Podróże po Europie

Gdzie spać w Dublinie? Garść praktycznych informacji, polecane dzielnice i przykładowe hotele

Szukanie noclegu w Dublinie, o ile nie posiadamy bardzo zasobnego portfela, jest zadaniem trudnym. Ceny jak na Europę są bardzo wysokie, a wybór budżetowych noclegów ograniczony jest głównie do wieloosobowych pokoi w hostelach lub w najlepszym wypadku do pokoi ze współdzieloną łazienką.

Znalezienie noclegu dalej od centrum nie będzie problemem logistycznym o ile w okolicy funkcjonuje często kursująca linia autobusowa. Linie autobusowe w Dublinie mają bardzo dużo przystanków, ale wiele z nich jest na żądanie - wracając do hotelu musimy pilnować naszego przystanku i wcześniej nacisnąć guzik stopu..

Przez Dublin przejeżdża też kolej regionalna DART (Dublin Area Rapid Transit). Jeśli zależy nam na odwiedzeniu Zatoki Dublińskiej możemy poszukać noclegu niedaleko jednej ze stacji. Koleją DART dojedziemy też z niektórych dalszych obszarów Dublina do centrum.

Baza noclegowa

Dublin jest nie tylko miastem rozrywkowym, ale też jednym z ważniejszych centrów biznesowych w Europie. Oznacza to, że występuje tu wiele różnych typów noclegów - drogie hotele sieciowe, małe hoteliki, hostele, pensjonaty B&B i apartamenty.

Turyści zatrzymują się raczej w hotelikach, hostelach czy pensjonatach działających w historycznych budynkach. W wielu z nich nie będzie windy i na górne piętra prowadzić będą mało wygodne schody. Innym problemem historycznej zabudowy jest wilgoć - szczególnie podczas miesięcy zimowych w pokojach może być wilgotno i zimno. Najlepiej sprawdźmy komentarze turystów przebywających w wybranym hotelu w tym samym okresie. Jest to problem z którym spotkało się wielu turystów podróżujących do Irlandii lub Wielkiej Brytanii.

Jeśli nie mamy bardzo dużego budżetu lepiej poszukać dobrze ocenianego pensjonatu niż słabo odbieranego hotelu - warunki mogą być diametralne różne na korzyść tego pierwszego. Co ciekawe, pensjonatom i domom gościnnych w Irlandii również przydzielane są gwiazdki.

W przypadku najtańszych i słabo ocenianych noclegów powinniśmy liczyć się ze słabymi warunkami.

Sprawdź wszystkie noclegi w Dublinie

W jakich dzielnicach szukać noclegu w Dublinie?

Gdzie spać w Dublinie w centrum?

Nie ma sensu się oszukiwać - nocleg dla turystów z Polski w centrum Dublina jest bardzo drogi. Jeśli chcemy zostać w centrum powinniśmy najpierw znaleźć noclegi w akceptowalnej dla nas kwocie i ewentualnie później zastanowić się nad konkretną okolicą.

Na szczęście centrum Dublina nie jest duże i większość turystów może poruszać się głównie pieszo - w obrębie centrum dojdziemy wszędzie w 20-30, a maks 40 minut.

Znajdź noclegu w centrum Dublina

Krótka charakterystyka niektórych obszarów centrum Dublina.

Temple Bar

Legendarny obszar Dublina, słynący z wieczornego życia i wielu modnych miejsc do odwiedzenia w ciągu dnia. Miejsce to spodoba się imprezowiczom, reszta turystów może nie być zachwycona hałasem i stresującymi wieczornymi powrotami - po całej okolicy (szczególnie w weekendy) po zmroku chwiejnym krokiem przemieszcza się wielu podpitych mieszkańców i turystów.

Sprawdź noclegi na obszarze Temple Bar

Okolica parku St Stephen's Green i Grafton Street

Innym gwarnym obszarem Dublina jest okolica parku St Stephen's Green, w szczególności dotyczy to przechodzącej obok ulicy Grafton (Grafton Street). Ulica Grafton przepełniona jest sklepami, kawiarniami i restauracjami - no i prawie zawsze jest na niej gwarno oraz głośno.

Sam park jest swoistą oazą zieleni praktycznie w samym centrum miasta i może być odskocznią od okolicznych tłumów, chociaż głównie rano - w dzień przebywa w nim wielu mieszkańców. Bez problemu dojdziemy stąd wszędzie pieszo.

Dobre recenzje w tej okolicy zbiera trzygwiazdkowy hotel Travelodge Stephens Green, niestety ceny są tu dość wysokie.

Znajdź inne noclegi w okolicy

Docklands

Jeśli zastanawiacie się gdzie swoje siedziby mają duże korporacje działające w Irlandii - to właśnie tutaj. Po północnej stronie rzeki Liffey znajduje się Międzynarodowe Centrum Finansowe, a po stronie południowej wokół Wielkiego Kanału (Grand Canal) rozlokowane są korporacje związane z technologią.

W ciągu dnia spotkamy tu głównie pracowników pobliskich firm, a wieczorem (lub nawet po godzinie 18:00) teren trochę zamiera. Jeśli szukamy ciszy i spokoju, a dodatkowo mamy odpowiedni budżet - ta okolica może być dla nas. Dla wielu plusem może być to, że w nowoczesnych wieżowcach nie występuje wilgoć znana z historycznych budynków. Nawet jeśli nie zamierzamy tu zostać na noc to warto pospacerować i zobaczyć w jaki sposób odmieniono dawną portową część miasta.

Ciekawym wyborem mogą być tu apartamenty w nowych budynkach, np. Docklands Apartments Dublin City by theKeycollection .

Ballsbridge - południowe obrzeża Dublina

Na południowy wschód od centrum znajdziemy dzielnicę Ballsbridge. Króluje tu niska zabudowa i spokojny klimat, szczególnie w porównaniu z tłocznym i gwarnym centrum. Z wyjątkiem stadionu Aviva nie ma tu specjalnych atrakcji turystycznych. W okolicy znajdziemy za to ciszę i spokój, rzekę Dodder wzdłuż której możemy pospacerować i trochę lokali nastawionych na miejscowych. Ballsbridge słynie też jako ulubione miejsce lokalnych artystów oraz dzielnica ambasad.

Bez problemu dostaniemy się stąd do centrum autobusem, przez dzielnicę przejeżdża także pociąg DART. Trudniej może być pieszo, w zależności od lokalizacji hotelu dojście do centrum może nam zająć do 60 minut.

Dobre recenzje w tej okolicy zbiera pensjonat Donnybrook Lodge B&B. Do centrum z okolic pensjonatu dojedziemy autobusem w około 30 minut.

Znajdź inne noclegi na obszarze Ballsbridge.

Przed wyborem noclegu upewnijmy się, czy niedaleko znajduje się przystanek komunikacji.

Drumcondra - północne obrzeża Dublina

Drumcondra jest miejscem diametralnie różnym od Ballsbridge. Domy i ulice nie są tu tak zadbane, na terenie dzielnicy zobaczymy trochę pozostałości po erze przemysłowej i wiele budynków znajduje się w kiepskim stanie.

Mimo to Drumcondra jest dobrym miejscem na nocleg. W prosty sposób dojedziemy stąd do centrum lub w ostateczności dojdziemy pieszo. Na terenie dzielnicy znajduje się najważniejszy stadion Irlandii, Croke Park, na którym odbywają się rozgrywki sportów gaelickich. Mając szczęście możemy znaleźć tu ofertę dużo lepszą niż w centrum.

Świetne recenzje w tej okolicy zbiera pensjonat ABC House B&B.

Znajdź nocleg na obszarze dzielnicy Drumcondra

Budżetowe noclegi

W Dublinie trudno o typowe budżetowe noclegi w przypadku samodzielnych pokoi z prywatną łazienką. Jeśli zależy nam na niższej cenie musimy pójść na pewne ustępstwa. Tańsze są pokoje ze współdzieloną łazienką oraz łózka w pokojach wieloosobowych.

Obie opcje oferuje m.in. hostel Dublin International Hostel. Zdarza się, że cena prywatnego pokoju ze współdzieloną łazienką to trochę ponad 200 zł za dobę. Hostel oferuje też łózka w pokojach wieloosobowych - upewnijmy się, że wybraliśmy dobry typ noclegu. Hostel znajduje się dosłownie kilkanaście minut spacerem od centrum, w budynkach dawnego klasztoru.

Innym hostelem oferującym obie opcje jest MEC Hostel. Znajduje się on dalej od centrum, w połowie drogi do wspomnianego wyżej obszaru Drumcondra.

W przypadku noclegów w pokojach wieloosobowych możemy przyjąć założenie, że czym bliżej centrum, tym prawdopodobnie spotkamy w takim pokoju większą ilość przyjezdnych nastawionych głównie na poznawanie imprezowych uroków stolicy Irlandii.

Jeśli lot powrotny mamy rano lub przylatujemy bardzo późno możemy rozważyć spędzenie nocy na lotnisku zamiast wynajmowania hotelu. Na terenie Terminala 1 przez całą dobę działa McDonald, z dosłownie jedną przerwą w nocy na sprzątanie.

Reklama