Podróże po Europie

Wizyta w galerii handlowej Lafayette w Paryżu

[Galeria Layayette w Paryżu]
[Galeria Layayette w Paryżu]

Czy wyobrażasz sobie galerię handlową, która osiąga ponad miliard euro utargu rocznie? Nie jest to ani londyński Harrods, ani znajdujący się w Nowym Jorku Bloomingdale’s. Mowa o Galeries Lafayette w Paryżu – prawdziwym raju dla wszystkich kobiet (i mężczyzn), uwielbiających robić zakupy.

Uważaj, wchodząc do tego kultowego domu towarowego prędko z niego nie wyjdziesz. Codziennie progi galerii Lafayette przekracza aż 100 tys. klientów, których obsługuje 4 tysiące pracowników! W butikach znajduje się około 3 miliony produktów!

Historia Lafayette zaczęła się od powstałej w 1893 roku zwykłej pasmanterii, usytuowanej na rogu ulic Lafayette i Chaussée d’Antin. Jej założycielem został Théophile Bader oraz jego kuzyn, Alphonse Kahn.

Już 3 lata później mężczyźni wykupili dom przy ulicy La Fayette pod numerem 1. Kolejne lata przynosiły za sobą następne inwestycje. Kuzyni kupili domy przy bulwarze Haussmanna pod numerem 38, 40 oraz 42 oraz pod numerem 15 przy ulicy de la Chaussée-d'Antin. Aby połączyć budynki, właściciel przykrył ich dachy ogromną kopułą.

[Galeria Layayette w Paryżu]
[Galeria Layayette w Paryżu]

Obecnie, Galeria Lafayette to dziesięciopiętrowy budynek pełen najbardziej ekskluzywnych butików.

Oprócz zakupów warto odwiedzić to miejsce również z uwagi na niezwykłą, podniebną kopułę oraz ozdobnie wykończone wnętrza. Jak nietrudno zgadnąć, galeria wygląda najpiękniej w okolicy Świąt Bożego Narodzenia. Mieni się wtedy tysiącem kolorowych światełek, błyskotek i ozdobnych ornamentów.

[Galeria Layayette w Paryżu]
[Galeria Layayette w Paryżu]

Ciekawostką jest fakt, że każde piętro galerii posiada swój własny, osobny sejf. Co wieczór około 600 kasjerów lub kasjerek chowa w nim utarg. Dziennie jest to około 4 miliony euro. Następnego dnia starannie przelicza się zgromadzone pieniądze, skąd trafiają one do kolejnego sejfu, położonego w innym podziemiu. Sejf ten pozostaje nieustannie pod szczególnym nadzorem. Wnętrze sklepu monitoruje aż 360 kamer.

Szklana kopuła Galerii Layayette w Paryżu
Szklana kopuła Galerii Layayette w Paryżu

Co roku w galerii Lafayette odkrywa się około 3 tys. kradzieży. Złodzieje nie skupiają się jedynie na towarach. Jak nietrudno zgadnąć, ich ofiarami często stają się turyści, zwłaszcza pochodzący z Arabii Saudyjskiej czy Emiratów. Bardzo często to właśnie oni noszą przy sobie sporą ilość gotówki. Oprócz pieniędzy i towarów złodzieje czają się także na ... fragmenty tkanin, pochodzące z ubrań najlepszych projektantów. Zdobywając fragment materiału, mogą pokusić się o znalezienie bardzo podobnej tkaniny i stworzenie imitacji stroju znanego kreatora.

Galeria Lafayette jako jedyna prywatna instytucja w Paryżu, posiadająca ... czterdziestoośmioosobową własną straż pożarną! Kiedy na terenie obiektu włączają się czujniki przeciwpożarowe, ekipa ma 4 minuty, aby dojechać na miejsce i ugasić ewentualny pożar. Jeśli z jakiegoś powodu strażakom nie uda się dotrzeć na czas, następuje automatyczna ewakuacja ludzi, a 26 tys. sikawek, umiejscowionych na suficie w 5 minut zalewa wszystko wodą. Na szczęście, taka sytuacja nie zdarzyła się jeszcze nigdy w historii Galeries Lafayette.

[wizyta w Galeries Lafayette - Paryż]
[wizyta w Galeries Lafayette - Paryż]

Informacje praktyczne

Dni i godziny otwarcia:

  • poniedziałek - piątek: 10:00 - 20:00
  • sobota: 10:00 - 20:30
  • niedziela: 11:00 - 19:00

Dojazd: Do galerii dostaniecie się metrem: Havre Caumartin (linia 3,9), Chaussée d’Antin (linia 9, 7).

Warto dodać, że budynku galerii znajduje się taras, z którego można podziwiać widoki na Paryż. Oprócz samego, głównego tarasu, obiekty połączone są przejściami, które są zalążkiem tych widoków.

Widok z przejścia pomiędzy budynkami galerii Lafayette w Paryżu
Widok z przejścia pomiędzy budynkami galerii Lafayette w Paryżu
Podczas przejścia łącznikiem pomiędzy budynkami Galeries Lafayette w Paryżu
Podczas przejścia łącznikiem pomiędzy budynkami Galeries Lafayette w Paryżu

Reklama