Podróże po Europie

Burren (Irlandia) - spacer po księżycowej powierzchni

Któż z nas nie marzył kiedykolwiek o postawieniu stopy na Księżycu? Choć raz przespacerować się po powierzchni Księżyca. Może i jest to marzenie mało realne do urzeczywistnienia, jednak kto nam zabroni marzyć. :)

Są na Ziemi takie miejsca, dzięki którym możemy spełniać chociaż częściowo nasze niektóre pragnienia. Irlandia to kraj bardzo bogaty kulturowo i przyrodniczo. Ukształtowanie powierzchni tego kraju jest wynikiem głównie budowy geologicznej oraz procesów zachodzących podczas dwóch zlodowaceń. Duża część wyspy to tereny, które tworzą wapienie karbońskie.

[Płaskowyż Burren - Irlandia]
[Płaskowyż Burren - Irlandia]

Tym razem zabieramy Was na krótką wycieczkę do Burren. Po odwiedzeniu tego miejsca można powiedzieć, że spacer po księżycu mamy już za sobą.

Płaskowyż Burren - informacje i ciekawostki

Burren - po angielsku The Burren lub w języku irlandzkim Boireann i Boirinn to płaskowyż będący jednym z najciekawszych krajobrazów w Irlandii. Swoje piękno zawdzięcza zachodzącym tam miliony lat temu procesom krasowym. Skały wapienne oraz ilaste łupki, które składały się na to miękkie podłoże były bardzo podatne na siły natury, które kształtowały ten teren. Nazwę Boireann przetłumaczyć można jako skalista ziemia. W dzisiejszych czasach nazywana potocznie księżycową ziemią / księżycową powierzchnią.

[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]

Obszar tych krasowych formacji zajmuje ogromną powierzchnię ponad 250 kilometrów kwadratowych. Zlokalizowany jest on pomiędzy kilkoma miejscowościami północno-zachodniej części hrabstwa Clare oraz wybrzeżem Atlantyku. Jego północną granicę stanowi Zatoka Galway.

Na płaskowyżu znajdują się tereny służące co okresowego wypasania zwierząt. Fauna reprezentowana jest przez liczne ptaki i motyle.

[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]

Wapienne skały poprzecinane są wąskimi wąwozami, niektóre szczeliny wyglądają jak małe kratery. Inne otwory ukazują maleńkie jeziorka, jaskinie, a także rumowiska skalne.

[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]

Flora tego płaskowyżu to przede wszystkim rośliny niskopienne i trawy, uzupełnione przez niespotykane w tym klimacie rośliny klimatu arktycznego oraz śródziemnomorskiego. Co ciekawe Burren wydaje się być całkowicie pozbawione gleby.

Wartość kulturowa i historyczna Burren

W tym regionie zostały odnalezione ślady działających tam osadnictw ludzkich sprzed setek lat. Takie odkrycie stanowi o ogromnej wartości nie tylko kulturowej i historycznej tego miejsca, ale również turystycznej.

Co przyciągało ludzi na tereny pokryte praktycznie tylko wapiennymi skałami? Surowo wyglądający krajobraz, choć piękny oraz niezwykle oryginalny nie nęcił jednak walorami wizualnymi przybywające tam osady. Powodem dla którego zamieszkiwali tam ludzie były wyjątkowe tereny pastwiskowe, które zapewniały wypas bydła przez cały rok. Przestrzeń pełna złóż wapiennych gromadziła latem ciepło, zimą stopniowo je oddając, tworząc dobre warunki rolnicze pierwszym osadnikom.

Nasza "wyprawa na Księżyc" miała miejsce podczas wycieczki z Dublina na zachód Irlandii. Był to punkt na wybrzeżu, na trasie z pomiędzy: Klify Moher (Cliffs of Moher) i miasteczkiem Galway.

[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]

A tak ten region opisywał adiutant angielskiego polityka Olivera Cromwella:

Brakuje tutaj drzew, żeby człowieka powiesić, brakuje tutaj wody, żeby człowieka utopić, brakuje tutaj ziemi, żeby człowieka pochować.

[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]

Nie może to być do końca prawdą, ponieważ ta wyjątkowo charakterystyczna kraina rozciągnięta jest właśnie wzdłuż wybrzeża.

[Burren - Irlandia]
[Burren - Irlandia]

Reklama