Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Sztokholmie - 10 atrakcji poza utartym szlakiem

22 kwietnia 2024

Stolica Szwecji pełna jest wspaniałych zabytków i muzeów - w naszym zestawieniu największych atrakcji Sztokholmu opisaliśmy najważniejsze z nich. Warto jednak zboczyć z utartego szlaku i poszukać mniej oczywistych, lecz równie fascynujących miejsc, które są omijane przez większość turystów.

Dotychczas udało nam się odwiedzić Sztokholm czterokrotnie i za każdym razem odkrywaliśmy w nim coś nowego. W naszym artykule chcemy podzielić się z Wami naszymi ulubionymi miejscami poza utartym szlakiem, które warto odwiedzić w czasie pobytu w stolicy Szwecji.

Skogskyrkogården - leśny cmentarz wpisany na listę UNESCO

W wielu historycznych miastach Europy można natknąć się na monumentalne cmentarze, które swoją piękną architekturą i bogatą kolekcją pomników przypominają raczej galerie sztuki niż miejsca wiecznego spoczynku. W Sztokholmie jednak najbardziej znany cmentarz jest tego całkowitym przeciwieństwem.

Leśny cmentarz Skogskyrkogården swoją surową architekturą nawiązuje do nordyckiego klasycyzmu i modernizmu. Zaprojektowany i stworzony w latach 1915 - 1940, nie oferuje nic monumentalnego. Mimo to potrafi zaintrygować, a jego charakterystycznymi elementami są ścieżki prowadzące wzdłuż drzew, wzgórze medytacji oraz spokojna, oddalona od miejskiego zgiełku lokalizacja.

Skogskyrkogården - leśny cmentarz w Sztokholmie
Skogskyrkogården - leśny cmentarz w Sztokholmie

Cmentarz Skogskyrkogården uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł skandynawskiego modernizmu, czego potwierdzeniem było wpisanie go w 1994 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Na cmentarzu spoczywa między innymi słynna aktorka Greta Garbo.

Wizyta na cmentarzu Skogskyrkogården nie należy na pewno do najbardziej oczywistych atrakcji Sztokholmu, ale może zainteresować czytelników poszukujących nieco innych doświadczeń.

Muzeum Hallwyl - zwiedzanie arystokratycznej rezydencji

Hallwylska museet to jedno z naszych odkryć podczas ostatnich wizyt w Sztokholmie. Samo określenie "muzeum" nie do końca oddaje specyfikę tego miejsca. Jest to historyczny pałac (Hallwylska palatset) zbudowany w latach 1893-1898, w stylu weneckiego gotyku.

Mieszkali w nim hrabia i hrabina von Hallwyl, który posiadali ogromne środki finansowe i ufundowali sobie najbardziej okazałą prywatną rezydencję w mieście.

Dom ten jest doskonałym przykładem rezydencji bogatej arystokracji. Wewnątrz można zobaczyć m.in. idealnie zachowane pokoje mieszkalne, łazienkę, pokój do odpoczynku ze stołem do gry w bilard czy palarnię. Przy okazji hrabina Anna Fridrica Wilhelmina była kolekcjonerką sztuki, dzięki czemu dom zawiera setki artystycznych przedmiotów.

Właściciele przekazali swój dom władzom publicznym, aby te mogły urządzić w nim muzeum. Bilet wstępu pozwala zwiedzić dwa piętra, jednak codzienne organizowane są również wycieczki z przewodnikiem, podczas których można zobaczyć wszystkie pięć pięter. Aktualne ceny sprawdzicie na oficjalnej stronie.

Fotografiska

Fotografiska to prywatna galeria poświęcona współczesnej fotografii, która mieści się w nowoczesnym budynku, wzniesionym bezpośrednio nad wodą. Wewnątrz działa kawiarnia z pięknym widokiem na park rozrywki Tivoli Gröna Lund, oferująca smaczne przysmaki.

Wystawy są tymczasowe, więc przed wizytą warto sprawdzić, czy aktualna ekspozycja nas zainteresuje. Sami odwiedziliśmy to miejsce dwukrotnie, chociaż początkowo nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać.

Muzeum wchodzi w skład Stockholm Pass i jest czynne dłużej niż inne placówki kulturalne w mieście.

Riksdag (parlament) na wyspie Helgeandsholmen

Kolejną wyspą wchodzącą w skład Gamla Stan jest Helgeandsholmen. Znajduje się ona na północ od Pałacu Królewskiego. Dziś mieści się tu szwedzki parlament Riksdag, który zajmuje niemal połowę powierzchni całej wyspy. Gmach parlamentu został wzniesiony w latach 1897-1905.

Riksdag - Parlament w Sztokholmie
Riksdag - Parlament w Sztokholmie

Zwiedzanie Riksdagu

Szwedzki parlament można odwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzanie jest darmowe, ale odbywa się wyłącznie w weekendy. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (do zaledwie 28 osób!), konieczna jest wcześniejsza rezerwacja. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie.

Pozostały obszar wyspy zajmuje mały park znajdujący się naprzeciwko parlamentu (Riksplan) oraz drugi park, położony na niższym poziomie (Strömparterren). Zwłaszcza ten drugi jest przyjemnym miejscem na odpoczynek i dobrym punktem obserwacyjnym.

Drottninggatan - główna ulica handlowa w Sztokholmie

Drottninggatan, czyli "Ulica Królowej", to najpopularniejszy deptak handlowy w mieście. Sami nie jesteśmy miłośnikami zakupów, jednak lubimy tamtędy spacerować i oglądać najróżniejsze dekoracje.

Podczas spaceru warto zwrócić uwagę na blokady w formie lwów, których celem jest zablokowanie wjazdu. Po atakach terrorystycznych ich liczba została zwiększona i pojawiły sie większej ilości miejsc.

Królewskie stajnie (Kungliga Hovstallet)

Niemal w samym sercu Sztokholmu znajduje się siedziba królewskich stajni. Obecnie w służbie jest tu około 20 zwierząt. Poza końmi, królewskie stajnie przechowują także historyczne powozy oraz samochody należące do rodziny królewskiej.

Kompleks można zwiedzić w ramach 45-minutowej wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim. Więcej informacji o godzinach na oficjalnej stronie.

  • Strandvägen - promenada ciągnąca się od placu Nybroplan aż do mostu prowadzącego na wyspę Djurgården. Wzdłuż trasy mijamy dziesiątki pięknych budynków oraz zacumowanych łódek.

Dramaten

Królewski Teatr Dramatyczny mieści się w secesyjnym budynku z początku XX wieku. Warto zobaczyć imponującą fasadę budynku. Teatr można zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem, należy jednak wcześniej napisać z prośbą o informacje o dostępnych datach.

Królewski Teatr Dramatyczny w Sztokholmie - Dramaten
Królewski Teatr Dramatyczny w Sztokholmie - Dramaten

Wieża telewizyjna (Kaknästornet)

Położona na obrzeżach Sztokholmu wieża, z której nadają szwedzka telewizja publiczna oraz radio, ze swoją wysokością 155 m. przez długi czas była najwyższym budynkiem w całej Skandynawii.

Obecnie istnieje możliwość wjechania na punkt widokowy na górze oraz do restauracji. Widoki nie są jednak imponujące, a szyby bywają bardzo brudne. Można również spojrzeć przez kraty na zewnątrz. Wieża znajduje się dalej od centrum, dojazd możliwy jest autobusem.

Widok z wieży telewizyjnej Kaknästornet w Sztokholmie
Widok z wieży telewizyjnej Kaknästornet w Sztokholmie

Sky View

Sky View to bardzo nietypowy punkt widokowy - kula wjeżdżająca na dach hali Ericsson Globe. Z góry nie zobaczymy widoków na historyczną część Sztokholmu, jednak wjazd jest ciekawym doświadczeniem. Więcej: Relacja z wizyty na punkcie widokowym SkyView w Sztokholmie.

Na szczycie kuli SkyView w Sztokholmie
Na szczycie kuli SkyView w Sztokholmie

Zielony Sztokholm - mniej znane parki miejskie

Wyspa Djurgården to tylko jedno z wielu zielonych miejsc, które warto odwiedzić będąc w Sztokholmie. W stolicy Szwecji znajdziemy wiele ciekawych parków, w których spędzimy czas w słoneczny dzień lub podziwiając zimową aurę.

Oto niektóre z nich:

  • Cornelisparken - malutki park z kilkoma rzeźbami usytuowany na jednym ze wzgórz. Rozpościera się stąd ciekawy widok na wyspę Djurgården.
  • Skinnarviksberget - najwyżej położony naturalny punkt w Sztokholmie - jedno z naszych ulubionych miejsc na piknik oraz obserwację miasta,
  • Hagaparken - park Haga, zlokalizowany na obrzeżach, w dzielnicy Solna. W przeszłości był parkiem królewskim. Na jego terenie znajdują się m.in. Pałac Haga, Świątynia Echo oraz słynny niebieski drewniany namiot, który kiedyś służył jako stajnia, a dziś jako muzeum. Od 1922 roku na terenie parku znajduje się nekropolia szwedzkiej monarchii. W parku mieści się także motylarnia (Fjärilshuset) i akwarium z rekinami.
  • Nobelparken - mały park położony naprzeciwko wyspy Djurgården. W pobliżu znajdują się budynki ambasad. Możemy stąd podziwiać nabrzeże wyspy Djurgården.
  • Observatorielunden - mały park na wzgórzu w obrębie dzielnicy Norrmalm. Na jego szczycie znajduje się budynek Sztokholmskiego Obserwatorium. Park oferuje ciekawy widok na miasto. Warto usiąść na jednej z ławek na tarasie i odpocząć, obserwując zabudowę nowego miasta.
  • Rålambshovsparken - park lubiany przez mieszkańców, położony na wyspie Kungsholmen, nieopodal ratusza miejskiego. Jedna ze stron parku sąsiaduje z wodą, co czyni go idealnym miejscem na odpoczynek w ciepły dzień. Park znajduje się w pobliżu mostu Västerbron.
  • Långholmen - przechodząc pieszo mostem Västerbron, możemy dotrzeć na wyspę Långholmen, gdzie w przeszłości znajdowało się więzienie. Dziś w starym więzieniu mieści się hostel oraz muzeum. Na terenie wyspy znajduje się również urokliwy park oraz przyjemne ścieżki do spacerów nad wodą.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama