Lotnisko Praga (PRG) - dojazd do centrum miasta

Dzięki szerokiej ofercie połączeń autobusowych podróż lotnicza do Pragi nie jest najczęściej wybieranym środkiem transportu. Mimo to coraz więcej Polaków decyduje się dostać do Pragi drogą powietrzną. Trudno się temu dziwić, z Warszawy do Pragi dolecimy w trochę ponad godzinę, co na pewno jest dużą wygodą w porównaniu z wielogodzinną podróżą drogą lądową.

W Pradze funkcjonuje jedno duże lotnisko - port lotniczy imienia Václava Havela (PRG). Lotnisko znajduje się stosunkowo blisko centrum - około 15 kilometrów od popularnego Mostu Karola. Jest to podstawowy port lotniczy w całych Czechach.

Wybierasz się do Pragi?

Praga

Zwiedzanie Pragi

Sprawdź jak zwiedzać stolicę Czech i poznaj największe atrakcje tego historycznego miasta.

Gdzie na piwo w Pradze

Gdzie na piwo w Pradze?

Dowiedz się gdzie warto wybrać się na czeskie piwo.

Informacje podstawowe

Nazwa: Port lotniczy Vaclava Havela Praga

  • Nazwa w języku czeskim: Letiště Václava Havla Praha
  • Nazwa w języku angielskim: Václav Havel Airport Prague
  • Kod IATA - PRG
  • Ilość terminali: 2
  • Internet: Darmowy internet wifi - sieć prg.aero-free

Wszystkie loty z Polski (i z całej strefy Schengen) obsługiwane są z Terminala 2.

Jak dojechać z lotniska w Pradze do centrum miasta?

Najtańszym sposobem dostania się do centrum jest skorzystanie z komunikacji publicznej. Z obu terminali kursują autobusy miejskie 100, 119 oraz 191. Oprócz nich kursuje jeszcze specjalny autobus ekspresowy linii AE.

W przypadku korzystania z linii 100, 119 oraz 191 możemy zakupić zwykłe bilety komunikacji publicznej. Bilety możemy zakupić w okienkach na terenie dworca, w automatach oraz u kierowcy. Autobusy dojeżdżają do stacji metra, z których możemy ruszyć w dalszą drogę. Pamiętajmy, że są to zwykłe autobusy miejskie i nie są przystosowane do wygodnego przewozu dużych bagaży.

Uwaga! W Pradze obowiązuje specjalna opłata za przewóz większego bagażu. Niestety, nie możemy jej uiścić u kierowcy, musimy to zrobić wcześniej. Opłata za bagaż jest ważna tyle czasu, co nasz bilet.

Rodzaj biletu Cena biletu normalnego Cena biletu ulgowego (dzieci 6-15 lat i seniorzy 65-70 lat)
Bilet przesiadkowy (90-minutowy) 32 CZK (około 5,12 zł) 16 CZK (około 2,56 zł)
Opłata za duży bagaż 16 CZK (około 2,56 zł) -
Bilet przesiadkowy (90-minutowy) zakupiony u kierowcy 40 CZK (około 6,40 zł) -
Bilet dobowy (24-godzinny) 110 CZK (około 17,60 zł) 55 CZK (około 8,80 zł)
Bilet 3 dniowy (72-godzinny) 310 CZK (około 49,60 zł) nie występuje

Autobus 100 - dojazd do metra linii B (Zličín)

Autobus numer 100 kursuje co 7 do 30 minut w ciągu dnia z przerwą od 1 w nocy do 5 nad ranem. Czas przejazdu to około 13-17 minut. Ze stacji metra Zličín do centrum dostaniemy się w około 30 minut.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Autobus 119 - dojazd do metra linii A (Nádraží Veleslavín)

Autobus numer 119 kursuje co 5 do 20 minut w ciągu dnia z przerwą od 1 w nocy do 5 nad ranem. Czas przejazdu to około 15-20 minut. Ze stacji metra Nádraží Veleslavín do centrum dostaniemy się w około 10-15 minut.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Autobus 191 - dojazd do metra linii B (Na Knížecí)

Autobus numer 119 kursuje co 5 do 30 minut w ciągu dnia z przerwą od 1 w nocy do 5 nad ranem. Czas przejazdu to aż 51 minut. Ze stacji metra Na Knížecí do centrum dojedziemy w trochę ponad 10 minut.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Autobus ekspresowy AE - dojazd do metra linii C (Hlavní nádraží) i dworca kolejowego Praha hlavní nádraží

Nieco wygodniejszym środkiem transportu może okazać się dla nas specjalny autobus lotniskowy linii AE. Bilety na ten autobus zakupimy w punktach informacji turystycznej na lotnisku lub u kierowcy. Bilet kosztuje 60 CZK (około 9,60 zł) i pozwala jedynie na przejazd tym autobusem bez późniejszej przesiadki.

Dostępny jest również bilet ulgowy dla dzieci w wieku 6-15 lat w cenie 30 CZK (około 4,80 zł).

W ramach biletu możemy wnieść ze sobą duży bagaż, a autobusy są bardziej dostosowane do turystów niż zwykłe autobusy miejskie. Czas przejazdu to około 30 minut, autobusy kursują od 5:00 do 22:00. Założeniem linii jest umożliwienie szybkiego połączenia dla pasażerów łączących podróż koleją z transportem lotniczym.

Stacja Hlavní nádraží znajduje się blisko centrum miasta, przy dworcu kolejowym Praha hlavní nádraží.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama