Podróże po Europie

Ogród Luksemburski w Paryżu - poznaj najpiękniejszy z paryskich parków

Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2024

Ogród Luksemburski (fr. Jardin du Luxembourg), choć rzadko kiedy możemy podziwiać go w samotności, stanowi jedno z najbardziej urzekających miejsc w Paryżu.

Wielu turystów tu wpada, jednak nie każdy zna jego historię czy oferowane przez niego atrakcje. W naszym artykule postaramy się to zmienić.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po największych atrakcjach Paryża.

Widok na Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
Widok na Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Historia i architektura

Ogród Luksemburski, usytuowany w historycznym centrum Paryża, jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych parków w stolicy Francji. Jego historia sięga początku XVII wieku, kiedy to królowa Maria Medycejska zleciła budowę pałacu i ogrodu w stylu włoskim, który miał przypominać jej rodzinną Florencję.

Ogród został zaprojektowany przez Jacques’a Boyceau de la Barauderie, cenionego królewskiego ogrodnika, i szybko stał się ulubionym miejscem wypoczynku arystokracji. W XIX wieku park przeszedł liczne modyfikacje - otrzymał nowe alejki, fontanny i rzeźby, które nadały mu bardziej klasyczny wygląd.

Współczesny Ogród Luksemburski zajmuje około 24 hektarów i łączy w sobie elementy formalnego ogrodu francuskiego z bardziej swobodnym angielskim stylem krajobrazowym.

Pałac Luksemburski

Pałac, do którego przynależał dawniej ogród, stanowi jedną z najciekawszych paryskich rezydencji. Maria Medycejska zapragnęła, aby budynek przypominał florencki Pałac Pittich, należący do jej rodu. Zadanie przygotowania projektu pałacu otrzymał architekt Salomon de Brosse, który zaprojektował budynek w stylu francuskiego klasycyzmu, nawiązując jednocześnie do włoskiego renesansu.

Pałac, który początkowo pełnił funkcję królewskiej rezydencji, przeszedł na przestrzeni wieków wiele zmian. W czasie Rewolucji Francuskiej służył jako więzienie, a później, w XIX wieku, stał się siedzibą Senatu Francji, którą pozostaje do dziś.

Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Wnętrza pałacu, choć zazwyczaj niedostępne dla zwiedzających, kryją w sobie bogato zdobione sale i cenne dzieła sztuki. Aby choć nieco wyobrazić sobie zdobienia rezydencji możemy wybrać się do Luwru, gdzie przeniesiono cykl obrazów Rubensa przedstawiający życie fundatorki pałacu.

Niestety, zwykli śmiertelnicy mogą dziś zwiedzać jedynie ogólnodostępny ogród, gdzie jednak będziemy mieli okazję podziwiać fasadę projektu de Brosse’a.

Pałac Luksemburski i Ogród Luksemburski - Paryż
Pałac Luksemburski i Ogród Luksemburski - Paryż
Paryż, podczas wizyty w Ogrodzie Luksemburskim - widok na pałac
Paryż, podczas wizyty w Ogrodzie Luksemburskim - widok na pałac

Atrakcje

Ogród Luksemburski skrywa w sobie zaskakująco dużo ciekawych miejsc. Poniżej opisaliśmy nasze ulubione miejsca.

Fontanna Medyceuszy (Fontaine Médicis)

Ta malownicza fontanna, zbudowana na zlecenie królowej Marii Medycejskiej przez pochodzącego z Florencji inżyniera ogrodów Thomasa Franciniego, jest jednym z najbardziej znanych i romantycznych zakątków ogrodu. Otoczona zielenią i pięknymi rzeźbami, stanowi idealne miejsce do odpoczynku i fotografowania. Co ciekawe, ponieważ ogród znajdował się daleko od Sekwany, woda do fontanny była dostarczana specjalnym akweduktem.

Oprócz samej fontanny, zespół architektoniczny obejmuje również liczne rzeźby mitologicznych postaci, takich jak Polifem, Galatea i Akis.

Fontanna Medyceuszy - Ogród Luksemburski w Paryżu
Fontanna Medyceuszy - Ogród Luksemburski w Paryżu

Wielki staw

W centrum ogrodu znajduje się duży ośmiokątny staw, gdzie dzieci mogą puszczać kolorowe modele żaglówek. Jest to popularna atrakcja, szczególnie w ciepłe, słoneczne dni. Przyznamy szczerze, że potrafiliśmy przyglądać się tej rozrywce przez dłuższy czas, bo widok był naprawdę uroczy.

Basen w centralnej części parku - Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu
Basen w centralnej części parku - Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu

Rzeźby i posągi

Ta informacja może Was nieco zaskoczyć, ale w Ogrodzie Luksemburskim znajduje się w sumie ponad 100 rzeźb. Większość z nich została umieszczona tu w trakcie przebudowy w XIX wieku, ale znajdziemy tu zarówno starsze dzieła, jak i bardziej współczesne.

Warto odnaleźć grupę rzeźbiarską pt. "Królowe Francji oraz inne znane kobiety (Reines de France et Femmes Illustres)", które rozrzucone wzdłuż ogrodowych alejek. Wśród przedstawionych kobiet wypatrzymy Kleopatrę, Marię Stuart czy Blankę Kastylijską. Rzeźby pochodzą z połowy XIX wieku i umieszczenie ich w ogrodzie było bardzo odważnym, jak na moment w historii, posunięciem.

W parku uwieczniono również artystów ich pomnikami oraz popiersiami. Tego zaszczytu dostapił Fryderyk Chopin, jak również Eugène Delacroix (monument w formie fontanny) czy Beethoven, a także wielu innych.

Fontanna Dalacroix w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
Fontanna Dalacroix w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Inne ciekawe rzeźby:

  • Model z brązu Statuy Wolności o wysokości około 2 metrów, który wykorzystano przy pracach nad oryginałem (obecnie w parku stoi replika, aby oryginalny model nie uległ zniszczeniu).
  • Triumf Silenusa - rzeźba przedstawiająca pijanego Silenusa, ojca Dionizosa - boga wina, otoczonego swoimi towarzyszami.
  • Rzeźba Fauna, boga pasterzy, uwielbiającego muzykę i zabawę, co przedstawiono w charakterystyczny sposób.
  • Medalion Stendhala - dzieło może nie zachwyca swoim rozmiarem, ale ciekawostką jest, że wykonał je ceniony Auguste Rodin.
  • oraz wiele, wiele innych - zachęcamy Was do ich odkrycia.
L'Effort - Ogród Luksemburski w Paryżu
L'Effort - Ogród Luksemburski w Paryżu
Posąg Fauna w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
Posąg Fauna w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Korty tenisowe i boiska do gry w bule

Dla miłośników sportu ogród oferuje korty tenisowe oraz specjalne miejsca do gry w bule (petankę), tradycyjną francuską grę towarzyską. Jeśli nigdy nie widzieliście Francuzów oddających się tej zabawie, to będziecie mieć świetną okazję!

Plac zabaw

Paryż słynie z infrastruktury dla dzieci. Ogród Luksemburski posiada dobrze wyposażony plac zabaw, gdzie Wasze pociechy mogą się wyszaleć i zapomnieć na chwilę o trudach zwiedzania. Niestety, zarówno plac zabaw, jak i karuzela, są płatne. Nas to mocno zaskoczyło na minus!

Zwiedzanie - informacje praktyczne

Wstęp na teren ogrodów jest bezpłatny.

Ogród Luksemburski leży w granicach dzielnicy 6. Część osób mylnie przypisuje go do Dzielnicy Łacińskiej, jednak łatwo się pomylić, ponieważ z nią graniczy (zaledwie kilka minut pieszo dzieli go od paryskiego Panteonu). Na jego teren można wejść jednym z kilku wejść, my jednak najczęściej wchodziliśmy właśnie od wschodu.

Na miejsce najlepiej dotrzeć pieszo, ale bez problemu dojedziemy również transportem publicznym:

  • stacje metra: Odéon (linie 4 i 10), Mabillon (linia 10) oraz Saint-Germain-des-Prés (linia 4)
  • Stacja kolejki RER linii B: Luxembourg-Sénat station

W ogrodzie znajdziemy darmowe toalety.

Ogród Luksemburski w Paryżu - miejsce do relaksu
Ogród Luksemburski w Paryżu - miejsce do relaksu
altanka w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
altanka w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
krzesła udostępnione dla odwiedzających w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
krzesła udostępnione dla odwiedzających w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
spacer po Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
spacer po Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
wizyta w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
wizyta w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama