Podróże po Europie

Gdzie spać w Brugii? Przykładowe hotele i informacje praktyczne

Średniowieczna Brugia, ze swoją niską zabudową wzdłuż sieci kanałów, jest bez wątpienia jednym z najbardziej urokliwych miejsc w Europie. I jednocześnie jednym z najbardziej obleganych przez turystów!

Nieturystyczny klimat starego miasta poczujemy dopiero bliżej wieczora, gdy w mieście nie ma już tłumów jednodniowych turystów. Miasto po zmroku jest delikatnie podświetlone i spacer niemal pustymi uliczkami będzie dla prawie każdego turysty niepowtarzalnym doświadczeniem.

Wybierając się do Brugii na dłużej czasem warto odwrócić standardowy proces planowania wyjazdu. Na miejsce dostaniemy się z Polski stosunkowo tanio kombinacją lotu na podbrukselskie lotnisko Bruksela-Charleroi oraz autobusu marki Flibco/pociągu, ale "schody" zaczynają się przy poszukiwaniu noclegu. Zakwaterowanie w Brugii jest zazwyczaj drogie i przy dłuższym pobycie warto najpierw poszukać noclegu, a potem dopasowywać loty.

Naszym zdaniem warto też szybko zarezerwować nocleg z możliwością darmowego odwołania i później co jakiś czas sprawdzać dostępne promocje. Nie zawsze uda nam się znaleźć lepszą ofertę, ale przynajmniej nie wpadniemy w panikę gdy wysokość cen nagle podskoczy.

Nie zostawiajmy też szukania noclegu na ostatnią chwilę. Najbardziej budżetowe opcje potrafią szybko znikać!

Baza noclegowa w Brugii

Warto pamiętać, że stare miasto w Brugii może pochwalić się autentyczną i niemal nienaruszoną średniowieczną zabudową. Oznacza to, że w wiekowych budynkach zamienionych na hotele trudno o windę, a same schody mogą być mało wygodne. Warto wziąć to pod uwagę, gdy nasza forma fizyczna lub zdrowie nie pozwalają na wnoszenie bagaży na wysokie piętra.

Z głównego dworca kolejowego do centrum miasta dojedziemy autobusem w dosłownie w kilka chwil. Nie do każdego zakamarka dostaniemy się jednak łatwo autobusem i czasem będziemy musieli przejść kilkaset metrów, nie zawsze po równej trasie i czasami przekraczając kanał którymś z mostków. Warto mieć to na uwadzę, gdy planujemy zabrać ze sobą nieporęczną walizkę.

Część pokoi na ostatnich piętrach mieści się na poddaszach, które potrafią być mocno ścięte. W niektórych przypadkach plusem będzie za to widok na panoramę starego miasta.

Plusem jest to, że w wielu przypadkach w cenę noclegu wliczone jest śniadanie, choć nie jest to reguła ani norma.

Pełną bazę noclegową w Brugii można sprawdzić na tej stronie

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Brugii?

Historyczna część Brugii jest na tyle niewielka, że wszędzie dostaniemy się pieszo. Lista atrakcji również nie powinna zapełnić nam wyjazdu dłuższego niż 3 dni, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest zatrzymanie się właśnie w granicach historycznego centrum. My preferujemy zakwaterowanie w północnej części starego miasta, gdzie nie ma takiego oblężenia turystów i uliczki potrafią być czasami puste.

Od razu musimy podkreślić, że noclegi w historycznym centrum należą do droższych w tej części Europie. Regularne ceny dobrze ocenianych (ale nie luksusowych) noclegów dla dwóch osób i z prywatną łazienką zaczynają się od 70-80€ i dochodzą do nawet 100€. Na szczęście, szczególnie poza sezonem letnim, pojawia się trochę ofert promocyjnych i można upolować świetnie oceniany nocleg za około 55-60€ za dobę. Pamiętajmy tylko, że szukając na ostatnią chwilę i w szczycie sezonu może nie udać się nam trafić na dobrą okazję.

Bez względu na to gdzie znajdziemy nocleg, to do głównych atrakcji będziemy mieć maksymalnie kilkanaście minut spacerkiem.

Jeśli zależy nam na bliskości rynku i najważniejszych atrakcji to dobre warunki oferuje B&B Verdi, który znajduje się dosłownie trzy kroki od słynnej dzwonnicy (Belfry). Niestety, tak jak wspomnieliśmy wcześniej, hotel ten nie posiada windy. Nie jest też tanio - noclegi w tym miejscu zaczynają się od około 100€ za dobę! W cenę wliczone jest dobre śniadanie.

Jeśli nie zależy nam na bezpośredniej bliskości rynku to miejscem wartym polecenia jest Hotel Asiris. Znajduje się on dalej od centrum, w mniej turystycznej okolicy przy kościele Sint-Gilliskerk, w granicach którego pochowano flamandzkiego mistrza Hansa Memlinga.

Jest to rodzinny hotel z bardzo przyjaznym personelem. Sami zatrzymalismy się w nim dwa razy, za każdym razem otrzymując pokój na poddaszu. Mimo ciężkiego każdorazowego wejścia pod górę, wysiłek ten rekompensował nam widok na panoramę starego miasta.

Standardowa cena za pokój dwuosobowy to 70-80€, ale my w pierwszej połowie 2017 roku trafiliśmy na promocyjną cenę 58€. Niestety, w tym przypadku śniadanie nie jest wliczone w cenę.

Innym pomysłem na nocleg może być pensjonat Orchid, który oferuje wysoki standard oraz czasami bardziej budżetowe ceny. Na minus - łazienka jest współdzielona!

Około kilometr na północ od centrum starego miasta znajdziemy Hotel Gulden Vlies. Miejsce to zapewnia wysoki standard oraz oferuje dobrze oceniane śniadanie wliczone w cenę. Niestety, z wyjątkiem ofert promocyjnych hotel ten potrafi być drogi.

Niektórzy czytelnicy na pewno kojarzą film "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj" z Colinem Farrell'em w roli głównej, który rozgrywa się właśnie w Brugii. W tym miejscu musimy jednak zmartwić turystów, którzy planowali zatrzymać się w filmowym pensjonacie. Miejsce to istnieje, ale jest to jeden z najbardziej luksusowych miejskich hoteli - Relais Bourgondisch Cruyce, gdzie ceny za noc rozpoczynają się od 200€! Jeśli kwota ta nas nie przeraża, to w środku znajdziemy historyczną zabudowę i bardzo luksusowe warunki.

Budżetowe noclegi w historycznym centrum

Niestety, trudno o typowe budżetowe noclegi w historycznym centrum miasta. Na pewno za miejsce takie można uznać Snuffel Hostel, który oferuje łóżka w pokojach wieloosobowych oraz pokoje prywatne. Liczba pokoi prywatnych jest ograniczona i są one często wyprzedane, ale mając szczęście możemy zarezerwować nocleg w granicach 50-60€ za dobę dla dwóch osób ze śniadaniem.

Poza historycznym centrum

Szukając noclegu poza historycznym centrum najlepiej skierować swoje poszukiwania do nowoczesnego hotelu sieci ibis budget, który znajduje się bezpośrednio przy dworcu kolejowym. Dzięki takiemu położeniu nie będziemy mieć problemu z taszczeniem naszych bagaży, a do historycznego centrum dojdziemy w maksymalnie kilkanaście minut.

Przy odpowiednio szybkim rozpoczęciu poszukiwań możemy znaleźć pokój dla dwóch osób za około 50-60€.

Nie przegap!

Reklama