Podróże po Europie

Jeruzalemkerk - tajemnicza kaplica w Brugii

Ta tajemnicza świątynia, mimo że przyciąga turystów swoją niezwykłą historią i pięknym wnętrzem wciąż pozostaje obiektem mało znanym. Przewodniki ograniczają się do kilku zdań, a polskie źródła internetowe milczą. Szkoda, bo będąc w Brugii warto zwiedzić tę osobliwą i piękną budowlę.


[Ołtarz w Jeruzalemkerk w Brugii]
[Ołtarz w Jeruzalemkerk w Brugii]

Historia i ciekawostki

Rodzina

Powstanie świątyni związane jest z kupiecką rodziną Adorno. W drugiej połowie XIII wieku Opicius Adorno przybył z Genui do Flandrii. Obrotni kupcy bardzo szybko wystarali się o przywilej prowadzenia kantoru, co przyniosło im spore zyski. Przedstawiciele rodziny często angażowali się w życie polityczne Burgii jak i całej Flandrii. Jeden z wybitniejszych członków tego rodu był Anselm Adorno żyjący w latach 1424-1483. To właśnie on ufundował Jeruzalemkerk, zmieniając niewielką kaplicą w prawdziwe dzieło sztuki.

[Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia]
[Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia]

Burzliwe życie kupca

Życie średniowiecznego mieszczucha wcale nie było nudne i spokojne. Tym bardziej jeśli podobnie jak Anslem Adorno angażowaliście się w inicjatywy polityczne, co było koniecznością gdy prowadziło się interesy na naprawdę szeroką skalę. Mogło się jednak skończyć źle kiedy traciło się wsparcie ze strony władzy. Rodzina Adorno doświadczyła takich problemów po śmierci władcy Flandrii Karola Śmiałego. W mieście doszło wtedy do rozruchów. Anselm dwukrotnie stawał przed sądem - za pierwszym razem udało mu się wyjść bez szwanku, za drugim został poddany torturom i uznany winnym defraudacji pieniędzy z miejskiej kasy. Ocalił życie za cenę sporej kary finansowej i publicznej pokuty. Boso i ogolony do skóry, odarty z bogatych szat musiał błagać nowego burmistrza o wybaczenie.

Wnętrze kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii
Wnętrze kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii

Anselm angażował się również w działalność dyplomatyczną. Odwiedził wiele miejsc w Europie i poza nią. Trafił także do Jerozolimy i to właśnie wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego zainspirowała go do ufundowania podobnej świątyni w Brugii.

Poza Jerozolimą Anselm odwiedził także Polskę (prowadził rozmowy z Kazimierzem Jagiellończykiem). Brał też udział w próbach odzyskania ładunku galeonu “Święty Mateusz”, który został zdobyty przez gdańskiego kapra Pawła Beneke. Rozmowy spełzły jednak na niczym i skradziony ze statku “Sąd ostateczny” Hansa Memlinga nadal znajduje się w Gdańsku. Anselm Adorno wyprawiał się również do Szkocji. Przyczynił się do ponownego sprowadzenia do Brugii szkockich kupców. W 1483 roku zaangażował się w ekspedycję militarną organizowaną przez króla Jakuba III. Nie zdołał jednak dotrzeć do miejsca przeznaczenia. Klasztor w North Berwick, w którym przebywał został napadnięty przez bandytów, a Anselm zamordowany. Jego serce sprowadzono do Flandrii i pochowano obok żony w Jeruzalemkerk.

[Jeruzalemkerk - Brugia]
[Jeruzalemkerk - Brugia]

Kościół czy kaplica?

Wprawdzie wiele publikacji określa Jeruzalemkerk mianem kościoła jednak mamy tu do czynienia “tylko” z kaplicą. Budowla od wieków znajduje się w rękach rodziny Adorno i jest wykorzystywana podczas rodzinnych uroczystości. Na całe szczęście została też udostępniona do zwiedzania.

[Zwiedzanie kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii]
[Zwiedzanie kaplicy Jeruzalemkerk w Brugii]

Kaplica była wzorowana na Bazylice Grobu Pańskiego dlatego za ołtarzem wykuto specjalny tunel, na którego końcu umiejscowiono rzeźbę umęczonego Chrystusa. Wrażenie robi też sam ołtarz - charakterystyczną nastawą przypominającą skałą, zdobią płaskorzeźby czaszek, węży i narzędzi męki Jezusa. W centralnym punkcie Jeruzalemkerk ostatni spoczynek znalazła żona fundatora i serce jej męża. Doczesne szczątki brugijskich mieszczan kryje rzeźbiony sarkofag wykonany z czarnego kamienia i przyozdobiony herbami. W oknach umieszczono barwne witraże przedstawiające świętych i fundatora.

Witraże w Jeruzalemkerk w Brugii
Witraże w Jeruzalemkerk w Brugii

Informacje praktyczne

Więcej szczegółowych informacji oraz aktualności można znaleźć na oficjalnej stronie: adornes.org.

Dni i godziny otwarcia

Zwiedzanie możliwe jest od poniedziałku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00. Kaplica dla zwiedzających niedostępna jest w niedzielę oraz święta.

[Wizyta w Jeruzalemkerk w Brugii]
[Wizyta w Jeruzalemkerk w Brugii]

Ceny biletów wstępu

  • dorośli od 26. roku życia) - 7,00€
  • grupy od 15 osób - cena za osobę - 5,00€;
  • seniorzy 65+ - 5,00€;
  • osoby w przedziale wieku 7-25 lat - 3,50€;
  • osoby niepełnosprawne - 3,50€;
  • dzieci do 6. roku życia - bezpłatnie;

Lokalizacja

Adres: Peperstraat 1-3; 8000 Bruges

Jeruzalemkerk znajduje się w odległości ok 1 kilometra od Grote Markt, z którego można dojść w nieco ponad 10 minut.

[Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia]
[Zwiedzanie Jeruzalemkerk - Brugia]

Reklama