ZOO w Lublanie

Lublana to miasto, w którym nie znajdziemy ogromnej ilości zabytków i muzeów, to miejsce, w którym będziemy mogli odrobinę wypocząć spacerując po mieście i jego zielonych obszarach. Jednym z najbardziej znanych miejsc w stolicy Słowenii jest największy park Tivoli, na terenie którego znajdziemy również ogród zoologiczny w Lublanie.

!Niedźwiedź - ZOO w Lublanie
Niedźwiedź - ZOO w Lublanie

Historia i ciekawostki

Początek lublańskiego ogrody sięga 1949 roku, kiedy to pierwsze klatki zostały zainstalowane w centrum miasta, w roku 1951 przeniesiono je w inne - obecne miejsce lokalizacji ogrodu. Obecnie osoby zarządzające zoo chwalą się, iż jest on miejsce godnym podziwu ze względu na odwzorowanie miejsc, w których w naturze żyją dane zwierzęta. Mają one przestrzeń, gdzie mogą się równie dobrze prezentować dumnie odwiedzającym, jak również schować przed wszystkimi czy też powygrzewać się w słońcu. Nie zabraknie też miejsca do zabaw dla zwierząt.

!ZOO w Lublanie - ryś
ZOO w Lublanie - ryś

Zwierzęta i wybiegi

ZOO w Lublanie z racji swojego położenia w największym parku w Lublanie otoczone jest zielenią, która doskonale wkomponowuje się w krajobraz ogrodu. Liczne drzewa, ukształtowanie terenu nieco pagórkowate i mieszkańcy tego zoo tworzą idealnie jedną całość. Spacerując po zoo nie raz można pomyśleć, że zwierzęta mają tu bardzo dobrze, ponieważ często ich wybiegi wyglądają tak jakby były to wyjęte kawałki przestrzeni prosto z ich naturalnego środowiska.

ZOO w Lublanie

Podczas odwiedzin spotkamy wiele ciekawych gatunków zwierząt, od zwierząt z gospodarstw, które możemy również pogłaskać (wstępując do ich zagrody), aż po drapieżniki.

Na pewno jednymi z ciekawszych będą ryś (którego wybieg wygląda imponująco - przez to nieraz ciężko będzie go w ogóle dostrzec), niedźwiedzie czy tygrysy. Oprócz nich zobaczymy także nieco spokojniejsze żyrafy, strusie, zebry czy antylopy.

!Zebry w ZOO w Lublanie
Zebry w ZOO w Lublanie

Dzieci z pewnością ucieszą się z obecności szympansów, surykatek, wdzięcznie pływającej uchatki kalifornijskiej, czy przepięknych małpek sajmiri.

!Uchatka kalifornijska - ZOO w Lublanie
Uchatka kalifornijska - ZOO w Lublanie

Na wyróżnienie zasługuję kilka zwierząt razem z ich wybiegami, np.:

Koziorożec alpejski

Koziorożec alpejski to niesamowite zwierzę, które zaimponuje nam przede wszystkim swoją skocznością i sprawnością poruszania się w trudnym i często trudnym terenie (ba..! niejednokrotnie nawet praktycznie po pionowych ścianach).. Poza swoimi umiejętnościami koziorożce zachwycają również wyglądem, ich rogi są niesamowite, nietypowy kształt i zgrubienia potrafią zatrzymać nasz wzrok na dłuższą chwilę.

!Koziorożce alpejskie w ZOO w Lublanie
Koziorożce alpejskie w ZOO w Lublanie

Podziwiać te zwierzęta możemy na wybiegu, który wygląda jak miejsce ich zamieszkanie w naturalnym środowisku, skały, zbocza i duża przestrzeń..

Jak już napatrzymy się na koziorożce, spójrzmy również w drugą stronę, gdzie znajduje się "wystawa" prezentująca najróżniejsze rogi zwierząt z rodziny wołowatych (należą do niej również koziorożce alpejskie).

Panda mała

W dalszym ciągu nie przez wszystkich znana pandka ruda jak tylko pokaże się w jakimś ogrodzie przykuwa uwagę wielu gości. Piękna i wdzięcznie poruszająca się panda (nie mylić z pandą wielką) jest chętnie podziwiana przez osoby, który dopisze szczęście w wypatrzeniu jej.

W Lublanie, w zoo jej wybieg nie jest wielki, więc możemy spokojnie poświęcić chwilę aby ją poszukać. jeśli nie będzie zbyt "ruchliwa", spróbujmy wrócić do niej jeszcze pod koniec naszej wizyty. To jak porusza się i skacze po drzewach może wynagrodzić nam ten trud.

!Panda mała w ZOO w Lublanie
Panda mała w ZOO w Lublanie

W osobnym artykule znajdziecie więcej informacji o gatunku oraz o tym gdzie w Europie spotkać pandę małą.

Kapibara

Kolejnym zwierzęciem wartym osobnego potraktowanie jest kapibara, bardzo przyjazna i sympatyczna. W tym zwierzyńcu często bywa tak, że dostaje jedzenie blisko barierek, dzięki czemu z dużym prawdopodobieństwem możemy ją spotkać i podziwiać z bardzo bliska.

!Kapibary w ZOO w Lublanie
Kapibary w ZOO w Lublanie

Więcej informacji można przeczytać w oddzielnym artykule kapibara w ogrodach zoologicznych w Europie.

Zwierzęta z gospodarstw domowych

Pewnie nikt nie zwątpi w to, że zwierzęta z gospodarstw domowych mogą być jedną z największych atrakcji ogrodu. Jest to bez wątpliwości prawda, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, iż wybieg tyhc zwierząt jest otwarty i można wejść do ich zagrody i przy odrobinie szczęścia nawet pogłaskać biegające tam małe kózki i świnki (nieco bardziej płochliwe).

!malutkie świnki w ZOO w Lublanie
malutkie świnki w ZOO w Lublanie

!małe kózki w ZOO w Lublanie
małe kózki w ZOO w Lublanie

Karmienie zwierząt

Karmienie zwierząt w zoo w Lublanie odbywa się z udziałem publiczności, za dodatkową opłatą możemy sami nakarmić zwierzę.

Wśród zwierząt wybranych do karmienia są m.in. : pelikany i niedźwiedzie. Dokładną rozpiskę z dniami i godzinami możemy dostać przy kasie. Na stronie internetowej widnieje informacja, że harmonogram karmienia może się zmienić bez uprzedzenia. Dlatego przed wykupieniem specjalnego "biletu" do karmienia upewnijmy się, że danego dnia wydarzenie to odbywa się z udziałem interesującego nas zwierzęcia oraz o odpowiedniej dla nas godzinie.

!Podczas - karmienia pelikanów w ZOO w Lublanie
Podczas - karmienia pelikanów w ZOO w Lublanie

Informacje praktyczne

Wielbiciele psów mogą wejść na teren ogrodu ze swoimi pupilami na smyczy (dodatkowa opłata), zoo znajduje się w ogromnym parku miejskim Tivoli, praktycznie pod samą bramę podjeżdżają autobusy.

Dni i godziny otwarcia

ZOO w Lublanie otwarte jest codziennie, od godziny 9:00, godziny zamknięcia zależne są od miesiąca odwiedzin. Wyjątkiem, kiedy zoo jest zamknięte jest 25. grudnia.

  • maj - sierpień - 9:00 - 19:00
  • styczeń, luty, listopad, grudzień - 9:00 - 16:00
  • marzec, październik - 9:00 - 17:00
  • kwiecień, wrzesień - 9:00 - 18:00

Ceny biletów wstępu

  • dorośli - 8,00€
  • dzieci - 5,50 - 7,00€
  • dzieci do 2. roku życia - bezpłatnie
  • psy - 2,00€

Dodatkowo, jeśli chcemy uczestniczyć w karmieniu zwierząt, możemy dokupić specjalny "bilet" kupon) w cenie 5,00€, który przekazujemy opiekunowi i możemy pomóc karmić.

Lokalizacja

Adres: Večna pot 70, 1000 Ljubljana, Słowenia

Dojazd: Pod bramę zoo możemy dojechać autobusem numer 18.

ZOO w Lublanie


Reklama