Podróże po Europie

Punkty widokowe w Pradze

Ostatnia aktualizacja: 3 lipca 2022

Wzgórza, średniowieczne bramy i wieże, kościelne dzwonnice - w stolicy Czech nie brakuje darmowych oraz płatnych miejsc, z których możemy obejrzeć miasto z góry. W naszym przewodniku przygotowaliśmy listę najlepszych punktów widokowych Pragi oraz tych nieco mniej oczywistych.

Wybierasz się do stolicy Czech? Sprawdź nasz rozbudowany przewodnik o zwiedzaniu i atrakcjach Pragi

Najlepsze punkty widokowe w Pradze

Wieża Ratusza Staromiejskiego

Ratusz Staromiejski w Pradze, którego budowa rozpoczęła się już w 1338 roku, to historyczna siedziba władz miejskich oraz jeden z największych symboli miasta. Każdego dnia ustawiają się przed nim tłumy turystów pragnących zobaczyć umieszczony na fasadzie zabytku słynny zegar astronomiczny w ruchu (jest to najstarszy działający mechanizm tego typu na świecie!).

Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Sam ratusz jest udostępniony do zwiedzania, a jednym z punktów wizyty jest możliwość wejścia na taras wysokiej na 69,5 m wieży, skąd roztacza się fantastyczny widok na zabytkową architekturę praskiego Starego Miasta.

Koszt wejściówki do ratusza wynosi 250,00 (49,58 zł). Oprócz wieży w trakcie wizyty zobaczymy również: romańsko-gotyckie piwnice, zabytkowe pomieszczenia oraz kaplicę. Jeśli pojawimy się na miejscu do godziny po otwarciu, to za bilet zapłacimy tylko połowę ceny (bilet EARLY BIRDS SPECIAL).

Na więżę możemy wejść schodami lub wjechać za dodatkową opłatą windą. Koszt przejazdu windą to 100,00 (19,83 zł) lub 50,00 (9,92 zł) dla osób powyżej 65. roku życia. Wybierając windę w sezonie musimy liczyć się z kolejkami.

Aktualne godziny otwarcia sprawdzicie tutaj

Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Więcej o zabytkach praskiej starówki przeczytacie w naszym artykule Stare Miasto w Pradze

Hradczany - darmowe punkty widokowe w Pradze

Na najważniejszym z praskich wzgórz odnajdziemy kilka bezpłatnych punktów widokowych, które umilą nam zwiedzanie hradczańskich zabytków. Do najpopularniejszych miejsc należy rozciągający się przed głównym wejściem na zamek Plac Hradczański (Hradčanské náměstí), ale znacznie lepiej udać się w stronę wschodniego wejścia, gdzie odnajdziemy taras Na Opyši (na mapie znajdziecie go wpisując Vyhlídkové místo Na Opyši).

Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę

Wieża południowa katedry św. Wita

Stojąca na wzgórzu zamkowym katedra św. Wita jest kolejnym z symboli stolicy Czech, a jej wysoka na około 100 m południowa wieża stanowi jeden z najlepszych punktów widokowych w Pradze. I ma tę przewagę nad wspomnianymi w poprzednim punkcie darmowymi miejscówkami, że znajduje się znacznie wyżej. Do tego oprócz panoramy miasta u góry zobaczymy również wspaniałe detale architektoniczne samej katedry, będącej jedną z najwspanialszych gotyckich świątyń w Europie.

Widok na Pragę z wieży katedralnej
Widok na Pragę z wieży katedralnej

Ze szczytu wieży rozpościera się widok na wzgórze zamkowe oraz dalszą okolicę. Chcąc dostać się na szczyt musimy wdrapać się po 287 schodach i nie ma sensu się oszukiwać - będzie to wymagać niemałego wysiłku, ale widoki powinny wynagrodzić nam cały trud.

Bilet dla dorosłych to koszt 150,00 (29,75 zł). Pamiętajmy, że wejście na wieżę nie jest wliczone w bilet łączony na katedrę i zamek!

Uwaga! w przypadku wietrznego dnia u góry może nas trochę przewiać!

Z wieży katedralnej możemy spojrzeć z bliska na koguta i inne detale
Z wieży katedralnej możemy spojrzeć z bliska na koguta i inne detale

Wzgórze Petřín - darmowe punkty widokowe oraz praska wieża Eiffla

Sąsiadujące z Hradczanami wzgórze Petřín i wiodące na nie ścieżki są kolejnymi miejscówkami oferującymi malownicze widoki na zabytkową zabudowę Pragi. Naszym zdaniem rozciągający się na wzgórzu park (niegdyś winnice) należy do najlepszych miejsc do podziwiania panoramy czeskiej stolicy.

Wskazówka Jeśli będziemy szli na wzgórze Petřín wprost ze wzgórza zamkowego warto tak zaplanować trasę, żeby minąć Klasztor na Strahowie. Tuż obok niego znajduje się niewielki placyk z widokiem na panoramę Starego Miasta w oddali. Współrzędne placyku to: 50.08703750647249, 14.390266615261801.

Widok na Pragę ze wzgórza Petrin
Widok na Pragę ze wzgórza Petrin

Na wzgórzu stoi wzniesiona w 1892 roku i wzorowana na paryskiej Wieży Eiffla Wieża Petrińska (Petřínská rozhledna). Budowla ma "zaledwie" 58,70 m (jest pięć razy mniejsza od oryginału), ale zbudowano ją na wysokości 324 m n.p.m., więc szczyty obu konstrukcji znajdują się na podobnym poziomie.

Na około 51 m znajduje się popularny taras widokowy, z którego przy dobrej widoczności sięgniemy wzrokiem daleko poza granice Pragi.

Chcąc dostać się na górę musimy pokonać 299 stopni lub wjechać windą. Koszt biletu to 150,00 (29,75 zł), ale za wjazd windą musimy dodatkowo dopłacić kolejne 150,00 (29,75 zł) (seniorzy powyżej 65. roku życia oraz jeden rodzic z dzieckiem poniżej 5. roku życia dopłacają tylko 50,00 (9,92 zł)). Przy wyborze windy musimy się też liczyć z kolejkami.

Na wzgórze Petřín możemy wejść pieszo lub wjechać kolejką linową. Stacja dolna znajduje się przy ulicy Újezd (i tak też się nazywa). Stacja górna (Petřín) oddalona jest o zaledwie trzy minuty spacerem od Wieży Petrińskiej. Opłata za przejazd wynosi 60,00 (11,90 zł). Za darmo z kolejki linowej mogą skorzystać posiadacze okresowych biletów miejskich: 24- i 72-godzinnego.

Widok na Pragę ze wzgórza Petrin
Widok na Pragę ze wzgórza Petrin

Dzwonnica kościoła św. Mikołaja (Malá Strana)

Barokowy kościół św. Mikołaja w Pradze (Kostel sv. Mikuláše) jest ozdobą wciśniętej pomiędzy Stare Miasto a Hradczany dzielnicy Malá Strana. Nie każdy mijający go turysta zdaje sobie sprawę, że jego dzwonnica jest udostępniona turystom i możemy z utworzonego na wysokości 65 m tarasu widokowego podziwiać zabudowę całej dzielnicy.

Aby wejść na dzwonnicę musimy pokonać 215 schodów. Bilet wstępu kosztuje 150,00 (29,75 zł).

widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana

Co ciekawe, wieża w czasach komunistycznych wykorzystywana była do obserwacji zachodnich ambasad, które znajdują się w tej okolicy, a wcześniej pełniła funkcję sygnalizacyjną - ostrzegano z niej mieszkańców o wybuchu pożaru.

widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z wieży na kopułę Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z wieży na kopułę Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana

Wieża telewizyjna Žižkov

Wieża telewizyjna Žižkov (Žižkovský vysílač) to żelbetowa konstrukcja o wysokości 216 metrów, która posiada status najwyżej budowli w Pradze. Obiekt znajduje się w popularnej dzielnicy Žižkov, a w jego wnętrzu znajduje się jeden z płatnych praskich punktów widokowych.

Widok na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov
Widok na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov

Panoramiczny punkt obserwacyjny znajduje się na wysokości 96 metrów, natomiast mieszcząca się w wieży restauracja zlokalizowana jest na 66 metrze. Na szczyt wjedziemy jedną z dwóch wind, które dostarczą nas na miejsce w zaledwie 38 sekund. Koszt biletu to 250,00 (49,58 zł). Informacje o dniach i godzinach otwarcia sprawdzicie na oficjalnej stronie

Wieża telewizyjna należy do dość drogich atrakcji i na pewno nie każdemu przypadnie do gustu, ponieważ widok będzie przesłaniać nam szyba. Mimo to warto podjechać i zobaczyć umieszczone na niej rzeźby wspinających się dzieci. Ich autorem jest David Černy, którego często kontrowersyjne dzieła spotkamy w wielu punktach stolicy Czech.

Widok na wieżę telewizyjną ze wzgórza Vitkov
Widok na wieżę telewizyjną ze wzgórza Vitkov

Wieża telewizyjna stanęła tuż obok pozostałości Starego Cmentarza Żydowskiego (Starý židovský hřbitov na Žižkov), gdzie zobaczymy zachowane zabytkowe macewy oraz groby.

Widoki na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov
Widoki na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov

Wzgórze Vitkov z monumentem Jana Žižki

Na terenie dzielnicy Žižkov odnajdziemy jeszcze jeden popularny punkt widokowy - wzgórze Vítkov. Z jego szczytu roztacza się wspaniała panorama Pragi. W pogodny dzień nacieszymy się widokiem czerwonych dachów, które są charakterystyczne dla tego miasta, oraz wypatrzymy wiele znanych zabytków.

Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov
Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov

Turyści przybywają na wzgórze Vitkov nie tylko ze względu na widoki, ale chcą też zobaczyć monumentalny pomnik Jana Žižka (jeden z największych pomników konnych świata). Wzniesiono go w miejscu, gdzie hetman pokonał w bitwie jedną z antyhusyckich krucjat - od jego nazwiska utworzono zresztą nazwę dzielnicy (Žižkov).

Chcąc dostać się na szczyt wzgórza możemy wybrać jedną ze ścieżek pieszych. Za pomnikiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza i monumentalny pawilon wystawowy, z dachu którego możemy spojrzeć na czeskiego bohatera z góry (bilet wstępu na dach kosztuje 80,00 (15,86 zł)).

Pomnik konny Jana Žižka widziany z góry
Pomnik konny Jana Žižka widziany z góry

Wieże przy moście Karola oraz Brama Prochowa - punkty widokowe w średniowiecznych zabytkach Pragi

Do kolejnych punktów widokowych Pragi możemy zaliczyć trzy gotyckie zabytki ozdabiające krajobraz miasta, które są udostępniane do zwiedzania i możemy spojrzeć z ich wyższych poziomów na okolicę.

Pierwszym z nich jest Brama Prochowa (Prašná brána) - spoglądając z niej w stronę Starego Miasta na pierwszym planie będziemy mieć Kościół Marii Panny przed Tynem ze wzgórzem zamkowym w tle.

Dwa kolejne to wieże znajdujące się po przeciwnym stronach mostu Karola. Dostępu w kierunku Starego Miasta broni Staromiejska Wieża Mostowa, a od strony przeciwnej Małostrańska Wieża Mostowa. Na obie z nich możemy wejść i spojrzeć na most oraz okolicę z góry.

Koszt biletu do każdej z atrakcji wynosi 150,00 (29,75 zł). Dostępne są również bilety o połowę tańsze sprzedawane przez pierwszą godzinę po otwarciu. W przypadku wież przy moście Karola możemy zakupić bilet łączony do obu z nich w cenie 225,00 (44,62 zł).

Staromiejska Wieża Mostowa - widok z wiezy
Staromiejska Wieża Mostowa - widok z wiezy
Staromiejska Wieża Mostowa - widok z wieży
Staromiejska Wieża Mostowa - widok z wieży

Punkty widokowe w Pradze - wskazówki praktyczne

Warto pamiętać, że w przypadku pięciu opisanych przez nas obiektów (Ratusz, Brama Prochowa, Małostrańska Wieża Mostowa, Staromiejska Wieża Mostowa oraz dzwonnica kościoła św. Mikołaja) bilety są o połowę tańsze przez pierwszą godzinę po otwarciu.

Dostępny jest również bilet łączony do powyższych pięciu atrakcji + Wieża Petrińska, barokowa Wieża Nowego Młyna (Novomlýnská vodárenská věž), labirynt lustrzany w parku Petrin w cenie 850,00 (168,56 zł), który możemy wykorzystać w trakcie 365 dni.

Mniej znane punkty widokowe Pragi

Lobkowicz Palace Cafe - restauracje z widokiem

Do naszych ulubionych praskich punktów widokowych należy taras w restauracji w Pałacu Lobkowiczów. Zabytek ten znajduje się na terenie kompleksu zamkowego na Hradczanach i wychodzi wprost w stronę Starego Miasta. Nie wszystkie stoliki zagwarantują nam co prawda wspaniały widok, ale mając trochę szczęścia możemy skorzystać z oferty gastronomicznej i jednocześnie napawać się urokami Pragi.

Lobkowicz Palace Cafe znajduje się na parterze **Pałacu Schwarzenbergów (znanego bardziej jako Pałac Lobkowiczów), w którym poznamy historię rodu Lobkowiczów oraz zobaczymy wspaniałe dzieła sztuki pędzla największych starych mistrzów.

widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe
widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe
widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe
widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe

Wyszehrad

Wyszehrad (Vyšehrad) to wzgórze znajdujące się na północ od centrum miasta. Skalisty teren tego wzniesienia był niegdyś miejscem idealnym do wybudowania tam twierdzy obronnej, której niewielkie pozostałości przetrwały do dziś.

Położony na prawym brzegu Wetławy Wyszehrad, a dokładniej południowo-zachodni kraniec twierdzy, jest kolejnym z punktów widokowych na Wełtawę oraz Pragę, choć znajduje się on na tyle daleko, że najważniejsze symbole miasta zobaczymy co najwyżej z oddali (wciąż jednak nie powinniśmy mieć problemu z dostrzeżeniem stąd Hradczan i katedry św. Wita).

Więcej o zabytkach i historii Wyszehradu przeczytacie w naszym artykule Wyszehrad w Pradze (Vyšehrad). Część turystów dociera na wzgórze poszukując cmentarza wyszehradzkiego (Hřbitov Vyšehrad), na którym pochowano wielu zasłużonych przedstawicieli czeskiej kultury - w tym Alfonsa Muchę.

Na Wyszehrad najlepiej dojechać metrem (stacja Vyšehrad). W przypadku skorzystania z tramwaju (przystanek Albertov) czekać na nas będzie jeszcze wysokie podejście.

widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad

Wzgórze Letna z praskim metronomem

Sąsiadujące z Hradczanami wzgórze Letna z praskim metronomem to miejsce historyczne, bowiem w latach 1955-1962 na jego terenie stał monumentalny pomnik Stalina. Obecnie przebywa tam zazwyczaj dużo młodzieży popijającej piwo i jeżdżącej na deskorolkach. Dojedziemy tam tramwajem lub dojdziemy pieszo.

Punkt widokowy na wzgórzu Letna znajduje się na tarasie otaczającym metronom, który skierowany jest w stronę dzielnicy żydowskiej (Jozefow) oraz Starego Miasta.

widok ze wzgórza Letna w Pradze
widok ze wzgórza Letna w Pradze
praski metronom na wzgórzu Letna w Pradze
praski metronom na wzgórzu Letna w Pradze

Klementinum - widok z wieży astronomicznej

Położony nieopodal mostu Karola kompleks dawnego kolegium jezuickiego kojarzony jest przede wszystkim z zapierającą dech w piersiach barokową biblioteką. Drugą największą atrakcją na trasie zwiedzania Klementinum jest jednak możliwość wejścia na wieżę astronomiczną, która na wysokości 65 m posiada taras widokowy z panoramą historycznego centrum Pragi.

Klementinum możemy zwiedzić tylko w trakcie trwającej około 50 minut wycieczki z przewodnikiem. Jej koszt to 300,00 (59,49 zł). W trakcie zwiedzania do pokonania będziemy mieć w sumie 172 schody. Więcej informacji praktycznych znajdziecie na oficjalnej stronie

Dzwonnica przy kościele św. Henryka i św. Kunegundy

Wieża Jindřišská (Jindřišská věž) przy kościele św. Henryka i św. Kunegundy to kolejna dzwonnica przekształcona w punkt widokowy. Różni się ona jednak od tych opisywanych przez nas wcześniej tym, że jest samodzielną strukturą (stoi po przeciwnej stronie ulicy niż sam kościół). Wieża znajduje się w granicach Nowego Miasta i z racji swojego położenia (Hradczany są już daleko, a i Stare Miasto zdążyło się oddalić) nie oferuje widoku z bliska na żaden z najbardziej znanych praskich zabytków.

Punkt widokowy znajduje się na 10 piętrze gotyckiej budowli. Na górę możemy wjechać windą. Wewnątrz budynku znajdują się również: restauracja, muzeum, galeria oraz pomieszczenie z kurantem. Bilet wstępu kosztuje 160,00 (31,73 zł).

Ogród Botaniczny

Może to wydawać się nieco dziwne, ale jeden z piękniejszych widoków na miasto rozciąga się właśnie z terenu Ogrodu Botanicznego. Zaraz po kupieniu biletów musimy przejść przez położoną na stokach wzgórza winnicę i kierować się w stronę kaplicy św. Klary. Z tego miejsca mamy doskonały widok na Pałac Trojski. Następnie musimy przejść przez furtkę i iść dalej w stronę widocznego przed nami wzgórza. To właśnie z niego ujrzymy rozciągającą się panoramę na Pragę z dość nietypowej perspektywy. Wprawne oko wypatrzy katedrę św. Wita, wieżę telewizyjną i najważniejsze zabytki Starego Miasta.

Reklama