Podróże po Europie

Komunikacja miejska w Sztokholmie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2022

Sztokholm może pochwalić się rozbudowaną siecią transportu publicznego. Odwiedzając stolicę Szwecji możemy korzystać z metra, autobusów, pociągów podmiejskich, tramwaju oraz miejskich linii wodnych.

Jak działa komunikacja miejska w Sztokholmie?

Cały system transportu miejskiego w Sztokholmie jest zintegrowany i odpowiada za niego firma Storstockholms Lokaltrafik (w skrócie SL). We wszystkich rodzajach komunikacji miejskiej (metro, autobusy, pociągi podmiejskie, promy) obowiązują te same bilety, dzięki czemu w trakcie podróży możemy dowolnie zmieniać środek transportu.

Gdzie kupić bilety?

W Sztokholmie dostępnych jest wiele różnych opcji zakupu biletów. Możemy:

 • korzystać z opcji pay as you go (dotyczy opłat za pojedynczy przejazd),
 • kupić bilet jednorazowego użytku w automacie lub w punkcie sprzedaży,
 • nabić bilet czasowy na kartę przedpłaconą SL Access Card lub opłacić nią pojedynczy przejazd,
 • kupić bilet w aplikacji SL-Reseplanerare och biljetter.

Nie warto korzystać ze sztokholmskiego transportu publicznego bez biletu - ewentualna kara wynosi aż 1500,00 kr (680,70 zł) plus cena biletu za pojedynczy przejazd

Pamiętajmy, że w Sztokholmie w żadnym środku transportu nie ma możliwości zakupu biletu na pokładzie za gotówkę. Jedynym wyjątkiem jest tramwaj linii 7, gdzie bilet możemy zakupić u kierującego pojazdem.

Pay as you go

Od jakiegoś czasu w Sztokholmie istnieje możliwość opłaty za przejazd w systemie pay as you go (podobnym do tego znanego z Londynu. Dzięki temu nie musimy kupować biletu z wyprzedzeniem - zamiast tego przykładamy naszą zbliżeniową kartę płatniczą do czytnika, a na koniec dnia z naszego konta zostanie pobrana opłata za wykorzystane przejazdy.

Chcąc skorzystać z opcji pay as you go wystarczy przyłożyć kartę płatniczą (ewentualnie telefon, zegarek) do czytnika w autobusie/tramwaju lub na bramkach na stacjach metra i kolejki podmiejskiej.

Bilety komunikacji miejskiej w Sztokholmie

W Sztokholmie występują dwa podstawowe typy biletów - bilety jednorazowe oraz bilety czasowe (travelcards).

Bilet jednorazowe

Bilet jednorazowy pozwala na jeden przejazd z przesiadkami trwający 75 minut.

Bilet jednorazowy kosztuje zawsze (bez względu na sposób zakupu) 39,00 kr (17,70 zł) lub w wersji ulgowej 26,00 kr (11,80 zł).

Bilety na pojedynczy przejazd możemy zakupić na kilka sposób:

 • korzystając z opcji pay as you go (najwygodniejszy sposób),
 • w aplikacji mobilnej SL-Reseplanerare och biljetter,
 • w wersji fizycznej w punktach sprzedaży (z logiem SL) oraz w automatach biletowych na stacjach,
 • z kartą SL Access credit - przed podróżą odbijamy naszą kartę, z której pobrane zostaną wpłacone wcześniej środki odpowiadające cenie biletu.
Uwaga! Wchodząc do pojazdu lub wchodząc na stację metra/kolejki podmiejskiej nie zapomnijmy odbić biletu/karty/telefonu w czytniku.

Pay as you go - co jeszcze warto wiedzieć?

 • W przypadku płatności w modelu pay as you go również obowiązuje 75 minutowa ważność biletu - jeśli w trakcie jej trwania zmienimy środek transportu (np. po 45 minutach), to system potraktuje całość jako jedną podróż.
 • Środki podliczane są na koniec dnia i dopiero wtedy płatność pobierana jest z karty.
 • Jeśli podróżujemy w więcej osób, to każdy pasażer musi posiadać własną kartę - nie ma możliwości zapłacenia jedną kartą za więcej niż jednego podróżnego!
 • jeśli chcemy korzystać z biletów ulgowych, musimy przynajmniej dzień wcześniej skonfigurować tę opcję na stronie sl.se.

Uwaga! Chcąc skorzystać z opcji pay as you go upewnijmy się w jaki sposób nasz bank przelicza kurs waluty. Płatność pay as you go jest praktycznie bezkosztowa z kartami walutowymi (wydanymi np. przez firmę Revolut), ale w przypadku normalnej karty kurs może być skrajnie niekorzystny.

Bilety czasowe

Jeśli planujemy korzystać regularnie z komunikacji miejskiej w Sztokholmie możemy rozważyć zakup biletów czasowych travelcard. Dla turystów przydatne są ich trzy warianty:

 • bilet 24-godzinny - normalny 165,00 kr (74,88 zł), ulgowy 110,00 kr (49,92 zł),
 • bilet 72-godzinny - normalny 330,00 kr (149,75 zł), ulgowy 220,00 kr (99,84 zł),
 • bilet 7-dniowy - normalny 430,00 kr (195,13 zł), ulgowy 290,00 kr (131,60 zł),

Dwa pierwsze ważne są przez określony czas od momentu pierwszego ich użycia. Czyli jeśli skorzystamy z wersji 24-godzinnej pierwszy raz o 12:00, to będzie ona ważna do 12:00 kolejnego dnia.

Bilety 7-dniowe ważne są od godziny 00:00 pierwszego dnia ich wykorzystania do godziny 4:30 dnia następującego po końcu ważności biletu. Jeśli użyjemy biletu tygodniowego po raz pierwszy we wtorek o 13:30, to będzie on ważny do następnego wtorku do godziny 4:30

Gdzie kupimy karty czasowe (travelcards) w Sztokholmie?

 • bilety 24- i 72-godzinne możemy zakupić w wersji fizycznej w punktach sprzedaży i automatach (nie zakupimy jednak w ten sposób biletów tygodniowych),
 • wszystkie trzy rodzaje biletów zakupimy w aplikacji mobilnej SL-Reseplanerare och biljetter,
 • wszystkie trzy rodzaje biletów czasowych "nabijemy" na kartę przedpłaconą SL Access card.

W przypadku biletów czasowych możemy korzystać również ze statków łączących Slussen z Djurgården (linia 82) oraz z linii 80 i 89.

Bilety ulgowe

 • bilety ulgowe w Sztokholmie przysługują dzieciom/młodzieży poniżej 20. roku życia oraz osobom po 65. roku życia.
 • dzieci do lat 7 mogą podróżować za darmo w asyście dorosłego z ważnym biletem.

Pamiętajmy, że chcąc korzystać z przejazdów ulgowych z kartą SL Access musimy zmienić tryb karty w automacie.

Od piątku od godziny 12:00 do końca niedzieli możliwy jest przejazd dzieci do lat 12 z opiekunem za darmo (na jedną osobę dorosłą przypada maksymalnie 6 dzieci). Podobne zasady obowiązują podczas świąt publicznych. Więcej informacji znajdziecie tutaj

Karta SL Access Card w Sztokholmie

W Sztokholmie podstawowym sposobem na korzystanie z komunikacji publicznej jest posiadanie karty miejskiej. W stolicy Szwecji produkt ten nazywa się SL Access Card, działa na zasadzie karty przedpłaconej i powala na płatność za pojedyncze przejazdy lub nabicie na kartę biletu czasowego.

Po wprowadzeniu wygodnych opcji płatności takich jak pay as you go czy aplikacja mobilna karta SL Access Card wydaje się mało przydatna dla turystów przyjeżdżających na krótko. Co prawda dawniej opłata za pojedynczy przejazd była niższa z kartą SL Access Card niż w przypadku innych rodzajów płatności, ale obecnie obowiązuje jedna stała cena.

Zakup karty SL Access Card ma sens przede wszystkim w sytuacji, gdy nie mamy dobrej karty walutowej i dodatkowe opłaty za korzystanie z innych opcji byłyby zbyt wysokie, a chcielibyśmy zakupić bilet 7-dniowy lub nie przejmować się zakupem biletów na pojedyncze przejazdy.

Koszt karty to 20,00 kr (9,08 zł). Po zakupie możemy wpłacać na nią środki. Zasilanie karty po szwedzku nazywa się reskassa. Jeśli planujemy korzystać z karty do płatności za pojedyncze przejazdy, to przed skorzystaniem z każdego wybranego środka transportu musimy odbić kartę w czytniku. Na kartę możemy też nabić bilety czasowe.

Kartę zakupimy w automatach na stacjach metra, w punktach obsługi firmy SL oraz w niektórych kioskach czy sklepach takich jak 7-Eleven czy Pressbyrån. Karta ważna jest do 6 lat i możemy używać jej przy ponownych odwiedzinach stolicy Szwecji.

Karta SL Access Card - komunikacja miejska w Sztokholmie
Karta SL Access Card - komunikacja miejska w Sztokholmie

Jak znaleźć trasę i odpowiedni środek transportu?

Firma SL udostępniła na swojej stronie planner podróży. Znajdziecie go na oficjalnej stronie pod tym adresem. Wystarczy, że w okienku wpiszemy adres początkowy i adres docelowy - a aplikacja rozpisze nam dokładną trasę, wliczając to fragmenty, które będziemy musieli przejść pieszo. Alternatywnie można skorzystać z usług map Google.

Komunikacja miejska w Sztokholmie - środki transportu

Metro w Sztokholmie

Najwygodniejszym środkiem transportu jest metro (szw. Stockholms tunnelbana). Sieć podziemno-naziemnej kolejki składa się z trzech głównych linii, dla ułatwienia oznaczonych kolorami:

 • czerwonym,
 • zielonym,
 • niebieskim.

Wszystkie z nich przecinają się na stacji T-Centralen. Każda z linii posiada dodatkowo rozwidlenia. Licząc z rozwidlaniami sieć składa się z 7 linii i 100 stacji.

Przy okazji warto wspomnieć, że niektóre ze stacji sztokholmskiego metra są same w sobie atrakcjami turystycznymi. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Metro w Sztokholmie - najdłuższa galeria sztuki na świecie

Autobusy

Innym wygodnym środkiem transportu jest autobus. Do autobusów wsiadamy przodem. Chwilę przed przystankiem docelowym powinniśmy nacisnąć guzik stop. Przed wyjściem z pojazdu naciskamy przycisk, który otworzy drzwi.

Tramwaje: tramwaj turystyczny numer 7

Kolejnym popularnym środkiem transportu są tramwaje.

Wybierając się na wyspę Djurgården warto rozważyć skorzystanie z linii tramwajowej numer 7, która rusza z głównej stacji T-CENTRALEN i przejeżdża obok kilku atrakcji turystycznych.

Lista przystanków tramwaju numer 7 dostępna jest pod tym adresem.

W tramwaju numer 7 istnieje możliwość zakupu biletu od kierowcy za gotówkę. Cena to 54,00 kr (24,51 zł) lub w wersji ulgowej 36,00 kr (16,34 zł).

Rejsy po Sztokholmie i okolicy

Archipelag Sztokholmski

Odwiedzając Sztokholm możemy wybrać się również na jedną z wysp Archipelagu Sztokholmskiego. Za obsługę połączeń rejsowych odpowiada istniejąca od 1869 roku roku firma Waxholmsbolaget. Ich statki odpływające w stronę wysp archipelagu startują z przystani Strömkajen obok Grand Hôtelu.

Bilety możemy zakupić na pokładzie lub w kasie. Więcej podstawowych informacji (po angielsku) można znaleźć tutaj. Dokładny rozkład możemy sprawdzić na tej stronie (jedynie w języku szwedzkim, ale łatwo się połapać). Szukając rejsów ze Sztokholmu w pierwsze pole wpisujemy Strömkajen.

Ceny połączeń zależą od odległości. Bilety w jedną stronę kosztują od 57,00 kr (25,87 zł) do ponad 173,00 kr (78,51 zł).

Przykłady popularnych tras:

Trasa normalny ulgowy
Sztokholm - Vaxholm 97,00 kr (44,02 zł) 64,00 kr (29,04 zł)

Przewoźnik udostępnił również specjalne karty czasowe travelcard w wersjach 5- i 30-dniowej. Umożliwiają one podróżowanie bez ograniczeń.

Karta 5-dniowa kosztuje 545,00 kr (247,32 zł) i nie posiada wersji ulgowej. Karta 30-dniowa to koszt 970,00 kr (440,19 zł) w wersji normalnej i 650,00 kr (294,97 zł) w wersji ulgowej.

Połączenia rejsowe w obrębie centrum Sztokholmu

Dostępne są również rejsy w obrębie centrum Sztokholmu. Skorzystać możemy z linii łączącej Slussen z Djurgården (linia 82) oraz z linii 80 i 89.

Mapy powyższych linii znajdziecie na tej stronie (na dole).

Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością

Sztokholm szczyci się tym, że niemal cała komunikacja publiczna w centrum miasta dostosowana jest do osób z ograniczoną mobilnością. Na stacjach metra znajdują się windy, a platformy metra są na tym samym poziomie co wagony.

W przypadku autobusów wszystkie pojazdy posiadają rampy.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama