Podróże po Europie

Lotnisko Sztokholm-Skavsta. Sprawdź jak dojechać do centrum Sztokholmu

Ostatnia aktualizacja: 14 lutego 2024

Lotnisko Sztokholm-Skavsta powinno być dobrze znane wszystkim poszukiwaczom tanich połączeń lotniczych, gdyż ten oddalony o około 100 kilometrów od stolicy Szwecji port lotniczy znajduje się często w czołówce najtańszych lotów z kilku polskich miast.

Pamiętajmy jednak, że zakup taniego biletu to dopiero początek wydatków. Chociaż ceny lotów z Polski na lotnisko Skavsta zaczynają się od około 100 zł, warto zdawać sobie sprawę, że dojazd do centrum Sztokholmu może być droższy niż cena samego lotu!

Wybierasz się do stolicy Szwecji? Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach Sztokholmu.

Port lotniczy Sztokholm-Skavsta - najważniejsze informacje

  • Pełna nazwa: Stockholm Skavsta Airport (Nyköping Airport)* / *Stockholm Skavsta flygplats (Skavsta flygplats).
  • kod IATA - NYO
  • adres: General Schybergs plan 22, 611 92 Nyköping, Szwecja
  • Lotnisko posiada jeden terminal, który jest czynny od 5:00 do 23:00. Lotnisko jest zamykane na noc.

Lotnisko Sztokholm-Skavsta jest typowym portem dla tanich linii lotniczych. W momencie ostatniej aktualizacji z Polski na Skavsta lata linia Wizz Air z lotnisk w Krakowie i Warszawie (Chopin).

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu?

Najpopularniejszym sposobem na bezpośredni przejazd z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu jest skorzystanie z autobusu lotniskowego. Do wyboru mamy dwóch prywatnych przewoźników: Flixbus oraz Flygbussarna. Ponadto, możemy dojechać do stolicy Szwecji komunikacją publiczną, jednak wymagać to będzie od nas więcej wysiłku.

Po dotarciu na Sztokholmu, można przesiąść się na komunikację miejska, o której przeczytacie więcej w naszym przewodniku Komunikacja miejska w Sztokholmie.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu ostatniej aktualizacji naszego artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnych stronach przewoźników.

Autobus lotniskowy Flygbussarna

Najczęściej wybieranym sposobem na dojazd z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu jest skorzystanie z autobusu lotniskowego Flygbussarna, który zabierze nas bezpośrednio spod terminala i przewiezie w komfortowych warunkach do centrum stolicy Szwecji. Autobus kursuje pomiędzy lotniskiem Sztokholm-Skavsta a głównym dworcem autobusowym: Stockholm Cityterminalen. Czas podróży wynosi około 80-90 min.

Bilet, który możemy wykorzystać na dowolny kurs po przylocie, najlepiej jest zakupić online lub w oficjalnej aplikacji, gdzie obowiązuje niższa cena niż na miejscu. Odjazdy autobusów dopasowane są do przylotów - odjazd następuje około 30-45 minut po planowym wylądowaniu. Co warte odnotowania, w przypadku opóźnienia samolotu autobusy Flygbussarna czekają na pasażerów.

Aktualny rozkład autobusu Flygbussarna sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Ceny biletów:

rodzaj biletu cena on-line pełna cena
bilet normalny (od 18. roku życia) 229,00 kr (88,37 zł) 269,00 kr (103,81 zł)
bilet normalny - w obie strony (od 18. roku życia) 449,00 kr (173,27 zł) 509,00 kr (196,42 zł)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) 209,00 kr (80,65 zł) 229,00 kr (88,37 zł)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) - w dwie strony 409,00 kr (157,83 zł) 429,00 kr (165,55 zł)

Dzieci do 7. roku życia podróżują bezpłatnie, ale obowiązuje limit: na jednego rodzica możemy przypadać maksymalnie dwójka dzieci.

Gdzie kupić bilety na autobus Flygbussarna?

Podstawowym miejscem sprzedaży biletów na autobus lotniskowy Flygbussarna jest strona internetowa lub oficjalna aplikacja. Po pierwsze - bilet zakupiony w ten sposób jest tańszy. Dodatkowo, posiadając już wydrukowany lub zapisany na telefonie bilet nie musimy martwić się tuż po przylocie.

Jeśli jednak nie chcieliśmy dokonywać zakupu przez internet, możemy nabyć bilet już na lotnisku po wylądowaniu:

  • w punkcie sprzedaży (powinna być możliwość płatności gotówką),
  • w automacie na lotnisku oraz obok przystanku (tylko karta),
  • na pokładzie u kierowcy (ntylko karta).

Autobus firmy Flixbus - najtańszy sposób na dojazd z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu

Od jakiegoś czasu swój przystanek przy lotnisku posiada firma Flixbus, która dawniej kursowała jedynie z miasta Nyköping. Popularne zielone autobusy przewiozą nas na główny dworzec autobusowy w Sztokholmie (Stockholm Cityterminalen). Czas przejazdu to około 85 minut.

Flixbus posiada bardziej elastyczny cennik od opisywanej wcześniej firmy Flygbussarna i oferuje niższe ceny przy rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Podczas naszego ostatniego sprawdzenia najtańszy bilet przy wcześniejszym zakupie kosztował 139,00 kr (53,64 zł), czyli niemal dwukrotnie taniej od autobusu lotniskowego Flygbussarna.

W przypadku zakupu na ostatnią chwilę cena biletu może wynosić nawet 249,00 kr (96,09 zł).

Największą wadą Flixbusa jest jednak fakt, że posiada on ograniczoną liczbę kursów danego dnia i nie zawsze nam przypasuje.

Bilety na autobus FlixBus najlepiej zakupić z dużym z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus miejski + pociąg regionalny SJ - alternatywny sposób na dotarcie do centrum Sztokholmu

Do Sztokholmu możemy dojechać również komunikacją publiczną podczas podróży łączonej autobusem miejskim numer 515 oraz pociągiem regionalnym SJ.

Najpierw musimy wsiąść do autobusu miejskiego numer 515, który odjeżdża spod terminala i w około 10 minut dowiezie nas do miejscowości Nyköping. Wysiadamy na stacji Nyköping C (dworzec) i tam wsiadamy w pociąg (SJ Regionaltåg). Podróż pociągiem ze stacji Nyköping C na dworzec centralny w Stockholmie trwa około 65 min.

Najwygodniejszym sposobem na zakup biletu łączonego na oba przejazdy (autobus 515 oraz pociąg) jest skorzystanie z oficjalnej strony szwedzkiej kolei, którą znajdziecie tutaj. Jako stacja początkowa wybieramy Skavsta flygplats, a jako stacja końcowa możemy ustawić dworzec centralny Stockholm Central.

Podczas naszej ostatniej weryfikacji cena na przejazd łączony wynosiła 201,00 kr (77,57 zł), czyli nieco taniej niż autobus Flygbussarna, jednak drożej niż Flixbus kupowany z dużym wyprzedzeniem. Oszczędność ta, biorąc pod uwagę większa wymagania odnośnie logistyki, nie wydaje się być warta zachodu. Chyba, że nasz nocleg znajduje się blisko dworca kolejowego.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama