Podróże po Europie

Muzeum Vasa w Sztokholmie

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022

Muzeum Vasa to jedna z największych atrakcji Sztokholmu i miejsce, którego nie powinniśmy pominąć odwiedzając szwedzką stolicę. We wzniesionym specjalnie do tego celu budynku przechowywany jest odrestaurowany okręt wojenny "Vasa" z XVII wieku, który przetrwał niemalże w całości. Szacuje się, że zachowało się blisko 95% oryginalnego 69-metrowego statku, którego cała zewnętrzna obudowa udekorowana była setkami dopracowanych rzeźb - szczególnie piękne rzeźbienie jest na rufie oraz na odchodzących od niej burtach.

Obecnie Muzeum Vasa jest najpopularniejszym muzeum w całej Skandynawii i każdego roku odwiedza je ponad milion osób.
[Statek VASA w Sztokholmie]
[Statek VASA w Sztokholmie]

Historia i ciekawostki

Sam okręt uważany był za jeden z najważniejszych atutów szwedzkiej floty wojennej (stąd nazwa bezpośrednio odnosząca się do panującej dynastii). Na jego wyposażeniu znajdowały się 64 działa, a cała załoga liczyła nawet 450 osób, z czego blisko 300 miejsc zarezerwowanych było dla żołnierzy. Jego budowa została zainicjowana przez króla Gustawa II Adolfa i trwała dwa lata (1626-1627). Wykorzystano do niej ponad 1000 drzew dębu.

Statek VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie

W trakcie projektowania tej imponującej jednostki popełniono tragiczne błędy w obliczeniach i określeniu proporcji, przez co statek zatonął już podczas swojego dziewiczego rejsu, odpływając ledwie kilometr od portu. Zgodnie z propagandą Szwedów miał on być niezniszczalny, a został pokonany przez mocny wiatr, który przewrócił kolosa. W trakcie pierwszej podróży na pokładzie było około 150 osób, z czego prawie 50 osób poniosło śmierć. W trakcie prac wydobywczych udało się odnaleźć szkielety 16 członków załogi.

Wydobyte czaszki zostały poddane dokładnym badaniom, a ich odlewy przekazano rekonstruktorom, którzy odtworzyli twarze ofiar. Dzięki temu możemy dziś spojrzeć prosto w oczy mieszkańcom XVII wiecznej Szwecji. Ta nieco makabryczna część wystawy znajduje się na samym dole muzeum.

Statek Vasa w Polska

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że przeznaczeniem okrętu był atak na Polskę. I jakoś tak ciężko martwić się tym, jak skończyła się jego wojenna “przygoda”. Co jednak może dziś lekko śmieszyć - szwedzka propaganda zwaliła winę... na polskich szpiegów, którzy w pełnej konspiracji mieli wprowadzić zmiany do planów budowy. Musiało minąć trochę czasu zanim sami Szwedzi przyznali się do własnych błędów w konstrukcji.

Jeśli dobrze przyjrzycie się zdobieniom tego przepięknego galeonu ujrzycie interesującą rzeźbę wąsatego mężczyzny, który wchodzi pod stół. To polski szlachcic, a rzeźba ma wymiar propagandowy. Miała pokazywać strach obywateli Rzeczypospolitej przed potęgą szwedzkiej armii. Jakby tego było mało pod nogami posągów przedstawiających szwedzkich wojaków umieszczono głowy polskich szlachciców.

Żaglowiec przeleżał w mule 333 lata. Na całe szczęście woda w miejscu gdzie zatonął nie jest silnie zasolona. Dzięki temu na burtach okrętu nie osadzały się żyjące w morzu świdraki okrętowce (rodzaj małż, które osiedlają się na wrakach okrętów np. na Karaibach). To sprawiło, że okręt został wydobyty w stanie pozwalającym na jego rekonstrukcję.

Muzeum VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie

Zwiedzanie statku-muzeum Vasa

Samo muzeum zbudowane zostało z wielkim rozmachem. Na dachu gmachu zaobserwować możemy trzy maszty, których wysokość odpowiada oryginalnej wysokości statku! W środku znajdziemy kilka poziomów - oprócz parteru każda kondygnacja jest zarazem galerią widokową, dzięki czemu możemy obejrzeć tę imponującą budowlę z każdej perspektywy - zarówno z dołu, z samej góry - i z każdej z czterech stron. Widok jest imponujący, i nawet mimo spędzenia tam dłuższej chwili ciężko przyzwyczaić się do jego ogromu.

Dodatkowo w muzeum znajdziemy także multimedialne wystawy (w tym informacje o wojnie polsko-szwedzkiej), łódkę służącą do transportu załogi oraz między innymi odtworzony kawałek pomieszczenia z armatami.

Na spokojne zwiedzenie Muzeum Vasa warto zaplanować od około 90 do maksymalnie 120 minut.
Głowy marynarzy stworzone na podstawie odlewów ich czaszek
Głowy marynarzy stworzone na podstawie odlewów ich czaszek

Czy wiesz, że...*

Współcześnie wrak jest ciemno brązowy, jednak nie jest to jego oryginalny kolor, a efekt setek lat pod wodą oraz prac konserwacyjnych. Przez wiele lat władze muzeum prowadziły badania mające na celu określenie dokładnej kolorystyki statku. Setki małych kawałków (wiórów) farby zostało poddanych analizie, co pozwoliło na niemal dokładne określenie oryginalnej kolorystyki okrętu. Co dla nas było szokiem, “Vasa” podczas dziewiczego rejsu był.. jasno czerwony!

Wizualizację kolorów można oglądać na ściennej projekcji oraz na modelu statku (w proporcjach 1/10).

Muzeum Vasa znajduje się na wyspie Djurgården, tuż za muzeum nordyckim, które również warto odwiedzić (a przynajmniej rzucić okiem na sam budynek). Więcej o atrakcjach wyspy przeczytacie w naszym artykule Djurgården - muzea, atrakcje
Wizualizacja kolorów z fragmentu okrętu Vasa - Muzeum VASA w Sztokholmie
Model statku Vasa - Muzeum VASA w Sztokholmie

Zwiedzanie Muzeum Vasa - informacje praktyczne

Muzeum Vasa - bilety wstępu

sezon letni (od maja do września)

  • normalny 190,00 kr (86,22 zł).

sezon zimowy (od października do kwietnia)

  • normalny 170,00 kr (77,15 zł).

Dzieci i młodzież w wieku 0-18 lat - wstęp bezpłatny (dzieci do 12. roku życia powinny przez cały czas przebywać pod opieka osoby dorosłej).

Płatność możliwa jest gotówką oraz kartą.

Więcej informacji o biletach znajdziecie na oficjalnej stronie, pod tym adresem Vasa Museet.

Dni i godziny otwarcia

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji

Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie
Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama