Podróże po Europie

Salzburg atrakcje - TOP 17 miejsc, które warto zwiedzić i zobaczyć

Ostatnia aktualizacja: 17 listopada 2023

Salzburg to alpejskie miasto w Austrii, kojarzone przede wszystkim ze swoim wybitnym mieszkańcem, Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Salzburg położony jest na wysokości 424 metrów nad poziomem morza i otaczają go malownicze górskie krajobrazy. Miasto zachwyca również piękną barokową zabudową Starego Miasta i dominującą nad wszystkim twierdzą Hohensalzburg.

W trakcie II wojny światowej, Salzburg został wielokrotnie zbombardowany. Podczas nalotów zniszczono blisko połowę wszystkich zabudowań miejskich. Na szczęście, historyczna część miasta przetrwała niemal nietknięta; zburzone zostały jedynie kopuła katedry oraz mosty miejskie.

Nas osobiście Salzburg zauroczył na tyle, że na pewno jeszcze do niego wrócimy! W naszym przewodniku poznacie zarówno największe atrakcje Salzburga, jak i mniej oczywiste miejsca.

Widok na Katedrę w Salzburgu
Widok na Katedrę w Salzburgu
Ciekawostka Nazwa miasta to połączenie słów "sól" (Salz) i "zamek" (Burg), które razem tworzą nazwę "Zamek solny".

Jak zwiedzać Salzburg?

Centrum Salzburga przecina rzeka Salzach, dzieląc je na dwie części. Dla turystów bardziej interesująca jest południowa, ze Starym Miastem oraz fortecą Hohensalzburg, jednak także na północ od rzeki znajdzie się kilka miejsc wartych odwiedzenia.

Barokowe Stare Miasto (niem. Altstadt), wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, jest na tyle niewielkie, że bez większego problemu przejdziemy je wzdłuż i wszerz.

Z opisanych przez nas atrakcji, poza centrum znajdują się m.in. Pałac Hellbrunn, ogród zoologiczny oraz masyw górski Untersberg. Na szczęście wszystkie te trzy atrakcje leżą stosunkowo blisko siebie, dzięki czemu możemy w sposób efektywny zaplanować dojazdy do nich komunikacją publiczną.

Co warto zobaczyć w Salzburgu? Największe atrakcje oraz zabytki

Forteca Hohensalzburg

Artykuł o zwiedzaniu Salzburga najlepiej zacząć od górującej nad miastem twierdzy Hohensalzburg, stanowiącej nieodłączny element tutejszego krajobrazu. Już w XI wieku, w trakcie rządów arcybiskupa Gebharda, pojawił się w tym miejscu pierwszy zamek. Dzisiejsza rezydencja powstała w latach 1498-1519, za panowania arcybiskupa Leonharda von Keutschacha. Przez kolejne wieki forteca zyskiwała coraz więcej elementów obronnych, takich jak bastiony czy wieże, dzięki czemu w trakcie swojej historii ani razu nie została zdobyta siłą.

Największe atrakcje fortecy:

 • Pokoje arcybiskupa - do zwiedzania udostępnione są trzy pomieszczenia, w tym słynna Złota Hala z imponującymi kolumnami, sypialnia oraz pokój gościnny. Zachwycają szczególnie piękne zdobienia na ścianach oraz meble. Apartamenty uważane są za jeden z najlepszych przykładów późnego gotyku w Europie.
 • Muzeum fortecy - wewnątrz placówki, oprócz średniowiecznych eksponatów, zobaczymy kaplicę oraz odkryte niedawno romańskie okna.
 • Muzeum wojskowe pułku Rainera - wystawa poświęcona I wojnie światowej.
 • Możliwość wejścia na wieżę.

Pierwsze trzy z atrakcji znajdują się w tym samym miejscu, a wejście do wieży jest nieco od nich oddalone Na terenie twierdzy znajdują się kawiarnie oraz restauracja z pięknym widokiem na miasto.

Spacerując po głównym dziedzińcu, nie przegapcie niewielkiego kościoła św. Jerzego.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu do wszystkich miejsc kosztuje 13,20€.

Na odwiedzenie wszystkich atrakcji warto zarezerwować sobie maksymalnie 2 godziny.

Na górę możemy dostać się kolejką linową lub wejść pieszo. Wejście piesze zajmie nam trochę ponad 20 minut, trasa jest dość stroma. Kolejka linowa obsługiwana jest dziś przez nowoczesny skład, ale warto podkreślić, że jest to najstarsza kolejka linowa na świecie. Działa ona nieprzerwanie od 1465 roku, a wcześniej była napędzana siłą koni.

Kolejka rusza co około 10 minut i wymaga dopłaty kilku Euro do biletu wstępu do twierdzy.

Katedra w Salzburgu - barokowa perła miasta

Najważniejszym zabytkiem salzburskiego Starego Miasta jest XVII-wieczna barokowa katedra, znana jako Salzburger Dom. Była ona świątynia salzburskich arcybiskupów. Jej wnętrze skrywa wspaniałe organy oraz ołtarz główny, a także bogate zdobienia.

Co ciekawe - w świątyni zachowała się zabytkowa chrzcielnica z brązu z 1311 roku, w której ochrzczono Mozarta. Stoi ona na romańskich lwach z XII wieku.

Przed wejściem do katedry stoją 4 wielkie kolumny ozdobione statuami m.in. św. Piotra i św. Pawła.

Informacje praktyczne

Wstęp do katedry kosztuje 5€. Podczas wizyty nie zapomnijcie zejść do krypt, miejsca spoczynku arcybiskupów Salzburga.

DomQuartier - muzeum w dawnej rezydencji arcybiskupa

Pod koniec XIV wieku Salzburg uzyskał niepodległość od Bawarii i stał się arcybiskupstwem Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Nowe państwo przez kolejne stulecia prężnie rosło w siłę, stając się jednym z najważniejszych graczy politycznych w tej części Europy. Odbiciem tej potęgi, a także głównym ośrodkiem władzy, była sąsiadująca z katedrą rezydencja biskupa. Jej dzisiejszy wygląd jest wynikiem przebudowy przeprowadzonej za panowania arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau (1587–1612).

Współcześnie kompleks pełni funkcję muzeum DomQuartier, na które składają się pomieszczenia leżące na terenie rezydencji oraz fragment katedry. Oba budynki są ze sobą połączone i zwiedzając je nie musimy wychodzić na zewnątrz.

Wybrane atrakcje DomQuartier:

 • Apartamenty - kilkanaście pomieszczeń, w których mieszkał i przyjmował gości arcybiskup. Pokoje wyróżniają się stylem późnego baroku.
 • Galeria - kolekcja obrazów europejskich mistrzów od XVI do XIX wieku. Największym skarbem galerii jest obraz Rembrandta pt. Modląca się staruszka (znany również jako Modląca się matka Rembrandta).
 • Taras widokowy - taras łączący pałac oraz katedrę. Jeśli mamy więcej czasu, warto usiąść na jednym z krzeseł i odpocząć. Z góry będziemy mieć świetny widok na place Domplatz oraz Residenzplatz.
 • Górne piętro katedry - wchodząc z tarasu widokowego do katedry przechodzimy przez górne piętro, na którym znajdują się organy i skąd mamy dobry widok na wnętrze katedry.
 • Muzeum katedralne oraz oratorium - wiele eksponatów związanych z katedrą i religią.
 • Komnata sztuki i cudów - małe muzeum z eksponatami nawiązującymi do odkryć naukowych.
 • Długa galeria - pomieszczenie z portretami arcybiskupów.

Informacje praktyczne

Cena biletu: 13€.

Na odkrycie całego kompleksu, w zależności od naszego tempa, będziecie potrzebować od 90 do 120 minut. Przed wejściem warto pobrać przewodnik audio, gdyż nie wszystkie opisy są przetłumaczone na język angielski.

Residenzplatz oraz Muzeum Miasta Salzburga

Najważniejszym placem miejskim jest rozległy Residenzplatz, ozdobiony piękną barokową fontanną Residenzbrunnen. Przy placu, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się wspomniana rezydencja arcybiskupa.

Fontanna Residenzbrunnen na placu Residenzplatz w Salzburgu
Fontanna Residenzbrunnen na placu Residenzplatz w Salzburgu

Tuż obok mieści się warte odwiedzenia Muzeum Miasta Salzburga (Salzburg Museum), w którym zapoznamy się z jego bogatą historią - od zarania aż do dziś. Jedną z najciekawszych wystaw w muzeum jest poświęcona muzyce - korzystając z wirtualnych ekranów możemy posłuchać dźwięków z konkretnych instrumentów. Jeśli lubicie muzea, nie powinniście żałować wizyty!

UWAGA!

Niestety, z powodu renowacji, muzeum miejskie będzie zamknięte aż do jesieni 2026 roku.

W okolicy - Muzeum Panoramy Tuż obok muzeum miejskiego utworzono Muzeum Panoramy, gdzie można podziwiać 26-metrowy, panoramiczny obraz przedstawiający Salzburg widziany z fortecy Hohensalzburg.

Petersfriedhof - zabytkowy cmentarz

Cmentarz św. Piotra to najstarszy cmentarz w Salzburgu. Leży on u podnóży góry Festungsberg (Forteca Hohensalzburg). Na terenie cmentarza znajdują się trzy warte uwagi miejsca:

 • kaplica (w jej wnętrzu organizowane są wystawy),
 • niewielkie katakumby (wejście za dodatkową opłatą, w środku zobaczymy małą kaplicę wykutą w skalę),
 • kościół katolicki (wejście z placu poza kościołem)

Ogrody Mirabellgarten przy Pałacu Mirabell

Jednym z najprzyjemniejszych miejsc po północnej stronie rzeki jest ogród Mirabellgarten, znajdujący się przy Pałacu Mirabell (Schloss Mirabell). Jest on ogólnodostępny i bezpłatny. Utworzone w XVII wieku założenie może bez wstydu ubiegać się o miano jednego z najpiękniejszych parków w tej części Europy. W leżącym na terenie ogrodu pałacu odbywają się koncerty.

Tuż obok znajduje Mirabellplatz. Na szerokim placu naprzeciwko kościoła rano odbywa się targ spożywczy. Miejscowi kupują tu warzywa, sery i owoce. Oprócz stoisk z jedzeniem kupimy tu również miejscowe przysmaki na ciepło, takie jak dania z kiełbasą.

Wzgórze Kapucynów - jeden z najlepszych punktów widokowych Salzburga

Kierując się na wschód od ogrodów Mirabellgarten, dojdziemy do Wzgórza Kapucynów (Kapuzinerberg), oferującego jedne z najlepszych widoków Salzburgu. Na wzgórzu znajduje się kilka dobrych punktów obserwacyjnych i tras pieszych. Jesli jednak nie macie sił lub czasu, wystarczy podejść do tarasu widokowego usytuowanego tuż pod klasztorem Kapucynów.

Na wzgórze możemy dotrzeć na dwa sposoby:

 • Wąską i częściowo krytą uliczka Imbergstiege od strony Steingasse. Do pokonania będziemy mieć jednak schody.
 • Ulicą Kapuzinerberg - tutaj brak schodów, ale strome wejście (start przy Linzer Gasse & Platzl)

W okolicy

Po zachodniej stronie Wzgórza Kapucynów znajduje się kościół św. Sebastiana wraz z cmentarzem. Na tej XVI-wiecznej nekropolii pochowano wielu znamienitych mieszkańców miasta, także członków rodziny Mozarta, w tym jego ojca Leopolda.

Zwiedzanie Salzburga śladami Mozarta - dom narodzin oraz dom, w którym mieszkał

Najbardziej znanym mieszkańcem Salzburga był kompozytor Wolfgang Amadeusz Mozart. Artysta urodził się w Salzburgu w 1756 roku. Mozart dzisiaj uważany jest za Austriaka, ale jako ciekawostkę warto podać fakt, że w momencie jego narodzin Salzburg był niezależnym arcybiskupstwem i formalnie nie był częścią Cesarstwa Austriackiego.

Do dzisiaj w mieście możemy odwiedzić kilka miejsc związanych z artystą - w tym jego dom narodzin (Mozarts Geburtshaus) oraz dom, w którym mieszkał (Mozart-Wohnhaus). Oba zabytki zostały przekształcone muzea. Zobaczymy w nich różne eksponaty z życia artysty, związane z nim oraz z jego najbliższą rodziną (siostrą Marią Anną oraz ojcem Leopoldem), a także wirtualne prezentacje. Niestety, w samych budynkach nie przetrwało oryginalne wyposażenie z okresu życia kompozytora.

Informacje praktyczne

Każdy z domów można zwiedzić w około 30-45 minut. Są to jednak atrakcje, które polecamy wyłącznie miłośnikom twórczości Mozarta.

Cena biletu wstępu do Mozarts Geburtshaus to aż 13,50€, a Mozart-Wohnhaus 12€. Możemy zakupić również bilet łączony do obu placówek w cenie 20€, który ważny jest 24 godziny od pierwszego użycia.

Jeśli nie posiadacie karty Salzburg Card, powinniście zastanowić się, czy tego typu placówki Was interesują. W przypadku posiadania oficjalnej karty turystycznej, warto zajrzeć tam choćby na chwilę.

W historycznym centrum miasta na placu nazwanym nazwiskiem artysty (Mozartplatz) słynny kompozytor uwieczniony został pomnikiem stworzonym przez Ludwiga Schwanthalera. Pomnik odsłonięto 5 września 1842 roku w obecności synów wielkiego artysty.
Salzburg - Mozartplatz i pomnik Mozarta
Salzburg - Mozartplatz i pomnik Mozarta

Rejsy turystyczne po rzece Salzach

Godną polecenia atrakcją jest rejs wzdłuż rzeki Salzach, obsługiwany przez łodzie Amadeus Salzburg. Rejs rozpoczyna się przy moście Makart. Bilety możemy kupić lub odebrać w budce znajdującej się kilkanaście metrów dalej.

Salzburg - podczas rejsu po rzece Salzach
Salzburg - podczas rejsu po rzece Salzach

Statek przepływa przez historyczną część miasta i następnie płynie poza miasto do momentu, aż widoczne będą Alpy. Na sam koniec wycieczki jednostka... rozpoczyna "taniec" w rytm muzyki Mozarta! Większość miejsc siedzących znajduje się w środku.

Informacje praktyczne

Podstawowy, opisany przez nas rejs kosztuje 17€. Istnieje również nieco droższa opcja, która dowozi turystów do przystani Hellbrunn, skąd możemy udać się do słynnego pałacu.

Firma udostępniła w swoich jednostkach kilka miejscówek na zewnątrz, na tylnej części statku. Podczas naszej wizyty opcja ta była dodatkowo płatna - kupując bilet musieliśmy dopłacić 3€ za specjalną rezerwację. Z tyłu jest zaledwie kilka miejsc i warto pojawić się wcześniej, dzięki czemu możemy spróbować zająć miejscówkę z najlepszym widokiem. Na pokładzie statku nie ma toalety.

Trasy spacerowe wzdłuż rzeki

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że do ulubionych miejscówek mieszkańców Salzburga zaliczają się najbliższe okolice rzeki Salzach. Lokalsi odpoczywają tam na trawie, opalają się (w dobrą pogodę), spacerują i jeżdżą rowerami po specjalnie wyznaczonych ścieżkach. Na samej rzece postawiono mosty piesze. Szczególnie urokliwy fragment znajdziemy przy ulicy Giselakai, wzdłuż której stoją piękne XIX-wieczne wille i pałacyki. Ulica ma długość zaledwie 700 metrów i jest to trasa piesza.

Podczas przechodzenia przez ścieżki rowerowe prowadzące wzdłuż rzeki, warto zachować ostrożność. Rowerzyści jeżdżą tam bardzo szybko i przyzwyczajeni są do tego, że piesi nie wchodzą im na ścieżki w sposób nieskoordynowany.

Ciekawe miejsca na terenie Starego Miasta

 • Getreidegasse - najważniejsza ulica historycznej części miasta. Do dzisiaj zachwycają szyldy sklepów wzorowane na ich średniowiecznych odpowiednikach
 • Café Tomaselli - najstarsza kawiarnia w mieście, oficjalnie działa od 1703 roku. Jest to prawdopodobnie najstarsza ciągle istniejąca kawiarnia w Europie Zachodniej.
 • Kościół Franciszkanów - kościół znajdujący się na tyłach rezydencji. W środku piękna kaplica ze zdobieniami barokowymi.
 • Pferdeschwemmistoe - historyczna pijalnia wody dla koni - zabytkowa budowla z 1695 roku, służąca dawniej jako miejsce do pojenia koni. Na uwagę zasługują malowidła na ścianach.
 • Universitätsplatz - plac uniwersytecki, czasem odbywają się tu targi, obok kościoła stoją budki z lokalnym jedzeniem. Od placu odchodzą kryte pasaże prowadzące do ulicy Getreidegasse.
 • Hofapotheke (stara apteka) - najstarsza działającą apteka w Salzburgu, założona przez arcybiskupa w 1591 roku. Warto zajrzeć do środka, aby zobaczyć piękne zdobienia. Pamiętajmy jednak, że jest to czynna apteka a nie atrakcja turystyczna, dlatego nie powinniśmy przeszkadzać klientom.

Wzgórze Mönchsberg - kolejny świetny punkt widokowy w Salzburgu i muzeum sztuki nowoczesnej

Mönchsberg to trzecie ze wzniesień położonych w historycznym centrum Salzburga. Znajduje się ono tuż obok wzgórza Festungsberg, a na jego szczycie odnajdziemy Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Museum der Moderne) oraz trasę widokową ciągnąca się niemal na całej długość wzgórza, od strony rzeki. Na górę możemy dotrzeć pieszo lub skorzystać z windy, która dowiezie nas pod samo wejście do muzeum (adres dolnej stacji windy: Gstättengasse 13). Posiadając kartę Salzburg Card, możemy bezpłatnie wjechać raz na górę, i raz zjechać w dół. Na miejscu wystarczy odbić kartę, nie musimy podchodzić do kasy biletowej.

Widok z góry jest bardzo malowniczy. Oprócz Fortecy Hohensalzburg oraz zabudowy po przeciwnej stronie rzeki, z niektórych miejsc wypatrzymy znajdujące się w oddali Alpy.

Atrakcje Salzburga poza centrum

Pałac Hellbrunn z Ogrodem Wodnych Uciech

Poza centrum znajduje się Pałac Hellbrunn (Schloss Hellbrunn) - letnia rezydencja arcybiskupa oraz jedno z najciekawszych miejsc w Salzburgu. Pałac możemy zwiedzić. W jego wnętrzu, oprócz kilku zabytkowych pomieszczeń, czekają na nas przede wszystkim wystawy związane z jego historią.

Za największą atrakcję kompleksu pałacowego uchodzi jednak nie sama rezydencja, a Ogród Wodnych Uciech. Arcybiskup Markus Sittikus zdecydował się zbudować przy pałacu swoisty park rozrywki pełen fontann i grot, w którym tryskająca woda i ruszające się figurki miały rozbawiać gości. Do dziś zachowały się oryginalne mechanizmy oraz figurki, w tym Teatr Lalek z blisko 100 ruchomymi elementami oraz stół, na którym bez przerwy znajdowało się wino.

Informacje praktyczne

Bilet wstępu kosztuje 15€.

Wnętrza pałacu bez większego pośpiechu zwiedzimy w około 30 minut. Dostępny jest przewodnik audio w języku polskim.

Ogród Wodnych Uciech możemy również zwiedzić z przewodnikiem audio w języku polskim, co zajmie nam około 40-50 minut.

W ramach biletu wstępu będziemy mogli odwiedzić również muzeum folkloru Monatsschlössl, co zajmie nam 40-60 minut.

W sumie na wizytę w kompleksie pałacowo-parkowym warto zarezerwować sobie przynajmniej 2 godziny, plus dojazd.

Oprócz biletowanego Ogrodu Wodnych Uciech przy pałacu znajduje się także otwarty dla wszystkich park z ławeczkami oraz oczkami wodnymi. Jest to idealne miejsce na wypoczynek, z ogrodu widać Alpy i w słoneczny dzień można tam stracić poczucie czasu.

Salzburg - droga do Pałacu Hellbrunn i widok na Alpy
Salzburg - droga do Pałacu Hellbrunn i widok na Alpy

Dojazd do Pałacu Hellbrunn

Do pałacu dojedziemy autobusem miejskim nr 25, który zatrzymuje się przy dworcu oraz w centrum. Czas przejazdu to około 30 minut. Alternatywnie możemy dopłynąć tu wraz z rejsem turystycznym, opisywanym przez nas wczesniej.

Na miejscu dostępny jest również płatny parking.

Ogród zoologiczny w Salzburgu

Nieopodal ogrodów pałacowych znajduje się ogród zoologiczny. Można bez przesady stwierdzić, że jest to jeden z najbardziej malowniczo położonych ogrodów zoologicznych w Europie.

Sam ogród zbudowany został wzdłuż wzgórza (wybiegi zostały stworzone na ścianie wzniesienia), a patrząc w przeciwną stronę widzimy pokryte śniegiem Alpy. Jeśli lubimy tego typu atrakcje, to salzburskie zoo powinno znaleźć się na naszej liście do zobaczenia.

Ogród zoologiczny w Salzburgu - w tle Alpy
Ogród zoologiczny w Salzburgu - w tle Alpy

Góra Untersberg

Do najciekawszych atrakcji Salzurga znajdujących się poza miastem zalicza się masyw górski Untersberg, a dokładniej jeden z jego szczytów - Geiereck. W 1961 roku otworzono kolejkę linową, pozwalającą wjechać na znajdującą się na wysokości 1776 metrów nad poziomem morza górską stacje.

Kolejka kursuje cyklicznie w ciągu dnia - czas wjazdu wynosi około 10 minut. U góry możemy wejść do kawiarni lub wyjść poza teren stacji i pospacerować po jednej z wyznaczonych tras pieszych. Z góry rozpościera się piękny widok na okoliczne wzniesienia oraz na niedalekie centrum Salzburga (chociaż szczegółów miasta nie wypatrzymy).

Informacje praktyczne

Przejazd w obie strony kosztuje 28€, a jedną, wybraną stronę 18€. Koszt przejazdu jest wysoki, ale na szczęście posiadacze karty Salzburg Card mogą wjechać za darmo.

Niestety, często nad wzniesieniem unoszą się chmury, przez co widoczność z góry jest ograniczona. Pamiętajmy również, że wysokość jest "alpejska" i u góry jest o wiele zimniej niż na dole - jeśli planujemy wyjść na spacer powinniśmy być odpowiednio ubrani.

Dojazd do podnóży góry Geiereck jest bardzo prosty, musimy jedynie dojechać autobusem linii 25 do ostatniej stacji Grödig Untersbergbahn.

Zwiedzanie Salzburga - wskazówki i informacje praktyczne

Salzburg Card - karta turystyczna do zwiedzania Salzburga

Karta turystyczna Salzburg Card na pierwszy rzut oka wydaje się droga, lecz po bliższym zapoznaniu się z cenami największych atrakcji Salzburga oraz komunikacji publicznej, okazuje się ostatecznie opłacalnym wyborem. Szczególnie, gdy planujemy wjechać na górę Untersberg, często korzystać z komunikacji miejskiej i odwiedzić najważniejsze muzea, w tym oba domy Mozarta. Karta umożliwia jedno wejście do każdej atrakcji, nielimitowane korzystanie z komunikacji miejskiej i jedno skorzystanie z windy lub kolejki (w dwie strony)

Kartę możemy zakupić m.in. na dworcu w punkcie informacji turystycznej lub w punkcie informacji turystycznej na placu Mozartplatz. Jeśli kupujemy kartę online na oficjalnej stronie otrzymamy voucher, który możemy wymienić na kartę w jednym z podanych wcześniej punktów.

Jeśli korzystamy z komunikacji miejskiej obsługiwanej przez zewnętrzne firmy, to po wejściu do autobusu powinniśmy pokazać kartę. W przypadku muzeów wystarczy podejść do kasy i odebrać bilet, a w przypadku wind czy kolejki linowej odbijamy kartę wchodząc do środka.

Komunikacja miejska w Salzburgu

Komunikacja miejska w Salzburgu obsługiwana jest przez trolejbusy kursujące w obrębie historycznego centrum oraz autobusy. Niektóre z linii wyjeżdżających poza centrum obsługiwane są przez zewnętrzne firmy korzystające z autobusów przypominających czasem autokary turystyczne.

Najwięcej autobusów odjeżdża z dworca kolejowego oraz z Mirabellplatz. Warto pamiętać, że w obu przypadkach musimy najpierw znaleźć odpowiedni przystanek/platformę. Przy Mirabellplatz warto poszukać tablicy z mapą i rozpiską odjazdów autobusów - wielu turystów ma problem z odnalezieniem odpowiedniego przystanku.

Rowery

Salzburg jest miastem przyjaznym dla rowerów. Nad rzeką stworzono specjalne ścieżki rowerowe, podobnie w samym mieście - nikogo nie dziwi widok rowerzystów przejeżdżających przez historyczne Stare Miasto. Również poza centrum bez problemu znajdziemy ścieżki rowerowe z pięknymi widokami.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Salzburga?

Przy odpowiednim przygotowaniu planu zwiedzania powinniśmy spokojne dać radę odwiedzić najważniejsze atrakcje Starego Miasta w trakcie jednego dnia. Jeśli nie chcecie się śpieszyć i planujecie odwiedzić Pałac Hellbrunn oraz wszystkie najwazniejsze muzea, powinniście zostać tu na weekend, lub nawet na trzy dni.

Darmowe atrakcje

Jeśli mamy ograniczony budżet, nie musimy skupiać się jedynie na płatnych atrakcjach. Sam spacer po historycznych uliczkach powinien dać nam wiele wrażeń. Darmowe są także kościoły (oprócz katedry), wejście na teren ogrodów Pałacu Mirabell czy ogrody przy Pałacu Hellbrunn.

Kiełbaski i inne dania do zjedzenia na szybko

Restauracje w Salzburgu są stosunkowo drogie. Jeśli mamy ochotę zjeść coś ciepłego i lokalnego, a nie przeszkadzają nam gorsze warunki - możemy skorzystać z barów lub wolnostojących budek z jedzeniem. Godnym polecenia miejscem są mały bar po lewej stronie targu Salzburger Schranne przy Mirabellplatz oraz budki przy Placu Uniwersyteckim (Universitätspl). W obu miejscach spotkamy wielu miejscowych.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama