowadzić błędne poprawki do planów budowy. Musiało minąć trochę czasu, nim sami Szwedzi przyznali się do własnych błędów w konstrukcji.

Jeśli dobrze przyjrzycie się zdobieniom tego przepięknego galeonu ujrzycie interesującą rzeźbę wąsatego mężczyzny, który wchodzi pod stół. To polski szlachcic, a rzeźba ma wymiar propagandowy. Miała pokazywać strach obywateli Rzeczypospolitej przed potęgą szwedzkiej armii. Jakby tego było mało pod nogami posągów przedstawiających szwedzkich wojaków umieszczono głowy polskich szlachciców.

Żaglowiec przeleżał w mule 333 lata. Na całe szczęście woda w miejscu gdzie zatonął nie jest silnie zasolona. Dzięki temu na burtach okrętu nie osadzały się żyjące w morzu świdraki okrętowce (rodzaj małż, które osiedlają się na wrakach okrętów np. na Karaibach). To sprawiło, że okręt został wydobyty w stanie pozwalającym na jego rekonstrukcję.

Muzeum VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie


Zwiedzanie

Samo muzeum zbudowane zostało z wielkim rozmachem. Od zewnątrz, na dachu, możemy zaobserwować trzy maszty. Ich wysokość odpowiada oryginalnej wysokości statku! W środku znajdziemy kilka poziomów - oprócz parteru każdy poziom jest zarazem galerią widokową, dzięki czemu możemy obejrzeć tę imponującą budowlę z każdej perspektywy - zarówno z dołu, z samej góry - i z każdej z czterech stron. Widok jest imponujący, i nawet mimo spędzenia tam dłuższej chwili ciężko przyzwyczaić się do jego ogromu.

Dodatkowo w muzeum znajdziemy także multimedialne wystawy (w tym informacje o wojnie polsko-szwedzkiej), łódkę służącą do transportu załogi oraz między innymi odtworzony kawałek pomieszczenia z armatami.

Muzeum VASA w Sztokholmie

Dzisiaj wrak jest ciemno brązowy, jednak nie jest to jego oryginalny kolor, a efekt setek lat pod wodą oraz prac konserwacyjnych. Przez wiele lat władze muzeum prowadziły badania mające na celu określenie dokładnej kolorystyki statku. Setki małych kawałków (wiórów) farby zostało poddanych analizie, co pozwoliło na niemal dokładne określenie oryginalnej kolorystyki okrętu. Co dla nas było szokiem, “Vasa” podczas dziewiczego rejsu był.. jasno czerwony!

Wizualizację kolorów można oglądać na ściennej projekcji oraz na modelu statku (w proporcjach 1/10).

Muzeum znajduje się na wyspie Djurgården, tuż za muzeum nordyckim - które również warto odwiedzić (przynajmniej sam budynek) w trakcie wizyty w tym mieście.

Dzisiaj Muzeum Vasa jest najpopularniejszym muzeum w całej Skandynawii, które odwiedza ponad milion osób każdego roku.

Wizualizacja kolorów z fragmentu okrętu Vasa - Muzeum VASA w Sztokholmie
Model statku Vasa - Muzeum VASA w Sztokholmie


Zwiedzanie Muzeum Vasa - Informacje praktyczne

Ceny biletów wstępu

  • dorośli 150 SEK (ok. 60 PLN),
  • dzieci w wieku 0-18 lat - wstęp bezpłatny (dzieci do 12. roku życia powinny przez cały czas przebywać pod opieka osoby dorosłej),

Płatność możliwa jest gotówką oraz kartą.

Więcej informacji o biletach znajdziecie na oficjalnej stronie, pod tym adresem Vasa Museet.

Dni i godziny otwarcia

  • od 1 czerwca do 31 sierpnia - codziennie od 8:30 do 18:00,
  • od 1 września do 31 maja - w środę od 10:00 do 20:00, w pozostałe dni od 10:00 do 17:00,
  • 26 grudnia od 10:00 do 17:00,
  • 31 grudnia od 10:00 do 15:00,
  • 1 stycznia od 10:00 do 17:00.

Muzeum jest nieczynne 1 stycznia oraz 24 i 25 grudnia.

!Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie
Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie

Reklama