ZOO w Salzburgu

Salzburg to miejscowość z duszą, której nie brak uroku przede wszystkim ze względu na malownicze położenie (u podnóża Alp). Spacerując po tym austriackim mieście oprócz zabytków i pięknych uliczek możemy cieszyć się właśnie pięknymi widokami na góry wyrastające zza wzgórza zamkowego.

Jeśli chcemy uciec odrobinę poza centrum doskonałą propozycją będzie wycieczka do ogrodów i pałacu Hellbrunn, gdzie oprócz zwiedzania czekają na nas duże połacie zieleni - idealne na odpoczynek. Tuż obok pałacu Hellbrunn, a dokładniej jeszcze na terenie obejmującym ten piękny rozległy park znajduje się jeszcze ogród zoologiczny w Salzburgu.

!Zoo w Salzburgu - nosorożec i widok na Alpy
Zoo w Salzburgu - nosorożec i widok na Alpy

Historia i ciekawostki

Po tym krótkim wstępie warto dowiedzieć się czegoś o salzburskim zwierzyńcu. Zlokalizowane na granicy miasta (sąsiaduje z gminą Anif) ZOO znane jest również pod nazwą Tiergarten Salzburg lub Tiergarten Hellbrunn.

Początek istnienia tego zoo datuje się na 1424 rok, kiedy oczywiście jeszcze zupełnie nie przypominało obecnego obiektu. Wtedy ówczesny biskup założył sobie park ze stawami z rybami oraz stadami ptaków. Dużo czasu upłynęło zanim zaczęły postępować kolejne zmiany w kierunku rozwoju ogrodu, bowiem dopiero ok 1612 roku kolejny arcybiskup (Marcus Sittikus) rozpoczyna planowanie budowy kompleksu ogordowo-pałacowego Hellbrunn, w którego skład wchodzić ma również zoo. W 1619 roku zakończono wszystkie prace, jednak dopiero w 1962 roku obiekt został udostępniony dla szerszej publiczności, wtedy właśnie otworzono po raz pierwszy bramy dla gości z zewnątrz.

!Zoo w Salzburgu
Zoo w Salzburgu

Wybiegi w ZOO w Salzburgu wyglądają bardzo przyjaźnie, można nawet odnieść wrażenie, że niektóre zwierzęta są oddzielone od gości w sposób niezwykle delikatny, przez co ma się wrażenie jakby dzikie koty bez problemu mogły uciekać ze swoich wybiegów. W pewnym sensie wrażenie, które sprawia na nas wygląd zoo nie jest mylące, bowiem jeszcze nie tak dawno temu, bo w roku 2012 doszło do ucieczki gepardów oraz rysia, po tym incydencie rozpoczęto dodatkowo zabezpieczać bariery oddzielające zwierzęta, niestety podobna sytuacja miała miejsce jeszcze w 2014 roku, na szczęście od tamtej pory ogród został ponownie sprawdzony i zabezpieczony pod katem ucieczek zwierząt, a dzisiaj bez obaw możemy go odwiedzać.

!Zoo w Salzburgu - zebra
Zoo w Salzburgu - zebra

Zwierzęta i wybiegi

ZOO w Salzburgu na tle innych europejskich ogrodów zoologicznych wyróżnia się niewątpliwie swoim położeniem, oprócz tego, że odwiedzając je możemy podziwiać przepiękny górski krajobraz, to samo ukształtowanie zwierzyńca jest również nietypowe.

Zwierzęta swoje domy ulokowane mają na terenie niemal górzystym, co ciekawe kształt tego zoo jest również wyjątkowy, ponieważ nie tworzy żadnego okręgu czy kwadratu, ogród jest w zasadzie podłużny i rozciąga się u podnóża wzgórza, dzięki czemu jego jedna strona tworzy zwierzętom wybiegi, odpowiadające ich naturalnemu środowisku. Od razu tutaj zauważyć się da ogromne, wznoszące się ku górze przestrzenie, zamieszkiwane przez kozice.

Dodatkową atrakcję tutaj będzie niewielkie wydzielone ogrodzenie, do którego można wejść i pogłaskać małe kózki, które same przechodzą przez niewielki otwór w ogrodzeniu.

Poza kozicami swoje miejsce znalazły tam także inne zwierzęta, np. gepardy, których wybieg jest bardzo ciekawie urozmaicony, podczas wypatrywania kotów warto zwrócić uwagę na znajdującą się tam "huśtawkę", na której być może będzie bujał się piękny gepard.

!Zoo w Salzburgu - kapibara
Zoo w Salzburgu - kapibara

Pośród wielu ciekawych mieszkańców zobaczymy tam także kapibary, nosorożce oraz osiołki.

Ogromną atrakcję, szczególnie dla dzieci może być również miejsce, w którym latają papużki, możemy do nich wejść, a nawet jeśli mamy ochotę nakarmić (specjalnie przygotowana karma powinna być dostępna do kupienia przy obiekcie).

!Zoo w Salzburgu
Zoo w Salzburgu

Oprócz wielu dobrze znanych i stosunkowo często spotykanych zwierząt w ogrodach zoologicznych w Salzburgu spotkamy również rzadziej spotykane gatunki, takie jak np.: rosomak tundrowy, ostronos rudy (koati), wilk grzywiasty czy alpaka (alpaki możemy karmić karmą, którą można zakupić przy wejściu do ogrodu).

!Zoo w Salzburgu - alpaka
Zoo w Salzburgu - alpaka

Zaskakujące jest jeszcze aranżacja "wybiegu" dla myszy, które swój dom znalazły w pomieszczeniu wyglądającym jak kawałek domku, w którym stoi kredens i inne meble, a mieszkańcy poruszają się tam niczym jak w bajce, pomiędzy talerzami i miskami z owocami, bawiąc przy tym swoją codziennością odwiedzających.

!Zoo w Salzburgu - myszka
Zoo w Salzburgu - myszka

!Zoo w Salzburgu - dom dla myszy
Zoo w Salzburgu - dom dla myszy

Informacje praktyczne

Ogród zoologiczny w Salzburgu jest podłużny, posiada dwa wejścia. Do jednego z nich dotrzemy idąc od pałacu Hellbrunn, drugie z kolei znajduje się tuż obok wjazdu do gminy Anif.

Dobra wiadomość dla miłośników psów, jeśli zabieramy ze sobą swojego psa (za dodatkową opłatą), możemy wejść z nim na teren zoo, jedynym wymogiem jest krótka smycz dla swojego pupila.

Więcej informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie zoo.

!Zoo w Salzburgu
Zoo w Salzburgu

Dni i godziny otwarcia

Ogród zoologiczny w Salzburgu czynny jest przez cały rok, codziennie, godziny zamknięcia uzależnione są od miesiąca odwiedzin.

miesiące godziny otwarcia ostatnie wejście
styczeń, luty 9:00 - 16:30 do 16:00
marzec 9:00 - 17:30 do 16:30
kwiecień, maj 9:00 - 18:00 do 17:00
czerwiec - sierpień 9:00 - 18:30 do 17:30
wrzesień, październik 9:00 - 18:00 do 17:00
listopad, grudzień 9:00 - 16:30 do 16:00

Dodatkowo, w każdy piątek i sobotę od sierpnia do połowy września (2017 r.) w ogrodzie są wydłużone godziny otwarcia (nightzoo) i możemy je odwiedzać od 9:00 do 22:30 (wejście do 21:00).

!Zoo w Salzburgu
Zoo w Salzburgu

Ceny biletów wstępu

  • dorośli - 11,50€;
  • dzieci (4 - 11 lat) - 5,00€;
  • młodzież (15 - 19 lat) - 7,50€;
  • bilet rodzinny (2 dorosłych + 1 dziecko) - 26,00€ (każde dodatkowe dziecko - 4,50€);
  • osoby niepełnosprawne - 8,00€;
  • seniorzy - 10,50€;
  • psy - 2,60€;

Posiadacze ważnej karty Salzburg Card wchodzą bezpłatnie.

Lokalizacja

Adres: Hellbrunnerstraße 60, 5081 Anif, Austria

Dojazd: Do głównego wejścia zoo dojedziemy autobusem numer 25 ze stacji kolejowej w Salzburgu.

!Zoo w Salzburgu - widok na Alpy
Zoo w Salzburgu - widok na Alpy

Reklama