Podróże po Europie

Lotnisko Sztokholm-Skavsta (NYO) - dojazd z i do centrum Sztokholmu

Ostatnia aktualizacja: 18 lipca 2022

Lotnisko Sztokholm-Skavsta powinno być dobrze znane wszystkim poszukiwaczom tanich połączeń lotniczych, gdyż ten oddalony o około 100 kilometrów od stolicy Szwecji port lotniczy znajduje się zazwyczaj w czołówce wyników najtańszych lotów z polskich miast.

Pamiętajmy jednak, że zakup taniego biletu to dopiero początek wydatków. Mimo że ceny lotów z Polski na lotnisko Skavsta zaczynają się od 49 zł, to warto zdawać sobie sprawę, że dojazd do centrum Sztokholmu może być droższy niż cena samego lotu!

Lotnisko Sztokholm-Skavsta jest typowym portem dla tanich linii lotniczych. Z Polski do Skavsty lata linia Wizz Air z lotnisk w: Gdańsku (GDN), Katowicach (KTW), Krakowie (KRK), Warszawie (Chopin, WAW) i Wrocławia (WRO).

Wybierasz się do stolicy Szwecji? Sprawdź nasz przewodnik po atrakcjach Sztokholmu.

Port lotniczy Sztokholm-Skavsta - informacje podstawowe

Najważniejsze dane lotniska Sztokholm Skavsta:

  • pełna nazwa po angielsku: Stockholm Skavsta Airport (Nyköping Airport)
  • pełna nazwa po szwedzku: Stockholm Skavsta flygplats (Skavsta flygplats)
  • kod IATA - NYO
  • adres: General Schybergs plan 22, 611 92 Nyköping, Szwecja
  • Ilość terminali: 1
  • godziny otwarcia: otwarte 24 godziny.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu?

Podstawowym sposobem na bezpośredni przejazd z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu jest skorzystanie z autobusu lotniskowego - do wyboru mamy dwóch prywatnych przewoźników. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dojechać do stolicy Szwecji komunikacją publiczną, choć wymagać to będzie od nas więcej wysiłku.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu ostatniej akutalizacji naszego artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnych stronach przewoźników.

Autobus lotniskowy Flygbussarna

Najprostszym sposobem na dojazd z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu jest skorzystanie z autobusu lotniskowego Flygbussarna, który zabierze nas bezpośrednio spod terminala i przewiezie w komfortowych warunkach do centrum stolicy Szwecji. Autobus kursuje pomiędzy lotniskiem Sztokholm-Skavsta a głównym dworcem autobusowym - Stockholm Cityterminalen. Czas podróży wynosi około 80-90 min.

Bilet, który możemy wykorzystać na dowolny kurs po przylocie, najlepiej jest zakupić online, gdzie obowiązuje niższa cena niż na miejscu. Odjazdy autobusów dopasowane są do przylotów - odjazd następuje około 20-30 minut po przylocie. Co warte odnotowania - w przypadku opóźnienia samolotu autobusy Flygbussarna czekają na pasażerów.

Aktualny rozkład autobusu Flygbussarna sprawdzimy na oficjalnej stronie.

Ceny biletów:

rodzaj biletu cena on-line pełna cena
bilet normalny (od 18. roku życia) 219,00 kr (99,38 zł) 259,00 kr (117,53 zł)
bilet normalny - w obie strony (od 18. roku życia) 438,00 kr (198,76 zł) 499,00 kr (226,45 zł)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) 199,00 kr (90,31 zł) 219,00 kr (99,38 zł)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) - w dwie strony 398,00 kr (180,61 zł) 419,00 kr (190,14 zł)
dzieci do 7. roku życia bezpłatnie

Gdzie kupić bilety na autobus Flygbussarna?

Podstawowym miejscem sprzedaży biletów na autobus lotniskowy Flygbussarna jest strona internetowa lub oficjalna aplikacja. Po pierwsze - bilet zakupiony w ten sposób jest tańszy. Dodatkowo, posiadając już wydrukowany lub zapisany na telefonie bilet nie musimy martwić się tuż po przylocie.

Jeśli jednak nie chcieliśmy dokonywać zakupu przez internet, to możemy dokonać go: na lotnisku, w specjalnym punkcie sprzedaży, w automacie na lotnisku oraz obok przystanku, a także u kierowcy (na pokładzie zapłacimy tylko kartą kredytową).

Więcej informacji, godziny odjazdów oraz rezerwacje on-line dokonać można na oficjalnej stronie przewoźnika - Flygbussarna.

Autokar firmy Flixbus - najtańszy sposób na dojazd z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu

Od jakiegoś czasu swój przystanek przy lotnisku ma również firma Flixbus, która wcześniej kursowała jedynie z miasta Nyköping. Popularne autobusy swój przystanek końcowy również mają na głównym dworcu autobusowym w Sztokholmie (Stockholm Cityterminalen).

Flixbus posiada bardziej elastyczny cennik od firmy Flygbussarna i oferuje niższe ceny przy rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem - podczas naszego ostatniego sprawdzenia najtańszy bilet przy wcześniejszym zakupie kosztował 119,00 kr (54,00 zł), czyli niemal dwukrotnie taniej od autobusu lotniskowego Flygbussarna.

W przypadku zakupu na ostatnią chwilę cena biletu wynosi nawet 249,00 kr (113,00 zł).

Bilety na autobus FlixBus kupujemy z wyprzedzeniem na oficjalnej stronie przewoźnika.

Autobus miejski + pociąg regionalny SJ - alternatywny sposób na dotarcie do centrum Sztokholmu

Do Sztokholmu możemy dojechać również komunikacją publiczną podczas podróży łączonej autobusem miejskim numer 515 oraz pociągiem regionalnym SJ.

Najpierw musimy wsiąść do autobusu miejskiego numer 515, który odjeżdża spod terminala i w około 10 minut dowiezie nas do miejscowości Nyköping. Wysiadamy na stacji Nyköping C (dworzec) i tam wsiadamy w pociąg (SJ Regionaltåg). Podróż pociągiem ze stacji Nyköping C do Stockholm C trwa około 65 min.

Najwygodniejszym sposobem na zakup biletu łączonego na oba przejazdy (autobus 515 oraz pociąg) jest skorzystanie z oficjalnej strony szwedzkiej kolei, którą znajdziecie tutaj. Jako stacja początkowa wybieramy Skavsta flygplats, a jako stacja końcowa możemy ustawić dworzec centralny Stockholm Central.

Podczas naszej ostatniej weryfikacji cena na przejazd łączony wynosiła 193,00 kr (87,58 zł), czyli nieco taniej niż autobus Flygbussarna (i drożej niż Flixbus kupowany z dużym wyprzedzeniem). Oszczędność ta, biorąc pod uwagę większa wymagania odnośnie logistyki, nie wydaje się być warta zachodu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama