Podróże po Europie

Gröna Lund - park rozrywki w Sztokholmie

Ostatnia aktualizacja: 18 listopada 2022

Gröna Lund (dosłownie Zielony Gaj) to popularny park rozrywki położony na skraju Djurgården - jednej z centralnych i najbardziej urokliwych wysp w stolicy Szwecji. Jego historia sięga ostatniej ćwierci XIX wieku, choć obszar ten był wykorzystywany do celów rozrywkowych już stulecie wcześniej.

Gröna Lund jest widoczny z wielu punktów w mieście - tu jego panorama z przeciwnej strony zatoki Saltsjön
Gröna Lund jest widoczny z wielu punktów w mieście - tu jego panorama z przeciwnej strony zatoki Saltsjön

Gröna Lund zalicza się do największych atrakcji Sztokholmu i jest idealnym miejscem dla całych rodzin, gdzie możemy bawić się przez wiele godzin.

Oprócz ponad 30 rollercoasterów i karuzel na terenie parku odnajdziemy również lokale gastronomiczne, dom strachów i "strzelnice" z nagrodami. Latem - od maja do września - odbywają się tu koncerty, a w czasie Halloween i w okresie świątecznym park jest udekorowany tematycznie.

Gröna Lund w Sztokholmie - bilety oraz godziny otwarcia

Wstęp do parku jest płatny. Dawniej samo wejście oraz każda z atrakcji biletowane były oddzielnie, ale już jakiś czas temu wprowadzono bilety nielimitowane, z którymi możemy korzystać ze wszystkich kolejek i karuzel w parku bez ograniczeń.

Ceny biletów zależą od sezonu - najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie. Od 2021 roku bilety trzeba rezerwować wcześniej online (ich ilość na każdy dzień jest ograniczona) i nie można ich nabyć na miejscu. Nic nie wiadomo, aby w sezonie 2023 miało się to zmienić, choć warto to śledzić.

Gröna Lund - informacje praktyczne

 • park czynny jest w sezonie letnim - mniej więcej od końca kwietnia do września,
 • dodatkowo park otwierany jest również na czas Halloween oraz w okresie świątecznym (ale część największych atrakcji jest wtedy niedostępnych),
 • godziny otwarcia zależą od pory roku oraz konkretnego dnia - najlepiej sprawdzić to na oficjalnym kalendarzu,
 • w sezonie letnim spróbujmy omijać weekendy oraz dni wolne, kiedy są największe tłumy - z drugiej jednak strony po wprowadzeniu wymogu rezerwacji miejsca w parku nie występują już takie nawały ludzi jak dawniej.

W sezonie koncertowym dostępne są również specjalne bilety Grönan Live umożliwiające wstęp na wszystkie koncerty, ale bez możliwości korzystania z atrakcji.

Na wizytę w Gröna Lund powinniśmy zaplanować przynajmniej dwie godziny, choć my spędziliśmy w parku znacznie więcej czasu.
Jedno z wielu stanowisk gastronomicznych - w tym przypadku ze słodkościami
Jedno z wielu stanowisk gastronomicznych - w tym przypadku ze słodkościami

Jak dojechać do Gröna Lund?

Do Gröna Lund możemy dostać się na kilka sposobów:

 • zabytkowym tramwajem numer 7,
 • autobusem 67 odjeżdżającym z placu Karlaplan (przy linii czerwonej metra),
 • promem linii 82 odpływającym z przystani Slussen,
 • pieszo.

W przypadku spaceru pieszego pamiętajmy, że most na wyspę Djurgården oddalony jest znacznie od centrum, więc ruszając tam np. ze starówki czekać nas będzie długa wędrówka.

Więcej o korzystaniu z transportu publicznego w szwedzkiej stolicy napisaliśmy w artykule Komunikacja miejska w Sztokholmie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne.

Najciekawsze atrakcje

Do największych atrakcji Gröna Lund należą kolejki górskie oraz karuzele. My najbardziej lubimy karuzelę łańcuchową Eclipse, która wyróżnia się tym, że ma wysokość 122 m i w trakcie przejażdżki wjeżdżamy niemal na samą górę tej konstrukcji! Oprócz funkcji dostarczyciela dużej dawki adrenaliny należy więc ona również do ciekawych punktów widokowych w Sztokholmie. Karuzeli Eclipse nie polecamy jednak nikomu z dużym lękiem wysokości!

Wskazówka Wiele z atrakcji posiada ograniczenia pod względem wzrostu osób, mogących z nich skorzystać - mogą one wynosić np. 110 lub 140 cm.

Pozostałe wybrane atrakcje:

 • Katapulten - nazwa katapulta nie jest tu przesadzona, gdyż najpierw zostajemy wystrzeleni na wysokość 55 m, żeby wrócić na ziemię i po raz kolejny znaleźć się w górze. W przypadku tej atrakcji chyba nawet lęk wysokości nie będzie zbytnio przeszkodą, gdyż wszystko dzieje się na tyle szybko, że możemy nie mieć czasu zorientować się jak wysoko się znaleźliśmy.
 • Fritt Fall Tilt - jedna z najwyższych wież swobodnego spadania na świecie. Spadamy z około 80 m osiągając pod koniec prędkość zbliżoną do 100 km/h! Przy okazji powolnego (w porównaniu ze spadaniem) wjazdu na górę będziemy mogli rozkoszować sie widokiem na miasto.
FRITT FALL i FRIT FALL TILT w Gröna Lund w Sztokholmie
FRITT FALL i FRIT FALL TILT w Gröna Lund w Sztokholmie
 • Insane - niezwykle unikatowy rollercoaster - w tej kolejce górskiej fotele skonstruowane są w ten sposób, aby fotele na których siedzimy obracały się wokół własnej osi (przed wejściem do fotela opróżnijmy kieszenie ze wszystkiego, co może nam wypaść).
INSANE - atrakcje Gröna Lund w Sztokholmie
INSANE - atrakcje Gröna Lund w Sztokholmie
INSANE - Gröna Lund w Sztokholmie
INSANE - Gröna Lund w Sztokholmie
 • Twister - drewniana kolejka górka - przejażdżka nią może spodobać się całej rodzinie, bez względu na wiek.
Twister - drewniana kolejka górka w Gröna Lund w Sztokholmie
Twister - drewniana kolejka górka w Gröna Lund w Sztokholmie
 • Jetline - kolejny z rollercoasterów - może wygląda niepozornie, ale sprawi nam wiele frajdy!
JETLINE w Gröna Lund w Sztokholmie
JETLINE w Gröna Lund w Sztokholmie
 • Monster - jedna z nowszych kolejek górskich, która osiąga maksymalną prędkość 90 km/h!
 • Dom Koszmarów - dom strachów (sugerowany minimalny wiek dla dzieci to 7 lat),
 • oraz różne karuzele i inne przejażdżki przeznaczone głównie dla młodszych (choć nie tylko) odwiedzających.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama