Podróże po Europie

Muzeum browaru Guinness w Dublinie (Guinness Storehouse)

Ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2022

Przyjechać do Dublina i nie napić się pinty Guinnessa? Takiego świętokradztwa mogą dopuścić się tylko dzieci (można wybaczyć) oraz zatwardziali abstynenci (tu już ciężej...)

Tym bardziej, że do największych atrakcji Dublina należy olbrzymie, interaktywne muzeum Guinnessa, w którym poznamy historię tego trunku, nauczymy się nalewać go w poprawny sposób oraz otrzymamy szansę degustacji.

Wejście do muzeum Guinnessa
Wejście do muzeum Guinnessa

Arthur Guinness

Założycielem browaru był Arthur Guinness - i trzeba uczciwie przyznać, że stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych irlandzkich marek, która od ponad dwóch stuleci zdobywa serca piwoszy. Codziennie na świecie wypija się miliony pint, a śmiało można założyć, że w Europie oraz Ameryce Północnej nie znajdziemy żadnego fana piwa, który o Guinnessie nie słyszał.

Guinness Storehouse, czyli najpopularniejsze muzeum w Dublinie

Oficjalna nazwa placówki to Guinness Storehouse. Muzeum powstało w budynku z 1902 roku, w którym dawniej znajdował się nowoczesny magazyn służący do przechowywania fermentującego piwa.

Podczas zwiedzania Muzeum Guinnessa
Podczas zwiedzania Muzeum Guinnessa

Historyczny budynek został przebudowany aby spełniać wymagania nowoczesnego kompleksu muzealnego. Znajdziemy w nim siedem pięter, a środek został zamknięty w okrągłej formie przypominającej kształtem szklankę Guinnessa. Efekt jest naprawdę ciekawy!

Mimo wysokiej ceny wejścia muzeum od otwarcia w 2000 roku odwiedziło ponad cztery miliony osób.

Architektura wnętrza muzeum
Architektura wnętrza muzeum

Zwiedzanie muzeum Guinnessa

Od pierwszego piętra rozpoczynamy poznawanie historii browaru oraz zdobywamy wiedzę na temat składników z których powstaje.

Produkcja piwa
Produkcja piwa

Na wystawie obejrzymy narzędzia wykorzystywane przy zbiorach oraz produkcji zanim powstały fabryki oraz całość procesu została zautomatyzowana.

historia muzeum guinnessa
historia muzeum guinnessa

Znacznie ciekawsze dla wielu osób będą jednak wyższe piętra, gdzie znajdziemy między innymi beczki w których przenoszono piwo oraz wielkie donice do składowania i fermentacji.

Beczki w Muzeum Guinnessa
Beczki w Muzeum Guinnessa

W środku prezentowane są również modele statków służących do przewozu piwa do Anglii, Europy oraz Ameryki Północnej.

Statek w muzeum Guinnessa
Statek w muzeum Guinnessa

Co może pozytywnie zaskoczyć to specjalne pomieszczenie, gdzie poznamy bliżej aromaty, z których składa się piwo (no i spróbujemy tam również sam aromat piwny)

Aromat
Aromat

Akademia Guinnessa

Akademia to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji Muzeum Guinnessa (na pewno z tych przeznaczonych tylko dla dorosłych). W kilkuosobowej grupie możemy wziąć udział w szybkich warsztacie nalewania piwa Guinness. W trakcie prezentacji barman tłumaczy technikę nalewania piwa, a następnie każdy z grupy samemu przechodzi test praktyczny. Na koniec możemy wypić samodzielnie nalane piwo i zrobić sobie zdjęcie. Zdjęcia robione są też przez pracownika i można je wysłać mailem.

Jeśli nam się udało nalać zgodnie ze sztuką, na koniec otrzymamy dyplom. Niestety, wzięcie udziału w prezentacji wymaga zakupu droższego biletu.

Akademia Guinnessa
Akademia Guinnessa

Interaktywne reklamy

Marka Guinness wprowadziła reklamę piwa na naprawdę wysoki poziom, co udowodni nam wystawa postaci z historycznych reklam tego piwa. No i jest to miejsce, które najbardziej może do gustu przypaść najmłodszym odwiedzającym, chociaż i osoby dorosłe powinny się tam dobrze bawić.

Ptaki Guinnessa
Ptaki Guinnessa

Wystawa postaci z historycznych reklam Guinnessa to najciekawsze miejsce dla najmłodszych, chociaż i osoby dorosłe powinny się tam dobrze bawić.

Postacie z reklam Guinnessa
Postacie z reklam Guinnessa

Niektóre z postaci zaprezentowane w ruchu analogicznym do tego w jakim "występowały" w spotach telewizyjnych. Na przykład ryba poniżej jedzie na rowerze.

jadąca ryba
jadąca ryba

Co prawda dla Polaków większość postaci jest anonimowa, ale są na tyle świetnie odwzorowane i duże, że bez problemu spędzimy tu kilka fajnych chwil spacerując pomiędzy nimi.

Struś w muzeum Guinnessa
Struś w muzeum Guinnessa

Na tym samym piętrze możemy również zobaczyć film na dużym ekranie, posłuchać na słuchawkach reklam radiowych oraz obejrzeć stare spory telewizyjne na małych monitorach.

Punkt obserwacyjny oraz pub

Na ostatnim piętrze powstał pub będący zarazem jednym z lepszych punktów widokowych Dublina. Na środku znajduje się bar, a dookoła rozstawiono stoliki przy całkowicie oszklonych ścianach.

Jest to więc idealne miejsce do wypicia kolejnej pinty i odpoczęcie od trudów zwiedzania!

Pub Guinnessa w Guinness Storehouse
Pub Guinnessa w Guinness Storehouse

Sklep oraz pamiątki

Przy wejściu (i zarazem wyjściu) przechodzimy obok oficjalnego sklepu z pamiątkami. Liczba produktów jest imponująca - zaczynając od ubrań (świetne wzory), a na słodyczach kończąc. Niestety ceny są wysokie, chociaż niektóre produkty są warte swojej ceny.

Sklep Guinnessa
Sklep Guinnessa

Obok typowych pamiątek możliwych do zakupienia w całym Dublinie (jak otwieracze do piwa czy kufle) znajdziemy tu wiele oryginalnych i unikalnych pamiątek.

Kufle
Kufle

Poniżej przykład ciekawej pamiątki - szklanki z wygrawerowanym napisem.

Szklanka Podróże po europie
Szklanka Podróże po europie

Muzeum Guinnessa - informacje praktyczne

Na spokojne zwiedzenie muzeum Guinness Storehouse warto zaplanować około 90 minut.

Dni i godziny otwarcia

Atrakcja czynna jest codziennie - aktualne godziny otwarcia mogą ulegać zmianom, więc najlepiej sprawdzić je na oficjalnej stronie.

Ceny biletów

W Muzeum Guinnessa dostępne są dwa rodzaje biletów.

  • bilet standardowy w cenie 26,00 (112,06 zł) w ramach którego możemy zwiedzić całą wystawę oraz otrzymamy jedną pintę piwa (lub napoju bezalkoholowego),
  • bilet rozszerzony w cenie 38,00 (163,78 zł) umożliwiający wzięcie udziału w Akademii Guinnessa i otrzymanie drugiej pinty piwa.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama