Punkty widokowe Pragi

Praga to jedno z częściej odwiedzanych europejskich przez Polaków. Do Czech i do Pragi mamy blisko, jednak to nie wszystko co przyciąga tam tak wielu turystów - nie tylko z Polski. Czeska stolica to przepięknie zachowane zabytkowe stare miasto. Na całym świecie znane przede wszystkim oryginalnej przeprawy - Most Karola. Innym równie okazałym miejscem jest Wzgórze Zamkowe oraz Brama Prochowa. Praga jest uważana za najładniejsze miasto w Europie, a jej zabytkowe centrum w 1992 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Miasto nie leży na równym terenie, stąd naturalne wzgórza będące nie tylko atrakcją krajobrazową. Wzniesienia w mieście służą za doskonałe punkty widokowe na miasto. Oprócz naturalnych punktów widokowych w Pradze znajduje się także wiele innych miejsc, z których możemy podziwiać widoki na stolicę Czech. Do takich miejsc należą przede wszystkim zabytkowe wieże i bramy.

wieża Ratusza Staromiejskiego

Ratusz Staromiejski w Pradze jest historyczną siedzibą władz miejskich Pragi, a jego budowa rozpoczęła się w 1338 roku. Budynek wyróżnią się wieżą (o wysokości 69,5 m) będącą jednym z lepszych punktów widokowych w mieście. Na wieżę można wjechać windą, częściowo pokonując trasę przez kilka schodów. Z wieży roztacza się fantastyczny widok na zabytkową architekturę stolicy.

Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Ponadto ratusz i wieża stanowią jeden z ciekawszych do podziwiania przykład architektury, dodatkowo zdobiony zegarem astronomicznym, działającym do dziś.

!Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Cena normalnego biletu wstępu na wieżę Starego Ratusza wynosi 130 CZK (ok 21 zł). Wejście możliwe jest w poniedziałki od 11:00 do 22:00 oraz od wtorku do niedzieli w godzinach: 09:00 - 22:00.

Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie Ratusza Staromiejskiego.

!Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze
Widok z wieży Ratusza Staromiejskiego w Pradze

Wyszehrad

Wyszehrad (Vyšehrad) to wzgórze znajdujące się na północ od centrum miasta. Skalisty teren tego wzniesienia był niegdyś miejscem idealnym do wybudowania tam twierdzy obronnej -jej pozostałości można nadal oglądać.

Wyszehrad położony na prawym brzegu Wetławy jest kolejnym miejscem funkcjonującym dzisiaj również jako miejsce obserwacyjne. Z tego wzniesienia można podziwiać wspaniałą Pragę.

!widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad

!widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad
widoki na Pragę ze wzgórza Wyszehrad

Wieża telewizyjna Žižkov

Wieża telewizyjna Žižkov czyli po czesku Žižkovský vysílač to konsutrukacja żelbetowa będąca wieżą telewizyjna o wysokości 216 metrów. Obiekt znajduje się w znanej dzielnicy - Žižkov.

Wieża o bardzo charakterystycznym wyglądzie - wspinające się na nią rzeźby pod postaciami dzieci jest tematem sporów dotyczących kontrowersyjnej architektury w mieście. Nie znajduje się ona w centrum miasta, dzięki czemu swoim nowoczesnym i dyskusyjnym wizerunkiem nie kłóci się z zabytkowym wyglądem praskich budynków.

Punkt obserwacyjny znajduje się na wysokości 96 metrów, natomiast mieszcząca się w wieży restauracja zlokalizowana jest na 66 metrze.

Cena normalnego biletu wstępu na wieżę wynosi 230 CZK (ok 37 PLN) czyli ok 9,00€.

!Widok na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov
Widok na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov

Więcej informacji oraz aktualności znaleźć można na oficjalnej stronie.

!Widoki na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov
Widoki na Pragę z wieży telewizyjnej Zizkov

wieża Archikatedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha

Archikatedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha jest jednym z symboli tego miasta. Jej wspaniała konstrukcja posiada również wieżę będącą doskonałym punktem widokowym. Jednak nie jest to tylko miejsce z widokami na miasto, zobaczymy stąd także detale tej wspaniałej Katedry, niewidoczne z dołu.

Wieża zapewnia najlepsze widoki na wzgórze zamkowe i okolice. Wejście na wieżę odbywa się schodami, dlatego najlepiej się do tego wcześniej odrobinę przygotować.

!Widok na Pragę z wieży Archikatedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha
Widok na Pragę z wieży Archikatedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha

!Widok na Pragę i detale wieży Archikatedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha
Widok na Pragę i detale wieży Archikatedry Świętych Wita, Wacława i Wojciecha

obiad z widokiem - Lobkowicz Palace Cafe

Praga to zabytki, widoki ale także smaczna kuchnia. A kto by nie chciał połączyć tego wszystkiego w jedno? My podczas naszych wypraw do Pragi odkryliśmy ciekawe miejsce na obiad z widokami. Widoki oczywiście zależą też od zajętego miejsca na terenie obiektu, my na swoje nie narzekaliśmy.

Lobkowicz Palace Cafe to miejsce znajdujące się wewnątrz dostępnego do zwiedzania Pałacu Schwarzenbergów czy inaczej Pałacu Lobkowiców.

!widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe
widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe

!widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe
widoki na zabytkową Pragę z Lobkowicz Palace Cafe

wzgórze Petřín

wzgórze Petřín i wiodące na nie ścieżki są kolejnym miejscem w mieście z malowniczymi widokami na praskie budynki i zabytkową architekturę. Rozciągający się na wzgórzu Petřín park (niegdyś winnice) to miejsce obowiązkowe dla osób lubiących podziwiać miasto z góry. Dodatkowym atutem tego miejsca jest przyciągająca wzrok konstrukcja przypominająca wieżę Eiffla - Petřínská rozhledna. Ta praska wieża Eiffla to kolejny punkt na mapie miasta, skąd jeszcze lepiej można się przyjrzeć miastu.

!Widok na Pragę ze wzgórza Petrin
Widok na Pragę ze wzgórza Petrin

!Widok na Pragę ze wzgórza Petrin
Widok na Pragę ze wzgórza Petrin

wzgórze Vitkov

Dzielnica Žižkov to miejsce wyróżniające się nie tylko przez wieżę telewizyjną, znajduje się tam równie godne polecenie i odwiedzenia wzgórze Vítkov.

Ze wzgórza roztacza się wspaniały obraz na Pragę. W pogodny dzień możemy cieszyć się widokiem wielu czerwonych daszków, które są charakterystyczne dla tego miasta. Vítkov to także miejsce, w którym znajduje się znany pomnik wodza husyckiego Jana Žižki. Za nim znajdują się Wojskowy Instytut Historii (Vojenský historický ústav) i Muzeum Armii (Armádní muzeum Žižkov), które usodtępniają taras widokowy z widokiem na Pragę.

!Widok na wieżę telewizyjną w Pradze ze wzgórza Vitkov
Widok na wieżę telewizyjną w Pradze ze wzgórza Vitkov

!Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov
Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov

!Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov
Widok na Pragę ze wzgórza Vitkov

wzgórze zamkowe - Hradczany

Odwiedzając Pragę chyba każdy wybierze się w to miejsce. Wzgórze zamkowe - Hradczany jest najpopularniejszym miejscem na mapie miasta, obowiązkowym do odwiedzenia, nie tylko ze względu na znajdujące się tam cenne zabytki, opowiadające historię tego miasta. Całe wzgórze jest w pewnym sensie areną z widokiem na miasto.

Spacerując po całym wzniesieniu, z każdej jego strony rozpościerać się będzie inny krajobraz w charakterystycznymi czerwonymi daszkami w tle. Wzgórze jest dosyć obszerne i żeby je obejść potrzeba dłuższej chwili, co w międzyczasie owocować będzie we wspaniałe widoki.

Już sama ścieżka prowadząca od strony Mostu Karola do Zamku dostarcza niesamowitych widoków. Uważamy to miejsce za najlepsze i nacechowane różnorodnością krajobrazu

!Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę

!Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę

!Hradczany i widok na Pragę
Hradczany i widok na Pragę

wieża przy moście Karola

Most Karola należy do głównych i najczęściej fotografowanych zabytków Pragi. Często widać gimnastykujących się turystów próbujących zrobić doskonałe zdjęcie. Niewielu jednak wie, że most można obejrzeć również z bliska ale z odrobinę wyższego poziomu. Znajdująca się przy moście wieża jest właśnie tym miejscem. Można na nią wejść i oglądać most oraz inne oblicze czeskiego miasta.

!widok z wieży przy moście Karola w Pradze
widok z wieży przy moście Karola w Pradze

!widok z wieży przy moście Karola w Pradze
widok z wieży przy moście Karola w Pradze

wieża Kościoła św. Mikołaja (Malá Strana)

Kościół św. Mikołaja w Pradze - Kostel svatého Mikuláše, potocznie po czesku znany też jako chrám svatého Mikuláše jest zabytkowym kościołem w dzielnicy Malá Strana, położony na Rynku Małostrańskim.

Adres kościoła: Malostranské nám., 118 00 Praha 1-Malá Strana, Czechy.

Zwiedzający Pragę mogą wspiąć się w ciągu dnia na wieżę (z dzwonnicą), aby doświadczyć atrakcyjnych widoków na Stare Miasto. Wystarczy pokonać 215 schodów i cieszyć się atrakcyjnym widokiem z wysokości 65 metrów.

Cena biletu wstępu wynosi 90 CZK (ok 15 zł), wejście dostępne jest codziennie, od godziny 10:00 do 18:00 (listopad - luty), do 20:00 (marzec i październik) lub nawet do 22:00 (kwiecień - wrzesień).

!widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana

!widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana

!widok z wieży na kopułę Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana
widok z wieży na kopułę Kościoła św. Mikołaja w Pradze, w dzielnicy Mala Strana

Uwaga: w Pradze znajdują się trzy kościoły pod wezwaniem św. Mikołaja.

wzgórze Letna z praskim metronomem

Wzgórze Letna z praskim metronomem to miejsce historyczne, bowiem w latach 1955-1962 znajdował się tam największy pomnik Stalina. Zobaczymy tam dużo młodzieży, popijającej piwo i jeżdżącej na deskorolkach. Można tam dojechać tramwajem, a samo wzgórze położone jest na lewym brzegu Wełtawy, naprzeciwko Starego Miasta.

!widok ze wzgórza Letna w Pradze
widok ze wzgórza Letna w Pradze

!praski metronom na wzgórzu Letna w Pradze
praski metronom na wzgórzu Letna w Pradze

Ogród Botaniczny

Może to wydawać się nieco dziwne, ale jeden z piękniejszych widoków na miasto rozciąga się właśnie z terenu Ogrodu Botanicznego. Zaraz po kupieniu biletów musimy przejść przez położoną na stokach wzgórza winnicę i kierować się w stronę kaplicy św. Klary. Z tego miejsca mamy doskonały widok na Pałac Trojski. Następnie musimy przejść przez furtkę i iść dalej w stronę widocznego przed nami wzgórza. To właśnie z niego ujrzymy rozciągającą się panoramę na Pragę z dość nietypowej perspektywy. Wprawne oko wypatrzy Katedrę św. Wita, wieżę telewizyjną i najważniejsze zabytki Starego Miasta.


Reklama