Pałac Królewski w Sztokholmie - zwiedzanie i informacje praktyczne

Pałac Królewski w Sztokholmie wybudowany został na wzgórzu zamkowym (Slottsbacken) i znajduje się na terenie historycznego starego miasta (Gamla stan) na wyspie Stadsholmen.

Pałac jest oficjalną siedzibą rodziny królewskiej oraz miejscem, w którym odbywają się wszystkie oficjalne ceremonie. Jest to jeden z największych pałaców w całej Europie. W jego skład wchodzi blisko 600 pokoi oraz pomieszczeń.

Pałac pełni dziś funkcje przede wszystkim reprezentacyjne. Król oraz królowa na co dzień mieszkają w Pałacu Drottningholm, który znajduje się na jednej z wysp archipelagu sztokholmskiego. Pałac Drottningholm wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO i jest również możliwy do odwiedzenia.

!Apartamenty królewskie (Pałac w Sztokholmie) - Galeria Karola XI
Apartamenty królewskie (Pałac w Sztokholmie) - Galeria Karola XI

Sprawdź też: Gamla Stan - zwiedzanie i informacje praktyczne

Historia

Według różnych hipotez w miejscu dzisiejszego pałacu już w XIX wieku znajdowała się drewniana osada wikingów.

Dopiero w XIII wieku powstała tu bardziej zaawansowana forteca, która przekształciła się w zamek. Uważa się, że pomysłodawcą budowy fortecy był założyciel Sztokholmu jarl Birger. Zamek przez następne wieki był umacniany i rozbudowywany. Prawdopodobnie w połowie XIV wieku otrzymał nazwę Trzy Korony (Tre Kronor). Od czasów odzyskania przez Szwecję niepodległości i rządów Gustawa Wazy zamek stał się najważniejszą siedzibą szwedzkiej monarchii.

XVII wiek był okresem przełomowym w historii twierdzy. Od początku wieku rodzina królewska planowała przebudowę zamku na renesansowy pałac. Po dziesięcioleciach planów udało się w końcu przeprowadzić modernizację. Rodzina królewska nie cieszyła się długo z nowej siedziby. W 1697 roku wybuchł pożar, który doszczętnie zniszczył nowy pałac. Zniszczone zostały wszystkie budynki. Przepadło również całe królewskie archiwum.

Król Szwecji Karol XII szybko wziął się za odbudowę. Zdecydowano o budowie całkowicie nowego pałacu w stylu barokowym. Za projekt odpowiedzialny był szwedzki architekt Nicodemus Tessin Młodszy, który ukończył budowę Pałacu Drottningholm (którą zaczął jego ojciec). Stworzenie całkowicie nowego projektu pozwoliło rozszerzyć obszar względem tego, na którym znajdował się stary pałac.

Sama budowa nie przebiegała płynnie z powodu kosztów prowadzenia przez Szwecję wojen północnych. Prace udało się zakończyć w 1760 roku.

!Podczas zwiedzania Apartamentów Królewskich - Pałac Królewski, Sztokholm
Podczas zwiedzania Apartamentów Królewskich - Pałac Królewski, Sztokholm

Zwiedzanie Pałacu Królewskiego

Dziś Pałac Królewski jest otwarty dla zwiedzających. Oprócz apartamentów królewskich na terenie obiektu znajdują się również muzea, skarbiec oraz zbrojownia.

Zdarza się, że apartamenty są wyłączone z trasy zwiedzania. Sytuacja taka występuje podczas uroczystych odwiedzin innych głów państw. W pałacu nocował m.in. Barack Obama.

!Klatka schodowa na wejściu do Pałacu królewskiego w Sztokholmie
Klatka schodowa na wejściu do Pałacu królewskiego w Sztokholmie

Dni i godziny otwarcia:

 • październik - kwiecień: wtorek - niedziela 10:00 - 16:00,
 • maj - czerwiec: codziennie 10:00 - 17:00,
 • lipiec - sierpień: codziennie 10:00 - 17:00 (apartamenty od 09:00),
 • wrzesień: codziennie 10:00 - 17:00,
 • od września do kwietnia apartamenty mogą zostać tymczasowo zamknięte (częściowo lub w całości) w związku z wizytą królewskiej rodziny.

Apartamenty królewskie

Zwiedzanie apartamentów królewskich rozpoczynamy od Rikssalen, czyli sali w której aż do 1975 roku król rokrocznie oficjalnie otwierał obrady parlamentu. Największym skarbem majestatycznego pomieszczenia jest srebrny tron Królowej Krystyny, który otrzymała z okazji swojej koronacji w 1650 roku. Po bokach baldachimu osłaniającego tron znajdują się dwie masywne rzeźby.

Następnie zwiedzimy wiele najróżniejszych sal wykorzystywanych przez monarchię - sale bankietowe, sypialnie, jadalnie, a nawet sale, w których przebywała królewska gwardia.

Interesującą częścią są pokoje gościnne, które do dziś są używane podczas wizyt głów państw odwiedzających Szwecję.

W zależności od naszego tempa możemy spędzić tu nawet 2 godziny.

!Apartamenty królewskie (Pałac Królewski w Sztokholmie) - sala z tronem
Apartamenty królewskie (Pałac Królewski w Sztokholmie) - sala z tronem

Kaplica królewska

Kaplica królewska znajduje się naprzeciwko wejścia do Rikssalen, od razu po wejściu na dziedziniec musimy skierować się schodami w prawo. Kaplica w pałacu istniała już od XIII wieku.

Kaplica została oddana do użytku w 1754 roku, kilka lat przed zakończeniem budowy pałacu. Została stworzona zgodnie z projektem architekta Nicodemusa Tessina Młodszego.

Dni i godziny otwarcia:

 • maj - wrzesień: codziennie 10:00 - 17:00,
 • przez cały rok w niedziele o 11:00.

!Królewska Kaplica - Pałac w Sztokholmie
Królewska Kaplica - Pałac w Sztokholmie

Skarbiec (Skattkammaren)

Skarbiec znajduje się w podziemiach, w klimatycznych pomieszczeniach przypominających kryptę. W środku przetrzymywane są królewskie regalia władzy (korony, berła) oraz inne drogocenne pamiątki związane z monarchią.

Na wystawie znajdziemy m.in.:

 • miecz koronacyjny Gustawa Wazy,
 • koronę Eryka XIV,
 • chrzcielnicę z 1696 roku używaną podczas chrztu członków rodziny królewskiej.

W środku nie wolno robić zdjęć.

Zbrojownia (Livrustkammaren)

Livrustkammaren to najstarsze muzeum w Szwecji. Założone zostało już w 1628 roku przez króla Gustawa Adolfa.

W środku zobaczymy wiele atrybutów rycerskich takich jak zbroje, hełmy czy tarcze. W środku znajduje się również olbrzymia kolekcja przedmiotów należących do korony. Odwiedzając zbrojownię powinniśmy bacznie rozglądać się za rekwizytami związanymi z Polską.

!Paradna zbroja Zygmunta II Augusta - Zbrojownia (Livrustkammaren), Zamek Królewski w Sztokholmie
Paradna zbroja Zygmunta II Augusta - Zbrojownia (Livrustkammaren), Zamek Królewski w Sztokholmie

W środku zobaczymy m.in. paradną zbroję Zygmunta II Augusta, zbroję i hełm Władysława IV czy róg myśliwski Zygmunta III.

W muzeum znajdziemy również strój koronacyjny Królowej Krystyny czy hełm Gustawa Wazy.

Odwiedzając muzeum nie zapomnijmy zobaczyć kolekcji królewskich powozów oraz sani.

Wejście do zbrojowni jest darmowe.

!Kareta w Zbrojowni Pałacu Królewskiego w Sztokholmie
Kareta w Zbrojowni Pałacu Królewskiego w Sztokholmie

Muzeum Tre Kronor

Muzeum poświęcone historii poprzedniego zamku znajdującego się w tym miejscu. Ta część znajduje się na najniższym poziomie. W środku zobaczymy fragment muru z zamku Tre Kronor oraz model prezentujący jak twierdza wyglądała w przeszłości.

!Pałac królewski w Sztokholmie - Muzeum Tre Kronor
Pałac królewski w Sztokholmie - Muzeum Tre Kronor

Muzeum Antyków

Muzeum antyków założone zostało w 1794 roku przez Gustawa III. W środku zobaczymy przede wszystkim rzeźby, w tym wiele przywiezionych przez Gustawa podczas odwiedzin we Włoszech. Muzeum otwarte jest od 15 maja do 14 września. Wejście do muzeum znajduje się po północnej stronie pałacu.

Królewska Kolekcja Monet (Myntkabinettet)

Tuż obok pałacu znajdowało się jeszcze jedno interesujące muzeum - Królewska Kolekcja Monet (Myntkabinettet). Placówka posiada w kolekcji m.in. najstarszą szwedzką monetę. Niestety, z powodu wysokich kosztów utrzymania muzeum przenosi się do budynków Szwedzkiego Muzeum Historycznego (Historiska museet ) i przynajmniej do 2019 kolekcja nie będzie dostępna.

Ogrody królewskie

Będąc na miejscu warto obejść pałac i zajrzeć do ogrodów od strony wschodniej. Ogrody noszą nazwę Logården. We wschodniej ścianie kompleksu zobaczymy również piękną fontannę.

Zmiana warty

W Sztokholmie wciąż kultywuje się tradycję zmiany warty przed dziedzińcem Pałacu Królewskiego. Co ciekawe, każdego dnia ceremonia może mieć inny przebieg.

Główna część obchodów jest wspólna i ma miejsce na dziedzińcu przed pałacem. Trwa około 40 minut. Różnić może się sposób dotarcia na nią gwardii królewskiej - czyli parada. Czasem wojsko dociera pieszo, czasem na koniach, z orkiestrą lub bez.

Podczas miesięcy letnich (od 23 kwietnia do 31 sierpnia) ceremonia zmiany warty odbywa się od poniedziałku do soboty o 12:15 oraz w niedzielę i święta państwowe o 13:15. W zależności od typu parady gwardia królewska rusza z innego miejsca:

 • 11:45 (Muzeum Armii, godzinę później w niedziele i święta),
 • 11:35 (Koszary kawalerii, Försvarsmakten Kavallerikasern, godzinę później w niedziele i święta),
 • 12:14 (Obelisk na wzgórzu zamkowym, w przypadku braku orkiestry, godzinę później w niedziele i święta).

Od 1 września do końca miesiąca ceremonia zmiany warty odbywa się w środę, sobotę oraz niedzielę i święta. Godziny są identyczne jak w przypadku miesięcy letnich. Start parady:

 • 11:45 (Muzeum Armii, godzinę później w niedziele i święta),
 • 12:14 (Obelisk na wzgórzu zamkowym, w przypadku braku orkiestry, godzinę później w niedziele i święta).

Od 1 listopada do 22 kwietnia parada odbywa się również w środę, sobotę oraz niedzielę i święta. Przemarsz jest jednak krótszy.

 • 12:09 (Mynttorget, kawałek obok pałacu, godzinę później w niedziele i święta),
 • 12:14 (Obelisk na wzgórzu zamkowym, w przypadku braku orkiestry, godzinę później w niedziele i święta).

!Pałac / Zamek Królewski w Sztokholmie - widok na część fasady
Pałac / Zamek Królewski w Sztokholmie - widok na część fasady

Reklama