Muzeum piwa Guinness w Dublinie - czyli Guinness Storehouse

Przyjechać do Dublina i nie napić się pinty Guinnessa? Takiego świętokradztwa mogą dopuścić się tylko dzieci (można wybaczyć) oraz zatwardziali abstynenci (tu już ciężej)..

Nie wszyscy jednak wiedzą, że w Dublinie znajdziemy również olbrzymie, interaktywne muzeum piwa Guinness - w którym możemy poznać historię tego trunku, nauczyć się je nalewać oraz poddać się degustacji.

Wejście do muzeum Guinnessa

Założycielem browaru jest Arthur Guinness, i trzeba uczciwie przyznać, że stworzył jedną z najbardziej rozpoznawalnych irlandzkich marek, która od ponad 250 lat zdobywa serca piwoszy. Codziennie na świecie wypija się miliony pint, a śmiało można założyć, że w Europie oraz Ameryce Północnej nie znajdziemy żadnego fana piwa, który o Guinnessie nie słyszał.

Guinness Storehouse

Schody w Guinness Storehouse

Oryginalna nazwa placówki to Guinness Storehouse. Mieści się w budynku z 1902 roku, w którym wcześniej mieścił się nowoczesny magazyn służący do przechowywania fermentującego piwa.

budynek w muzeum guinnessa Dzisiaj budynek został przebudowany, znajdziemy w nim siedem pięter, a środek został zamknięty w okrągłej formie, w kształcie szklanki Guinnessa. Wygląda to bardzo fajnie i oryginalnie. Mimo wysokiej ceny wejścia muzeum od otwarcia w 2000 roku odwiedziło ponad cztery miliony osób.

Zwiedzanie muzeum Guinnessa

Od pierwszego piętra rozpoczynamy poznawanie historii browaru oraz zdobywamy wiedzę na temat składników z których powstaje.

produkcja piwa

Możemy zobaczyć narzędzia, które były wykorzystywane przy zbiorach i produkcji zanim powstały fabryki oraz produkcja została zautomatyzowana. historia muzeum guinnessa

Dużo ciekawsze są jednak wyższe piętra, gdzie znajdziemy między innymi beczki w których przenoszono piwo oraz wielkie donice do składowania i fermentacji.

Beczki w Muzeum Guinnessa

Muzeum Guinnessa

W środku zobaczymy również modele statków służących do przewozu piwa do Anglii, Europy oraz Ameryki Północnej.

Statek w muzeum Guinnessa

Co jednak może zaskoczyć pozytywnie to specjalne pomieszczenie, w którym możliwe jest poznanie bliżej aromatów z których składa się piwo. Spróbujemy tam również sam aromat piwny.

Aromat

Akademia

Akademia to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji dla dorosłych. Możemy w grupie kilkuosobowej wziąć udział w szybkich warsztacie nalewania piwa Guinness. W trakcie prezentacji barman tłumaczy sposób nalewania piwa, a następnie każdy z grupy samemu przechodzi test praktyczny. Na koniec możemy wypić samodzielnie nalane piwo i zrobić sobie zdjęcie. Zdjęcia robione są też przez pracownika i można je wysłać mailem.

Jeśli nam się udało nalać zgodnie ze sztuką, na koniec otrzymamy dyplom.

Akademia Guinnessa

Interaktywne reklamy

ptaki guinness

Wystawa postaci z historycznych reklam Guinnessa to najciekawsze miejsce dla najmłodszych, chociaż i osoby dorosłe powinny się tam dobrze bawić. postacie z reklam Guinnessa

Niektóre z postaci są w ruchu podobnie jak w spotach telewizyjnych. Ryba poniżej jedzie na rowerze. jadąca ryba

Dla Polaków większość postaci jest anonimowa. Są jednak świetnie odwzorowane i duże, można więc spędzić kilka fajnych chwil spacerując pomiędzy nimi. struś z reklamy Guinnessa

Na tym samym piętrze możemy również obejrzeć film na olbrzymim ekranie, posłuchać na słuchawkach reklam radiowych oraz obejrzeć stare spory telewizyjne na małych monitorach.

Punkt obserwacyjny oraz pub

Na ostatnim piętrze znajdziemy pub będący zarazem jednym z najlepszych punktów widokowych Dublina. Na środku znajduje się bar, a dookoła rozstawiono stoliki przy całkowicie oszklonych ścianach.

Idealne miejsce do wypicia kolejnej pinty, lub dwóch ;)

Pub Guinnessa

Sklep oraz pamiątki

Przy wejściu (i zarazem wyjściu) przechodzimy obok oficjalnego sklepu z pamiątkami. Liczba produktów jest imponująca, zaczynając od ubrań (świetne wzory), na słodyczach kończąc. Niestety ceny są wysokie, chociaż niektóre produkty są warte swojej ceny.

Sklep Guinnessa

Oprócz typowych pamiątek możliwych do zakupienia w całym Dublinie, jak otwieracze do piwa czy kufle, znajdziemy tam wiele oryginalnych i unikalnych pamiątek. Kufle

Poniżej przykład ciekawej pamiątki, przed zakupem której może być ciężko się oprzeć ;-) Szklanka podróże po europie

Praktyczne informacje

Dni i godziny otwarcia: Guinness Storehouse otwarte jest codziennie od godziny 09:30 do 19:00, natomiast ostatnie wejście odbywa się o godzinie 17:00.

Ceny biletów wstępu:

dla kogo cena
dorośli 18+ 20,00 Euro
studenci 18+ (z odpowiednim dokumentem) 16,00 Euro
rodzina (2 dorosłych, 4 dzieci poniżej 18. lat) 46,50 Euro
uczniowie poniżej 18. lat (z odpowiednim dokumentem) 13,50 Euro
seniorzy 65+ 16,00 Euro
dzieci w wieku 6-12 lat 6,50 Euro
dzieci poniżej 6. lat bezpłatnie

Dla posiadaczy ważnej karty Dublin Pass wstęp do tego obiektu jest bezpłatny.

Kartę Dublin Pass można zakupić na oficjalniej stronie DUBLIN PASS, a więcej o karcie możesz przeczytać tutaj: nasza recenzja karty DUBLIN PASS.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie obiektu: Guinness Storehouse.


Reklama