Podróże po Europie

Nieoczywiste miejsca w Pradze - 13 atrakcji poza utartym szlakiem

3 kwietnia 2024

Stolica Czech jest tak fascynującym miastem, że można odwiedzać ją regularnie i wciąż mieć coś nowego do odkrycia. W naszym zestawieniu największych atrakcji Pragi opisaliśmy około 30 najpopularniejszych miejsc.

Tym razem zboczymy jednak z utartego szlaku i zaprezentujemy Wam mniej oczywiste atrakcje, które powinny przypaść do gustu czytelnikom szukającym czegoś "innego".

Pałac Lobkowiczów

Ten pałac, położony na terenie kompleksu zamkowego, pełni dziś funkcję muzeum sztuki. W jego kolekcji znajdują się dzieła takich mistrzów jak Canaletto, Pieter Bruegel Młodszy (obraz "Sianokosy") czy Rubens. W trakcie wycieczki dowiemy się też więcej o losach rodu Lobkowiczów. Po zwiedzaniu możemy usiąść na tarasie w kawiarni i delektować się widokiem na okolicę.

Widok na zabytki Pragi z Pałacu Lobkowiczów
Widok na zabytki Pragi z Pałacu Lobkowiczów

Klementinum

W dawnym kolegium jezuickim w którym zwiedzimy wspaniałą bibliotekę oraz wdrapiemy się na taras wieży astronomicznej. Pamiętajcie, że wejście jest płatne i wymagana jest rezerwowacja konkretnej godziny wycieczki.

Miejski Dom Reprezentacyjny

Obecni Dum to jeden z najpiękniejszych budynków we wschodniej części Starego Miasta. Według nas powinni zobaczyć go wszyscy miłośnicy secesji, gdyż nad jego udekorowaniem pracowali najbardziej utalentowani lokalni artyści, w tym popularny Alfons Mucha. W środku możemy zajrzeć do jednej z kawiarni.

Speculum Alchemiae

Dawna apteka i pracownia alchemików z podziemiami, będąca jedną z najciekawszych atrakcji Pragi poza utartym szlakiem. Całość możemy zwiedzić w trakcie wycieczki z przewodnikiem

Wyszehrad i mniej znane zabytki Pragi

Na południe od Nowego Miasta wznosi się wzgórze Wyszehrad. Jest ono dla Pragi tym czym Wawel dla Krakowa. Tutaj według legendy żyła księżniczka Libusza, której proroczy sen dał początek miastu. W każdej legendzie jest ziarno prawdy, także i w tej – to właśnie na Wyszehradzie znajdowała się jedna z pierwszych siedzib książąt czeskich. Wzgórze zostało splądrowane przez husytów, którzy zdewastowali tutejszy kościół wyrzucając do Wełtawy złoty ołtarz (według innej wersji relikwiarz św. Longina). Legenda mówi, że dno rzeki rozwarło się przed opadającymi świętościami i w tym miejscu Wełtawa nie ma dna. Ten kto wydobędzie utopione przedmioty ma zostać królem Czech.

Jedno z malowideł na cmentarzu na Wyszehradzie
Jedno z malowideł na cmentarzu na Wyszehradzie

Kształt Wyszehradu uległ zmianie podczas rządów Habsburgów, którzy ufortyfikowali wzgórze. Mimo, że ta część Pragi znajduje się w pewnej odległości od metra i komunikacji miejskiej warto wdrapać się na górę, aby podziwiać stamtąd panoramę miasta. Z całą pewnością zobaczyć trzeba też neogotycką bazylikę św. Piotra i Pawła. Na pobliskim cmentarzu pochowano wielu zasłużonych prażan w tym Alfonsa Muchę. Poza tym samo wzgórze jest świetnym miejscem do urokliwych spacerów. Tereny dawnej twierdzy pokrywa park miejski.

Tuż obok wzgórza prowadzi monumentalny Most Nuselski nazywany również mostem samobójców, czym nawiązano do losu nawet kilkuset osób, które odebrały sobie na nim życie.

Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
Widok na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
Więcej o dziejach i zabytkach praskiego Wyszehradu napisaliśmy w artykule Wyszehrad w Pradze (Vyšehrad).

Sobór św. św. Cyryla i Metodego - symbol czeskiego ruchu oporu

Nietypowe atrakcje odnajdziemy również na terenie Nowego Miasta. Do budynków z najciekawszą historią należy Sobór św. św. Cyryla i Metodego (Chrám svatých Cyrila a Metoděje). W jego podziemiach skrywali się czescy komandosi z ruchu oporu, którzy dokonali udanego zamachu na hitlerowskiego protektora Czech i Moraw Reinharda Heydricha. Niestety, z powodu zdrady zostali oni wykryci i ponieśli śmierć wewnątrz cerkwi (ówczesny kościół) św. Cyryla i Metodego. O historii tej opowiada film Anthropoid z 2016 roku, w którym wystąpili Marcin Dorociński oraz Cillian Murphy.

Obecnie w krypcie świątyni znajduje się muzeum poświęcone ruchowi oporu, gdzie pracownicy opowiedzą nam więcej o tragicznych losach swoich rodaków. Polecamy wizytę w tym miejscu każdemu miłośnikowi historii najnowszej!

Dom Fausta

Wielu przewodników zatrzymuje się z turystami też pod tzw. Domem Fausta (Faustův dům, Na Slovanech 128). Wbrew nazwie, nigdy nie mieszkał tu słynny alchemik i bohater wielu utworów literackich. Z zachowanych źródeł wynika jednak, że kilku właścicieli tego pałacyku parało się naukami tajemnymi i prawdopodobnie stąd pochodzi nazwa budynku. Okoliczni mieszkańcy wymyślali wiele legend które łączy motyw dziury w dachu pałacu (najczęściej przez otwór diabeł porywał dusze jakiegoś nieszczęśnika). Jest to ewidentne nawiązanie do historii Fausta. Budynku nie można zwiedzać (należy do Uniwersytetu Medycznego).

W zamian za to możemy zobaczyć pobliski Ogród Botaniczny (Botanická zahrada Přírodovědecké Fakulty UK, Na Slupi 433/16). W jednej z okolicznych willi zlokalizowano muzeum słynnego kompozytora Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 462/20).

Troja - Pałac Trojski i ogród botaniczny

Często pomijana przez turystów praska dzielnica Troja to kolejne warte odwiedzin miejsce na mapie miasta. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy Pałac Trojski (Trojský zámek, U Trojského zámku 4/1). Wzniósł go bajecznie bogaty arystokrata Václav Vojtěch ze Šternberka, ale budowa poważnie nadszarpnęła jego skarbiec. Kiedy Šternberk umierał, prosił w testamencie o spłatę zaciągniętych pożyczek. Pałac wyróżnia się charakterystyczną czerwoną fasadą oraz ogrodem, do którego turyści mogą przejść specjalnymi schodami. Towarzyszą im barokowe posągi przedstawiające sceny z Tytanomachii.

Uwaga! jeśli chcemy zwiedzić pałac sprawdźmy uprzednio w jakich miesiącach jest on udostępniony turystom!

Pałac Trojski w Pradze
Pałac Trojski w Pradze

Tuż obok znajduje się opisany przez nas praski ogród zoologiczny oraz ogród botaniczny. Obie te miejsca warte są krótkiej wycieczki.

Ogród Botaniczny (Botanická zahrada Praha) to jedna z największych tego typu placówek w Europie. Na jego terenie działa duża winnica, której wyroby możemy zakupić w pobliskiej restauracji. Obszar ogrodu jest dość duży, a do pokonania są dość spore różnice wysokości, ale widok na miasto wynagradzany długi spacer. Warto udać się również do Palmiarni Fata Morgana (Skleník Fata Morgana) gdzie pokazywane są rośliny z krajów tropikalnych.

Idiom - wieża z książek Mateja Kréna

W praskiej bibliotece miejskiej, do której wejdziemy bezpłatnie, zobaczymy niezwykłą instalację. Jej twórca, Matej Krén, wykorzystał około 8000 książek, aby stworzyć z nich "kolumnę wiedzy" o wysokości 520 metrów i średnicy 200 cm.

Instalacja powstała w 1998 roku w głównej hali biblioteki i do dziś zadziwia odwiedzających budynek. Budynek znajduje się przy placu Mariánské náměstí.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach

W latach 1922-33 na terenie dzielnicy Vinohrady wzniesiono Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa na Vinohradach (Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně, Vinohradská 1438/70). Niezwykła budowla uznawana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć modernistycznego słoweńskiego architekta Jože Plečnika. Dzieła tego architekta możemy podziwiać również w Lublanie, gdzie zaprojektował m.in. Most Trzech Mostów (Tromostovje). Inne jego dzieła w stolicy Słowenii poznacie z naszych przewodnikiem po atrakcjach Lublany.

Zupełnie inny styl reprezentuje kościół św. Cyryla i Metodego na Karlinie (Kostel sv. Cyrila a Metoděje, Karlínské námesti). Jest to budowla neoromańska nawiązująca do najstarszych kościołów z terenów Czech i Moraw. Wnętrze świątyni zostało odnowione po powodzi z 2002 roku.

Rezerwat Gwiazda i bitwa pod Białą Górą

Jeden z najciekawszych obiektów tej części Pragi to Rezerwat Gwiazda (Obora Hvězda). Jego nazwa pochodzi od niewielkiego pałacyku, który wzniesiono tutaj dla arcyksięcia Ferdynanda II Habsburga. Zachowany do dziś budynek ma właśnie kształt sześcioramiennej gwiazdy. W okolicy doszło do jednej z najważniejszej bitwy w dziejach Czech - starcia pod Białą Górą. Wojska katolickie pokonały zbuntowanych Czechów i umożliwiły Wallensteinowi zajęcie miasta. To właśnie pałacyk Gwiazda był główny punktem oporu powstańców (poległo ich tutaj kilka tysięcy).

Dziś mieści się w nim niewielkie muzeum z ekspozycją poświęconą bitwie. Samo starcie zostało upamiętnione monumentem umieszczonym około półtora kilometra na południowy-zachód od pałacu (lokalizacja: 50.078867, 14.318998). Rezerwat jest bardzo chętnie odwiedzany przez prażan - wielu ludzi wybiera się tu na spacer z psami lub uprawia jogging.

Fortyfikacje Pragi

Mało kto wie, że do naszych czasów przetrwał fragment murów miejskich Pragi. Można go zobaczyć na wzgórzu Petrin, na wysokości pomnika Karla Hynka Machy. Prażanie nazywają go Murem Głodowym (Hladová zeď). Obwarowania wznoszono w czasie klęski głodu, co pozwoliło zatrudnionym przetrwać ten trudny okres - stąd współczesna nazwa obiektu. Zachowała się też część murów Nowego Miasta (niewielki fragment w okolicach Nuselské údolí).

Fortyfikacje z czasów nowożytnych (najczęściej w postaci bastionów i monumentalnych bram) zobaczymy na Wyszehradzie. Z potężnych murów rozciąga się piękny widok na Nowe Miasto.

Inne bastiony przetrwały w okolicach Ogrodów Królewskich. Są to tak zwany Mariánské hradby oraz Brama Pisecka (Písecká brána). Jej nazwa nie pochodzi od piasku, jakby się mogło wydawać, a od miasta Pisek. Fortyfikacje zostały nieznacznie uszkodzone w czasie budowy części obwodnicy Pragi czyli kompleksu tunelowego Blanka.

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama