Lublana (Słowenia) - zwiedzanie, zabytki oraz atrakcje turystyczne

Lublana, stolica Słowenii, na pewno nie należy do najciekawszych metropolii naszego kontynentu. Nie oznacza to jednak, że to stosunkowo niewielkie miasto (jak na standardy europejskie) nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie! Nienaruszona zabudowa starego miasta, bogata oferta rozrywkowa i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy są najlepszą reklamą słoweńskiej stolicy.

Lublana jest na pewno jedną z najciekawiej położonych stolic. Miasto otoczone jest górami i pięknymi widokami - a w mniej niż godzinę dojedziemy do jeziora Bled czy słynnej jaskini Postojna.

Nie masz jeszcze noclegu w Lublanie? Sprawdź aktualne oferty i promocje na stronie Booking.com (kliknij tutaj aby sprawdzić!)
Reklama


Jak zwiedzać Lublanę?

Historyczna część Lublany jest stosunkowo niewielka i możemy bez większych problemów poruszać się wszędzie pieszo. Najważniejsze atrakcje znajdują się wzdłuż rzeki Ljubljanica pod wzgórzem zamkowym oraz wzdłuż ulicy Šubičeva ulica aż do parku Tivoli.

Komunikacja miejska w Lublanie

Za komunikację miejską w Lublanie odpowiadają autobusy, zarządza nimi firma LPP. W mieście kursują 42 linie autobusowe. Aby korzystać z komunikacji wymagana jest przedpłacona karta Urbana Card. Kartę możemy zakupić w kioskach, w biurach LPP oraz w punkcie informacji turystycznej.

Koszt karty to 2€. Na kartę wpłacamy środki, które później są pobierane w trakcie korzystania z autobusów. Koszt 90-minutowego przejazdu (z nieograniczoną liczbą przesiadek) to 1,20€. Kartę możemy “nabijać” w automatach (Urbanomats).

Do autobusu wchodzimy przodem i od razu odbijamy kartę przed kierowcą. Musimy przyłożyć kartę do dolnej części kasownika aż do wydania dźwięku.

W Lublanie nie zakupimy biletów papierowych! Oznacza to, że nie można kupić biletu bezpośrednio w autobusie!

Rower

Lublana jest miastem bardzo przyjaznym dla rowerzystów. W mieście znajdziemy ścieżki rowerowe, a w historycznym centrum nikogo nie dziwi widok mieszkańców na dwóch kółkach.

W Lublanie funkcjonuje system rowerów miejskich o nazwie BicikeLJ, podobny do tych działających Polsce. Aby móc rozpocząć korzystanie z rowerów musimy wykupić tygodniową subskrypcję (lub roczną) za symboliczną kwotę 1€. Następnie płacimy za każdą wykorzystaną godzinę z wyłączeniem pierwszej (która jest za darmo). W mieście znajdują się aż 32 stacje rowerowe.

Rejestracji musimy dokonać online (wymagana karta kredytowa) na tej stronie. Po rejestracji otrzymamy numer PIN, który będziemy wykorzystywać w momencie wypożyczenia roweru. Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie firmy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lublany?

Jeśli planujemy zostać jedynie w samej Lublanie, to weekend powinien nam w zupełności wystarczyć na zobaczenie jej największych atrakcji.

Jeśli planujemy odwiedzać także atrakcje poza miastem (i nie mamy samochodu) powinniśmy sami sprawdzić dojazdy i zaplanować odpowiednią liczbę dni.

Karta do zwiedzania Ljubjana Card

Miasto przygotowało dla turystów specjalną kartę do zwiedzania Ljubjana Card w ramach której możemy wejść do większości muzeów za darmo, korzystać z komunikacji miejskiej oraz skorzystać z jednej wycieczki z przewodnikiem i wziąć udział w jednym rejsie po rzece.

Czy karta jest opłacalna? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi - każdy musi sobie przeliczyć interesujące go atrakcje. W Lublanie brak jest muzeów najwyższej klasy i jeśli nie korzystamy z komunikacji miejskiej może okazać się, że ciężko nam będzie wykorzystać kwotę wydaną na kartę. Plusem na pewno jest możliwość skorzystania w ramach karty z kolejki na wzgórze zamkowe.

Kartę możemy zakupić w centrum informacji turystycznej lub online na oficjalnej stronie. Jeśli zakupimy kartę online możemy otrzymać 10% upust.

Centrum informacji turystycznej

Główny punkt centrum informacji turystycznej Lublany znajduje się na starym mieście pod adresem Prešernov trg 6. W środku otrzymamy mapę, a także zakupimy kartę do zwiedzania czy kartę Urbana Card umożliwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej. Drugi z punktów informacji turystycznej (STIC - Centrum Informacji Turystycznej Słowenii) znajduje się przy ulicy Krekov trg 10. Na miejscu możemy wypożyczyć m.in. rower.

!Podczas spaceru po Lublanie - widok na Uniwersytet
Podczas spaceru po Lublanie - widok na Uniwersytet

Zwiedzanie Lublany

Najważniejszą częścią miasta jest historyczne stare miasto wzdłuż rzeki Ljubljanica u podnóża wzgórza zamkowego. Po stronie zamkowej zabudowa i uliczki są najbardziej klimatyczne. Po drugiej stronie rzeki zabudowa jest nowsza - zobaczymy tam np. kolorowe budynki w stylu Art Nouveau (m.in. budynki przy ulicy Miklošičeva cesta - tzw. Dom Vurnika oraz Dom Pożyczkowy).

Rzekę możemy przekroczyć korzystając z kilku mostów, m.in. z Potrójnego Mostu (Tromostovje), mostu pieszego z rzeźbami oraz kłódkami (Mesarski Most) czy ze słynnego Mostu Smoczego (Zmajski most). Ten ostatni często pojawia się na zdjęciach reklamujących miasto, w rzeczywistości cztery smoki znajdujące się na każdym z rogów są niewielkie.

!Rzeźba smoka na Moście Smoczym w Lublanie
Rzeźba smoka na Moście Smoczym w Lublanie

Najważniejszymi świątyniami są katedra św. Mikołaja (po stronie zamkowej) oraz kościół Franciszkanów po drugiej stronie rzeki, naprzeciwko Potrójnego Mostu. Oba kościoły w środku są dość podobne do siebie i bogato zdobione. Najbardziej znanym z parków w historycznej części jest Park Zvezda (Park Gwiazdy). Na południe od parku stoi piękny budynek Uniwersytetu, obok którego z kolei znajdziemy Muzeum Iluzji (Muzej Iluzij). Samo muzeum bardziej powinno zadowolić dzieci niż dorosłych.

Ciekawym budynkiem jest ratusz znajdujący się przy Stritarjeva ulica 2. Możemy wejść na jego dziedziniec na którym znajdują się wystawy czasowe.

Na obszarze od Potrójnego Mostu do Mostu Smoczego wzdłuż rzeki znajdziemy arkady z knajpkami i sklepikami (Plečnikove arkade). Warto się tam rozejrzeć w poszukiwaniu lokalnych dań w rozsądnych cenach.

Pomiędzy mostem Mesarski a Mostem Smoczym znajduje się z kolei Główny Rynek, na którym w każdy dzień prócz niedzieli zakupimy świeże lokalne produkty. Za projekt kompleksu (arkady i rynek) odpowiadał słynny słoweńskie architekt Jože Plečnik. Będąc na rynku warto rozejrzeć się po ścianach budynków od wschodniej strony - na jednym z nich zobaczymy imponujący mural.

Spacerując po obu stronach rzeki zobaczymy ciekawe rzeźby czy fontanny. Najbardziej znanymi są:

 • Robbov vodnjak - XVIII-wieczna fontanna z obeliskiem (Mestni trg 27)
 • Fontanna Herkulesa, Herkulov vodnjak - niewielka fontanna z Herkulesem stojącym na kolumnie (Stari trg 14)
 • Vodnjak na Novem trgu - trzypoziomowa fontanna przy jednym z mostów (Novi trg 1)

W każdą niedzielę wzdłuż ulicy Breg odbywa się targ staroci.

Najlepszym punktem widokowym na miasto jest knajpka znajdującą się na dachu jednego z najwyższych budynków Lublany o nazwie Nebotičnik (w wolnym tłumaczeniu Drapacz Chmur). Widok z góry jest świetny, zarówno na wzgórze zamkowe i stare miasto, jak i piękne krajobrazy w oddali. Po wejściu do budynku powinniśmy udać się do windy i wjechać na górę. Na górze możemy spróbować m.in. słoweńskich smakowych wódek.

Zamek na wzgórzu

Co jest największą wizytówką Lublany? Zdecydowanie górujący nad miastem średniowieczny zamek. Pierwsza twierdza została zbudowana w tym miejscu już w XI wieku, jednak dzisiejszy kształt zamku jest efektem przebudowy w XV wieku. Jedną z najstarszych budowli na zamku jest kościół św. Jerzego z charakterystycznymi freskami na suficie.

!Widok z murów na teren Zamku w Lublanie
Widok z murów na teren Zamku w Lublanie

Niestety, musimy zmartwić fanów królewskich rezydencji - na lublańskim zamku apartamentów książęcych czy królewskich nie doświadczymy. Zamek jest bardzo unowocześniony, większość pomieszczeń została zamieniona na sale wystawowe i restauracje. Będąc na miejscu możemy spacerować po dziedzińcu, wejść na mury (są zarazem punktem widokowym na stare miasto) oraz wejść do podziemi lub restauracji.

Wejście na teren zamku jest darmowe, płatne jest wejście na wieżę oraz do muzeów. W podziemiach prezentowane są wystawy czasowe otwarte dla wszystkich.

W skład biletu wchodzą:

 • wejście na wieżę widokową, z góry mamy widok panoramiczny - zdecydowanie lepszy niż z murów. Przy wejściu na wieżę widokową możemy obejrzeć krótki film (12 minut) o historii miasta;
 • Muzeum Historii Słowenii;
 • wystawa w starych pomieszczeniach więziennych (bardzo mała);
 • Muzeum Kukiełek (polecane dla dzieci, większość kukiełek jest ruchoma i można się nimi bawić).

Na wzgórze zamkowe możemy wejść pieszo lub wjechać kolejką linową. Kolejka jeździ co 10 minut i na pokład w jednym momencie może wejść 30 osób. Wjazd/zjazd trwa około minuty.

!Widok na Zamek i miasto z dachu wieżowca i kawiarni - Kavarna Neboticnik
Widok na Zamek i miasto z dachu wieżowca i kawiarni - Kavarna Neboticnik

Emona - osada z czasów rzymskich

W czasach antycznych w miejscu dzisiejszej Lublany znajdowała się rzymska osada Emona. Do dzisiaj nie zachowało się wiele śladów z tamtego okresu. Warto jednak podkreślić, że władze miejskie bardzo poważnie podeszły do upamiętnienia tego dziedzictwa - miejsca w których znajdują się ruiny rzymskie zostały opisane i dobrze oznaczone.

Najciekawsze punkty znajdują się przy ulicy Mirje. Znajdziemy tam otwarty dla zwiedzających Park Archeologiczny (płatny, otwarty w miesiące niezimowe, z ruinami rzymskiego domu) oraz pozostałość muru wraz z bramą z tamtego okresu. Pośrodku muru stoi piramida. Nie powinien nas jednak zmylić jej wygląd, została stworzono nie tak dawno temu, chociaż z wykorzystaniem oryginalnych kamieni znalezionych na obszarze historycznej Emony.

Przy ulicy Erjavčeva cesta 18 znajduje się inny park archeologiczny, w którym odkryto wczesnochrześcijańskie ślady z czasów rzymskich, w tym m.in. mozaikę podłogową.

Najbardziej wartościowe znaleziska znajdują się w Muzeum Miejskim (Mestni muzej Ljubljana). Inne pojedyncze pamiątki znajdziemy w innych miejscach miasta, w tym w parku Zvezda.

Możliwy jest zakup wspólnego biletu pozwalającego na wejście do obu parków archeologicznych i do muzeum.

Burek i dania kuchni słoweńskiej

Kuchnia słoweńska jest zbliżona do innych kuchni krajów byłej Jugosławii - tu nie powinno być zaskoczeń. Jednym z popularnych miejscowych dań jest tzw. burek (Börek), będący typowym daniem kuchni ulicznej. Jest to ciasto wypełnione farszem.

Gdzie możemy takiego burka zjeść? Najbardziej popularnym miejscem jest znajdujący się niedaleko dworca Burek Olimpija. Godny polecenia jest przede wszystkim burek mięsny. Drugim miejscem odwiedzanym przez miejscowych jest znajdujący się tuż obok Nobel burek. Porcje są tu większe, jednak burek mięsny przypomina w smaku bardziej nasze pierogi z mięsem, podczas gdy farsz w Burek Olimpija przypomina mięso znajdujące się np w spaghetti.

Oba miejsca otwarte są przez całą dobę.

Park Tivoli

Park Tivoli jest największym parkiem miejskim w Lublanie. To tutaj mieszkańcy odpoczywają i oddają się aktywnemu wypoczynkowi. Z perspektywy turysty najciekawsza jest część wschodnia parku - najlepiej wejść na jego teren przejściem podziemnym przy ulicy Cankarjeva cesta.

Co na nas czeka na miejscu? Ścieżki, ławeczki oraz Międzynarodowe Centrum Sztuki Graficznej (Mednarodni grafični likovni) w ciekawym neoklasycznym pałacyku. W południowo-wschodnim rogu znajduje się z kolei oczko wodne Ribnik, przy którym możemy zajść do kawiarni Čolnarna Park Tivoli.

Po drugiej stronie parku znajduje się ogród zoologiczny. Ogród jest przyjemnie położony, częściowo na wzgórzu, niestety niektóre wybiegi dla zwierząt wydają się zbyt małe - np. klatki dla małp. Odwiedzając zoo możemy zakupić specjalny bilet umożliwiający wzięcie udziały w karmieniu zwierząt. Jeśli nas to interesuje powinniśmy wcześniej sprawdzić rozpiskę godzinową.

Obszar muzeów

Za swoisty obszar kulturalny można uznać najbliższą okolicę ulicy Cankarjeva cesta od strony parku Tivoli. Znajdują się tu m.in.:

 • Galeria Narodowa (Narodna galerija) - najważniejszy zbiór obrazów w Słowenii. Kolekcja europejska nie jest imponująca, z drugiej jednak strony zobaczymy dużo prac artystów słoweńskich z ostatnich wieków.
 • Muzeum Historii Słowenii (Narodni muzej Slovenije) - muzeum opowiadające o historii regionu. Przed muzeum znajduje się darmowa wystawa rzeźb oraz grobowców z czasów rzymskich.
 • Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna galerija Ljubljana) - zbiór słoweńskiej sztuki nowoczesnej
 • Prawosławna cerkiew Cyryla i Metodego (Sts. Cyril and Methodius Church. Pravoslavna cerkev v Ljubljani) - otwarta dla wszystkich, z pięknymi zdobieniami w środku.

Oprócz placówek kulturalnych na miejscu zobaczymy kilka interesujących budynków, w tym operę z ciekawą fasadą oraz oryginalny budynek ambasady amerykańskiej.

Rejs nad rzeką

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu może być rejs po Ljubljanice. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie powinniśmy oczekiwać po takim rejsie wielkich wrażeń - rzeka znajduje się dużo poniżej poziomu chodnika i w trakcie rejsu nie czeka nas niewiele imponujących widoków. Statki przepływają przez obszar starego miasta i płyną na północ do okolic ogrodu botanicznego, potem nawracają.

!Podczas rejsu po rzece Lublanica w Lublanie
Podczas rejsu po rzece Lublanica w Lublanie

Rejsy obsługiwane są przez kilka firm - punkty początkowe są przy mostach. Warto przejść się i poszukać odpowiedniego rejsu dla nas - różnią się przede wszystkim czasem oraz warunkami. Nie powinnismy oczekiwać nowoczesnych jednostek, na niektórych z nich znajdują się małe bary i możemy napić się wina lub piwa (na statkach brakuje toalet).

Dużo ciekawszym pomysłem może być spacer wzdłuż rzeki na południe ulicą Grudnovo nabrežje. Celem naszej wędrówki może być lublański ogród botaniczny (Ljubljanski botanični vrt). W samym ogrodzie nie ujrzymy bardzo oryginalnych roślin, samo miejsce jest jednak przyjemne i jest popularnym miejscem odpoczynku wśród miejscowych.

Wieczorna Lublana

Wieczorem stare miasto Lublany zamiera, gwarno jest jedynie przy pubach i restauracjach. Wzgórze zamkowe i największe atrakcje są lekko podświetlone, dzięki czemu wieczorny spacer może być przyjemnym doświadczeniem.

Metelkova - alternartywne centrum miasta

Dość oryginalnym miejscem do odwiedzenia w stolicy Słowenii jest tzw. Autonomiczne centrum kultury Miasto Metelkova (Avtonomni kulturni center Metelkova mesto). Kolorowe murale, luźny klimat, wystawy oraz nieliczne bary - to na pewno zachęca do odwiedzin. Niestety, poza odbywającymi się tu wydarzeniami, miejsce może okazać się dość dołujące - w tygodniu w ciągu dnia czekają na nas puste place i nieliczni ludzie z alkoholem ukryci kawałek dalej od głównej arterii. Najlepiej wpaść tu w słoneczny weekend, na koncert lub wystawę - wtedy Metelkova jest żywa i ciekawa.

A jaka jest historia tego miejsca? Podobna do kopenhaskiej Christianii. Wcześniej mieściły się tu obiekty wojskowe jugosłowiańskiej armii, które po rozpadzie tego kraju zostały niezagospodarowane. Wykorzystali to squatersi, którzy w 1993 roku je “przejeli”. Nie powinno nas to jednak odstraszać. Osoby zajmujące się tym miejscem nie są anarchistami i w przeciwieństwie do Christianii nie spotkamy tu rozstawionych co kilka metrów dilerów narkotykowych. Same władze Lublany są dumne z tego miejsca i umieszczają Miasto Metelkova na mapach i folderach reklamowych.

Wycieczki poza Lublanę

Zdaniem niektórych Lublana jest najbrzydszą częścią Słowenii - i biorąc pod uwagę znajdujące się na terenie Słowenii góry, jeziora czy jaskinie można się nad tą opinią szczerze zadumać.

Co warto odwiedzić poza Lublaną:

 • Jezioro Bled - Najpopularniejsze jezioro wśród turystów odwiedzających Słowenię i na pewno najczęściej pojawiające się miejsce na wszystkich zdjęciach reklamujących ten mały kraj. Nad Jezioro Bled możemy dojechać w trochę ponad godzinę autobusem odjeżdżającym z głównego dworca autobusowego.
 • Jaskinia Postojna - Jedna z najpopularniejszych jaskiń w Europie i druga z najbardziej znanych atrakcji Słowenii. Do jaskini z Lublany dojedziemy autobusem (podróż trwa około godziny) lub pociągiem.
 • Park Narodowy Triglav - Jedyny park narodowy w Słowenii. W środku znajduje się najwyższa góra na Słowenii - Triglav (stąd nazwa parku). Z Lublany na miejsce dojedziemy bezpośrednio autobusem.
 • Jaskinia Škocjan - Jaskinia (właściwie zespół jaskiń Škocjanske jame - Jaskinie Szkocjańskie), a dokładniej podziemne korytarze o długości 6 kilometrów, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niestety, na miejsce dojechać możemy jedynie pociągiem z przesiadkami.
 • Jezioro Bohinj - Mniej znane jezioro, chociaż także bardzo urokliwe i mniej zatłoczone. Dojedziemy tam autobusem. Podróż jest jednak dłuższa i zdecydowanie droższa niż w przypadku jeziora Bled.

Jak oszczędzić pieniądze zwiedzając Lublanę?

Słowenia kosztowo może okazać się dużym negatywnym zaskoczeniem dla turystów z Polski - ceny są zbliżone do tych z innych zachodnich krajów.

Problemem są przede wszystkim noclegi. Zarówno hotele jak i apartamenty są drogie. Warto rozpocząć poszukiwania odpowiednio wcześniej i polować na promocję.

Chcesz dowiedzieć się więcej i zaplanować budżet? Sprawdź też nasz artykuł: Ceny w Słowenii i Lublanie.

Darmowe atrakcje

Muzea w Lublanie są ciekawe, nie są to jednak muzea najwyższej klasy. Warto wcześniej sprawdzić, czy na pewno nas interesują. Czasem lepszym wyjściem może być spacer i odkrywanie uliczek na starym mieście, odwiedzenie kościołów czy wejście na teren zamku (wejście na sam teren jest darmowe, płatna jest wieża oraz muzea) niż chodzenie od muzeum do muzeum.

Atrakcją którą możemy odpuścić na rzecz spaceru tą samą trasą jest rejs po rzece. Z pokładu statku widoki nie są oszałamiające, ciekawszym rozwiązaniem może być zwyczajny spacer wzdłuż rzeki.

Knajpy przy głównym rynku miejskim

Ceny w restauracjach w Lublanie z perspektywy polskiego turysty wydają się stosunkowo wysokie. Chcąc spróbować miejscowe dania w rozsądnych cenach możemy się udać na ulicę Adamič-Lundrovo nabrežje znajdującą się tuż obok mostu Tromostovje. Znajdziemy tam kilka małych knajpek serwujących lokalne jedzenie - w tym słoweńskie struklji (danie podobne do zrolowanych naleśników z nadzieniem).

Sklepy Hofer

Jeśli zostajemy w mieście dłużej warto poszukać sklepów Hofer (jeden znajduje się prawie na samym starym mieście przy rzece). Są to znane z Anglii czy Niemczech sklepy Aldi, ceny niektórych produktów są niższe niż ich odpowiedników w Polsce.

Bezpieczeństwo

Lublana uważana jest za jedną z bardziej bezpiecznych stolic Europy. Nawet wieczorem i w okolicy dworców miasto nie odstrasza. Mimo to warto zachować odpowiednio środki ostrożności i pilnować swoich rzeczy, szczególnie na dworcach i w zatłoczonych miejscach.

Na co uważać podczas odwiedzin Lublany?

Podejście do turystów

Słoweńcy są dobrze nastawieni do przyjezdnych. Samo miasto nie jest jednak typowym miastem turystycznym i turyści nie są tu na pierwszym miejscu. Jeśli jednak uprzejmie poprosimy o pomoc raczej na pewno ją otrzymamy.

W restauracjach czy knajpach warto zapytać zawsze o menu w języku angielskim, w niektórych przypadkach otrzymamy skróconą listę dań i napoi.

Atrakcje i język angielski

Nie w każdej atrakcji spotkamy osoby mówiące po angielsku, chociaż w kasach największych placówek raczej nie powinno być problemu.

W muzeach nie wszystkie materiały są opisane po angielsku. Nie powinniśmy także nastawiać się na otrzymanie map lub ulotek w języku angielskim.

Znajomość języka angielskiego

Młodzi Słoweńcy porozumiewają się po angielsku podobnie jak młodzi Polacy. Podobnie jak w Polsce gorzej sytuacja wygląda ze starszym pokoleniem. Nigdy nie zakładajmy, że na pewno dogadamy się po angielsku.

Zielone światło

W przypadku niektórych sygnalizacji świetlnych zielone światło pali się bardzo krótko, powinniśmy je kontrolować zbliżając się do przejścia.

Informacje praktyczne

Toalety publiczne

Toalety publiczne znajdują się przy moście Tromostovje. Wystarczy zejść schodami w dół przy wejściu na most.


Reklama