Podróże po Europie

Muzeum Vasa w Sztokholmie

Ostatnia aktualizacja: 13 lutego 2024

Muzeum Vasa to jedna z największych atrakcji Sztokholmu i miejsce, którego nie powinniśmy pominąć odwiedzając szwedzką stolicę. We wzniesionym specjalnie do tego celu budynku przechowywany jest odrestaurowany okręt wojenny "Vasa" z XVII wieku, który przetrwał niemalże w całości. Szacuje się, że zachowało się blisko 95% oryginalnego 69-metrowego statku, którego cała zewnętrzna obudowa udekorowana była setkami dopracowanych rzeźb - szczególnie piękne rzeźbienie znajdowało się na rufie oraz na odchodzących od niej burtach.

Obecnie Muzeum Vasa jest najpopularniejszym muzeum w całej Skandynawii i każdego roku odwiedza je ponad milion osób.
[Statek VASA w Sztokholmie]
[Statek VASA w Sztokholmie]

Historia i ciekawostki

Sam okręt uważany był za jeden z najważniejszych atutów szwedzkiej floty wojennej (stąd też nazwa, bezpośrednio odnosząca się do panującej dynastii). Na jego wyposażeniu znajdowały się 64 działa, a cała załoga liczyła nawet 450 osób, z czego blisko 300 miejsc zarezerwowanych było dla żołnierzy. Jego budowa została zainicjowana przez króla Gustawa II Adolfa i trwała dwa lata (1626-1627). Wykorzystano do niej ponad 1000 drzew dębu.

Statek VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie

W trakcie projektowania tej imponującej jednostki popełniono jednak tragiczne błędy w obliczeniach i określeniu proporcji, przez co statek zatonął już podczas swojego dziewiczego rejsu, odpływając ledwie kilometr od portu. Zgodnie z propagandą Szwedów miał on być niezniszczalny, a został pokonany przez mocny wiatr, który przewrócił kolosa. W trakcie pierwszej podróży na pokładzie było około 150 osób, z czego prawie 50 osób poniosło śmierć. W trakcie prac wydobywczych udało się odnaleźć szkielety 16 członków załogi.

Wydobyte czaszki zostały poddane dokładnym badaniom, a ich odlewy przekazano rekonstruktorom, którzy odtworzyli twarze ofiar. Dzięki temu możemy dziś spojrzeć prosto w oczy mieszkańcom XVII wiecznej Szwecji. Ta nieco makabryczna część wystawy znajduje się na samym dole muzeum.

Głowy marynarzy stworzone na podstawie odlewów ich czaszek
Głowy marynarzy stworzone na podstawie odlewów ich czaszek

Statek Vasa a Polska

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że przeznaczeniem okrętu był atak na Polskę. I jakoś tak ciężko martwić się tym, jak skończyła się jego wojenna “przygoda”. Co jednak może dziś lekko śmieszyć - szwedzka propaganda zwaliła winę... na polskich szpiegów, którzy w pełnej konspiracji mieli wprowadzić zmiany do planów budowy. Musiało minąć trochę czasu zanim sami Szwedzi przyznali się do własnych błędów w konstrukcji.

Jeśli dobrze przyjrzycie się zdobieniom tego przepięknego galeonu, ujrzycie interesującą rzeźbę wąsatego mężczyzny, który wchodzi pod stół. To polski szlachcic, a rzeźba ma wymiar propagandowy. Miała pokazywać strach obywateli Rzeczypospolitej przed potęgą szwedzkiej armii. Jakby tego było mało, pod nogami posągów przedstawiających szwedzkich wojaków umieszczono głowy polskich szlachciców.

Żaglowiec przeleżał w mule 333 lata. Na całe szczęście woda w miejscu zatonięcia nie jest silnie zasolona. Dzięki temu na burtach okrętu nie osadzały się żyjące w morzu świdraki okrętowce (rodzaj małż osiedlających się na wrakach okrętów np. na Karaibach). To sprawiło, że okręt został wydobyty w stanie pozwalającym na jego rekonstrukcję.

Muzeum VASA w Sztokholmie
Muzeum VASA w Sztokholmie

Zwiedzanie statku-muzeum Vasa

Samo muzeum zbudowane zostało z wielkim rozmachem. Na dachu gmachu zaobserwować możemy trzy maszty, których wysokość odpowiada oryginalnej wysokości statku!

W środku dla odwiedzających przygotowano kilka poziomów. Oprócz parteru każda kondygnacja jest zarazem galerią widokową, dzięki czemu możemy obejrzeć tę imponującą budowlę z każdej perspektywy: z dołu, z samej góry, a do tego z każdej z czterech stron. Widok jest imponujący, i nawet mimo spędzenia na miejscu dłuższej chwili ciężko przyzwyczaić się do jego ogromu.

Ponadto, w muzeum znajdziemy także multimedialne wystawy (w tym informacje o wojnie polsko-szwedzkiej), łódkę służącą do transportu załogi, a nawet odtworzony kawałek pomieszczenia z armatami.

Ile czasu potrzeba na zwiedzenie Muzeum Vasa?

Na spokojne zwiedzenie Muzeum Vasa warto zaplanować od około 90 do maksymalnie 120 minut.

Pamiętajcie, że odwiedzając muzeum w sezonie letnim - od maja do września - możecie natrafić na kolejki, ale nie powinny one wymagać więcej niż 30 minut oczekiwania.

Zwiedzanie przez osoby z ograniczoną mobilnością oraz rodziców z wózkami dziecięcymi

Muzeum Vasa zostało przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Na wszystkich piętrach znajdują się windy, co ułatwi również wizytę rodzicom z wózkami dziecięcymi.

Czy wiesz, że...

Współcześnie wrak jest ciemno brązowy, jednak nie jest to jego oryginalny kolor, a efekt spędzenia setek lat pod wodą oraz prac konserwacyjnych. Przez długi czas władze muzeum prowadziły badania mające na celu określenie dokładnej kolorystyki statku. Setki małych kawałków (wiórów) farby zostało poddanych analizie, co pozwoliło na niemal dokładne określenie oryginalnej kolorystyki okrętu. Co dla nas było sporym zaskoczeniem, statek "Vasa" podczas swojego dziewiczego rejsu był... jasno czerwony!

Wizualizację kolorów można oglądać na ściennej projekcji oraz na modelu statku (w proporcjach 1/10).

Wizualizacja kolorów z fragmentu okrętu Vasa - Muzeum VASA w Sztokholmie
Model statku Vasa - Muzeum VASA w Sztokholmie

Zwiedzanie Muzeum Vasa - informacje praktyczne

Muzeum Vasa - bilety wstępu

Ceny biletów różnią się w zależności od miesiąca:

Od maja do września

  • normalny 220,00 kr (84,90 zł).

Od stycznia do kwietnia

  • normalny 190,00 kr (73,32 zł).

Od października do grudnia

  • normalny 170,00 kr (65,60 zł).

Dzieci do 18 roku życia wchodzą bezpłatnie.

Płatność możliwa jest wyłącznie kartą.

Bilety możemy zakupić również online na oficjalnej stronie, ale nie zapewniają one pierwszeństwa w kolejce do atrakcji.

Więcej informacji o biletach znajdziecie na oficjalnej stronie, pod tym adresem Vasa Museet. Ceny innych atrakcji w Sztokholmie sprawdzicie w naszym zestawieniu Ceny w Sztokholmie.

Dni i godziny otwarcia

Aktualne dni i godziny otwarcia najlepiej sprawdzić na oficjalnej stronie atrakcji

Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie
Skan pocztówki z Muzeum VASA w Sztokholmie

Jak dojechać do Muzeum Vasa?

Muzeum Vasa znajduje się na wyspie Djurgården, pod adresem Galärvarvsvägen 14. Z centrum najłatwiej dojechać tramwajem nr 7 - wysiadamy na przystanku Nordiska museet/Vasamuseet. Alternatywnie możemy skorzystać z autobusu - najbliższe przystanki to Nordiska museet/Vasamuseet oraz Djurgårdsbron.

Najbliższa stacja metra to Karlaplan (linia czerwona), skąd będziemy mieć do pokonania około 10 minut pieszo. Ostatnią opcją jest prom - linie 80 i 82 dopływają do Allmänna gränd, skąd do przejścia pozostanie nam około 8 minut.

Więcej informacji o korzystaniu z transportu publicznego w Sztokholmie znajdziecie w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Sztokholmie.

Tuż za Muzeum Vasa znajduje się muzeum nordyckie, które również warto odwiedzić (a przynajmniej rzucić okiem na sam budynek). Więcej o atrakcjach wyspy przeczytacie w naszym artykule Djurgården - muzea, atrakcje

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama