Relacja z wizyty na punkcie widokowym SkyView w Sztokholmie

Sztokholm będący miastem położonym na wyspach potrafi zaskoczyć oryginalnymi atrakcjami. Miasto może zauroczyć wspaniałymi widokami nad wodą i ogromną powierzchnią lasów oraz parków.

Podczas wizyty w tym mieście możemy cieszyć się z szerokiej oferty kulturalnej i rozrywkowej. Do odwiedzenia jest wiele muzeów, skorzystać możemy również z działającego tam (poza okresem zimowym) parku rozrywki, a także odbyć rejs łódką.

widoki z punktu widokowego SkyView - Sztokholm

Sztokholm zaskoczyć może dosyć ciekawym i oryginalnym miejscem, służącym za punkt widokowy. SkyView to nowa i dosyć oryginalna propozycja dla osób lubiących podziwiać miasto z góry. Konstrukcja zainstalowana została na Ericsson Globe.

SkyView w Sztokholmie

SkyView - punkt widokowy w Sztokholmie

!Sztokholm widziany z dachu SkyView
Sztokholm widziany z dachu SkyView

SkyView jest to zewnętrzna winda, prowadząca na samą górę dwie kuliste gondole wzdłuż równoległych torów z dołu kuli Globen.

!podczas mijania się z drugą kulistą gondolą na SkyView
podczas mijania się z drugą kulistą gondolą na SkyView

SkyView został otwarty w roku 2010. Konstrukcja dachu Ericsson Globe została wzmocniona tonami stali, oraz specjalnymi szynami. Szklane gondole zaprojektowane zostały przez producentów wyciągów narciarskich.

na górze Kuli Globen - SkyView w Sztokholmie

SkyView to miejsce położone w dzielnicy Johanneshov w Sztokholmie. Podczas dobrej pogody krajobraz prezentujący miasto może być ciekawy, jednak należy pamiętać, że Globen jest na tyle oddalone od centrum, że widok z jego szczytu mimo dobrej pogody nie zachwyci panoramą miasta. Nie zobaczymy stąd wiele zabytkowych obiektów czy też dużej części centrum.

widok na drugą kule wjeżdżającą na SkyView w Sztokholmie

Mimo swojej dalekiej lokalizacji względem najciekawszych panoramicznych widoków, wjazd na SkyView sam w sobie jest atrakcją. Poruszanie się w kuli po szynach może robić wrażenie. Podczas zjazdu polecamy ustawić się przy samej szybie, po drugiej stronie niż tory i cieszyć się powoli przesuwającą się windą.

podczas wjazdu na szczyt SkyView w Sztokholmie

Ericsson Globe

!Ericsson Globe i SkyView w Sztokholmie
Ericsson Globe i SkyView w Sztokholmie

Ericsson Globe (pierwotnie znany jako Stockholm Globe Arena, powszechnie określane w języku szwedzkim po prostu jako Globen) jest narodową areną, na której odbywają się zawody sportowe. Głownie hokej, tenis i lekkoatletyka. Oprócz tego organizowane są tam także różnego rodzaju wydarzenia muzyczne oraz kulturalne.

Budowla wyróżnia się pośród innych tego typu obiektów swoim dosyć nietypowym kształtem. Obiekt jest największym sferycznym budynkiem na świecie.

widok na Sztokholm ze SkyView

Przyciągająca z daleka wzrok biała kula ma 85 metrów wysokości, a jego średnica wynosi 110 metrów.

Ericsson Globe otworzono już w roku 1989. Jest to arena, na której Szwecja wygrała mistrzostwa hokeja na świecie (2013), Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej (2002), gdzie Nelson Mandela wygłosił swoje przemówienie (1990). Odbywały się tam również wielkie wydarzenia muzyczne, koncertowali tu światowej klasy artyści tacy jak: U2, Bruce Springsteen, Metallica, Lady Gaga i Beyonce.

SkyView w Sztokholmie podczas wjazdu

widok na drugą kulę SkyView podczas jej wjazdu

Informacje praktyczne

SkyView jest dosyć popularną atrakcją w mieście. Sam przejazd gondolą trwa ok 20 minut. Przed wejściem do szklanej kuli zostajemy skierowani do sali z krótką prezentacją filmową (z napisami w języku angielskim) o historii powstania największego kulistego budynku na świecie, o odbywających się tam wydarzeniach sportowych i innych oraz kilka faktów o samej konstrukcji o Globen i SkyView.

Z wjazdu najlepiej skorzystać rano, ponieważ możemy wtedy uniknąć kolejki. W małej kulistej i przeszklonej gondoli może przebywać jednocześnie około 15 osób.

Widok na Sztokholm ze szczytu SkyView

Dni i godziny otwarcia

  • poniedziałek - piątek: 09:30 - 18:00
  • sobota i niedziela: 09:30 - 16:00
  • inne:
    • Wigilia, Boże Narodzenie i Nowy Rok: nieczynne
    • Sylwester: 09: 30-17: 00

Ceny biletów wstępu

  • bilet normalny - 150 SEK (ok 70 zł)
  • bilet ulgowy dla dzieci w wieku 5-12 lat - 100 SEK (ok 47 zł)
  • bilet ulgowy dla osób od 65 roku życia - 100 SEK (ok 47 zł)

Więcej informacji na stronie: SkyView.

Bilety uprawniające do skorzystania z tej atrakcji nie należą do najtańszych, jednak warto polecić to miejsce ze względu na jej oryginalność.

Adres i dojazd

Ericsson Globen, Globentorget 2, Stockholm, Szwecja

Najłatwiej dojechać metrem do stacji Globe.

wizyta na platformie SkyView w Sztokholmie w widokami na miasto

Wideorelacja

Miłośników podziwiania miasta z góry zapraszamy na krótką relację wideo z odwiedzin SkyView w Sztokholmie:


Reklama