Zwiedzanie stadionu narodowego Aviva w Dublinie

Stadion narodowy w Dublinie, czyli ”Aviva Stadium” (nazwa “Aviva” będzie obowiązywać przynajmniej do 2019 roku, do kiedy to została podpisana umowa sponsorską z tą firmą), to jeden z najciekawszych pod względem kształtu stadionów sportowych w Europie. Z daleka wygląda niczym.. olbrzymia misa na zupę, jednak w miarę zbliżania jego kształty stają się coraz bardziej imponujące.

Widok na stadion Aviva z oddali

Stadion został otwarty 14 maja 2010 roku, a jego oficjalna pojemność to 51 700 widzów. Swoje mecze rozgrywają tam reprezentacja Irlandii w rugby oraz piłkę nożną. Odbywają się na nim również największe koncerty, ciekawe mecze towarzyskie, rozgrywki futbolu amerykańskiego, a w 2011 roku rozegrano nawet na nim finał Ligi Europy. Stadion posiada największa możliwą liczbę gwiazdek UEFA, dzięki czemu możliwe jest rozegranie na nim dowolnego finału piłkarskich rozgrywek.

Trybuny stadionu Aviva

Obiekt jest własnością dwóch związków sportowych - rugby oraz piłkarskiego. Za stadionem znajdują się domy, które zostały wykupione przez ten pierwszy związek i mieszczą się tam dziś pomieszczenia wykorzystywane do codziennej pracy.

Podkowa na stadionie narodowym w Dublinie Idąc na stadion od strony rzeki Leffey możemy zauważyć ciekawy kontrast, przed stadionem znajdziemy małe, typowo irlandzkie, domki jednorodzinne. Właśnie z powodu okolicznej zabudowy trybuny mają kształt podkowy - za jedną z bramek nie ma normalnej trybuny - znajdziemy tam tylko garstkę krzesełek. Architekci musieli trochę pogłówkować, aby tak wielki obiekt dopasować do istniejących warunków.

Zabudowa stadionu Aviva

Na stadionie znajduje się bardzo dużo punktów gastronomicznych, obsługa chwaliła się tym, że pobijają rekordy w szybkości nalewania piwa - podobno 3 sekundy dla piwa zwykłego, 7 dla piwa Guinness. Typowy kibic z Polski raczej tego nie sprawdzi, alkohol można podawać jedynie podczas meczów rugby.

Główne trybuny stadionu Aviva Zwiedzanie obiektu jest bardzo przyjemne - chociaż jest to mało popularna atrakcja w Dublinie. My byliśmy jedynymi zwiedzającymi o tej porze, mimo, że godzinę wcześniej na drugim ze stadionów (Croke Park) był nadkomplet. Dla Irlandczyków piłka nożna nie jest sportem narodowym, chociaż z drugiej strony stadion na mecze rugby jest zawsze pełen.

Jeśli lubimy obiekty sportowe zdecydowanie warto się na niego wybrać, obiekt także w środku jest imponujący.

Szatnie na Aviva stadium Bardzo duży nacisk przy budowie został położony na szatnie - znajdziemy w nich oprócz basenów z zimną i ciepłą wodą specjalne pomieszczenie do rozgrzewki. Na stadionie znajdują się 4 szatnie - przydaje się to chociażby przy meczach futbolu amerykańskiego (zawodników jest znacznie więcej), wtedy obrona i atak mają własne szatnie.

Szatnie na stadionie Aviva

Prysznice na stadionie Aviva

Aviva Stadium, podobnie jak każdy nowoczesny obiekt, musi na siebie zarabiać. Część biznesowa, czyli loże i obszar "vipowski", to blisko 1300 potencjalnych miejsc. W Dublinie swoje oddziały ma wiele globalnych korporacji, zarządcy stadionu nie mają większego problemu ze sprzedażą tych miejsc.

Loże na stadionie Aviva

Największe atrakcje

  • odwiedzenie szatni
  • możliwość wejścia na płytę boiska
  • możliwość swobodnego chodzenia po części trybun, możliwe jest wejście na samą górę trybun - z której jest świetny widok
  • ciekawy film opisujący powstanie stadionu możliwy do obejrzenia salce konferencyjnej

Widok z murawy stadionu Aviva

Muzeum

Na stadionie nie ma udostępnionego typowego muzeum, w trakcie wycieczki przechodzimy obok nielicznych gablot - w których znajdziemy pamiątkowe koszulki (w tym koszulkę reprezentacji Polski) oraz inne pamiątki.

Koszulki reprezentacji Polski na stadionie Aviva Jedną z głównych pamiątek jest dyplom od Polskiego Związku Piłki Nożnej z gratulacjami za godne zachowanie kibiców podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w naszym kraju.

Gablota na stadionie Aviva

Sklep

Bilety na zwiedzanie stadionu kupujemy w nowoczesnym pawilonie sklepowym znajdującym się tuż obok stadionu. W środku oprócz kasy znajdziemy również sklep kibica, w którym znajdziemy dużo gadżetów związanych z reprezentacją Irlandii w rugby.

Sklep Aviva Stadium

Koszulki, bluzy, proporczyki i wiele innych. Wybór nie jest tak szeroki jak w przypadku sklepów popularnych klubów piłkarskich, natomiast chcąc kupić coś związanego z reprezentacją Irlandii w rugby nie będziemy mieć dużego problemu z wyborem.

Niestety, podczas naszej wizyty nie było pamiątek piłkarskich.

Informacje praktyczne

Więcej informacji o stadionie znajdziecie na jego oficjalnej stronie: Aviva Stadium.

Dojazd i lokalizacja

Stadion znajduje się niedaleko centrum, kawałek za Wielkim Kanałem. Można również dojechać autobusami linii: 4 i 7. Wysiadamy na przystanku Ballsbridge.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzać stadion można codziennie, o równej godzinie, od 10 do 16 (ostatnie wejście). W styczniu, listopadzie oraz grudniu ostatnie wejście jest o 15. Niekiedy stadion jest zamknięty dla odwiedzających, warto odwiedzić wcześniej oficjalną stronę internetową i sprawdzić aktualne dane.

Zwiedzanie nie jest dostępne w dni meczowe oraz jeden dzień przed (dotyczy to również innych wydarzeń, np. koncertów).

Ceny biletów wstępu

Cena dla osoby dorosłej w kasach to 10€. Bilet ulgowy dla uczniów od 12 lat - 7€, dla dzieci w wieku 4-12 lat - 5€. Dzieci poniżej 4 lat wchodzą bezpłatnie.

Dostępne są również bilety rodzinne w cenie 25€ (dwoje dorosłych + dwoje/troje dzieci).


Reklama