Lotnisko Sztokholm-Skavsta (NYO) - dojazd z i do centrum Sztokholmu

Port lotniczy Sztokholm-Skavsta

Lotnisko Sztokholm-Skavsta powinno być dobrze znane czytelnikom, którzy szukają tanich połączeń lotniczych. To oddalone o około 100 kilometrów od stolicy Szwecji lotnisko pojawia się często turystom, którzy wyszukują najtańszych lotów wychodzących z polskich miast.

Niestety, zakup taniego biletu jest dopiero początkiem wydatków. Mimo że ceny lotów z Polski na lotnisko Skavsta zaczynają się od 39 zł (w niektórych promocjach linii lotniczych można kupić jeszcze taniej), to dojazd do centrum Sztokholmu może już być prawie dwa razy droższy niż cena samego lotu!

Lotnisko Sztokholm-Skavsta jest typowym portem lotniczym dla tanich linii. Połączenia z Polski z tym lotniskiem oferuje linia Wizz Air z lotnisk: Gdańsk (GDN), Katowice (KTW), Lublin (LUZ), Poznań (POZ) i Warszawa-Chopin (WAW) i Wrocław (WRO), natomiast Ryanair z lotnisk: Gdańsk (GDN),Warszawa Modlin (WMI) oraz Kraków (KRK).

Wybierasz się do Sztokholmu?

Sztokholm

Sztokholm - zwiedzanie i informacje praktyczne

Sprawdź nasz przewodnik i dowiedz się jak zwiedzać stolicę Szwecji. Największe atrakcje, opisane dzielnice i praktyczne wskazówki pomogą zaplanować Ci wyjazd.

Najważniejsze dane lotniska Sztokholm Skavsta:

  • pełna nazwa po angielsku: Stockholm Skavsta Airport (Nyköping Airport)
  • pełna nazwa po szwedzku: Stockholm Skavsta flygplats (Skavsta flygplats)
  • kod IATA - NYO
  • adres: General Schybergs plan 22, 611 92 Nyköping, Szwecja
  • Ilość terminali: 1
  • godziny otwarcia: otwarte 24 godziny.

Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu?

Jedynym sposobem na bezpośredni przejazd z lotniska Sztokholm-Skavsta do centrum Sztokholmu jest skorzystanie z autobusu lotniskowego. Nie oznacza to jednak, że nie możemy dojechać do stolicy Szwecji w (nieco) tańszy sposób.

Uwaga! Poniższe informacje (m.in. ceny, rozkłady, trasy, numery linii czy przystanki) były aktualne w dniu opublikowania bądź ostatniego sprawdzenia artykułu. Niestety, mogły one od tego czasu ulec zmianie. Sugerujemy sprawdzenie przed przylotem wszystkich danych na oficjalnych stronach przewoźników.

Najwygodniejszy dojazd do centrum Sztokholmu - autobus lotniskowy Flygbussarna

Dojazd z lotniska Skavsta do centrum Sztokholmu może być jednak znacznie prostszy. Wystarczy skorzystać z autobusu lotniskowego Flygbussarna, który zabierze nas bezpośrednio i wygodnie do centrum stolicy Szwecji. Autobus kursuje pomiędzy lotniskiem Sztokholm-Skavsta a głównym dworcem autobusowym - Stockholm City Cityterminalen. Czas podróży wynosi około 80-90 min.

Ceny biletów:

rodzaj biletu cena on-line pełna cena
bilet normalny (od 18. roku życia) 139 SEK (około 56 PLN) 159 SEK (około 64 PLN)
bilet normalny - w obie strony (od 18. roku życia) 278 SEK (około 112 PLN) 285 SEK (około 115 PLN)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) 119 SEK (około 48 PLN) 135 SEK (około 54 PLN)
bilet ulgowy (od 8 do 17 lat) - w dwie strony 238 SEK (około 96 PLN) 245 SEK (około 98 PLN)
dzieci do 7. roku życia bezpłatnie

Gdzie kupić bilety na autobus Flygbussarna?

Podstawowym miejscem sprzedaży biletów na autobus lotniskowy Flygbussarna jest strona internetowa. Po pierwsze - bilet zakupiony online jest tańszy. Dodatkowo, posiadając już wydrukowany lub zapisany na telefonie bilet, nie musimy tracić czasu tuż po przylocie.

Jeśli jednak nie chcieliśmy dokonywać zakupu przez internet, to możemy dokonać go: na lotnisku, w specjalnym punkcie sprzedaży, w automacie na lotnisku oraz obok przystanku, a także u kierowcy (na pokładzie zapłacimy tylko kartą kredytową).

Więcej informacji, godziny odjazdów oraz rezerwacje on-line dokonać można na oficjalnej stronie przewoźnika - Flygbussarna.

Najtańszy dojazd do centrum Sztokholmu

Jeśli zależy nam na oszczędności i wydaniu jak najmniejszej ilości pieniędzy, to możemy skorzystać z przejazdu łączonego z przesiadką w mieście Nyköping.

Nie będą to jednak duże oszczędności (w granicach kilku zaledwie kilku złotych), a przejazd będzie odbywał się z przesiadką zamiast bezpośrednio. Co więcej, chcąc zaoszczędzić musimy dokonać zakupu biletów odpowiednio wcześniej przez internet.

Autobus miejski + pociąg

Uwaga! W miesiącach letnich w 2019 roku przejazd pociągiem na trasie Nyköping C - Stockholm C jest utrudniony i wymaga przesiadek na trasie.

Do Sztokholmu możemy dojechać podczas podróży łączonej autobusem miejskim oraz pociągiem.

Autobusem miejskim (spod terminala) numer 515 dojeżdżamy do miejscowości Nyköping, wysiadamy na stacji Nyköping C (dworzec) i tam wsiadamy w pociąg (SJ Regionaltåg). Podróż pociągiem ze stacji Nyköping C do Stockholm C trwa około 65 min.

Ceny biletów kolejowych przy wcześniejszej rezerwacji zaczynają się od 95 SEK (około 38 PLN). Pamiętajmy jednak, że zakup biletów blisko terminu podróży może spowodować znaczny wzrost ceny.

Bilet na autobus nr 515 kosztuje 32 SEK (około 13 PLN). Bilety możemy zakupić na pokładzie (płatność tylko kartą) lub w kiosku Pressbyrån na lotnisku.

Na stronie internetowej szwedzkiej kolei można zakupić bilet łączony, którego koszt zaczyna się od około 127 SEK (około 51 PLN). Uwaga, bilet ten nie podlega zwrotowi ani wymianie.

Rezerwacji on-line dokonać można na oficjalnej stronie szwedzkiego przewoźnika - sj.se.

Autobus miejski + autokar

Autobus miejski numer 515 zawiezie nas z lotniska Skavsta do przystanku Nyköping C (Centralstation). Cena biletu wynosi 32 SEK (około 13 PLN). Bilety możemy zakupić na pokładzie (płatność tylko kartą) lub w kiosku Pressbyrån na lotnisku.

Stąd trzeba przejść około 850 metrów do Nyköping busstation skąd odjeżdżają autokary do Sztokholmu. Linię obsługuje przewoźnik Swebus, który należy obecnie do marki Flixbus. Czas podróży wynosi około 90 minut.

Minimalny koszt (przy dużo wcześniejszej rezerwacji biletów autokarowych) dojazdu do centrum Sztokholmu = autobus nr 515 + autokar (+ rezerwacja) = 32 SEK (około 13 PLN) + od 99 SEK (około 40 PLN) = 131 SEK (około 53 PLN)

Bilety można zakupić na tej stronie tutaj.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama