Komunikacja miejska w Sztokholmie: bilety, środki transportu, informacje praktyczne

Sztokholm może pochwalić się rozbudowaną siecią komunikacji publicznej. Odwiedzając stolicę Szwecji możemy korzystać z metra, autobusów, pociągów podmiejskich, tramwaju oraz miejskich linii wodnych. Za obsługę transportu odpowiada firma SL.

Metro w Sztokholmie

Najwygodniejszym środkiem transportu jest metro (szw. Stockholms tunnelbana). Sieć podziemno-naziemnej kolejki składa się z trzech głównych linii, dla ułatwienia oznaczonych kolorami:

  • czerwonym,
  • zielonym,
  • niebieskim.

Wszystkie z nich przecinają się na stacji T-Centralen. Każda z linii posiada dodatkowo rozwidlenia. Licząc z rozwidlaniami sieć składa się z 7 linii i 100 stacji. Dokładny schemat metra znajdziecie tutaj

Przy okazji warto wspomnieć, że niektóre ze stacji sztokholmskiego metra są same w sobie atrakcjami turystycznymi. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Metro w Sztokholmie - najdłuższa galeria sztuki na świecie

Autobusy

Innym wygodnym środkiem transportu jest autobus. Do autobusów wsiadamy przodem. Chwilę przed przystankiem docelowym powinnismy nacisnąć guzik stop. Przed wyjściem z pojazdu naciskamy przycisk, który otworzy drzwi.

Tramwaje: tramwaj turystyczny numer 7

Innym popularnym środkiem transportu są tramwaje.

Wybierając się na wyspę Djurgården warto rozważyć skorzystanie z linii tramwajowej numer 7, która rusza z głównej stacji T-CENTRALEN i przejeżdża obok kilku atrakcji turystycznych.

Lista przystanków tramwaju numer 7 dostępna jest pod tym adresem.

Jak znaleźć trasę i odpowiedni środek transportu?

Firma SL udostępniła na swoich stronach planner podróży. Znajdziecie go tutaj. Wystarczy, że w okienku po lewej stronie wpiszemy adres początkowy i adres docelowy - a aplikacja rozpisze nam dokładną trasę, wliczając to fragmenty, które będziemy musieli przejść pieszo. Alternatywnie można skorzystać z usług map Google.

Jak działa komunikacja miejska w Sztokholmie?

Karta SL Access Card

W Sztokholmie, podobnie jak w niektórych innych europejskich metropoliach, podstawowym sposobem na korzystanie z komunikacji publicznej jest posiadanie karty przedpłaconej. W stolicy Szwecji karta ta nazywa się SL Access Card. Wpłacamy na nią środki, z których później możemy korzystać odbijając kartę przed skorzystaniem z wybranego środka transportu. Na kartę możemy także nabić bilety czasowe.

Kartę możemy zakupić w automatach na stacjach metra, w punktach obsługi firmy SL, oraz w niektórych kioskach czy sklepach takich jak 7-Eleven czy Pressbyrån.

Koszt karty to 20 SEK (około 8 zł). Minimalna kwota jaką możemy nabić na kartę to 100 SEK (około 40 zł). Nabijanie karty po szwedzku nazywa się reskassa.

Karta ważna jest do 6 lat i możemy używać jej przy ponownych odwiedzinach stolicy Szwecji.

!Karta SL Access Card - komunikacja miejska w Sztokholmie
Karta SL Access Card - komunikacja miejska w Sztokholmie

Korzystanie z karty jest banalnie proste. W przypadku metra odbijamy ją na stacji, a w przypadku pozostałych środków transportu przykładamy ją do niebieskich kasowników.

Alternatywą dla karty SL Access Card jest aplikacja mobilna SL-Reseplanerare och biljetter.

Bilety jednorazowe

Większość biletów zakupimy także w wersji jednorazowej, czyli bez posiadania karty SL Access Card. Są one dostępne w automatach, w punktach obsługi oraz w wielu sklepach i kioskach na terenie miasta.

Ceny przejazdów z biletem jednorazowym nie różnią się od tych nabijanych na kartę. Wyjątkiem jest zakup biletu bezpośrednio u prowadzącego tramwaj numer 7.

Gdzie kupić bilety komunikacji miejskiej w Sztokholmie?

Bilety zakupimy w automatach na stacjach metra, w oficjalnych punktach sprzedaży na stacjach oraz dworcach, i w autoryzowanych punktach sprzedaży na terenie miasta (oznaczone są logiem SL i jest ich około 400).

Biletów nie zakupimy w autobusach, w tramwajach, w kolejce podmiejskiej oraz na pokładzie statku. Wyjątkiem jest tramwaj linii 7, gdzie bilet możemy zakupić u prowadzącego.

Nie warto korzystać z transportu publicznego bez biletu - ewentualna kara wynosi aż 1500 SEK.

Rodzaje biletów

W Sztokholmie występują dwa podstawowe typy biletów - bilety na jeden przejazd oraz bilety czasowe.

Bilety na jeden przejazd możemy zakupić w wersji papierowej lub skorzystać z karty przedpłaconej. W przypadku karty po odbiciu z konta zostaną pobrane środki odpowiadające opłacie za przejazd.

Bilety 24- i 72-godzinne możemy nabić na kartę SL Access lub kupić w wersji jednorazowej. Karta 7-dniowa dostępna jest tylko dla posiadaczy karty SL Access Card.

Bilet na jeden przejazd - ceny i zasady

Bilet na jeden przejazd pozwala na nieograniczone podróżowanie siecią SL przez 75 minut (licząc od momentu pierwszego skasowania/użycia biletu). Czas 75 minut liczy się do momentu ostatniej przesiadki, czyli jeśli przesiądziemy się w 70 minucie trwania biletu, to możemy dojechać do stacji docelowej, nawet gdy przekroczymy czas 75 minut.

Bilety jednorazowe

rodzaj biletu normalny ulgowy
Bilet jednorazowy 37 SEK (około 15 zł) 25 SEK (około 10 zł)
Opłata za jeden przejazd z kartą SL Access 37 SEK (około 15 zł) 25 SEK (około 10 zł)
Bilet jednorazowy zakupiony w tramwaju linii 7 50 SEK (około 20 zł) 34 SEK (około 14 zł)

Bilety czasowy (travelcard) - ceny i zasady

Jeśli planujemy zostać dłużej w Sztokholmie i korzystać częściej z komunikacji miejskiej powinniśmy rozważyć zakup karty czasowej travelcard. Dla turystów przydatne mogą być trzy warianty czasowe:

  • dobowe (24-godzinne) - ważne przez 24 godziny od momentu pierwszego użycia
  • 72-godzinne - ważne przez 72 godziny od momentu pierwszego użycia
  • 7-dniowe - bilety tygodniowe ważne są od godziny 00:00 pierwszego dnia wykorzystania do godziny 4:30 dnia następującego po końcu ważności biletu. Jeśli użyjemy bilet tygodniowy pierwszy raz we wtorek o 13:30 to karta jest ważna od wtorku od godziny 00:00 do następnego wtorku do godziny 4:30

Bilety czasowe:

rodzaj biletu normalny ulgowy
24-godzinny 155 SEK (około 62 zł) 105 SEK (około 42 zł)
72-godzinny 310 SEK (około 124 zł) 210 SEK (około 84 zł)
7-dniowy 405 SEK (około 162 zł) 270 SEK (około 108 zł)

W przypadku biletów czasowych możemy korzystać ze statków łączących Slussen z Djurgården (linia 82) oraz z linii 80 i 89.

Bilety ulgowe

Bilety ulgowe w Sztokholmie przysługują dzieciom/młodzieży poniżej 20. roku życia oraz osobom po 65. roku życia. Dzieci do lat 7 mogą jeździć za darmo w asyście dorosłego z ważnym biletem. Pamiętajmy, że chcąc korzystać z przejazdów ulgowych z kartą SL Access musimy zmienić tryb karty w automacie.

Od piątku od godziny 12:00 do końca niedzieli możliwy jest przejazd dzieci do lat 12 z opiekunem za darmo (na jedną osobę dorosłą przypada maksymalnie 6 dzieci). Podobne zasady obowiązują podczas świąt publicznych.

Rejsy

Archipelag Sztokholmski

Odwiedzając Sztokholm możemy odwiedzić również jedną z wysp Archipelagu Sztokholmskiego. Za obsługę połączeń rejsowych odpowiada istniejąca od 1869 roku roku firma Waxholmsbolaget. Ich statki odpływające w stronę wysp archipelagu startują z przystani Strömkajen obok Grand Hôtelu.

Bilety możemy zakupić na pokładzie lub w kasie. Więcej podstawowych informacji (po angielsku) można znaleźć tutaj. Dokładny rozkład możemy sprawdzić na tej stronie (jedynie w języku szwedzkim, ale łatwo się połapać). Szukając rejsów ze Sztokholmu w pierwsze pole wpisujemy Strömkajen.

Ceny połączeń zależą od odległości. Bilety w jedną stronę kosztują od 47 SEK do ponad 140 SEK (około 18 - 56 zł).

Przykłady popularnych tras:

Trasa normalny ulgowy
Sztokholm - Vaxholm 93 SEK (około 37 zł) 62 SEK (około 25 zł)

Przewoźnik udostępnił również specjalne karty czasowe travelcard w wersjach 5- i 30-dniowej. Umożliwiają one podróżowanie bez ograniczeń.

Karta 5-dniowa kosztuje 525 SEK (nie posiada wersji ulgowej) (około 210 zł). Karta 30-dniowa to koszt 930 SEK (około 373 zł) w wersji normalnej i 520 SEK (około 216 zł) w wersji ulgowej.

Połączenia rejsowe w obrębie centrum Sztokholmu

Dostępne są również rejsy w obrębie centrum Sztokholmu. Skorzystać możemy z linii łączącej Slussen z Djurgården (linia 82) oraz z linii 80 i 89.

Mapy powyższych linii znajdziecie na tej stronie.

Dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością

Sztokholm szczyci się tym, że niemal cała komunikacja publiczna w centrum miasta dostosowana jest do osób z ograniczoną mobilnością. Na stacjach metra znajdują się windy, a platformy metra są na tym samym poziomie co wagony.

W przypadku autobusów wszystkie pojazdy posiadają rampy.


Reklama