Podróże po Europie

Jeruzalemkerk - tajemnicza kaplica w Brugii

Ostatnia aktualizacja: 27 maja 2024

Ta tajemnicza świątynia, mimo że przyciąga turystów swoją niezwykłą historią i pięknym wnętrzem wciąż pozostaje obiektem mało znanym. Przewodniki ograniczają się do kilku zdań, a polskie źródła internetowe milczą. Szkoda, bo będąc w Brugii warto zwiedzić tę osobliwą i piękną budowlę.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Brugii.

Ołtarz w Jeruzalemkerk w Brugii
Ołtarz w Jeruzalemkerk w Brugii

Historia i ciekawostki

Rodzina

Powstanie świątyni związane jest z kupiecką rodziną Adorno. W drugiej połowie XIII wieku Opicius Adorno przybył z Genui do Flandrii. Obrotni kupcy bardzo szybko wystarali się o przywilej prowadzenia kantoru, co przyniosło im spore zyski. Przedstawiciele rodziny często angażowali się w życie polityczne zarówno Brugii, jak i całej Flandrii. Jednym z wybitniejszych członków tego rodu był Anselm Adorno żyjący w latach 1424-1483. To właśnie on ufundował Jeruzalemkerk, zmieniając niewielką kaplicą w prawdziwe dzieło sztuki.

Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia
Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia

Burzliwe życie kupca

Życie średniowiecznego mieszczucha wcale nie było nudne i spokojne. Tym bardziej jeśli podobnie jak Anslem Adorno angażowaliście się w inicjatywy polityczne, co było koniecznością gdy prowadziło się interesy na naprawdę szeroką skalę. Mogło się jednak skończyć źle kiedy traciło się wsparcie ze strony władzy. Rodzina Adorno doświadczyła takich problemów po śmierci władcy Flandrii Karola Śmiałego. W mieście doszło wtedy do rozruchów. Anselm dwukrotnie stawał przed sądem - za pierwszym razem udało mu się wyjść bez szwanku, za drugim został poddany torturom i uznany winnym defraudacji pieniędzy z miejskiej kasy. Ocalił życie za cenę sporej kary finansowej i publicznej pokuty. Boso i ogolony do skóry, odarty z bogatych szat musiał błagać nowego burmistrza o wybaczenie.

Wnętrze kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii
Wnętrze kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii

Anselm angażował się również w działalność dyplomatyczną. Odwiedził wiele miejsc w Europie i poza nią. Trafił także do Jerozolimy i to właśnie wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego zainspirowała go do ufundowania podobnej świątyni w Brugii.

Poza Jerozolimą Anselm odwiedził także Polskę (prowadził rozmowy z Kazimierzem Jagiellończykiem). Brał też udział w próbach odzyskania ładunku galeonu "Święty Mateusz", który został zdobyty przez gdańskiego kapra Pawła Beneke. Rozmowy spełzły jednak na niczym i skradziony ze statku "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga nadal znajduje się w Gdańsku.

Anselm Adorno wyprawiał się również do Szkocji. Przyczynił się do ponownego sprowadzenia do Brugii szkockich kupców. W 1483 roku zaangażował się w ekspedycję militarną organizowaną przez króla Jakuba III. Nie zdołał jednak dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Klasztor w North Berwick, w którym przebywał został napadnięty przez bandytów, a Anselm zamordowany. Jego serce sprowadzono do Flandrii i pochowano obok żony w Jeruzalemkerk.

Jeruzalemkerk - Brugia
Jeruzalemkerk - Brugia

Kościół czy kaplica?

Wprawdzie wiele publikacji określa Jeruzalemkerk mianem kościoła jednak mamy tu do czynienia "tylko" z kaplicą. Budowla od wieków znajduje się w rękach rodziny Adorno i jest wykorzystywana podczas rodzinnych uroczystości. Na całe szczęście została też udostępniona do zwiedzania.

Zwiedzanie kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii
Zwiedzanie kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii

Kaplica była wzorowana na Bazylice Grobu Pańskiego dlatego za ołtarzem wykuto specjalny tunel, na końcu którego umiejscowiono rzeźbę umęczonego Chrystusa. Wrażenie robi też sam ołtarz - charakterystyczną nastawę przypominającą skałę zdobią płaskorzeźby czaszek, węży i narzędzi męki Jezusa.

W centralnym punkcie Jeruzalemkerk ostatni spoczynek znalazła żona fundatora i serce jej męża. Doczesne szczątki brugijskich mieszczan kryje rzeźbiony sarkofag wykonany z czarnego kamienia i przyozdobiony herbami.

W oknach umieszczono barwne witraże przedstawiające świętych i fundatora.

Witraże w Jeruzalemkerk w Brugii
Witraże w Jeruzalemkerk w Brugii

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do soboty, w zależności od dnia i miesiąca od 10:00 do 17:00 lub od 10:00 do 18:00. Kaplica jest niedostępna dla zwiedzających w niedzielę oraz święta.

Najbardziej aktualne informacje można znaleźć na oficjalnej stronie: adornes.org.
Wizyta w Jeruzalemkerk w Brugii
Wizyta w Jeruzalemkerk w Brugii

Ceny biletów wstępu

  • dorośli od 26. roku życia - 10€
  • seniorzy 65+ - 8€;
  • osoby w przedziale wieku 7-25 lat - 6€;
  • osoby z niepełnosprawnościami - 6€;
  • dzieci do 6. roku życia - bezpłatnie;

Lokalizacja

Adres: Peperstraat 1-3; 8000 Bruges

Jeruzalemkerk znajduje się w odległości około 1 kilometra od Grote Markt, skąd można dojść w nieco ponad 10 minut.

Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia
Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama