Podróże po Europie

Jak podróżować po Grecji? Autobusy, pociągi, rejsy oraz komunikacja publiczna

Ostatnia aktualizacja: 20 stycznia 2023

Z każdym rokiem coraz więcej turystów wybiera samodzielne zwiedzanie Grecji zamiast wycieczek organizowanych przez biura podróży. Do wyboru mają oni korzystanie z transportu publicznego lub wypożyczenie samochodu. W naszym przewodniku skupiliśmy się głównie na pierwszym zagadnieniu, ale w dalszej części naszego tekstu znajdziecie również kilka słów o podróżowaniu po Grecji autem.

Na pierwszy rzut oka komunikacja publiczna w Grecji wydaje się być skomplikowana, i właściwie taka jest, ale wystarczy poznać podstawowe zasady panujące na rynku przewozów, aby spokojnie radzić sobie z poruszaniem się po tym wypełnionym historią kraju.

Dla czytelników rozpoczynających przygotowania planu zwiedzania przygotowaliśmy zestawienie największych atrakcji oraz zabytków Grecji.

Autobusy

Głównym środkiem komunikacji międzymiastowej w Grecji są autobusy. Ich obsługą zajmuje się organizacja KTEL. Na pozór wszystko wygląda dobrze, jednak KTEL to tak naprawdę stowarzyszenie ponad 60 przewoźników, z których każdy jest niezależną firmą i posiada własny system biletowy oraz sposób działania. Jeśli planujemy więc dłuższą podróż z przesiadkami w obrębie różnych przewoźników, to u każdego będziemy musieli zakupić oddzielny bilet.

Wiele z organizacji nie nadąża za nowinkami technicznymi, przez co nierzadko próżno szukać aktualnych informacji o rozkładach online, nie mówiąc już o możliwości wcześniejszej rezerwacji biletu na stronie internetowej.

Warto zapamiętać Każdy KTEL zajmuje się jednym okręgiem/regionem i ich działalność nie nakłada się na siebie (na przykład KTEL Attikis odpowiada za region stołeczny Attyka). W przypadku podróży międzyregionalnych bywa różnie, ale zazwyczaj KTEL w danym regionie zajmuje się dojazdem z tego regionu do Aten lub innych ważnych miejsc. Dla przykładu KTEL Fokidas obsługuje trasę Ateny - Delfy

Największym problemem w przypadku największych miast takich jak Ateny i Saloniki jest to, że różne KTEL-e mogą odjeżdżać z innych, położonych daleko od siebie dworców. Pamiętajmy więc, aby zawsze sprawdzić dokładny dworzec wykorzystywany przez przewoźnika, z którego usług chcemy skorzystać.

Dla turystów odwiedzających Ateny pewną niedogodnością jest fakt, że przejazdy ze stolicy do miast Peloponezu obsługuje kilku przewoźników. Chcąc kupić bilet musimy najpierw znaleźć odpowiednią kasę biletową, a następnie wsiąść do dobrego autobusu.

Wskazówka praktyczna W przypadku mniej popularnych tras lepiej nie zakładać, że znalezione rozkłady na stronach organizacji lub w Internecie są poprawne. Jeśli mamy taką możliwość, to warto dzień wcześniej wybrać się na dworzec i zobaczyć wywieszoną rozpiskę. Zmiany rozkładów jazdy są w Grecji na porządku dziennym.

Gdzie kupić bilety na autobusy KTEL?

Zaledwie pojedyncze firmy oferują możliwość zakupu online i zdecydowanie warto skorzystać z tej opcji. Przykładem jest wspomniany KTEL Fokidas i trasa Ateny - Delfy.

U pozostałych przewoźników bilety kupujemy w okienku na dworcu lub bezpośrednio w autobusie. W sezonie lepiej podejść do okienka kilka godzin lub nawet dzień wcześniej, aby mieć pewność, że nie zabraknie miejsc.

Sposób na lekką oszczędność - zakup biletów w dwie strony

Niektórzy przewoźnicy oferują możliwość zakupu w jednym pakiecie biletów w obie strony, które są zazwyczaj nieco tańsze od zakupu dwóch biletów oddzielnie.

Wskazówka praktyczna W przypadku trasy powrotnej z popularnych miejsc w sezonie letnim lepiej nie zostawiać zakupu biletu na ostatnią chwilę. Pamiętajmy, że turyści zjeżdżają na miejsce przez cały dzień i wielu z nich może wpaść na ten sam pomysł powrotu ostatnim autobusem, dlatego lepiej mieć na niego bilet.

Sezon letni i zimowy

W przypadku wielu tras turystycznych istnieje podział na rozkład letni i zimowy - i zazwyczaj oba istotnie różnią się od siebie. Zawsze upewnijmy się, że sprawdzany przez nas rozkład jest rozkładem na interesujący nas okres. Niektóre linie w ogóle nie kursują w okresie zimowym.

Regiony i odpowiedzialne za nie KTEL-e

W tej sekcji zebraliśmy kilka najważniejszych tras (wraz z podstawowymi informacjami), które mogą zainteresować turystów. Lista ta jest ciągle rozwijana i aktualizowana.

Listę wszystkich linii znajdziecie na oficjalnej stronie organizacji zrzeszającej przewoźników..

Ateny - Peloponez

Autobusy do miast i atrakcji Peloponezu odjeżdżają z dworca autobusowego znajdującego się pod adresem Leoforos Kifisou 100 (KTEL Kifisou). Oprócz Peloponez dworzec obsługuje też autobusy udające się na północ kraju.

Dworzec znajduje się kawałek drogi od centrum miasta i dojedziemy do niego komunikacją miejską - z Placu Omonia kursuje tam m.in. autobus linii 051, a z lotniska autobus x93.

 • Większość tras na obszarze południowego Peloponezu obsługuje KTEL Argolida, który kursuje m.in. do Nauplion, Epidauros oraz Myken. Więcej informacji znajdziecie na ich oficjalnej stronie.
 • Trasę do Koryntu obsługuje z kolei firma KTEL Korinthias. Rozkłady można znaleźć pod tym adresem.

Niestety, połączenia między miastami już na samym Peloponezie nie są zbyt wygodne i naprawdę ciężko pod względem logistycznym odwiedzić więcej niż dwa miasta w jeden dzień. Najlepszą kombinacją jest Nauplion i Epidauros lub Nauplion i Mykeny.

Więcej o atrakcjach przeczytacie w naszym rozbudowanym przewodniku Peloponez: atrakcje, zabytki, ciekawe miejsca.

Ateny - Przylądek Sunion

Jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc poza Atenami jest malowniczy przylądek Sunion. Możemy dojechać do niego korzystając z usług firmy KTEL Attikis. Koszt przejazdu w jedną stronę to 6,90 (32,23 zł).

Autobus odjeżdża z okolic parku Pedion tou Areos, przy ulicy Leof Alexandras, naprzeciwko dużego pomnika. Autobusy są białe i w miarę nowe w porównaniu do innych odjeżdżających z okolicznych przystanków. Jeśli będziemy jechać rano lub wracać późnym wieczorem, to nie polecamy wchodzić ani przechodzić parkiem - w środku można spotkać narkomanów i jest mało komfortowo.

Na przylądek Sunion możemy pojechać na cały dzień - ostatni autobus wraca do Aten o zachodzie słońca. Rozkłady jazdy są wypisane po angielsku w budce z biletami - trudno ich nie zauważyć, ponieważ zazwyczaj jest to jedyna trasa opisana w języku innym niż grecki

Więcej informacji w artykule Przylądek Sunion i Świątynia Posejdona - dojazd, historia oraz informacje praktyczne.

Ateny - Delfy

Przejazdy z Aten do Delf obsługuje KTEL Fokidas. Połączenie to możliwe jest w ramach kilku tras, w tym autobusu Ateny - Amfissa, który zatrzymuje się po drodze w Livadei, Arahovie, Delfach oraz Itei. Rozkłady umożliwiają wyjazd na cały dzień do miasta Delfy i zwiedzenie świątyni oraz muzeum. Czas przejazdu to około 2,5 godziny. Pierwszy autobus z Aten rusza około 8:00, a ostatni powrót jest o około 18:00. Autobus zatrzymuje się w Delfach, w miasteczku, kilkaset metrów od świątyni.

Rozkład jazdy znajduje się pod tym adresem .

Co istotne - bilety możemy zakupić online.

Więcej o słynnym stanowisku archeologicznym napisaliśmy w artykule Delfy - zwiedzanie i informacje praktyczne

Saloniki - Obszar Macedonia

Komunikacje na obszarze greckiej Macedonii obsługuje firma KTEL Macedonia. Ich autobusy odjeżdżają z dworca Macedonia Intercity Coach Station (adres Giannitson 244, Thessaloniki 546 28). Jest to główny dworzec autobusowy regionu, z którego startują również autobusy innych linii kursujących w różne rejony Grecji.

Listę wszystkich możliwych tras z dworca można znaleźć na tej stronie.

Z Salonik dojedziemy m.in. do Edessy (słynie z wodospadów) czy do Xanthi. Powyższa mapa pokazuje trasy wszystkich linii KTEL, które odjeżdżają z głównego dworca autobusowego Salonik, wraz z godzinami oraz cenami - nie gwarantuje jednak ich aktualności.

Saloniki - Półwysep Chalcydycki

Za połączenia z Salonik na Półwysep Chalcydycki odpowiada firma KTEL CHALKIDIKIS SA., która umożliwia swobodny dostęp do najważniejszych miast każdego z trzech cyplów: Kassandry, Sithoni oraz Ouranoupoli.

Z reguły autobus z Salonik wyrusza od 3 do 5-6 razy dziennie w każdą ze stron. Ceny są różne, od 6,90€ do około 12€ w jedną stronę. Aktualne rozkłady jazdy sprawdzimy na oficjalnej stronie.

KTEL Chalkidikis posiada opcję zakupu biletu online.

Uwaga! Dworzec KTEL Chalkidikis znajduje się w całkowicie innym miejscu niż główny dworzec kolejowy oraz dworzec autobusowy KTEL Macedonia. Przeniesiono go z powodu olbrzymiego ruchu w trakcie wakacji na bliskie obrzeża Salonik - znajdziemy go pod współrzędnymi 40.575011, 22.983967 (wystarczy wpisać te dwie liczby do wyszukiwarki Google Maps).

Dworce autobusowe

Dworce autobusowe w Grecji należą raczej do mało komfortowych i przypominają dworce z polskich miast sprzed ponad dekady - dodatkowo, mało kto zna tam angielski, a rozkłady są często wywieszone jedynie w języku greckim.

Na szczęście trasy turystyczne mają chociaż szczątkowe oznaczenia, a pracownicy są przyzwyczajeni do turystów i pomogą kupić nam odpowiedni bilet. Na pewno dworce nie są przyjemnym miejscem z samego rana, ani późnym wieczorem, dodatkowo w Atenach okolica dworców również nie jest zachęcająca.

Pociągi

Grecja posiada słabo rozbudowaną infrastrukturę kolejową, która umożliwia transport wyłącznie pomiędzy niektórymi ośrodkami, przez co pociągi nie sa najpopularniejszym środkiem transportu wśród Greków, a w składach nie ma tłumów. Co ciekawe - sami na niektórych trasach spotykaliśmy głównie turystów.

Za transport kolejowy w Grecji odpowiada narodowy przewoźnik Hellenic Railways Organisation (posługują się oni greckim skrótem OSE). Do największych miast obsługiwanych przez kolei należą Ateny, Saloniki oraz Patras w północnym Peloponezie.

Rozkłady sprawdzimy na oficjalnej stronie na oficjalnej stronie przewoźnika, gdzie zakupimy od razu biletu. Po wejściu klikamy w lewym górnym rogu na en, i otrzymujemy język angielski. Następnie szukamy przejazdu, i go opłacamy. W niektórych przypadkach możliwe jest wybranie miejsca. Niestety, strona firmy OSE nie należy do najnowocześniejszych rozwiązań.

Nie zwlekaj! Podobnie jak u większości europejskich przewoźników bilety najlepiej kupować z wyprzedzeniem, kiedy są tańsze niż w przededniu odjazdu.

Poniżej przedstawiliśmy trzy trasy mogące przydać się turystom.

Ateny - Saloniki

Najbardziej wygodnym sposobem na pokonanie liczącej 500 km trasy pomiędzy tymi dwoma największymi greckimi miastami jest skorzystanie z kolei szybkich prędkości obsługiwanej przez znane z Polski pociągi Pendolino. Czas przejazdu wynosi około 4 godziny.

Trasa Saloniki - Meteory (stacja Kalambaka)

Pamiętajmy, że angielska nazwa Salonik to Thessaloniki.

Aby dojechać do Meteorów, musimy znaleźć przejazd z Salonik do Kalambaki. Dojedziemy tam z przesiadką na stacji Palaeofarsalos, która niestety nie jest specjalnie ogłaszana, więc musimy się pilnować i jej nie przegapić. Przejazd może trwać od 3 do nawet 5 godzin. Cena przy zakupie z wyprzedzeniem to około 24,00 (112,10 zł).

Nasz przewodnik po słynnych Meteorach znajdziecie tutaj: Meteory - zwiedzanie, dojazd i informacje praktyczne

Trasa Ateny - Meteory (stacja Kalambaka)

W przypadku Aten możemy dojechać do Kalambaki bezpośrednio, albo podobnie jak z Salonik z przesiadką w mieście Palaeofarsalos. Czas przejazdu waha się od około 4 do 5 godzin, a cena za przejazd bezpośredni może wynosić ponad 30,00 (140,13 zł).

Dworce

Dworce kolejowe w Grecji są małe i nie znajdują się w ścisłych centrach miast. Uważany za najważniejszy z dworców w Salonikach przypomina dworzec średniego polskiego miasta. Warto uważać na siebie wieczorem oraz wcześnie rano i trzymać się jak najbliżej oświetlonych miejsc lub kas biletowych.

Rejsy

Grecja to nie tylko część lądowa, ale również kilka tysięcy wysp. Co prawda nie na wszystkie dostaniemy się w łatwy sposób, ale na nasze szczęście istnieje jednak wiele połączeń do najpopularniejszych z nich. Pamiętajmy jednak, że droga morska to bardzo powolny środek transportu - dotarcie z Pireusu na Rodos czy Kretę zajmie nawet kilkanaście godzin.

Niestety, niemal nigdy wyspy nie są dobrze skomunikowane między sobą - w przypadku wielu z nich jedyną możliwością jest dopłynięcie do portu w części kontynentalnej i przesiadka. Bezpośrednie przemieszczanie się pomiędzy wyspami Cyklad może okazać się trudne do zrealizowania ze względu na brak przewoźników (rejsów).

Promy i wodoloty W Grecji występują dwa rodzaje statków - większe i wolniejsze promy (ang. ferry) oraz mniejsze i szybsze wodoloty (and. hydrofoils). Jesli zależy nam na oszczędności to praktycznie zawsze tańszym (choć wolniejszym) wyborem będzie prom, ale niestety nie na wszystkich kierunkach kursują oba typy jednostek.

Lista wszystkich rejsów z danego portu

Jeśli chcemy sprawdzić rozkłady rejsów z konkretnego portu, możemy wejść na stronę Greckiej Organizacji Turystycznej www.gtp.gr, w prawej sekcji FERRY DEPARTURES wpisać nazwę portu, i kliknąć guzik wyszukiwania. W odpowiedzi otrzymamy rozkład dla konkretnego portu z informacją o godzinie, miejscu docelowym i przewoźniku.

Najważniejsze linie

 • Hellenic Seaways - jeden z największych przewoźników, ceny na krótkie trasy często są wysokie, jednak obsługuje połączenia na dalszych trasach. Bilety można zakupić online.
 • Blue Star Ferries - kolejny z dużych przewoźników, obsługuje przede wszystkim trasy z Pireusu. Bilety można zakupić online.
 • Saronic Ferries - przewoźnik obsługujący trasę Pireus - Egina - Agistri - Methana - Poros. Bilety można zakupić online.

Port w Pireusie

Najwięcej turystów korzysta ze znajdującego się przy Atenach portu w mieście Pireusie (Piraeus). Warto pamiętać, że jest to główny port stolicy - jeśli ktoś mówi o rejsie z Aten na którąś z wysp, to zapewne ma na myśli rejs z Pireusu.

Przykłady kilku tras z portu w Pireusie (cena biletu w jedną stronę).

 • Egina (Saronic Ferries) - 12,00 (56,05 zł) (czas podróży 1:15),
 • Poros (Saronic Ferries) - 17,00 (79,41 zł) (czas podróży 1:30),
 • Hydra (Hellenic Seaways) - od 40,00 (186,84 zł) (czas podróży 1:50),
 • Santorini (Blue Star Ferries) - od 58,00 (270,91 zł) (czas podróży 8:05),
 • Mykonos (Blue Star Ferries) - od 52,00 (242,89 zł) (czas podróży 5:15).

Loty

Rejsy na wyspy oddalone znacznie od części lądowej mogą być drogie oraz zajmować dużo czasu, a w wielu przypadkach porównywalną cenowo opcją będzie lot z Aten, a już na pewno o wiele szybszą, dotyczy to np. Krety, Rodos czy Mykonos.

 • Loty z Aten na Kretę, Korfu oraz Santorini oferuje linia RyanAir.
 • Na większość wysp dolecimy z Aten z pomocą największej greckiej linii lotniczej Aegan Air. Ich ceny są wysokie, ale poza sezonem lub przy zakupie z odpowiednim wyprzedzeniem można trafić na dobre oferty.
 • Kolejną linia obsługująca połączenia z wyspami jest Olympic Air, która ma w swojej ofercie kilkadziesiąt kierunków.
Wskazówka Pamiętajmy, że czym szybciej kupimy bilety lotnicze, tym mniej zapłacimy - lepiej nie zostawiać tego na ostatnią chwilę.

Poruszanie się po Grecji samochodem

Nie ma co się oszukiwać - jeśli zależy nam na zwiedzeniu wielu miejsc w krótkim czasie, to najlepszym wyborem jest wypożyczenie samochodu. Drogi w Grecji, zwłaszcza autostrady, są w dobrym stanie, choć jeśli ruszacie poza utartym szlak (np. planujecie podróż po mniej popularnych zakątkach Peloponezu), to trzeba liczyć się z górskimi zaniedbanymi drogami, czasem wąskimi (z miejscem na jeden samochód) i krętymi serpentynami, a gdzieniegdzie nawet szutrowymi.

Nie zapominajmy, że większość Grecji jest górzysta, więc czasem czeka nas trochę stresu. Dla nas największym problemem zawsze było parkowanie, gdyż miejsca postojowe przy wielu atrakcjach potrafiły znajdować się przy stromej drodze. Dodatkowo w miastach nie wszędzie parkowanie jest możliwe.

Opłaty drogowe

W Grecji występuje mniej niż dziesięć płatnych autostrad, które podzielone są na oddzielnie płatne odcinki - opłata za każdy z nich waha się od około 0,50 (2,34 zł) - 4,00 (18,68 zł). W sumie za przejazd każdej z tras w całości zapłacimy do maksymalnie kilkunastu Euro. Opłaty wnosimy gotówką w okienku w punkcie kontrolnym.

W przypadku każdej z płatnych dróg występują darmowe alternatywy, choć nam osobiście np. na Peloponezie autostrada znacznie pomogła trzymać się planu.

W Grecji możemy wypożyczyć samochód z polskim prawem jazdy. Biorąc pod uwagę specyfikę greckich dróg oraz kreatywne sposoby parkowania Greków w miastach dobrze jest zakupić jak najlepsze ubezpieczenie.

Uwaga! Chcąc popłynąć z samochodem na którąś z wysp warto upewnić się, czy wybrane przez nas ubezpieczenie obowiązuje przy przeprawie promowej, gdyż nie jest to wcale normą.

Komunikacja miejska w Grecji

W dwóch największych greckich miastach - Atenach oraz Salonikach - komunikacja miejska zorganizowana jest dobrze, chociaż często pojazdy mają już swoje lata. W stolicy działa nawet metro oraz wprowadzono elektroniczny system biletów oraz kart - więcej informacji znajdziecie w naszym tekście: Komunikacja miejska w Atenach. Nieco gorzej z perspektywy turysty wygląda sytuacja w mniejszym miastach, gdzie transport publiczny przystosowany jest głównie do potrzeb miejscowych.

Z naszej perspektywy najgorzej wygląda sytuacja na wyspach, gdzie transport funkcjonuje, ale do wiele miejsc nie dojedziemy. Jeśli nie planujemy wypożyczać samochodu to upewnijmy się, że do wybranego noclegu uda nam się dojechać komunikacją.

Nie zawsze uda nam się zakupić bilet na przejazd na pokładzie, za to bez problemu powinniśmy zakupimy je w kioskach lub w budkach koło przystanków. Jeśli niedaleko przystanku stoi budka z długą kolejką oczekujących to możemy śmiało założyć, że to budka biletowa.

Nierzadko również rozkłady jazdy mogą być dla nas niezrozumiałe, gdyż zdarza się, że podawana jest na nich jedynie godzina odjazdu z pierwszego przystanku - bez godzin w dalszych miejscach.

Innym problemem są strajki, w trakcie których nie kursuje wiele linii, w tym linie na lotnisko - w takim wypadku można skorzystać z autobusu zastępczego.

Taksówki

Taksówkarze w Grecji nie maja najlepszej prasy i czasem może się wręcz wydawać, że próbują naciągać klienta na każdym kroku. Jeśli więc mamy taką możliwość, to zamawiajmy taksówki zawsze z pomocą obsługi hotelu lub rodowitego mieszkańca. Warto przed zamówieniem taksówki podpytać o dodatkowe koszta, np. w Atenach często taksówkarze doliczają dodatkową kwotą za zamówienie telefoniczne.

W mniejszych miejscowościach zawsze umawiajmy się na kwotę przed skorzystaniem z usługi, i jeśli uważamy cenę za zbyt wysoką, próbujmy się targować.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama