Podróże po Europie

Wieża Wiatrów w Atenach

Wieża Wiatrów (gr. Αέρηδες) to ośmioboczna wieża będąca jednym z najlepiej zachowanych antycznych zabytków w Atenach. Budowla w starożytności pełniła funkcję stacji meteorologicznej i stała tuż obok Agory rzymskiej, drugiego z najważniejszych miejskich placów.

Mimo że Wieża Wiatrów znajduje się dziś w granicach biletowanego stanowiska archeologicznego, to jest dobrze widoczna z ulicy. Jeśli chcielibyśmy jednak zobaczyć ją z bliska i zajrzeć do jej wnętrza, to musimy zakupić bilet wstępu do Agory rzymskiej.

Wieża Wiatrów - Agora rzymska w Atenach
Wieża Wiatrów - Agora rzymska w Atenach

Wieża Wiatrów - historia i przeznaczenie

Wieża sąsiadowała z wzniesionym z pomocą środków rzymskich Forum, lecz nie ma pełnej zgody odnośnie daty jej budowy. Mogła ona powstać pod koniec II wieku p.n.e., czyli na długo przed rzymską rozbudową tej okolicy. Inna z hipotez zakłada, że za projekt odpowiadał astronom i architekt Andronikos z Kyrros, a budowlę wzniesiono około 50 roku p.n.e..

Wieżę Wiatrów w czasach bizantyjskich wykorzystywano jako dzwonnicę kościoła (na północnej i północno-zachodniej ścianie zachowały się fragmenty fresków z przypuszczalnie XIII wieku), a w trakcie okupacji tureckiej budynek zamieniono na muzułmański klasztor (tekke), o czym świadczy mihrab, czyli charakterystyczna nisza modlitewna. Warto w tym miejscu wspomnieć, że jeszcze na początku XIX wieku budowla była niemal do połowy zasypana. Na XVIII-wiecznych pejzażach dobrze widać, że wejście było bardzo niskie.

Dopiero na przełomie 1838-1839 roku Ateńskie Towarzystwo Archeologiczne odsłoniło monument w jego oryginalnej formie.

Budynek miał być wykorzystywano jako horologium, jak nazywano miejsce obserwacji czasu oraz warunków atmosferycznych.

Wieża Wiatrów - Agora rzymska w Atenach
Wieża Wiatrów - Agora rzymska w Atenach

Architektura i zdobienia Wieży Wiatrów

Ośmioboczna Wieża Wiatrów powstała w całości z marmuru pentelickiego. Budowla jest wysoka na 13,80 m, przy średnicy około 8 m. Do środka prowadziły dwa wejścia (propyleje), a od strony południowej do budynku przylega niewielkie pomieszczenie zbudowane na planie okręgu.

Każdą ze ścian Wieży Wiatrów ozdabiają dobrze zachowane reliefy przedstawiające personifikacje ośmiu bóstw wiatru.

Są to (zgodnie z kierunkiem):

  • Boreasz (wiatr północny),
  • Kajkias (wiatr północno-wschodni),
  • Apeliotes (wiatr wschodni),
  • Euros (wiatr południowo-wschodni),
  • Notos (wiatr południowy),
  • Lips (południowo-zachodni),
  • Zefir (wiatr zachodni),
  • Skiron (wiatr północno-zachodni).
Wieża Wiatrów - Agora rzymska w Atenach
Wieża Wiatrów - Agora rzymska w Atenach

Do naszych czasów przetrwał oryginalny dach budowli, na który składa się z 24 płyt oraz okrągły zwornik, na którym stoi koryncka głowica. Na jej szczycie miała znajdować się rzeźba Trytona, która obracając się razem z wiatrem wskazywała jego kierunek.

W środku znajdował się mechanizm zegara wodnego (lub innego narzędzia), po którym zachowały się charakterystyczne wgłębienia.

Wieża Wiatrów - zwiedzanie

Wieża Wiatrów leży w granicach stanowiska archeologicznego Agory rzymskiej i żeby ją zobaczyć musimy zakupić bilet wstępu. Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Agora rzymska w Atenach: zwiedzanie, historia, ciekawostki

Mimo że główne pomieszczenie wieży jest puste, to wejście do środka jest unikalną szansą zobaczenia na własne oczy kunsztu architektury epoki hellenistycznej. Po zakupie biletu będziemy mogli również przyjrzeć się lepiej płaskorzeźbom ozdabiającym budynek.

Wieża Wiatrów i Agoranomion - Agora rzymska w Atenach
Wieża Wiatrów i Agoranomion - Agora rzymska w Atenach

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama