Podróże po Europie

Najlepsze punkty widokowe Florencji - nasze darmowe i płatne propozycje

Ostatnia aktualizacja: 2 marca 2024

Kto nie zna charakterystycznej panoramy Florencji, z jej wspaniałą renesansową kopułą dominującą nad miastem? Niestety, tego widoku nie doświadczymy spacerując po chodnikach starego miasta. Na szczęście jednak, nie będziemy mieć najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiedniego miejsca położonego na wysokości.

W naszym przewodniku przygotowaliśmy zestawienie najpiękniejszych punktów widokowych we Florencji, zarówno tych darmowych i popularnych, jak i płatnych oraz mniej znanych.

Artykuł jest częścią naszego przewodnika po najciekawszych atrakcjach Florencji. Zapraszamy też Was także do zapoznania się z naszym artykułem opisującym nieoczywiste miejsca we Florencji.

Plac Michała Anioła (Piazzale Michelangelo) - najlepszy darmowy punkt widokowy Florencji

Położony po drugiej stronie rzeki Arno plac Michała Anioła przyciąga tłumy turystów - i nie ma się czemu dziwić, gdyż właśnie z tego miejsca rozpościera się najlepszy darmowy widok na panoramę Florencji. Co prawda plac jest nieco oddalony od centrum (w linii prostej znajduje się około 1 km od katedry), ale spokojnie rozpoznamy stąd wszystkie najważniejsze elementy miejskiego krajobrazu

Plac Michała Anioła czyli Piazzale Michelangelo zlokalizowany jest na wzgórzu San Miniato. Plac jest bezpłatny i ogólnodostępny.

Spacer spod katedry na Plac Michała Anioła, w zależności od trasy, zajmie nam do 30 minut. Do przejścia są mniej więcej dwa kilometry, ale musimy liczyć się z podejściem pod górę. Najszybciej dojdziemy schodami z okolic placu Piazza Poggi.

Możemy też skorzystać z komunikacji miejskiej i dojechać na miejscu autobusem - przystanek znajduje się nad placem.

Wskazówka: Najwięcej turystów odwiedza Piazzale Michelangelo na zachód słońca. My lubimy przychodzić rano, kiedy wschód słońca oświetla Florencję w charakterystyczny sposób i jest niewielu turystów. W ciągu dnia bywa różnie - wszystko zależy od szczęścia.
Widok na Florencję z Placu Michała Anioła
Widok na Florencję z Placu Michała Anioła
Plac Michała Anioła we Florencji
Plac Michała Anioła we Florencji

Dzwonnica Katedry - spojrzenie na kopułę z bliska

Nasze zestawienie rozpoczynamy od wolno stojącej gotyckiej dzwonnicy wzniesionej tuż obok katedry, za projekt której odpowiadał kojarzony bardziej ze swoich zdolności malarskich Giotto. Budowla osiąga wysokość 84,7 m, a umieszczony na jej szczycie taras zapewnia wręcz idealny widok na słynną kopułę Brunelleschiego oraz bliższą i dalszą okolicę.

Wejście na wieżę nie należy do skomplikowanych, ale musimy liczyć się z potrzebą pokonania 414 schodów (na miejscu nie ma windy). Na wejście, czas na górze oraz zejście powinniśmy zaplanować około 45 minut.

Od widoku oddziela nas siatka, która nie psuje na szczęście w znaczny sposób odbioru.

Aby móc wejść na górę musimy zakupić jeden z dwóch biletów łączonych - do wyboru mamy Giotto Pass w cenie 20€ oraz Brunelleschi Pass w cenie 30€. Pierwszy z nich pozwala na wejście na dzwonnicę, do muzeum oraz do baptysterium, a drugi dodatkowo na wejście na kopułę katedry.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule opisującym zwiedzanie katedry Santa Maria del Fiore

Taras na wieży Katedry we Florencji
Taras na wieży Katedry we Florencji
Widok na kopułę Katedry we Florencji z wieży tej Katedry
Widok na kopułę Katedry we Florencji z wieży tej Katedry
Widoki z wieży Katedry we Florencji na pałac Vecchio oraz wzgórza za miastem
Widoki z wieży Katedry we Florencji na pałac Vecchio oraz wzgórza za miastem

Kopuła Katedry

Trudno o większy symbol Florencji niż zaprojektowana przez Filippo Brunelleschiego kopuła. Możliwość wejścia na jej szczyt przyciąga licznych turystów, którzy w trakcie wizyty mogą nie tylko obejrzeć panoramę miasta, ale również spojrzeć na wnętrze Duomo z całkiem innej perspektywy.

Warto zdawać sobie jednak sprawę, że samo wejście na kopułę nie należy do najprzyjemniejszych doświadczeń - schody są często nierówne i strome, a "sufit" momentami znajduje się tuż nad naszymi głowami, dlatego podczas "wspinaczki" trzeba bardzo uważać na głowę i często się schylać.

Kolejnym utrudnieniem jest wspólna trasa dla schodzących i wchodzących, co w praktyce oznacza to, że często się mijamy, tworzą się "korki" i jest dosyć ciasno. Po odwiedzeniu kilkunastu wież i wysokich punktów widokowych możemy bez przesady stwierdzić, iż wejście na kopułę florenckiej Katedry jest jedną z cięższych tras i lepiej wybrać się na nią wypoczętym.

W trakcie wejścia na taras widokowy kopuły będziemy musieli pokonać 463 stopnie (podobnie jak w przypadku dzwonnicy nie ma tu windy), a cała wycieczka powinna zająć nam do 50 minut.

Aby móc wejść na górę musimy zakupić bilet łączony Brunelleschi Pass ze wszystkimi innymi atrakcjami kompleksu monumentalnego w cenie 30€. Wymagana jest również wcześniejsza rezerwacja godziny wejścia, dlatego w sezonie lepiej nie pozostawiać zakupu biletu na ostatnią chwilę. Rezerwacji można dokonać na oficjalnej stronie katedry.

Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule Katedra Santa Maria del Fiore we Florencji - zwiedzanie, bilety, historia

Widoki z kopuły w Katedrze we Florencji
Widoki z kopuły w Katedrze we Florencji
Podczas wejścia na kopułę Katedry we Florencji
Podczas wejścia na kopułę Katedry we Florencji
Wieża Katedry we Florencji widziana z kopuły tej Katedry
Wieża Katedry we Florencji widziana z kopuły tej Katedry
Widok z kopuły Katedry we Florencji od środka
Widok z kopuły Katedry we Florencji od środka

Wieża Arnolfa w Pałacu Vecchio

Pałac Vecchio sam w sobie jest jedną z największych atrakcji Florencji, a górująca nad nim wieża Torre di Arnolfo stanowi zaraz po katedrze główny element krajobrazu stolicy Toskanii.

Smukła wieża liczy 95 m wysokości i należy do najstarszych części pałacu - jej budowa rozpoczęła się w 1299 roku i zakończyła się zaledwie jedenaście lat później. Konstrukcja składa się z poziomów - z każdego z nich możemy z troszkę innej perspektywy spojrzeć na miasto oraz słynny plac Piazza della Signoria. Z góry obejrzymy również okoliczny podmiejski krajobraz.

Naszym zdaniem wieża Pałacu Vecchio oferuje najlepszy widok na katedrę i jej kopułę - z jednej strony znajduje się ona na tyle daleko, że możemy objąć ją wzrokiem w całości, a z drugiej na tyle blisko, że nie musimy wytężać wzroku.

Wejście na wieżę nie należy do najtrudniejszych - co prawda klatka schodowa jest wąska, a stopnie czasem wysokie, ale nie ma problemu, aby po drodze kilkukrotnie odpocząć. Do pokonania jest 220 schodów.

Cena biletu to aż 12,50€. Osoby pomiędzy 18. a 25. rokiem życia mogą zakupić bilet ulgowy w cenie 10€. Dzieci, które nie ukończyły 18 lat, wchodzą bezpłatnie.

W sezonie warto dokonać zakupu biletu wstępu na wieżę online na oficjalnej stronie, dzięki czemu od razu zarezerwujemy okno czasowe naszego wejścia.

Uwaga: W przypadku deszczowe i wietrznej pogody wieża nie jest udostępniana turystom.

Widok z wieży Pałacu Vecchio na Katedrę we Florencji
Widok z wieży Pałacu Vecchio na Katedrę we Florencji
Widok z wieży Pałacu Vecchio we Florencji
Widok z wieży Pałacu Vecchio we Florencji

Punkty widokowe we Florencji - pozostałe propozycje

Widok z ogrodu różanego - Giardino delle Rose

Jeśli Piazzale Michelangelo jest dla nas nazbyt zatłoczony, warto skierować się odrobinę niżej, do mniej znanego niewielkiego ogrodu różanego - Giardino delle Rose, z którego również rozpościerają się przyjemny widok na florenckie pomarańczowe dachy (choć nie uświadczymy tam pełnej panoramy miasta, ponieważ jest ona częściowo zasłonięta przez drzewa).

Widok z ogrodu różanego - Giardino delle rose we Florencji
Widok z ogrodu różanego - Giardino delle rose we Florencji

Plac przed kościołem San Miniato al Monte

Turyści zainteresowani średniowieczną architekturą sakralną prędzej lub później natkną się na informacje o romańskim kościele San Miniato al Monte. Świątynia ta położona jest powyżej Placu Michała Anioła, na najwyższym punkcie tego samego wzgórza, a prowadzące do niej schody oraz położone poniżej tarasy oferują przyjemne spojrzenie z oddali na panoramę miasta.

Widok z tarasu restauracji SE·STO on Arno na dachu hotelu Westin Hotel

Westin Hotel to ekskluzywny 5-gwiazdowy hotel położony w samym w centrum Florencji. Na jego dachu powstał bar-restauracja SE·STO on Arno z otwartym tarasem widokowym, z którego rozpościera się wspaniały widok na katedrę oraz rzekę Arno.

Florencja - widok z tarasu kawiarni na dachu hotelu Westin Excelsior Florence
Florencja - widok z tarasu kawiarni na dachu hotelu Westin Excelsior Florence

Miejsce to oczywiście nie należy do tanich, jednak większy wydatek na rachunku (np. za drinka) możemy potraktować tak jak zakup biletu wstępu na punkt widokowy. Nie ma się też co oszukiwać - wielu z nas obiekt ten będzie kojarzył się z luksusem i jeśli na co dzień nie bywamy w takich miejscach, możemy się nieco krępować próbując dostać się do środka. Wystarczy jednak podejść przed wejściem do obsługi hotelowej i zapytać o możliwość wejścia na górę do restauracji, a oni skierują nas do windy.

Na dachu hotelu Westin Hotel
Na dachu hotelu Westin Hotel

Biblioteki Oblate - kawiarnia z widokiem na kopułę katedry

Jeśli chcielibyśmy odpocząć od zgiełku historycznego centrum i spojrzeć na kopułę katedry z innego kąta, warto udać się do znajdującej się na wschód od katedry biblioteki Oblate (Biblioteca delle Oblate, adres: Via dell' Oriuolo, 24).

Sama biblioteka nie jest typową atrakcją turystyczną, ale na jej najwyższych poziomach działa kawiarnia (Caffetteria Delle Oblate) z widokiem właśnie na kopułę. Ceny nie są najniższe, ale biorąc pod uwagę okolicę jest znośnie. Nie jest to również miejsce oblegane przez turystów, chociaż w momencie pojawienia się biblioteki w większej ilości przewodników może się to zmienić.

Taras widokowy w kawiarni Caffè del Verone

Położona na terenie dawnego Szpital Niewiniątek Caffè del Verone to kolejne warte polecenia miejsce na przyjemny aperitif/drinka/kawę (niepotrzebne skreślić), połączony z podziwianiem florenckiej kopuły. Co prawda w linii prostej taras ten leży dalej niż kawiarnia biblioteki Oblate, ale wciąż słynne dzieło Brunelleschiego wydaje się, jakby było na wyciągnięcie ręki.

Kawiarnia Caffè del Verone jest popularna zarówno wśród miejscowych, jak i turystów, którzy coraz częściej do niej zaglądają. Jeśli zależy nam na jak najlepszym miejscu, najlepiej pojawić się tu o wcześniejszych godzinach, żeby móc delektować się wspaniałym widokiem przy włoskiej kawie lub drinku.

Florencja - kawiarnia z widokiem - Cafe del Verone
Florencja - kawiarnia z widokiem - Cafe del Verone

Forte di Belvedere - panorama Florencji oraz widoki na toskański krajobraz

Forte di Belverede to masywna forteca, usytuowana na szczycie wzgórza ponad ogrodami Boboli. Wały obronne twierdzy zapewniają przepiękne widoki - z jednej strony możemy obejrzeć z nich panoramę historycznego centrum (dobrze widoczna jest katedra), natomiast z drugiej, od południa, ujrzymy wiejskie krajobrazy tak charakterystyczne dla Toskanii.

Teren, na którym znajduje się forteca, jest dostępny za darmo. Po zakupie biletu wstępu możemy wejść również do wnętrza twierdzy, gdzie organizowane są wystawy tymczasowe.

Do Forte di Belverede dojdziemy stromą brukowaną ulicą Costa San Giorgio, która pnie się na wschód rozpoczynając swój bieg tuż obok Ponte Vecchio (znanego lepiej jako Most Złotników).

Widok na miasto - z Forte di Belvedere
Widok na miasto - z Forte di Belvedere
Katedra we Florencji zasłonięta przez wieżę pałacu Vecchio - widok z Forte di Belvedere
Katedra we Florencji zasłonięta przez wieżę pałacu Vecchio - widok z Forte di Belvedere

Widok z ogrodów Boboli (Giardino di Boboli)

Ogrody Boboli to najbardziej znane florenckie tereny zielone (zajmują powierzchnię 11 hektarów!) Znajdują się one bezpośrednio za Pałacem Pittich i ciągną się w górę aż pod mury twierdzy Forte Belvedere. Ogrody Boboli ufundowane zostały przez ród Medyceuszy, ale kolejni władcy je rozbudowywali oraz przebudowywali.

Warto udać się tam w dalszej części dnia, aby móc usiąść i odpocząć od miejskiego zgiełku, przy okazji podziwiając liczne fontanny oraz rzeźby.

Jako, że ogród pnie się w górę, oferuje on przyjemne widoki na okoliczny toskański krajobraz oraz na fragmenty panoramy Florencji. Nie nastawiajmy się jednak na zbyt wiele, gdyż większość widoku będą zasłaniały nam drzewa i krzewy.

Niestety, wejście do Ogrodów Boboli jest biletowane - bilet normalny kosztuje 10€. Dostępne są również bilety łączone z Pałacem Pittich w cenie 22€.

Widok na Palazzo Pitti z ogrodów Boboli
Widok na Palazzo Pitti z ogrodów Boboli
Widok z ogrodów Boboli we Florencji
Widok z ogrodów Boboli we Florencji

Cześć!

author

Cieszymy się, że udało Ci się dotrzeć do końca naszego artykułu i mamy nadzieję, że okazał się przydatny. Więcej informacji o naszym blogu znajdziesz na podstronie o nas.

W przypadku natrafienia na nieaktualne dane lub błędy prosimy o wiadomość - dane adresowe dostępne są w zakładce kontakt.

Aśka i Sławek - autorzy bloga Podróże Po Europie (podrozepoeuropie.pl)

Reklama