Podróże po Europie

Lublana: atrakcje, zabytki i ciekawe miejsca. Zwiedzanie stolicy Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2022

Lublana to stolica malowniczej Słowenii i jak na warunki naszego kontynentu miasto średniej wielkości. Nie należy ona co prawda do najczęściej odwiedzanych destynacji, ale nie oznacza to wcale, że nie ma nic do zaoferowania. Wręcz przeciwnie! Przyjemna zabudowa starego miasta, bogata oferta rozrywkowa i przyjaźnie nastawieni mieszkańcy są najlepszą reklamą słoweńskiej stolicy.

Lublana bezsprzecznie należy też do najciekawiej położonych europejskich stolic. Miasto otoczone jest górami i pięknymi widokami - a w mniej niż godzinę dojedziemy do jeziora Bled czy słynnej jaskini Postojna.

Jak zwiedzać Lublanę?

Historyczna część Lublany jest stosunkowo niewielka i możemy bez większych problemów poruszać się po niej wyłącznie pieszo. Najważniejsze atrakcje znajdują się po obu stronach rzeki Ljubljanica na wysokości wzgórza zamkowego oraz na trasie ulicy Šubičeva ulica aż do parku Tivoli.

W stolicy Słowenii funkcjonuje też dobrze rozwinięta sieć komunikacji oraz rowerów miejskich - więcej o obu tych środkach transportu napisaliśmy kilka słów w dalszej części artykułu.

Zwiedzanie Lublany - barok, secesja i wizja Jože Plečnika

Planując zwiedzanie Lublany nie powinniśmy nastawiać się na zobaczenie wielu bardzo starych budynków. Mimo dość długiej historii aż do końca XIX wieku miała ona charakter dość prowincjonalny i z wyjątkiem kilku barokowych świątyń nie mogła pochwalić się wieloma monumentalnymi gmachami.

Charakter miasta zaczął zmieniać się po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1895 roku, kiedy wiele budowli na terenie historycznego starego miasta zostało zniszczonych. Z czasem zaczęły powstawać nowe budynki lub przebudowywano stare w duchu zyskującego na znaczeniu ruchu secesyjnego (Art Nouveau), a zwłaszcza Secesji Wiedeńskiej. Jako ciekawostkę można podać fakt, że jednym z autorów nowego planu zagospodarowania Lublany był architekt Maks Fabian, który odpowiadał również za przebudowę polskiego miasta Bielsko-Biała.

Trzeba jednak podkreślić, że tutejsza secesja nie była tylko zwykłym naśladownictwem - podobnie jak w Katalonii i innych regionach przeżywających swoje przebudzenie narodowe tak i w Lublanie narodził się unikatowy styl, który był kultywowany przez lokalnych architektów. Do dziś wiele z tych budynków stanowi ikony miasta - szczególnie warte uwagi są domy przy ulicy Miklošičeva cesta (np. Dom Vurnika oraz Dom Pożyczkowy).

Do najważniejszych architektów czasów wielkiej transformacji miasta należał Jože Plečnik. Pragnął on zrealizować swoją wizję przemiany dawnego prowincjonalnego miasteczka w dumną stolicę narodu słoweńskiego - do jego realizacji zalicza się promenada wzdłuż rzeki, Centralny Rynek oraz rozbudowa Potrójnego Mostu, który stanowi współcześnie jeden z największych symboli miasta. Wkład Plečnika w rozwój Lublany doceniła organizacja UNESCO wpisując w 2021 roku jego projekty na listę światowego dziedzictwa kulturowego.

Co warto zobaczyć w Lublanie? Największe atrakcje i zabytki

Zamek na wzgórzu

Trudno o większy symbol Lublany niż górujący nad miastem średniowieczny zamek (słow. Ljubljanski grad). Pierwsza twierdza istniała w tym miejscu już w XI wieku, jednak dzisiejszy kształt budowli jest efektem przebudowy w XV wieku. Do najstarszych zabytków na zamku należy kościół św. Jerzego z charakterystycznymi freskami na sklepieniu. Innym jego atrybutem jest wieża - powstała ona jednak dopiero w XIX wieku, po tym jak wcześniejszą strukturę zniszczyli w 1812 roku Francuzi.

Widok z murów na teren Zamku w Lublanie
Widok z murów na teren Zamku w Lublanie

Niestety, musimy zmartwić fanów arystokratycznych rezydencji - na lublańskim zamku apartamentów książęcych czy królewskich nie doświadczymy. Obiekt jest bardzo unowocześniony i większość pomieszczeń została zamieniona na sale wystawowe oraz lokale gastronomiczne (kawiarnię, winiarnię i dwie restauracje). Będąc na miejscu możemy spacerować po dziedzińcu, wejść na mury (będącd zarazem punktem widokowym na stare miasto) oraz wejść do podziemi lub restauracji.

Na wzgórze zamkowe możemy wejść pieszo jedną z kilku ścieżek lub wjechać kolejką linową. Kolejka jeździ co około 10 minut i na pokład w jednym momencie może zabrać 30 osób. Wjazd/zjazd trwa około minuty. Dolna stacja kolejki znajduje się bezpośrednio za placem Krekov Trg - na mapie znajdziecie ją wpisując Vzpenjača na Ljubljanski grad.

Zamek w Lublanie - informacje praktyczne

Wejście na teren zamku i na mury jest darmowe. Płatne jest natomiast wejście na wieżę widokową oraz do muzeów. W podziemiach prezentowane są wystawy czasowe.

Dostępne są dwa rodzaje biletów wstępu - bilety wyłącznie na zamek oraz nieco droższe bilety z wliczonym wjazdem oraz zjazdem kolejką linową.

W skład biletu wchodzą:

 • wejście na wieżę widokową, gdzie czeka nas widok panoramiczny na stolicę Słowenii - zdecydowanie lepszy niż z murów. Przy wejściu na wieżę możemy obejrzeć krótki film (12 minut) o historii miasta, a w trakcie wchodzenia skorzystać z ekranów multimedialnych;
 • Muzeum Historii Słowenii;
 • niewielka zbrojownia;
 • wystawa w starych pomieszczeniach więziennych (bardzo mała);
 • Muzeum Kukiełek (polecane dla dzieci, większość kukiełek jest ruchoma i można się nimi bawić).

Wszystkie atrakcje powinniśmy dać radę zwiedzić w około 90 minut. A czy warto płacić za wejściówkę? My lubimy muzea oraz punkty widokowe, więc byliśmy zadowoleni, ale tutejsze zbiory na pewno nie należą do największych.

Aktualne ceny biletów sprawdzicie na oficjalnej stronie zamku.

Smoczy Most

Rzekę Ljubljanica możemy przekroczyć korzystając z kilku mostów. Do najciekawszych zalicza się słynny Smoczy Most (Zmajski most) należący do pierwszych dużych realizacji secesyjnych w Lublanie. Bardzo często pojawia się on na zdjęciach reklamujących miasto, ale od razu musimy uprzedzić - w rzeczywistości cztery smoki zainstalowane na każdym z rogów nie należą do olbrzymów.

Oprócz Smoczego Mostu warto zwrócić uwagę na dwie piesze przeprawy: Potrójny Most (Tromostovje) oraz Mesarski Most z rzeźbami i kłódkami.

Rzeźba smoka na Moście Smoczym w Lublanie
Rzeźba smoka na Moście Smoczym w Lublanie

Potrójny Most (Tromostovje) oraz Centralny Rynek

Smoczy Most przyciąga turystów swoimi rzeźbami, ale to Tromostovje, czyli Potrójny Most stanowi symbol architektoniczny miasta. Jak sama nazwa wskazuje składa się z on z trzech niezależnych części - początkowo składał się on tylko z mostu centralnego, ale wspomniany wcześniej Jože Plečnik chcąc zwiększyć jego przepustowość zaprojektował dwa flankujące go dodatkowe mosty piesze. Obecnie jednak również centralna część wyłączona jest z ruchu kołowego.

Pomiędzy Smoczym Mostem a Potrójnym Mostem powstało zaprojektowane przez Plečnika główne miejskie targowisko nazwane Arkadami Plečnika (słow. Plečnikove arkade). Nazwa nie jest przypadkowe, gdyż budowla wzorowana była na architekturze włoskiego renesansu. Naprzeciwko budynku, na rozległym placu, ma miejsce targ na świeżym powietrzu, gdzie w każdym dzień prócz niedzieli zakupimy świeże produkty.

Będąc na rynku warto rozejrzeć się po ścianach budynków od wschodniej strony - na jednym z nich zobaczymy imponujący mural.

Nawet jeśli ten okres w architekturze Was nie pociąga, to warto wpaść tu w poszukiwaniu lokalnych dań i przysmaków w rozsądnych cenach.

Katedra św. Mikołaja

Barokowa katedra św. Mikołaja należy do najważniejszych zabytków w mieście. Powstała ona w latach 1701-1706 według projektu jezuity Andrea Pozzo (może kojarzycie wspaniały fresk Apoteoza św. Ignacego na sklepieniu kościoła św. Ignacego w Rzymie - to właśnie Pozzo był jego autorem). Początkowo budowla nie miała jednak kopuły, który powstała dopiero około 140 lat później.

Nie przegap! Katedra jak przystało na zabytek barokowy zachwyca mnogością kolorów, zdobień i dekoracji. Wchodząc do świątyni warto poświęcić chwilę na drzwi z brązu - powstały one dopiero w 1996 roku i przedstawiono na nich historię Słowenii.

Ratusz oraz plac ratuszowy

Tuż obok katedry zobaczymy rynek wraz z ratuszem (słow. Mestna hiša). Historia tego gmachu sięga XV wieku, ale dzisiejszy barokowy wygląd jego fasadzie nadano pomiędzy 1717 a 1719 rokiem.

Warto zajrzeć na dziedziniec ratusza z urokliwymi arkadami, gdzie odnajdziemy niewielką darmową wystawę.

Plac Prešeren i Kościół Zwiastowania (Franciszkanów)

Naprzeciwko Potrójnego Mostu odnajdziemy drugi warty uwagi barokowy zabytek sakralny - Kościół Zwiastowania (słow. Cerkev Marijinega oznanjenja) będący świątynią zakonu franciszkanów. Od połowy XIX wieku jego fasada ma kolor czerwony, przez co od razu rzuca się w oczy.

Front kościoła wychodzi wprost na popularny plac Prešeren, na którym odbywają się różnego rodzaju ważne dla miasta wydarzenia. Po jego zachodniej stronie zwróćmy uwagę na utworzony z brązu model miasta.

Śladami secesji w Lublanie

Przy placu Prešeren zobaczymy wąski Dom Hauptmanna (Hauptmannova hiša) należący do najważniejszych realizacji secesyjnych w mieście. Co ciekawe, sam budynek przetrwał bez szwanku tragiczne trzęsienie, ale jego nowy właściciel chwilę później zdecydował o całkowitej przebudowie w stylu Secesji Wiedeńskiej - patrząc na górne dekoracje budynku możemy poczuć się tak, jakbyśmy na chwilę przenieśli się do Wiednia.

Park Zvezda oraz okoliczne zabytki

Najbardziej znanym z parków w historycznej części Lublany jest Park Zvezda (Park Gwiazdy), który w obecnym kształcie powstał dopiero w 1984 roku po przekształceniu terenów dawnego ogrodu klasztornego Odnajdziemy w nim przyjemne rzeźby i fontanny, a w słoneczny dzień również trochę cienia.

W ramach ogrodu wytyczono Plac Kongresowy. Do ciekawszych rzeźb należy monument w formie kotwicy (Sidro), który odsłonięto w celu upamiętnienia dołączenia regionu Primorska do Słowenii.

Wokół Parku Zvezda zobaczymy liczne zabytkowe fasady. Do najciekawszych z nich należą gmach Uniwersytetu Lublańskiego (słow. Univerza v Ljubljani) z charakterystycznym balkonem oraz siedziba Akademii Muzycznej.

Podczas spaceru po Lublanie - widok na Uniwersytet
Podczas spaceru po Lublanie - widok na Uniwersytet

W okolicy - Muzeum Iluzji

W budynkach sąsiadującym z Uniwersytetem powstało Muzeum Iluzji (Muzej Iluzij). Naszym zdaniem placówka ta powinna zadowolić bardziej dzieci niż dorosłych.

Kavarna Neboticnik - najlepszy punkt widokowy w Lublanie oraz schody w stylu art déco

Najlepszym punktem widokowym na miasto jest kawiarnia na dachu jednego z najwyższych budynków Lublany o nazwie Nebotičnik (co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu Drapacz Chmur).

Widok z góry jest świetny - i to zarówno na wzgórze zamkowe, stare miasto, jak i piękne krajobrazy w oddali. Po wejściu do budynku powinniśmy udać się do windy i wjechać na górę. Na górze możemy spróbować m.in. słoweńskich smakowych wódek. W sumie część gastronomiczna rozciąga się na trzech najwyższych piętrach.

Kilka słów o historii

Bedący połączeniem neoklasycyzmu z art déco wieżowiec Neboticnik powinien zainteresować wszystkich fanów historii architektury. W dniu oddania do użytku w 1933 roku był on najwyższym budynkiem w Jugosławii oraz jednym z najwyższych wieżowców w całej Europie. Za projekt odpowiadał Vladimir Šubic, któremu doradzał Jože Plečnik.

Do największych skarbów budynku i jednocześnie dobrze skrywanych sekretów Lublany należą spiralne schody zbudowane w duchu art déco, które pną się od poziomu zero aż do dziesiątego piętra.

Widok na Zamek i miasto z dachu wieżowca i kawiarni - Kavarna Neboticnik
Widok na Zamek i miasto z dachu wieżowca i kawiarni - Kavarna Neboticnik

Miklošičeva cesta - w poszukiwaniu lublańskiej secesji

Największa grupa secesyjnych budynków powstała wzdłuż ulicy Miklošičeva cesta łączącej historyczne stare miasto z dworcem kolejowym.

Do najciekawszych z nich należy Dom Vurnika (adres: Miklošičeva cesta 8), którego kolorowa fasada wyróżnia się pośród innych budynków Jego projektantem był Ivan Vurnik, a jego dzieło uchodzi za jeden z najważniejszych przykładów lokalnego nurtu narodowego.

Inny z ciekawych budynków zobaczymy pod adresem Miklošičeva cesta 4 - jest to siedziba banku pożyczkowego.

Muzea w Lublanie - co zobaczyć i zwiedzić na obszarze muzealnym?

Za swoisty obszar kulturalny można uznać najbliższą okolicę ulicy Cankarjeva cesta od strony parku Tivoli. Oprócz placówek kulturalnych na miejscu odnajdziemy kilka interesujących budynków, w tym:

 • operę ze wspaniałą fasadą,
 • warty rzucenia okiem budynek ambasady amerykańskiej,
 • surowy modernistyczny gmach słoweńskiego parlamentu (słow. Zgradba Državnega zbora) - co ciekawe, pierwszy projekt parlamentu wyszedł spod ręki Plečnik i miał nosić nazwę Katedra Wolności, ale ostatecznie zdecydowano się postawić na bardziej surową formę.

Poniżej przedstawiliśmy wybrane zabytki oraz placówki kulturalne możliwe do zwiedzenia.

Galeria Narodowa (Narodna galerija)

Najważniejszy zbiór obrazów w Słowenii. Kolekcja europejska nie jest imponująca, z drugiej jednak strony zobaczymy dużo prac artystów słoweńskich z ostatnich wieków.

Do największych skarbów muzeum należy oryginał barokowej fontanny Robbov vodnjak (w centrum miasta zobaczymy zaledwie jej kopię).

Muzeum Historii Słowenii (Narodni muzej Slovenije)

Muzeum opowiadające o historii regionu, które skupia się na okresie prehistorycznym oraz czasach rzymskich - w muzeum prezentowane są eksponaty odkryte na całym obszarze kraju.

Przed muzeum znajduje się darmowa wystawa (lapidarium) rzeźb oraz grobowców z czasów rzymskich.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Moderna galerija Ljubljana)

Zbiór słoweńskiej sztuki nowoczesnej - gratka wyłącznie dla fanów tego okresu.

Cerkiew prawosławna Cyryla i Metodego (Pravoslavna cerkev v Ljubljani)

Niepozorna świątynia z początków XX wieku, której wnętrze pełne jest kolorowych fresków oraz innych zdobień. Warto zajrzeć do środka.

Robbov vodnjak i inne fontanny w Lublanie

Spacerując po obu stronach rzeki możemy natrafić na interesujące fontanny. Do najbardziej znanych należą:

 • Robbov vodnjak - kopia XVIII-wiecznej barokowej fontanny z obeliskiem (Mestni trg 27) symbolizującej trzy słoweńskie rzeki. Jej twórcą był wenecki rzeźbiarz Francesco Robba - oryginał tak jak wspomnieliśmy wcześniej znajduje się w galerii narodowej,
 • Fontanna Herkulesa, Herkulov vodnjak - niewielka fontanna z Herkulesem stojącym na kolumnie (Stari trg 14)
 • Vodnjak na Novem trgu - trzypoziomowa fontanna przy jednym z mostów (Novi trg 1)

Park Tivoli oraz ogród zoologiczny

Park Tivoli jest największym parkiem miejskim w Lublanie. To tutaj mieszkańcy odpoczywają i oddają się aktywnemu wypoczynkowi. Z perspektywy turysty najciekawsza jest część wschodnia parku - najlepiej wejść na jego teren przejściem podziemnym przy ulicy Cankarjeva cesta.

Co na nas czeka na miejscu? Ścieżki, ławeczki oraz Międzynarodowe Centrum Sztuki Graficznej (Mednarodni grafični likovni) w ciekawym neoklasycznym pałacyku. W południowo-wschodnim rogu znajduje się z kolei oczko wodne Ribnik, przy którym możemy zajść do kawiarni Čolnarna Park Tivoli.

Po drugiej stronie parku znajduje się ogród zoologiczny. Ogród jest przyjemnie położony, częściowo na wzgórzu, niestety niektóre wybiegi dla zwierząt wydały się nam zbyt małe - np. klatki dla małp. Odwiedzając zoo możemy zakupić specjalny bilet umożliwiający wzięcie udziału w karmieniu zwierząt. Jeśli nas to interesuje powinniśmy wcześniej sprawdzić rozpiskę godzinową.

Ljubljanica - rejs po rzece

Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu może być rejs po rzece Ljubljanice. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie powinniśmy oczekiwać po takiej wyprawie wielkich wrażeń - rzeka znajduje się dużo poniżej poziomu nabrzeża i w trakcie rejsu nie zobaczymy zbyt wielu zabytków. Statki przepływają przez obszar starego miasta i płyną na północ do okolic ogrodu botanicznego, potem nawracają.

Podczas rejsu po rzece Lublanica w Lublanie
Podczas rejsu po rzece Lublanica w Lublanie

Rejsy obsługiwane są przez kilka firm - ich przystanie znajdują się przy mostach. Warto przejść się i poszukać odpowiedniego rejsu dla nas - różnią się przede wszystkim czasem oraz warunkami. Nie powinniśmy oczekiwać nowoczesnych jednostek, choć na niektórych z nich znajdują się małe bary i możemy napić się wina lub piwa (na statkach brakuje toalet).

Ogród botaniczny w Lublanie i spacer wzdłuż rzeki

Dla wielu ciekawszym pomysłem może być spacer wzdłuż rzeki na południe ulicą Grudnovo nabrežje. Celem naszej wędrówki może być lublański ogród botaniczny (Ljubljanski botanični vrt). W ogrodzie przechowywanych jest ponad 4500 gatunków roślin, choć brak naprawdę unikatowych gatunków. Co jednak ważne podkreślenia - powstał on już w 1810 roku i posiada status jednej z najstarszych placówek tego typu w tej części Europy.

Ogród botaniczny należy wśród miejscowych do popularnych miejsc wypoczynku. Po dotarciu na miejsce możemy spędzić chwilę w utworzonej na miejscu herbaciarni (Čajnica Primula), gdzie napijemy się herbaty bądź kawy w idyllicznej atmosferze.

Będąc na miejscu warto zakupić bilet wstępu i zajrzeć do pawilonu tropikalnego, gdzie przechowywanych jest kilkaset gatunków roślin z najbardziej egzotycznych zakątków świata.

Atrakcje w Lublanie poza utartym szlakiem

Emona - pozostałości z czasów rzymskich

W czasach antycznych w miejscu dzisiejszej Lublany znajdowała się rzymska osada Emona. Do dzisiaj nie zachowało się wiele śladów z tamtego okresu. Warto jednak podkreślić, że władze miejskie bardzo poważnie podeszły do upamiętnienia tego dziedzictwa - miejsca w których znajdują się ruiny rzymskie zostały opisane i dobrze oznaczone.

Park archeologiczny rzymskiego domu Najciekawsze punkty znajdują się przy ulicy Mirje. Pod adresem Mirje 4 znajdziemy tam Park Archeologiczny (biletowany, czynny tylko w sezonie letnim) z ruinami rzymskiego domu oraz pozostałość muru wraz z bramą z tamtego okresu. Nie ma tu może zbyt wiele do zobaczenia, ale na pewno miejsce to może przypaść do gustu zapalonym sympatykom starożytności.

Mur rzymski wzdłuż ulicy Mirje Mur rzymski został odrestaurowany w XX wieku przez wspomnianego już przez nas kilkukrotnie Jože Plečnika - jednym z jego dodatków jest... piramida, którą wzniesiono wykorzystując starożytne kamienie odnalezienie na obszarze wykopalisk.

Wczesnochrześcijański park archeologiczny Przy ulicy Erjavčeva cesta 18 znajduje się inny park archeologiczny, w którym odkryto wczesnochrześcijańskie ślady z czasów rzymskich, w tym m.in. mozaikę podłogową.

Muzeum miasta Lublana (Mestni muzej Ljubljana)

Najbardziej wartościowe znaleziska wystawiane są w Muzeum Miasta Lublana (Mestni muzej Ljubljana). Do najważniejszych eksponatów należy najstarsze na świecie drewniane koło z drewnianą osią, ale oprócz niego na odwiedzających czeka jeszcze masa innych artefaktów.

Kupując bilet do muzeum otrzymamy mapę pozostałości starożytnej Emony.

Inne pojedyncze pamiątki znajdziemy w innych miejscach miasta, w tym w parku Zvezda.

Križanke - teatr na świeżym powietrzu w dawnym kompleksie klasztornym

Do mniej znanych atrakcji Lublany zalicza się Križanke, czyli teatr na świeżym powietrzu utworzony w miejscu dziedzińca dawnego klasztoru zakonu krzyżackiego. Za przebudowę tego miejsca odpowiadał Jože Plečnik, który otrzymał zadanie stworzenia nowej przestrzeni festiwalowej.

W ramach projektu przebudowano również dawne gotyckie pozostałości na modłę renesansową i barokową. Zdecydowanie warto tam zajrzeć, zwłaszcza jeśli wybieramy się do wspomnianego w poprzednim punkcie muzeum miejskiego, gdyż obie atrakcje ze sobą sąsiadują.

Nie przegap w okolicy

Obszar ten skrywa jeszcze jeden sekret - urokliwą uliczkę Križevniška

Metelkova - alternartywne centrum miasta

Dość oryginalnym miejscem do odwiedzenia w stolicy Słowenii jest tzw. Autonomiczne centrum kultury Miasto Metelkova (Avtonomni kulturni center Metelkova mesto). Kolorowe murale, luźny klimat, wystawy oraz nieliczne bary - to na pewno zachęca do odwiedzin. Niestety, poza odbywającymi się tu wydarzeniami, miejsce może okazać się dość dołujące - w tygodniu w ciągu dnia czekają na nas puste place i nieliczni ludzie z alkoholem ukryci kawałek dalej od głównej arterii. Najlepiej wpaść tu w słoneczny weekend, na koncert lub wystawę - wtedy Metelkova jest żywa i ciekawa.

A jaka jest historia tego miejsca? Podobna do kopenhaskiej Christianii. Wcześniej mieściły się tu obiekty wojskowe jugosłowiańskiej armii, które po rozpadzie tego kraju zostały niezagospodarowane. Wykorzystali to squatersi, którzy w 1993 roku je “przejeli”. Nie powinno nas to jednak odstraszać. Osoby zajmujące się tym miejscem nie są anarchistami i w przeciwieństwie do Christianii nie spotkamy tu rozstawionych co kilka metrów dilerów narkotykowych. Same władze Lublany są dumne z tego miejsca i umieszczają Miasto Metelkova na mapach i folderach reklamowych.

Židovska ulica

Położona niemal w samym sercu miasta niepozorna Żydowska Ulica nie jest może wypełniona zabytkami, ale stanowi ważny ślad w historii miasta. W okresie średniowiecza, aż do wygnania wyznawców judaizmu z miasta w 1515 roku, stanowiła ona centrum dzielnicy żydowskiej. Dziś wraz z przecinającą ją Aleją Zydowską (Židovska steza) przypominają odwiedzającym o dawnym dziejach tego obszaru.

Lublana na talerzu - burek i dania kuchni słoweńskiej

Kuchnia słoweńska jest zbliżona do tej znanej z innych byłej Jugosławii - tu nie powinno być zaskoczeń. Jednym z popularnych miejscowych dań jest tzw. burek (Börek), będący typowym daniem kuchni ulicznej. Jest to ciasto wypełnione farszem.

Gdzie możemy takiego burka zjeść? Najbardziej popularnym miejscem jest znajdujący się niedaleko dworca Burek Olimpija. Godny polecenia jest przede wszystkim burek mięsny. Drugim miejscem odwiedzanym przez miejscowych jest znajdujący się tuż obok Nobel burek. Porcje są tu większe, jednak burek mięsny przypomina w smaku bardziej nasze pierogi z mięsem, podczas gdy farsz w Burek Olimpija przypomina mięso znajdujące się np w spaghetti.

Oba miejsca otwarte są przez całą dobę.

Wycieczki poza Lublanę

Zdaniem niektórych Lublana jest najbrzydszą częścią Słowenii - i biorąc pod uwagę znajdujące się na terenie tego kraju góry, jeziora czy jaskinie można się nad tą opinią szczerze zadumać.

Co warto odwiedzić poza Lublaną:

 • Jezioro Bled - najpopularniejsze jezioro wśród turystów odwiedzających Słowenię i na pewno najczęściej pojawiające się miejsce na wszystkich zdjęciach reklamujących ten mały kraj. Nad Jezioro Bled możemy dojechać w trochę ponad godzinę autobusem odjeżdżającym z głównego dworca autobusowego.
 • Jaskinia Postojna - jedna z najpopularniejszych jaskiń w Europie i druga z najbardziej znanych atrakcji Słowenii. Do jaskini z Lublany dojedziemy autobusem (podróż trwa około godziny) lub pociągiem.
 • Park Narodowy Triglav - Jedyny park narodowy w Słowenii. W środku znajduje się najwyższa góra na Słowenii - Triglav (stąd nazwa parku). Z Lublany na miejsce dojedziemy bezpośrednio autobusem.
 • Jaskinia Škocjan - Jaskinia (właściwie zespół jaskiń Škocjanske jame - Jaskinie Szkocjańskie), a dokładniej podziemne korytarze o długości 6 kilometrów, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Niestety, na miejsce dojechać możemy jedynie pociągiem z przesiadkami.
 • Jezioro Bohinj - Mniej znane jezioro, chociaż także bardzo urokliwe i mniej zatłoczone. Dojedziemy tam autobusem. Podróż jest jednak dłuższa i zdecydowanie droższa niż w przypadku jeziora Bled.

Lublana - wskazówki i informacje praktyczne

Komunikacja miejska w Lublanie

Za komunikację miejską w Lublanie odpowiadają autobusy, zarządza nimi firma LPP. W mieście kursują 42 linie autobusowe. Aby korzystać z komunikacji wymagana jest przedpłacona karta Urbana Card. Kartę możemy zakupić w kioskach, w biurach LPP oraz w punkcie informacji turystycznej.

Koszt karty to 2€. Na kartę wpłacamy środki, które później są pobierane w trakcie korzystania z autobusów. Koszt 90-minutowego przejazdu (z nieograniczoną liczbą przesiadek) to 1,30€. Kartę możemy “nabijać” w automatach (Urbanomats).

Do autobusu wchodzimy przodem i od razu odbijamy kartę przed kierowcą. Musimy przyłożyć kartę do dolnej części kasownika aż do wydania dźwięku.

W Lublanie nie zakupimy biletów papierowych! Oznacza to, że nie można kupić biletu bezpośrednio w autobusie!

Rower

Lublana jest miastem bardzo przyjaznym dla rowerzystów. W mieście znajdziemy ścieżki rowerowe, a w historycznym centrum nikogo nie dziwi widok mieszkańców na dwóch kółkach.

W Lublanie funkcjonuje system rowerów miejskich o nazwie BicikeLJ, podobny do tych działających Polsce. Aby móc rozpocząć korzystanie z rowerów musimy wykupić tygodniową subskrypcję za symboliczną kwotę 1€ lub roczną za 3€. Następnie płacimy za każdą wykorzystaną godzinę z wyłączeniem pierwszej (która jest za darmo). W mieście znajdują się aż 32 stacje rowerowe.

Więcej informacji znajdziemy na oficjalnej stronie firmy.

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie Lublany?

Jeśli planujemy zostać jedynie w samej Lublanie, to weekend powinien nam w zupełności wystarczyć na zobaczenie jej największych atrakcji.

Jeśli chcemy odwiedzać także atrakcje poza miastem (i nie mamy samochodu), to powinniśmy sami sprawdzić dojazdy i zaplanować odpowiednią liczbę dni.

Karta do zwiedzania Ljubjana Card

Miasto przygotowało dla turystów specjalną kartę turystyczną Ljubjana Card. W jej ramach możemy wejść do większości muzeów za darmo, korzystać z komunikacji miejskiej oraz skorzystać z jednej wycieczki z przewodnikiem i wziąć udział w jednym rejsie po rzece. Występuje ona w trzech wariantach - 24-, 48- i 72-godzinnym. W momencie ostatniej aktualizacji naszego artykułu jej koszt kształtował się następująco: 36€, 44€ i 49€.

Czy karta jest opłacalna? Na to pytanie nie ma uniwersalnej odpowiedzi - każdy musi sobie przeliczyć interesujące go atrakcje. W Lublanie brak jest muzeów najwyższej klasy i jeśli nie korzystamy z komunikacji miejskiej może okazać się, że ciężko nam będzie wykorzystać kwotę wydaną na kartę. Plusem na pewno jest możliwość skorzystania w ramach karty z kolejki na wzgórze zamkowe.

Kartę możemy zakupić w centrum informacji turystycznej lub online na oficjalnej stronie. Jeśli zakupimy kartę online możemy otrzymać 10% upust.

Centrum informacji turystycznej

Główny punkt centrum informacji turystycznej Lublany znajduje się na starym mieście pod adresem Adamič-Lundrovo nabrežje 2. W środku otrzymamy mapę, a także zakupimy kartę do zwiedzania czy kartę Urbana Card umożliwiającą korzystanie z komunikacji miejskiej.

Wieczorna Lublana

Wieczorem stare miasto Lublany zamiera, gwarno jest jedynie przy pubach i restauracjach. Wzgórze zamkowe i największe atrakcje są lekko podświetlone, dzięki czemu wieczorny spacer może być przyjemnym doświadczeniem.

Reklama