Spacer po Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

!widok na Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
widok na Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Zwiedzanie, informacje i ciekawostki

Ogród Luksemburski (Jardin du Luxembourg) to przepiękny miejski park w Paryżu. Zajmuje on powierzchnię aż 224 500 m2. Ogród powstał około 1630 roku, na specjalne życzenie drugiej żony i wdowy po Henryku IV, Marii Medycejskiej. Mówi się, że park miał jej przypominać o ukochanych, rodzinnych ogrodach Florencji.

Paryż, podczas wizyty w Ogrodzie Luksemburskim - widok na Pałac

Co ciekawe park znajduje się w samym centrum Paryża. Jeśli podczas wycieczki do miasta miłości będziecie mieli dość miejskiego gwaru i hałasu, w Ogrodzie Luksemburskim znajdziecie relaks, spokój i kojącą nerwy zieleń drzew i krzewów. Wiele osób uważa, że w Ogrodach Luksemburskich czas zatrzymał się wiele lat temu, że to miejsce to niezwykła oaza ciszy, harmonii i ukojenia od „atrakcji” miejskiej dżungli.

!Basen w centralnej części parku - Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu
Basen w centralnej części parku - Ogrodu Luksemburskiego w Paryżu

Doskonałym tego dowodem jest znajdujący się w centralnej części parku basen Grand Bassin, w którym dzieci, podobnie jak ich przodkowie kilkaset lat wcześniej, puszczają łódeczki.

Ogród Luksemburski w Paryżu - miejsce do relaksu

Park odwiedzają tłumnie zarówno Paryżanie, jak i turyści. Trudno się dziwić – możecie tam pobiegać, poćwiczyć jogę, poczytać książkę, a nawet urządzić piknik. Jest to również jedno z ulubionych miejsc zakochanych. Atmosfera ogrodu jest naprawdę niezwykła. Stanowi zlepek kulturalnego, intelektualnego i sportowego życia ludzi z różnych stron świata. Spacerując po urokliwych alejkach możecie podziwiać dziesiątki przepięknych odmian drzew, krzewów i kwiatów. To znakomite miejsce dla wszystkich, którzy cenią sobie kontakt z naturą i lubią otaczać się zielenią.

Pałac Luksemburski i Ogród Luksemburski - Paryż

Spacerując po parku nie możecie ominąć romantycznej fontanny Médicis (Fontanna Medyceuszy), otoczonej pełnymi zieleni krzewami. W środkowej niszy fontanny znajduje się rzeźba przedstawiająca Polifema odkrywającego nereidę Galateę dopuszczającą się zdrady z Akisem.

!Fontanna Medyceuszy - Ogród Luksemburski w Paryżu
Fontanna Medyceuszy - Ogród Luksemburski w Paryżu

Na zmęczonych i spragnionych odpoczynku w promieniach słońca czekają całkiem wygodne krzesełka i leżaki. Na dzieci oczekują atrakcje w postaci placów zabaw, ujeżdżalni kucyków, a także wiedeńskiej karuzeli.

altanka w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

krzesła udostępnione dla odwiedzających w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Południową część ogrodu zamyka Fontanna Czterech Części Świata (Fontaine des Quatre parties du monde). Jej kluczowym elementem jest kula ziemska, podtrzymywana przez cztery kobiety, które są symbolami kontynentów – Europy, Ameryki, Azji i Afryki.

spacer po Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

W wielu miejscach Ogrodu Luksemburskiego znajdują się rzeźby i posągi, przedstawiające królowe Francji oraz inne wybitne kobiety. Oprócz nich wspomnieć trzeba również o kopii Statuy Wolności Frederica Auguste'a Bartholdiego, pomniku Delacroix, wykonanego przez Julesa Dalou oraz popiersiu Chopina.

!Fontanna Dalacroix w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu
Fontanna Dalacroix w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Interesującym punktem na mapie ogrodu jest także stworzona w 1856 roku pasieka, złożona z niemal 20 kolonii. Spacerując po tej części parku spotkasz na swojej drodze przepiękne kasztanowce, platany wiązy, ligustry oraz pięknie kwitnące na wiosnę jabłonie i grusze.

spacer po Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Ważnym elementem parku jest także Pałac Luksemburski, w którym obecnie mieści się senat. Budynek został stworzony również z myślą o Marii Medycejskiej. zaprojektowany przez francuskiego architekta Salomona de Brosse. Budowano go aż 30 lat (1615 – 1645). Co ciekawe, Maria Medycejska dla której w zamyśle powstawał pałac, nie doczekała się jego wybudowania. Dlaczego? Została wygnana przez kardynała Richelieu.

Pałac Luksemburski w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Początkowo, Pałac Luksemburski miał przypominać nieco włoski pałac Pitt. Ostatecznie zdecydowano się jednak na typowo francuską architekturę. Pałac Luksemburski posiada 3 kondygnacje, na których znajdują się pomieszczenia mieszkalne, a także kaplica.

wizyta w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu

Całość otoczona przepięknym dziedzińcem. Dach pałacu jest bardzo wysoki i charakterystyczny dla tego stylu architektonicznego. Ciekawostką może być fakt, że to właśnie w Pałacu Luksemburskim mieszkał Napoleon Bonaparte. Podczas rewolucji francuskiej pełnił on rolę więzienia, stając się później siedzibą Dyrektoriatu. Wielokrotnie przebudowywany, swą finalną postać uzyskał w XIX wieku.

L'Effort - Ogród Luksemburski w Paryżu

Informacje praktyczne

Ogród dostępny jest dla wszystkich odwiedzających, wstęp jest bezpłatny. Paryskie ogrody są zamykana na noc, Ogród Luksemburski również. Otwiera się go pomiędzy godziną 7:30 a 8:15, zamyka natomiast w zależności od sezonu w pomiędzy godzinami: 16:30 i 21:30.


Reklama