Komunikacja miejska w Sztokholmie

Za obsługę komunikacji miejskiej w Sztokholmie odpowiada firma SL. Odwiedzając Sztokholm możemy korzystać z metra, autobusów, pociągów podmiejskich, tramwaju oraz miejskich linii wodnych.

Najwygodniejszym środkiem transportu jest metro. Sieć podziemnej kolejki składa się z trzech głównych linii, dla ułatwienia oznaczonych kolorami: czerwonym, zielonym i niebieskim. Każda z linii posiada dodatkowo rozwidlenia. Przy okazji warto wspomnieć, że niektóre ze stacji sztokholmskiego metra są same w sobie atrakcjami turystycznymi.

Więcej: Metro w Sztokholmie - najciekawsze stacje

Oczywiście nie wszędzie dojedziemy metrem. W takim wypadku możemy skorzystać z autobusu, lub jeśli wybieramy się na wyspę Djurgården z linii tramwajowem numer 7, która przejeżdża obok kilku atrakcji turystycznych. Lista przystanków tramwaju numer 7 dostępna jest pod tym adresem.

Jak znaleźć trasę i odpowiedni środek transportu?

Firma SL udostępniła na swoich stronach planner podróży. Jest on dostępny pod tym adresem. Wystarczy, że w okienku po lewej stronie wpiszemy adres początkowy i adres docelowy - a aplikacja rozpisze nam dokładną trasę, wliczając to fragmenty, które będziemy musieli przejść pieszo.

Jak działa komunikacja miejska w Sztokholmie?

W Sztokholmie, podobnie jak w niektórych innych europejskich miastach, podstawowym sposobem na korzystanie z komunikacji publicznej jest posiadanie karty przedpłaconej. W stolicy Szwecji taka karta nazywa się SL Access Card. Na kartę wpłacamy środki, z których możemy później korzystać odbijając kartę przed skorzystaniem z wybranego środka transportu. Na kartę możemy także nabić bilety czasowe.

Korzystanie z karty jest banalnie proste. W przypadku metra odbijamy ją na stacji, a w przypadku pozostałych środków transportu przykładamy ją do niebieskich kasowników.

Pamiętajmy, że do autobusów wsiadamy przodem. W przypadku autobusów powinniśmy również nacisnąć guzik stop przed przystankiem, na którym chcemy wysiąść. Przed wyjściem z pojazdu powinniśmy nacisnąć przycisk, który otworzy drzwi.

W przypadku biletów jednorazowych istnieje możliwość ich zakupu bez posiadania karty SL Access Card. Są one dostępne w automatach, w punktach obsługi oraz w wielu sklepach i kioskach na terenie miasta.

Szwecja jest krajem, który stara się niemal całkowicie odejść od transakcji gotówkowych. Z tego powodu nie zakupimy pojedynczych biletów w autobusach, w kolejce oraz na pokładzie statku. Wyjątkiem jest tramwaj linii 7, gdzie bilet może być zakupiony u prowadzącego.

Nie powinniśmy nigdy korzystać z transportu publicznego bez biletu - kara wynosi aż 1500 SEK.

Bilety ulgowe

Bilety ulgowe w Sztokholmie przysługuje dzieciom/młodzieży do ukończenia 20. roku życia oraz osobom po 65 roku życia. Dzieci do lat 7 mogą jeździć za darmo w asyście dorosłego z ważnym biletem. Pamiętajmy, że chcąc korzystać z przejazdów ulgowych z kartą SL Access musimy zmienić tryb karty w automacie.

Od piątku od godziny 12:00 do końca niedzieli możliwy jest przejazd dzieci do lat 12 za darmo (na jedną osobę dorosłą przypada maksymalnie 6 dzieci). Podobne zasady obowiązują podczas świąt publicznych.

Karta SL Access Card

Karta SL Access Card to w dłuższej perspektywie najbardziej opłacalny sposób podróżowania po Sztokholmie. Zakup zwraca się już przy drugim zakupie zwykłego biletu jednorazowego.

Kartę możemy zakupić w automatach na stacjach metra, w punktach obsługi firmy SL, oraz w niektórych kioskach czy sklepach takich jak 7-Eleven czy Pressbyrån.

Koszt karty to 20 SEK (około 9,60 zł). Minimalna kwota jaką możemy nabić na kartę to 100 SEK (około 48 zł). Nabijanie karty po szwedzku nazywa się reskassa.

Karta ważna jest do 6 lat i możemy używać ją przy ponownych odwiedzinach stolicy Szwecji.

!Karta SL Access Card - komunikacja miejska w Sztokholmie
Karta SL Access Card - komunikacja miejska w Sztokholmie

Rodzaje biletów

W Sztokholmie występują dwa podstawowe typy biletów - bilety jednorazowe oraz bilety czasowe.

Bilety jednorazowe możemy zakupić w wersji papierowej lub skorzystać z karty przedpłaconej. W przypadku karty po odbiciu zostaną pobrane z konta środki odpowiadające opłacie za przejazd.

Bilety czasowe mogą być nabijane tylko na kartę SL Access.

Bilet jednorazowy

Bilet pozwala na nieograniczone podróżowanie siecią SL w czasie 75 minut od momentu pierwszego skasowania. Nie musimy jeszcze raz odbijać karty lub kasować biletu w momencie przesiadki. Od 2017 roku w Sztokholmie nie obowiązują strefy, możemy więc podróżować na długości całej linii.

Bilety jednorazowe

rodzaj biletu normalny ulgowy
Bilet jednorazowy "papierowy" 44 SEK (około 18 zł) 30 SEK (około 12 zł)
Bilet jednorazowy z kartą SL Access 31 SEK (około 13 zł) 21 SEK (około 9 zł)
Bilet jednorazowy zakupiony w tramwaju linii 7 62 SEK (około 26 zł) 41 SEK (około 17 zł)

Bilety czasowy - travelcard

Jeśli planujemy zostać dłużej w Sztokholmie i korzystać częściej z komunikacji miejskiej powinniśmy rozważyć zakup karty czasowej travelcard. Dla turystów przydatne mogą być trzy warianty czasowe:

  • dobowe (24-godzinne) - ważne przez 24 godziny od momentu pierwszego użycia
  • 72-godzinne - ważne przez 72 godziny od momentu pierwszego użycia
  • 7-dniowe - bilety tygodniowe ważne są od godziny 00:00 pierwszego dnia wykorzystania do godziny 4:30 dnia następującego po końcu ważności biletu. Jeśli użyjemy bilet tygodniowy pierwszy raz we wtorek o 13:30 to karta jest ważna od wtorku od godziny 00:00 do następnego wtorku do godziny 4:30

Bilety czasowe:

rodzaj biletu normalny ulgowy
24-godzinny 125 SEK (około 52 zł) 85 SEK (około 35 zł)
72-godzinny 250 SEK (około 103 zł) 165 SEK (około 69 zł)
7-dniowy 325 SEK (około 135 zł) 220 SEK (około 91 zł)

W przypadku biletów czasowych możemy korzystać ze statków łączących Slussen z Djurgården oraz z linii 80, 85 i 89.

Rejsy [aktualizacja 2017]

Wielu turystów odwiedzając Sztokholm planuje wybrać się na jedną z wysp Archipelagu Sztokholmskiego. Za obsługę połączeń z wyspami odpowiada istniejąca od 1869 roku roku firma Waxholmsbolaget. Statki odpływające w stronę wysp archipelagu startują z przystani Strömkajen obok Grand Hôtelu.

Ceny połączeń zależą od odległości. Bilety w jedną stronę kosztują od 47 SEK do 140 SEK (około 20 - 58 zł). Za przejazdy płacimy kartą przedpłaconą SL Access.

Przykłady niektórych tras:

Trasa normalny ulgowy
Sztokholm - Vaxholm 79 SEK (około 33 zł) 58 SEK (około 24 zł)
Sztokholm - Utö 140 SEK (około 58 zł) 92 SEK (około 38 zł)

Przewoźnik udostępnił również specjalne karty czasowe travelcard w wersjach 5- i 30-dniowej. Umożliwiają one podróżowanie bez ograniczeń.

Karta 5-dniowa kosztuje 445 SEK (nie posiada wersji ulgowej) (około 185 zł). Karta 30-dniowa to koszt 790 SEK (około 329 zł) w wersji normalnej i 520 SEK (około 216 zł) w wersji ulgowej.

Połączenia w centrum Sztokholmu

Dostępne są również rejsy w obrębie centrum Sztokholmu. Skorzystać możemy z linii łączącej Slussen z Djurgården oraz z linii 80, 85 i 89.

Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością

Sztokholm szczyci się tym, że niemal cała komunikacja publiczna w centrum miasta dostosowana jest do osób z ograniczoną mobilnością. Na stacjach metra znajdują się windy, a platformy metra są na tym samym poziomie co wagony.

W przypadku autobusów wszystkie pojazdy posiadają rampy.


Reklama