Lotnisko Praga (PRG) - dojazd do centrum miasta

Dzięki szerokiej ofercie połączeń autobusowych podróż lotnicza do Pragi nie jest najczęściej wybieranym środkiem transportu. Mimo to coraz więcej Polaków decyduje się dostać do Pragi drogą powietrzną. Trudno się temu dziwić, ponieważ z Warszawy do Pragi dolecimy w zaledwie ponad godzinę, co na pewno jest dużą wygodą w porównaniu z wielogodzinną podróżą drogą lądową.

W Pradze funkcjonuje jedno duże lotnisko - port lotniczy imienia Václava Havela (PRG). Lotnisko znajduje się stosunkowo blisko centrum - około 15 kilometrów od popularnego Mostu Karola. Jest to najważniejszy port lotniczy w całych Czechach.

Wybierasz się do Pragi?

Praga

Zwiedzanie Pragi

Sprawdź jak zwiedzać stolicę Czech i poznaj największe atrakcje tego historycznego miasta.

Gdzie na piwo w Pradze

Gdzie na piwo w Pradze?

Dowiedz się gdzie warto wybrać się na czeskie piwo.

Port lotniczy Praga - informacje podstawowe

Nazwa: Port lotniczy Vaclava Havela Praga

  • Nazwa w języku czeskim: Letiště Václava Havla Praha
  • Nazwa w języku angielskim: Václav Havel Airport Prague
  • Kod IATA - PRG
  • Ilość terminali: 2

Wszystkie loty z Polski (i z całej strefy Schengen) obsługiwane są z Terminala 2.

Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie lotniska.

Jak dojechać z lotniska w Pradze do centrum miasta?

Najtańszym sposobem dostania się do centrum jest skorzystanie z komunikacji publicznej. Sprzed hali przylotów każdego z terminali co kilka minut kursują autobusy miejskie 100, 119 oraz 191. Oprócz nich dostępny jest jeszcze specjalny autobus ekspresowy linii AE (Airport Express), który łączy lotnisko z głównym dworcem kolejowym. W nocy możemy skorzystać z autobusów 907 lub 910.

W przypadku korzystania z linii 100, 119 oraz 191 możemy zakupić zwykłe bilety komunikacji publicznej. Bilety musimy jednak nabyć jeszcze przed wejściem do pojazdu. Możemy to zrobić w punktach informacyjnych na terenie dworca, w automatach na przystanku lub w okienku na przystanku. Autobusy dojeżdżają do różnych stacji metra, skąd możemy ruszyć w dalszą drogę. Pamiętajmy, że są to zwykłe autobusy miejskie, które nie zostały przystosowane do wygodnego przewozu dużych bagaży.

Aktualne rozkłady autobusów sprawdzimy na tej stronie

Uwaga! W Pradze obowiązuje specjalna opłata za przewóz większego bagażu. Opłata za bagaż jest ważna tyle czasu, co nasz bilet.

Rodzaj biletu Cena biletu normalnego Cena biletu ulgowego (seniorzy powyżej 60. roku życia)
Bilet przesiadkowy (90-minutowy) 40 CZK (około 7,50 zł) 20 CZK (około 3,75 zł)
Opłata za duży bagaż 20 CZK (około 3,75 zł) -
Bilet 24-godzinny 120 CZK (około 22,50 zł) 60 CZK (około 11,25 zł)
Bilet 72-godzinny 330 CZK (około 62 zł) nie występuje

Dzieci poniżej 15. roku życia podróżują za darmo.

Aktualne ceny oraz rodzaje biletów sprawdzicie tutaj

Autobus 100 - dojazd do metra linii B (Zličín)

Autobus numer 100 kursuje co 7 do 30 minut w ciągu dnia z przerwą od 1 w nocy do 5 nad ranem. Czas przejazdu to około 17 minut. Ze stacji metra Zličín do centrum dostaniemy się w około 20-30 minut.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Autobus 119 - dojazd do metra linii A (Nádraží Veleslavín)

Autobus numer 119 kursuje co 5 do 20 minut w ciągu dnia z przerwą od 1 w nocy do 5 nad ranem. Czas przejazdu do stacji metra Nádraží Veleslavín to około 15-20 minut. Ze stacji metra Nádraží Veleslavín do centrum dostaniemy się w około 10-15 minut.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Autobus 191 - dojazd do metra linii A (Petřiny) lub linii B (Anděl)

Autobus numer 119 kursuje co 5 do 30 minut w ciągu dnia z przerwą od 1 w nocy do 5 nad ranem. Czas przejazdu do stacji metra Petřiny to około 25 minut, a ze stacji Petřiny do centrum dojedziemy w niecałe 20 minut.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem.

Autobus ekspresowy Airport Express (AE) - dojazd do dworca kolejowego Praha hlavní nádraží

Autobus Airport Express jest najbardziej przydatny dla tych turystów, dla których Praga jest tylko punktem przesiadkowym, a w dalszą drogę ruszają z głównego dworca kolejowego Praha hlavní nádraží. Ewentualnie autobus AE może być dobrym wyborem gdy mają dużo bagaży, a nasz hotel znajduje się nieopodal dworca.

Autobus AE rusza spod terminala i zatrzymuje się przy samym dworcu. Czas podróży to około 40 minut. Bilety, które obowiązują tylko w autobusie AE i nie możemy się z nimi przesiadać do komunikacji miejskiej, zakupimy u kierowcy lub w centrum informacyjnym w hali przylotów. W przypadku podróży z dworca na lotnisko bilety zakupimy u kierowcy, w punkcie informacji praskiej komunikacji miejskiej oraz w okienku czeskich kolei.

Cena biletu dla osoby dorosłej to 100 CZK (około 18,80 zł). Dostępny jest również bilet ulgowy dla dzieci w wieku 6-15 lat w cenie 50 CZK (około 9,40 zł).

W ramach biletu możemy wnieść ze sobą duży bagaż, a autobusy są bardziej dostosowane do turystów niż zwykłe autobusy miejskie. Założeniem linii jest umożliwienie szybkiego połączenia dla pasażerów łączących podróż koleją z transportem lotniczym.

Rozkład dostępny jest pod tym adresem. Aktualne informacje o autobusie ekspresowym znajdziemy na oficjalnej stronie praskiej komunikacji miejskiej.

Ups... na naszej stronie są nieaktualne informacje? :( Daj nam o tym znać i pomóż innym czytelnikom! Dane kontaktowe znajdziesz w zakładce Kontakt.

Reklama