Podróże po Europie

Jak podróżować po Grecji? Autobusy, pociągi, rejsy oraz komunikacja publiczna

Ostatnia aktualizacja: 2017

Wiele osób wybiera się do Grecji ze zorganizowaną wycieczką, jednak coraz więcej turystów decyduje się na samodzielne zwiedzanie tej historycznej krainy. Na pierwszy rzut oka komunikacja publiczna w Grecji wydaje się być skomplikowana, jeśli jednak poznamy zasady panujące na rynku przewozów, nie powinniśmy mieć większych problemów z poruszaniem się po tym kraju.

Autobusy

Głównym środkiem komunikacji międzymiastowej w Grecji są autobusy. Ich obsługą zajmuje się organizacja KTEL. Na pozór wszystko wygląda dobrze, jednak KTEL to tak naprawdę stowarzyszenie wielu przewoźników, z których każdy jest niezależną firmą, posiada własny system biletowy oraz sposób działania. Wiele z organizacji nie nadąża za nowinkami technicznymi, często próżno szukać informacji o rozkładach online, nie mówiąc o możliwości rezerwacji online.

Każdy KTEL zajmuje się jednym okręgiem/trasą, ich działalność nie nakłada się na siebie. Chociaż np. w przypadku Peloponez różne stanowiska sprzedają bilety do różnych miast. Co jednak sprawia większy problem, różne KTEL-e odjeżdżają z różnych dworców w obrębie jednego miasta, musimy więc upewnić się, czy wybieramy się na dobry dworzec autobusowy.

Bilety w większości przypadków kupujemy w okienku na dworcu, lub w samym autobusie. W sezonie lepiej podejść do okienka kilka godzin wcześniej, lub nawet dzień wcześniej, aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc. Niektóre z firm obsługują płatności online, są to jednak wyjątki. Podobnie ma się kwestia z powrotem, w sezonie nie jest rozważnym zostawiać powrót na ostatni autobus, jeśli nie mamy biletu - może się okazać, że zabraknie dla nas miejsca.

Nie powinniśmy również zakładać, że znalezione rozkłady na stronach organizacji lub w Internecie są poprawne, i jeśli mamy możliwość, warto dzień wcześniej wybrać się na dworzec i zobaczyć wywieszony rozkład. Zmiany rozkładów są w Grecji na porządku dziennym.

Sezon letni i zimowy

W przypadku wielu autobusów obsługujących trasy turystyczne istnieje podział na rozkład letni i zimowy, oba różnią się od siebie. Zawsze sprawdźmy, czy rozkład przez nas znaleziony na pewno jest rozkładem na konkretny okres. Niektóre linie w ogóle nie kursują w okresie zimowym.

Regiony i odpowiedzialne za nie KTEL-e

W tej sekcji zebraliśmy kilka najważniejszych tras, które mogą zainteresować turystów, razem z podstawowymi informacjami. Lista ta jest ciągle rozwijana i aktualizowana.

Bazę wszystkich linii można znaleźć na oficjalnej stronie głównej organizacji zrzeszającej, pod tym adresem.

Ateny - Peloponez

Autobusy do miast na Peloponez odjeżdżają z dworca autobusowego znajdującego się na ulicy Leoforos Kifisou 100 (KTEL Kifisou). Oprócz Peloponez dworzec obsługuje też autobusy udające się na północ kraju.

Dworzec znajduje się kawałek drogi od centrum miasta, dojedziemy do niego komunikacją miejską, z Placu Omonia dojeżdża tam autobus linii 051, a z lotniska autobus x93.

Większość tras na obszarze południowego Peloponez obsługuje KTEL Argolida, który kursuje m.in. do Nauplion, Epidauros oraz Myken. Więcej informacji znajdziecie na ich oficjalnej stronie.

Trasę do Koryntu obsługuje z kolei firma KTEL Korinthias. Rozkłady można znaleźć pod tym adresem. Cena w jedną stronę to 9€, cena w dwie strony 16€.

Niestety, połączenia między miastami na Peloponez nie są już tak wygodne, ciężko jest odwiedzić więcej niż dwa miasta w jeden dzień. Najlepszą kombinacją jest Nauplion i Epidauros, lub Nauplion i Mykeny.

Niestety, każda z linii obsługiwana jest w innym okienku.

Ateny - Przylądek Sunion

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc poza Atenami jest przylądek Sunion. Możemy dojechać do niego korzystając z usług firmy KTEL Attikis. Koszt przejazdu w jedną stronę to 6,90€.

Autobus odjeżdża z okolic parku Pedion tou Areos, przy ulicy Leof Alexandras, naprzeciwko dużego pomnika. Autobusy są białe i są w miarę nowe w porównaniu do innych odjeżdżających z okolicznych przystanków. Jeśli będziemy jechać rano lub wracać późnym wieczorem, nie polecamy wchodzić ani przechodzić parkiem, w środku można spotkać narkomanów i jest mało bezpiecznie.

Możemy pojechać na przylądek Sunion na cały dzień, ostatni autobus wraca do Aten o zachodzie słońca. Rozkłady jazdy są wypisane po angielsku w budce z biletami, łatwo poznać, bo to jedyna trasa rozpisana w innym języku niż grecki..

Więcej informacji w artykule Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - dojazd, historia oraz informacje praktyczne.

Ateny - Delfy

Przejazdy z Aten do miasta Delfy obsługuje KTEL Fokidas. Jest to trasa Ateny - Amfissa, która zatrzymuje się po drodze w Livadei, Arahovie, Delfach oraz Itei. Rozkłady umożliwiają wyjazd na cały dzień do miasta Delfy i zwiedzenie świątyni oraz muzeum. Czas przejazdu to około 2,5 godziny. Pierwszy autobus z Aten rusza o 7:30, a ostatni powrót jest o 18:15. Autobus zatrzymuje się w Delfach, w miasteczku, kilkaset metrów od świątyni.

Rozkład jazdy znajduje się pod tym adresem .

Co istotne, możemy zakupić bilety online. Koszt przejazdu w jedną stronę to 16,40€.

Saloniki - Obszar Macedonia

Komunikacje na obszarze greckiej Macedonii obsługuje firma KTEL Macedonia. Autobusy odjeżdżają z dworca Macedonia Intercity Coach Station (adres Giannitson 244, Thessaloniki 546 28). Jest to główny dworzec autobusowy regionu, z którego odjeżdżają również autobusy innych linii w inne rejony Grecji.

Listę wszystkich możliwych tras z dworca można znaleźć na tej stronie.

Z Salonik dojedziemy m.in. do Edessy (słynie z wodospadów) czy do Xanthi. Powyższa mapa pokazuje trasy wszystkich linii KTEL, które odjeżdżają z głównego dworca autobusowego Salonik, wraz z godzinami oraz cenami - nie gwarantuje jednak ich aktualności.

Saloniki - Półwysep Chalcydycki

Komunikację z Salonik z Półwyspem Chalcydyckim obsługuje firma KTEL CHALKIDIKIS SA.. Umożliwia ona swobodny dostęp do najważniejszych miast każdego z trzech cyplów, Kassandry, Sithoni oraz Ouranoupoli.

Z reguły autobus z Salonik i z powrotem wyrusza od 3 do 5-6 razy dziennie w każdą ze stron. Ceny są różne, od 6,90€ do około 12€ w jedną stronę. Aktualne rozkłady jazdy sprawdzimy na oficjalnej stronie .

Bardzo ważne jest, żeby pamiętać, że dworzec znajduje się w całkowicie innym miejscu niż główny dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy KTEL Macedonia. Przeniesiono go z powodu olbrzymiego ruchu w trakcie wakacji na lekkie obrzeża Salonik, znajduje się pod współrzędnymi 40.575011, 22.983967 (wystarczy wpisać te dwie liczby do wyszukiwarki Google Maps).

Dworce autobusowe

Dworce autobusowe w Grecji z reguły są dość nieprzyjemne, i przypominają dworce z polskich miast sprzed dekady - dodatkowo, mało kto zna tam angielski, a rozkłady są często wywieszone jedynie w języku greckim.

Na szczęście trasy turystyczne mają chociaż szczątkowe oznaczenia. Na pewno dworce nie są przyjemnym miejscem z samego rana, ani późnym wieczorem, dodatkowo w Atenach okolica dworców również nie jest zachęcająca.

Pociągi

Pociągi nie są popularnym środkiem transportu wśród Greków, w składach nie ma tłumów, a na niektórych trasach spotkamy przede wszystkim turystów. No i trasa kolejowa obsługuje tylko transport pomiędzy niektórymi dużymi miastami, lub zatrzymuje się na początku planowanej trasy, np. w przypadku pociągów na Peloponez dojedziemy do znajdującej się na północy Patry.

Na szczęście możliwy jest zakup biletów online i sprawdzenie rozkładów na oficjalnej stronie kolei. Po wejściu na stronę klikamy w lewym górnym rogu na en, i otrzymujemy język angielski. Następnie szukamy przejazdu, i go opłacamy. W niektórych przypadkach możliwe jest wybranie miejsca.

Niestety, kolej grecka nie podąża za technologią, bilety na niektórych trasach sprawdzane są z listy. Kontroler ma wydrukowaną listę nazwisk osób, które zakupiły bilet online, i na jej podstawie sprawdza, czy mamy prawo przejazdu..

Trasa Saloniki - Meteory (stacja Kalambaka)

Pamiętajmy, że angielska nazwa Salonik to Thessaloniki.

Aby dojechać do Meteorów, musimy znaleźć przejazd z Salonik do Kalambaki. Dojedziemy tam z przesiadką na stacji Palaeofarsalos, która niestety nie jest specjalnie ogłaszana, więc musimy się pilnować i jej nie przegapić. Przejazd trwa niecałe 3 godziny. Cena przy zakupie online to niecałe 20€.

Trasa Ateny - Meteory (stacja Kalambaka)

W przypadku Aten możemy dojechać do Kalambaki bezpośrednio, albo podobnie jak z Salonik z przesiadką w mieście Palaeofarsalos. Czas przejazdu to około 5 godzin, a ceny zaczynają się od 14€ w przypadku przejazdu bezpośredniego, a od około 23€ w przypadku przejazdu z przesiadką.

Dworce

Dworce kolejowe w Grecji są małe i nie znajdują się w ścisłych centrach miast. Uważany za najważniejszy z dworców w Salonikach przypomina dworzec średniego polskiego miasta. Warto uważać na siebie wieczorem oraz wcześnie rano i trzymać się jak najbliżej oświetlonych miejsc lub kas biletowych.

Rejsy

Grecja to nie tylko część lądowa, ale również kilka tysięcy wysp. Nie na wszystkie w łatwy sposób się dostaniemy, na nasze szczęście istnieje jednak wiele połączeń do najbardziej turystycznych z nich. Pamiętajmy, że droga morska to bardzo powolny środek transportu, dotarcie z Pireusu na Rodos czy Kretę zajmie nawet kilkanaście godzin.

Niestety, wyspy nie są ze sobą dobrze skomunikowane - w przypadku wielu z nich jedyną możliwością jest dopłynięcie do portu w części kontynentalnej i przesiadka. Bezpośrednie przemieszczanie się pomiędzy wyspami Cyklad może okazać się trudne do zrealizowania ze względu na brak przewoźników (rejsów).

Jeśli chcemy sprawdzić rozkłady rejsów z konkretnego portu, możemy wejść na stronę Greckiej Organizacji Turystycznej www.gtp.gr, w prawej sekcji FERRY DEPARTURES wpisać nazwę portu, i kliknąć guzik wyszukiwania. W odpowiedzi otrzymamy rozkład dla konkretnego portu z informacją o godzinie, miejscu docelowym i przewoźniku.

Najważniejsze linie

Hellenic Seaways - jeden z największych przewoźników, ceny na krótkie trasy często są wysokie, jednak obsługuje połączenia na dalszych trasach. Bilety można zakupić online.

Blue Star Ferries - kolejny z dużych przewoźników, obsługuje przede wszystkim trasy z Pireusu. Bilety można zakupić online.

Saronic Ferries - przewoźnik obsługujący trasę Pireus - Egina - Agistri - Methana - Poros. Bilety można zakupić online.

Port w Pireusie

Najwięcej turystów korzysta ze znajdującego się przy Atenach portu w Pireusie. Dopłyniemy z niego do większości turystycznych wysp.

Przykłady niektórych tras wraz z ceną i czasem podróży:

Miejsce docelowe Cena (w jedną stronę) Czas Przewoźnik
Egina 8€ 1:15 Saronic Ferries
Hydra 28€ 1:55 Hellenic Seaways
Porto Heli (Peloponez) 39,50€ 3:25 Hellenic Seaways
Santorini od 20€ 7:30 Blue Star Ferries
Mykonos od 20€ 5:15 Blue Star Ferries

Loty

Rejsy na wyspy bardziej oddalone od części lądowej mogą być drogie, w wielu przypadkach porównywalną cenowo opcją będzie lot z Aten, a już na pewno o wiele szybszą, dotyczy to np. Krety, Rodos czy Mykonos.

Loty z Aten na Kretę, Mykonos, Rodos oraz Santorini oferuje linia RyanAir. Loty na Santorini zaczynają się już od około 30€ w jedną stronę.

Inną z linii obsługującej loty z Aten na wyspy jest Aegan Air. Np. z Aten na Santorini kupując bilety odpowiednio wcześniej dolecimy za około 50€ w jedną stronę, w przypadku szczytu sezonu cena może być wyższa o 10-15€.

Kolejną linia obsługująca połączenia z wyspami jest Olympic Air. Z Aten na Zakyntos polecimy od 40€.

Pamiętajmy, że czym szybciej kupimy bilety lotnicze, tym mniej zapłacimy.

Komunikacja publiczna

W Atenach i Salonikach komunikacja miejska jest zorganizowana dobrze, chociaż często pojazdy mają już swoje lata. Nie zawsze możemy zakupić bilet na pokładzie, zakupimy je w kioskach lub w budkach koło przystanków. Jeśli niedaleko przystanku znajduje się budka z długą kolejką oczekujących, możemy śmiało założyć, że to budka biletowa.

Również rozkłady jazdy mogą być często dla nas niezrozumiałe, zdarza się, że podawana jest w nich jedynie godzina odjazdu z pierwszego przystanku - bez godzin w dalszych miejscach.

Innym problemem są częste strajki, w trakcie których nie kursuje wiele linii, w tym linie na lotnisko - w takim wypadku można skorzystać z autobusu zastępczego.

Taksówki

Taksówkarze w Grecji nie są przyjemni i próbują naciągnąć klienta na każdym kroku. Jeśli mamy taką możliwość, zamawiajmy je zawsze z pomocą obsługi hotelu lub rodowitego mieszkańca. Warto przed zamówieniem taksówki podpytać o dodatkowe koszta, np. w Atenach często taksówkarze doliczają dodatkową kwotą za zamówienie telefoniczne.

W mniejszych miejscowościach zawsze umawiajmy się na kwotę przed skorzystaniem z usługi, i jeśli uważamy cenę za zbyt wysoką, próbujmy się targować.

Reklama