Salzburg - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Salzburg, alpejskie miasto w Austrii kojarzone przede wszystkim ze swoim znamienitym mieszkańcem Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Salzburg położony jest na wysokości 424 metrów nad poziomem morza i otoczony jest niesamowitymi górskimi krajobrazami. Miasto zachwyca również piękną barokową zabudową Starego Miasta i górującą nad wszystkim fortecą.

Salzburg w trakcie wojny został wielokrotnie zbombardowany, a podczas nalotów zniszczono blisko połowę wszystkich zabudowań miejskich. Na szczęście historyczna część miasta została niemal nietknięta - zburzone zostały jedynie kopuła katedry oraz mosty miejskie.

Nazwa miasta to połączenie słów “sól” (Salz) i “zamek” (Burg), które razem tworzą nazwę “Zamek solny”.

!Widok na Katedrę w Salzburgu
Widok na Katedrę w Salzburgu
Nie masz jeszcze noclegu w Salzburgu? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Jak zwiedzać Salzburg?

Historyczna część Salzburga jest stosunkowo niewielka i spokojnie możemy poruszać się po niej pieszo. Trochę dalej znajdują się Pałac Hellbrunn, ogród zoologiczny oraz masyw górski Untersberg. Na szczęście wszystkie trzy znajdują się po tej samej stronie i możemy w sposób efektywny zaplanować dojazdy komunikacją miejską.

Komunikacja miejska w Salzburgu

Komunikacja miejska w Salzburgu obsługiwana jest przez trolejbusy (w obrębie historycznego centrum) oraz autobusy. Część linii wyjeżdzających poza centrum obsługiwana jest przez zewnętrzne firmy korzystające z autobusów przypominających bardziej autokary.

Najwięcej autobusów odjeżdża z dworca kolejowego oraz z Mirabellplatz. Powinniśmy pamiętać, że w obu przypadkach musimy najpierw znaleźć odpowiedni przystanek/platformę. Przy Mirabellplatz warto poszukać tablicy z mapą i rozpiską odjazdów autobusów - wielu turystów ma problem z odnalezieniem odpowiedniego przystanku.

Będąc w Salzburgu nie powinniśmy w stu procentach ufać mapom Google przy planowaniu podróży - aplikacja nie zawsze pokazuje istniejące trasy i często wyświetla niepoprawne godziny (stan na maj 2017).

Rowery

Salzburg jest miastem przyjaznym rowerom. Nad rzeką stworzono specjalne ścieżki rowerowe, podobnie w samym mieście - nikogo nie dziwi widok rowerzystów przejeżdżających przez historyczne Stare Miasto. Również poza miastem bez problemu znajdziemy ścieżki rowerowe z pięknymi widokami.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Salzburga?

Przy odpowiednim zaplanowaniu wyjazdu powinniśmy bez większego problemu odwiedzić najważniejsze atrakcje w trakcie jednego weekendu. Jeśli chcemy pojechać także na górę Untersberg i wejść do wszystkich muzeów - lepiej zaplanować 3 do 4 dni.

Karta do zwiedzania Salzburga

Karta turystyczna Salzburga (Salzburg Card) na pierwszy rzut oka wydaje się droga - po zapoznaniu się z cenami atrakcji i komunikacji okazuje się jednak bardzo opłacalna. Szczególnie, gdy planujemy wjechać na górę Untersberg, korzystać z komunikacji miejskiej i odwiedzić najważniejsze muzea, w tym oba muzea Mozarta. Karta umożliwia jedno wejście do każdej atrakcji, nielimitowane korzystanie z komunikacji miejskiej i jedno skorzystanie z windy lub kolejki (razem z powrotem)

Kartę możemy zakupić na dworcu w punkcie informacji turystycznej lub w punkcie informacji turystycznej na placu Mozartplatz. Jeśli kupujemy kartę online na oficjalnej stronie otrzymamy voucher, który możemy wymienić na kartę w jednym z podanych wcześniej punktów.

Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej obsługiwanej przez zewnętrzne firmy po wejściu do autobusu powinniśmy pokazać kartę. W przypadku muzeów musimy podejść do kasy i odebrać bilet, w przypadku wind czy kolejki linowej odbijamy kartę wchodząc do środka.

Zwiedzanie Salzburga

Dzisiejszy Salzburg przedzielony jest na dwie części rzeką Salzach. Turystycznie bardziej ciekawa jest część południowa (Stare Miasto oraz forteca Hohensalzburg), chociaż także w części północnej znajdzie się kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Jednym z najprzyjemniejszych miejsc po tej stronie rzeki jest ogród przy Pałacu Mirabell (Schloss Mirabell). Ten XVII-wieczny ogród jest jednym z najpiękniejszych parków w tej części Europy. W Pałacu dziś odbywają się koncerty.

Tuż obok znajduje Mirabellplatz. Na szerokim placu naprzeciwko kościoła rano odbywa się targ spożywczy. Miejscowi kupują tu warzywa, sery i owoce. Oprócz stoisk z jedzeniem kupimy tu rówjież miejscowe przysmaki na ciepło, takie jak dania z kiełbasą.

Kierując się na wschód dojdziemy do Wzgórza Kapucynów (Kapuzinerberg) będącego jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście. Na wzgórzu znajduje się kilka punktów widokowych i tras pieszych, jeśli jednak nie mamy sił lub czasu wystarczy podejść do punktu widokowego znajdującego się tuż pod klasztorem Kapucynów.

Na wzgórze możemy wejść na dwa sposoby: - wąską i częściowo krytą uliczka Imbergstiege od strony Steingasse, schody - ulicą Kapuzinerberg - brak schodów, strome wejście (start przy Linzer Gasse & Platzl)

Po zachodniej stronie Wzgórza Kapucynów znajdują się kościół oraz cmentarz św. Sebastiana. Na tym XVI-wiecznym cmentarzu pochowano wielu wielu bogatych mieszkańców miasta, także członków rodziny Mozarta, w tym jego ojca Leopolda.

Jedną z atrakcji znajdujących się poza centrum jest browar Stiegl-Brauwelt. Codziennie o godzinie 15 odbywa się zwiedzanie browaru z przewodnikiem w języku angielskim, na miejscu możemy się także napić lokalnego piwa.

Stare miasto

Najważniejszą częścią miasta jest barokowe stare miasto (niem. Altstadt), wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Najważniejszym placem miejskim jest olbrzymi Residenzplatz, ozdobiony piękną barokową fontanną Residenzbrunnen. Przy placu, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się rezydencja. Po drugiej stronie rezydencji warto odwiedzić Muzeum Miasta (Salzburg Museum) - w którym zapoznamy się z historią miasta na przestrzeni wieków aż do dziś. Jedną z najciekawszych wystaw w muzeum jest wystawa poświęcona muzyce - korzystając z wirtualnych ekranów możemy posłuchać dźwięków z konkretnych instrumentów.

!Fontanna Residenzbrunnen na placu Residenzplatz w Salzburgu
Fontanna Residenzbrunnen na placu Residenzplatz w Salzburgu

Tuż obok muzeum miejskiego Muzeum Panoramy w którym umieszczono 26-metrowy panoramiczny obraz przedstawiający Salzburg widziany z fortecy Hohensalzburg.

Na północ od Residenzplatz znajduje się plac Mozarta (Mozartplatz), a na południu Plac Katedralny (Domplatz). Katedra jest darmowa dla zwiedzających. Przed wejściem do katedry stoją 4 wielkie kolumny przedstawiające m.in. św. Piotra i św. Pawła.

Inne ciekawe miejsca w obrębie starego miasta:

 • Petersfriedhof - cmentarz św. Piotra - najstarszy cmentarz w Salzburgu. Znajduje się u podnóży góry Festungsberg (Forteca Hohensalzburg). Na terenie cmentarza znajdują się: kaplica (dziś w środku są wystawy), małe katakumby w skale (wejście za dodatkową opłatą, w środku zobaczymy małą kaplicę w skale), oraz kościół katolicki (wejście z placu poza kościołem)
 • Getreidegasse - najważniejsza ulica Starego Miasta. Do dzisiaj zachwycają szyldy sklepów wzorowane na ich średniowiecznych odpowiednikach
 • Café Tomaselli - najstarsza kawiarnia w mieście, oficjalnie działa od 1703 roku. Jest to prawdopodobnie najstarsza ciągle istniejąca kawiarnia w Europie Zachodniej.
 • Kościół Franciszkanów - kościół znajdujący się na tyłach rezydencji. W środku piękna kaplica ze zdobieniami barokowymi.
 • Pferdeschwemmistoe - hryczna pijalnia wody dla koni - budowla z 1695 roku, służyła jako miejsce do pojenia koni. Na uwagę zasługują malowidła na ścianach
 • Universitätsplatz - plac uniwersytecki, czasem odbywają się tu targi, obok kościoła stoją budki z lokalnym jedzeniem. Od placu odchodzą kryte pasaże prowadzące do ulicy Getreidegasse.
 • Hofapotheke (stara apteka) - najstarsza działającą apteka w Salzburgu założona przez arcybiskupa w 1591 roku. Możemy wejść do środka i zobaczyć piękne zdobienia, pamiętajmy jednak, że to jest czynna apteka a nie atrakcja turystyczna i powinniśmy nie przeszkadzać klientom.

Rezydencja arcybiskupa i muzeum katedralne

Pod koniec XIV wieku Salzburg uzyskał niepodległość od Bawarii i stał się arcybiskupstwem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Od tego czasu arcybiskupstwo rozwijało się prężnie stając się jednym z najważniejszych regionów tej części Europy. Odbiciem potęgi arcybiskupstwa była rezydencja biskupa. Dzisiejszy wygląd pałacu jest wynikiem przebudowy w trakcie panowania arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau (1587–1612).

Dziś rezydencja otwarta jest dla turystów jako część tzw. DomQuartier, czyli grupy muzeów znajdujących się na terenie rezydencji oraz katedry. Oba budynki są ze sobą połączone i zwiedzając nie musimy wychodzić na zewnątrz. Na zwiedzenie całego kompleksu potrzebujemy 3 do 5 godzin, w zależności od naszego tempa. Przed wejściem warto wziąć ze sobą przewodnik audio, nie wszystkie opisy są przetłumaczone na język angielski.

Na miejscu czekają na nas m.in.:

 • Apartamenty - kilkanaście pomieszczeń, w których mieszkał i przyjmował gości arcybiskup. Pokoje wyróżniają się stylem późnego baroku.
 • Galeria - kolekcja obrazów europejskich mistrzów od XVI do XIX wieku. Największym skarbem galerii jest obraz Rembrandta Modląca się staruszka (znany również jako Modląca się matka Rembrandta).
 • Taras widokowy - taras łączący pałac oraz katedrę. Jeśli mamy więcej czasu możemy usiąść na jednym z krzeseł i odpocząć. Z góry jest świetny widok na place Domplatz oraz Residenzplatz.
 • Górne piętro katedry - wchodząc z tarasu widokowego do katedry przechodzimy przez górne piętro, na którym znajdują się organy i skąd mamy dobry widok na wnętrze katedry.
 • Muzeum katedralne oraz oratorium - wiele eksponatów związanych z katedrą i religią.
 • Komnata sztuki i cudów - małe muzeum z eksponatami nawiązującymi do odkryć naukowych.
 • Długa galeria - pomieszczenie z portretami arcybiskupów.

Forteca Hohensalzburg

Nad miastem góruje forteca Hohensalzburg, nieodłączny element krajobrazu Salzburga. Już w XI wieku pojawił się w tym miejscu pierwszy zamek zbudowany w trakcie rządów arcybiskupa Gebharda. Dzisiejsza rezydencja powstała w latach 1498-1519 w trakcie panowania arcybiskupa Leonharda von Keutschacha. Przez kolejne wieki w trakcie konfliktów zbrojnych forteca zyskiwała coraz więcej elementów obronnych, takich jak bastiony czy wieże, i w trakcie swojej historii ani razu nie została zdobyta siłą.

Na górę możemy dostać się kolejką linową lub wejść pieszo. Piesze wejście zajmie nam trochę ponad 20 minut, trasa jest dość stroma. Kolejka linowa obsługiwana jest dziś przez nowoczesny skład, warto jednak podkreślić, że jest to najstarsza kolejka linowa na świecie - działa nieprzerwanie od 1465 roku - wcześniej była napędzana siłą koni.

Największe atrakcje fortecy:

 • Pokoje arcybiskupa - do zwiedzania udostępnione są trzy pokoje - słynna Złota Hala z imponującymi kolumnami, sypialnia oraz pokój gościnny. Zachwycają szczególnie piękne zdobienia na ścianach oraz meble. Apartamenty uważane są za jeden z najlepszych przykładów późnego gotyku w Europie.
 • Muzeum fortecy - w środku oprócz średniowiecznych eksponatów warto rozglądać się za kaplicą oraz odkrytymi niedawno romańskimi oknami.
 • Muzeum wojskowe pułku Rainera - wystawa poświęcona przede wszystkim I Wojnie Światowej.
 • Wejście na wieżę - wycieczka z przewodnikiem (z wykorzystaniem przewodnika audio). Wycieczka rozpoczyna się co około 30 minut.

Pierwsze trzy z atrakcji znajdują się w tym samym miejscu, a wejście do wieży jest trochę dalej. Na terenie twierdzy znajdują się kawiarnie oraz restauracja z pięknym widokiem na miasto. Na odwiedzenie wszystkich atrakcji potrzebujemy około 2-4 godzin.

Będąc na głównym dziedzińcu nie przegapmy małego kościoła św. Jerzego.

Miasto Mozarta

Najbardziej znanym mieszkańcem Salzburga był kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Artysta urodził się w Salzburgu w 1756 roku. Mozart dzisiaj uważany jest za Austriaka, jako ciekawostkę można jednak podać fakt, że w momencie jego narodzin Salzburg był niezależnym arcybiskupstwem i formalnie nie był częścią Cesarstwa Austriackiego.

Do dzisiaj w mieście możemy odwiedzić kilka miejsc związanych z artystą - w tym jego dom narodzin (Mozarts Geburtshaus) oraz dom, w którym mieszkał (Mozart-Wohnhaus). Oba miejsca zostały zamienione na muzea. Zobaczymy w nich różne eksponaty z życia artysty (związane z nim oraz z jego najbliższą rodziną - siostrą Marią Anną oraz ojcem Leopoldem) i wirtualne prezentacje. Niestety, w samych budynkach nie zobaczymy oryginalnej zabudowy znajdującej się tam w czasach Mozarta. Jeśli nie posiadamy karty Salzburg Card powinniśmy zastanowić się, czy tego typu placówki nas interesują.

W historycznym centrum miasta na placu nazwanym nazwiskiem artysty (Mozartplatz) słynny kompozytor uwieczniony został pomnikiem stworzonym przez Ludwiga Schwanthalera. Pomnik odsłonięto 5 września 1842 roku w obecności synów wielkiego artysty.

!Salzburg - Mozartplatz i pomnik Mozarta
Salzburg - Mozartplatz i pomnik Mozarta

Pałac Hellbrunn z ogrodami, fontanny oraz ogród zoologiczny

Kawałek od centrum znajduje się letnia rezydencja arcybiskupa - Pałac Hellbrunn (Schloss Hellbrunn). Pałac możemy odwiedzić w środku, gdzie oprócz 2-3 pomieszczeń czekają na nas przede wszystkim wystawy związane z historią tej rezydencji. Bez większego pośpiechu można zobaczyć całość w około 30 minut.

Za największą atrakcję tego miejsca uważany jest jednak tzw. Ogród Wodnych Uciech. Cóż to takiego? Arcybiskup Markus Sittikus zdecydował się zbudować przy pałacu swoisty park rozrywki składający się z fontann i grot, w którym tryskająca woda i ruszające się figurki miały rozbawiać gości. Do dziś zachowały się oryginalne mechanizmy oraz elementy, w tym Teatr Lalek z blisko 100 ruchomymi elementami czy stół w którym bez przerwy znajdowało się wino.

Ogród Wodnych Uciech możemy zwiedzać z przewodnikiem, zwiedzanie odbywa się raz na 30 minut (i trwa około pół godziny). Przewodnik opowiada po niemiecku i angielsku. Uważajmy na tryskającą wodę, przewodnik raz po raz wykorzystuje jeden z mechanizmów i oblewa nim turystów.

Oprócz Ogrodu Wodnych Uciech przy pałacu znajduje się także otwarty dla wszystkich park z ławeczkami oraz oczkami wodnymi. Jest to idealne miejsce na wypoczynek, z ogrodu widać Alpy i w słoneczny dzień można tam stracić poczucie czasu.

!Salzburg - droga do Pałacu Hellbrunn i widok na Alpy
Salzburg - droga do Pałacu Hellbrunn i widok na Alpy

Tuż przy ogrodach pałacowych znajduje się ogród zoologiczny. Można bez przesady stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej malowniczo położonych ogrodów zoologicznych w Europie. Sam ogród zbudowany został wzdłuż wzgórza (wybiegi zostały stworzone na ścianie wzniesienia), a patrząc w przeciwną stronę widzimy Alpy pokryte śniegiem. Jeśli lubimy tego typu atrakcje, salzburskie zoo powinno znaleźć się na naszej liście do zobaczenia.

Do Pałacu oraz ogrodu zoologicznego dojedziemy autobusem lini 25.

Miasto nad rzeką Salzach

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że jednymi z ulubionych miejsc mieszkańców są najbliższe okolice rzeki Salzach. Lokalsi odpoczywają tam na trawie, opalają się (w dobrą pogodę), spacerują i jeżdżą rowerami po specjalnie wyznaczonych ścieżkach. Na samej rzece postawiono mosty piesze. Szczególnie urokliwy fragment znajdziemy przy ulicy Giselakai wzdłuż której stoją piękne XIX-wieczne wille i pałacyki. Ulica ma długość zaledwie 700 metrów i jest to trasa piesza.

!Salzburg - podczas rejsu po rzece Salzach
Salzburg - podczas rejsu po rzece Salzach

Godną polecenia atrakcją jest rejs wzdłuż rzeki Salzach obsługiwany przez łodzie Amadeus Salzburg. Rejs rozpoczyna się przy moście Makart. Bilety możemy kupić lub odebrać w budce znajdującej się kilkanaście metrów dalej. Statek przepływa przez historyczną część miasta i następnie płynie poza miasto do momentu, aż widać będzie Alpy. Na sam koniec wycieczki statek.. rozpoczyna "taniec" w rytm muzyki Mozarta! Większość miejsc siedzących znajduje się w środku. Firma udostępniła jednak kilka miejscówek na zewnątrz, na tylnej części statku. Jeśli ta opcja nas zainteresowała (a jest godna polecenia) kupując bilet, musimy dopłacić 3€ za specjalną rezerwację. Z tyłu jest zaledwie kilka miejsc i warto pojawić się wcześniej, dzięki czemu możemy spróbować zająć najlepsze miejsca. Na pokładzie statku nie ma toalety.

Uważajmy przechodząc przez ścieżki rowerowe prowadzące wzdłuż rzeki. Rowerzyści jeżdżą tam bardzo szybko i przyzwyczajeni są do tego, że piesi nie wchodzą na ścieżki w sposób nieskoordynowany.

Wzgórza w środku miasta

W najbliższej okolicy Starego Miasta znajdują się trzy wzgórza - Wzgórze Kapucynów (Kapuzinerberg), Festungsberg (Forteca Hohensalzburg) oraz Mönchsberg.

Trzecie z nich znajduje się tuż obok wzgórza Festungsberg, a na jego szczycie znajdują się Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum der Moderne) oraz trasa widokowa ciągnąca się niemal na całej długość wzgórza od strony rzeki. Na górę możemy wejść albo pieszo, albo skorzystać z windy wiozącej nas pod samo wejście Muzeum Sztuki Nowoczesnej (wejście do winy - Gstättengasse 13). Posiadając kartę Salzburg Card możemy raz wjechać w górę i raz zjechać w dół za darmo. Na miejscu wystarczy odbić kartę, nie musimy podchodzić do kasy biletowej.

Widok z góry jest bardzo przyjemny, oprócz Fortecy Hohensalzburg oraz drugiej strony rzeki z niektórych miejsc widać znajdujące się w oddali Alpy.

Góra Untersberg

Jedną z najciekawszych atrakcji znajdujących się poza miastem jest masyw górski Untersberg, a dokładniej jeden z jego szczytów - Geiereck. Skąd taka popularność tego wzniesienia? W 1961 roku otworzono kolejkę linową pozwalającą wjechać na znajdującą się na wysokości 1776 metrów nad poziomem morza górską stacje.

Kolejka kursuje cyklicznie w ciągu dnia, czas wjazdu to około 10 minut. Koszt przejazdu jest wysoki, na szczęście posiadacze karty Salzburg Card mogą wjechać za darmo. U góry możemy wejść do kawiarni lub wyjść poza teren stacji i pospacerować po jednej z wyznaczonych tras pieszych. Z góry rozpościera się piękny widok na okoliczne wzniesienia oraz na niedalekie centrum Salzburga (chociaż szczegółów miasta nie wypatrzymy).

Niestety, często nad wzniesieniem unoszą się chmury przez co widoczność z góry jest ograniczona. Pamiętajmy również, że wysokość jest “alpejska” i u góry jest o wiele zimniej niż na dole - jeśli planujemy wyjść na spacer powinniśmy być odpowiednio ubrani.

Dojazd do podnóży góry Geiereck jest bardzo prosty, musimy jedynie dojechać autobusem linii 25 do ostatniej stacji Grödig Untersbergbahn.

Wieczony Salzburg

Wieczorem historyczna część miasta zamiera. Po zmroku stare miasto jest niemal puste z wyjątkiem pojedynczych restauracji. Jest to idealny moment do pospacerowania po najbliższej okolicy katedry czy rezydencji.

Jeśli chcemy wieczorem znaleźć bardziej żywy obszar możemy podejść do historycznej ulicy pieszej Steingasse znajdującej się po drugiej stronie rzeki, tuż pod Wzgórzem Kapucynów. Spacerując wzdłuż deptaka oprócz oryginalnych budynków znajdziemy wiele otwartych i żywych knajp oraz restauracji oddalonych od siebie o kilka metrów.

Jak oszczędzić pieniądze zwiedzając Salzburg?

Salzburg turystom z Polski może wydać się drogi. Szczególnie drogie są noclegi blisko centrum oraz niektóre restauracje i kawiarnie. Warto rozpocząć poszukiwania zakwaterowania odpowiednio wcześniej.

Karta do zwiedzania

Jeśli planujemy odwiedzić kilka atrakcji zdecydowanie warto zastanowić się nad opisaną wcześniej kartą Salzburg Card - która jest bardzo opłacalna.

Darmowe atrakcje

Jeśli nie mamy bardzo dużo czasu nie musimy skupiać się jedynie na płatnych atrakcjach. Sam spacer po historycznych uliczkach powinien dać nam wiele wrażeń. Darmowe są także kościoły, wejście na teren ogrodów Pałacu Mirabell czy ogrody przy Pałacu Hellbrunn.

Kiełbaski na targu

Restauracje w Salzburgu są stosunkowo drogie. Jeśli mamy ochotę zjeść coś ciepłego i lokalnego, a nie przeszkadzają nam gorsze warunki - możemy skorzystać z barów lub wolnostojących budek z jedzeniem. Godnym polecenia miejscem są mały bar po lewej stronie targu Salzburger Schranne przy Mirabellplatz oraz budki przy Placu Uniwersyteckim (Universitätspl). W obu miejscach spotkamy wielu miejscowych.

Bezpieczeństwo

Salzburg jest bardzo bezpiecznym miastem. W historycznej części miasta nie powinno spotkać nas nic złego, warto jednak zachować uwagę w środkach komunikacji publicznej, na dworcu czy w zatłoczonych atrakcjach.

Na co uważać podczas odwiedzin Salzburga?

Przechodzenie przez ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe w Salzburgu, szczególnie te prowadzące wzdłuż rzeki, działają podobnie jak autostrady dla samochodów. Rowerzyści jeżdżą nimi szybko, przechodzić powinniśmy w wyznaczonych miejscach i bardzo uważnie rozejrzeć się w obie strony.

Sklepy zamknięte w niedzielę

W niedziele wszystkie sklepy oraz duża część restauracji jest zamknięta. Jeśli chcemy zrobić zakupy spożywcze, musimy to zrobić wcześniej.

Krótkie godziny otwarcia sklepów

Sklepy w Austrii są otwarte z reguły krócej niż w Polsce. W Salzburgu wiele marketów będzie zamkniętych już o 19:00 czy 20:00. W sobotę część sklepów otwarta jest krócej niż w tygodniu.

Atrakcje i język angielski

W niektórych atrakcjach pracownicy mogą nie znać dobrze angielskiego. Nie powinno być problemu w kasach, jednak już wewnątrz atrakcji dogadanie się w innym języku niż niemiecki może być wyzwaniem.

Znajomość języka angielskiego

Znajomość języka angielskiego wśród młodych mieszkańców Salzburga jest na wysokim poziomie, jest to miasto uniwersyteckie i mieszka tu wiele osób z zagranicy. Nie powinniśmy jednak zakładać, że zawsze bez problemu dogadamy się w tym języku z każdym - szczególnie wiele starszych osób mówi jedynie po niemiecku.


Reklama